It is currently Sat Apr 27, 2024 10:05 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 19 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ajutooor!
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 8:09 pm 

Joined: Tue Jun 20, 2006 7:57 pm
Posts: 6
Sunt nascut in Sulina,25 noiembrie 1963...E bine,e rau?!Stiu ca nu sunteti "mama Omida"dar am mari probleme de sanatate(e bine sa ma decid pentru o operatie la un picior?)si profesional sunt la pamant(imi voi gasi un serviciu aici in tara?)...Se vor sfarsi problemele mele vreodata sau trebuie sa platesc eterne polite destinului?Va multumesc anticipat,am incredere in voi...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 20, 2006 8:13 pm 

Joined: Tue Jun 20, 2006 7:57 pm
Posts: 6
Am uitat ora,iertati-ma,5.00-5.30.Multumesc inca o data...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: si daca ...........
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 2:35 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
si daca cineva ti-ar face astrograma ai fi mai fericit?..................tu cauti raspunsuri la problemele tale , prin astrograma vei primi doar raspunsuri legate de personalitatea ta , si poate explicatii ´de genul o anumita planeta e retrograda sau etc etc...........din punctul meu de vedere tu esti singur in fata unei mari decizii, poate ai prietenii , familie iti este alaturi dar e un moment cind tu esti singur , doar tu si sufletul tau................ceeace t-i se intimpla acum e doar o echilibrare a karmei, intr-o alta viata ai facut ceva mai putin ortodox si acum platesti, sfatul meu e sa accepti asta cu demnitate si sa iti indrepti gindurile si inima catre Maica Domnului , catre un sfint , catre ingerul tau pazitor, si fii sigur ca toate aceste entitati abia asteapta sa iti vina in ajutor , fii plin de smerenie si cere ajutor lor , roagate pentru sanatatea ta , roagate sa ai putere de munca ................indiferent ce ar fi nu te minia pe Dumnezeu, stii uneori tot raul e spre bine , si prin credinta poti muta muntii......................uneori cred ca planetele sint supuse vointei divine , ca planetele pot predispune o persoana catre anumite evenimente neplacute , dar daca acea persoana este in concordonta cu legile Divine,daca in acea persoana exista un dram de credinta si sfintenie sufleteasca , atunci tot universul v-a sari in ajutorul acelui suflet , blocind sau minimalizind efectul dramatic al evenimentelor ...............nu dispera ..............in viata fiecaruia se intimpla minuni , dar nu toti au ochii deschisi sa poata vedea acele minuni...............deasemeni gindestete ca poate toate aceste probleme ti-au fost date doar pentru a iti fi incerca credinta , e ca o lupta , in urma caruia , poti cistiga iubirea divina , intelepciunea ..................



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 2:38 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Aleluia!



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 4:01 pm 

Joined: Tue Jun 20, 2006 7:57 pm
Posts: 6
Va multumesc...Si eu am sentimentul ca am gresit mult,incepand cu mama mea(care nu de putine ori m-a blestemat fie si cu"sa nu mori pana cand copilul tau o sa-ti faca ce-mi faci tu mie"-am fost un copil tare rebel,intr-o familie dizarmonica...),continuand cu sotia mea cu care m-am purtat urat si am inselat-o,poate cu prieteni,cunoscuti m-am purtat nepotrivit,nu stiu...E drept,nu ma ajuta prea mult o astrograma cu date seci,pe care numai voi stiti sa le interpretati,dar am nevoie sa stiu daca si cand voi iesi la liman si cu ce pret...E ca o speranta,inca o speranta,si asta m-ar face sa lupt mai departe,poate cu mai multa indarjire...Cat despre credinta si rugaciunile mele la Dumnezeu ,ele ma insotesc mereu,poate ma tin in viata...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: iesire la liman cu orice pret
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 4:28 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
pai acum depinde de pret ...........ooperatie , lipsa unei slujbe , poate fi un pret................pierderea sufletului, rautatile facute sotiei, prietenilor , e un alt pret..............uneori avem sentimentul ca noi sintem perfecti , si deci foarte corecti in actiunile noastre , chiar daca aceste actiuni sint egoiste si ranesc pe cei apropiati............tu poate te rogi, un lucru bun.........dar o saminta cind o plantezi trebuie so o si uzi ca sa creasca , sa devina o planta ...............tu nu trebuie sa condami mama ca ea te-a blestemat, nu-i un lucru bun, dar asta a fost nivelul ei, fiecare om are un nivel spiritual, deci ea atit a putut face pentru tine , ti-a oferit o ,, famile dezarmonioasa,,.................intrebarea este ce le oferi tu copiilor tai sau sotiei tale?................ai tras vreo invatatura din greselile parintilor tai?, ti-ai propus sa ai o famile organizata si plina de iubire?..............rezolvarea tututor problemelor tale este doar in tine .................cind am mers prima data la o scoala de parapsihologie (in urma multor ginduri de sinucidere)am invatat ca singurul mod de a fi fericit este acela de a ierta ,iertind si implicit cerind iertare ................uneori poate sintem mindrii sa zicem....te rog iarta-ma .............dar daca noi constientizam ca am gresit , si in sufletul si inima noastra cerem iertare celui de linga noi , ne vom simti mult mai bine ..........e greu la inceput sa daruiesti iubire , (nu sex :D )....................acum ti-as sugera sa iti indrepti atentia catre cei dragi tie , iart-o pe mama care te-a blestemat , e totusi mama ta , iubeste-o, iubeste-o pe sotia ta , nu o critica daca a gatit prost, sau nu a cumpar ceea ce trebuie ................invata sa ii apreciezi pe cei de linga tine , iarta si iubeste ..............tu poti sa te rogi , dar la modul egoist , sau dupa ce ai terminat rugaciunea incepi sa iti critici mama sau sotia ..............problemele tale se vor sfirsi mai devreme sau mai tirziu.................doar sa ai rabdare .................incearca sa iti analizezi greselile , purificati sufletul, incarcate cu iertare si cu iubire, fii rabdator , si mai lasate si tu in voia lui Dumnezeu..............abandoneaza-te in voia lui Dumnezeu, nu te mai focaliza pe problemele de sanate si nici pe gasirea unui jobb................stii acum imi vine un citat din biblie pe care eu insu-mi mi l-am tot spus .................pasarile cerului nu seamana si totusi maninca(ei nu e mottamo din biblie dar tine )...............



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: apropo
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 4:45 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
iti inteleg disperarea ...............cu totii avem momente de disperare de cadere ....................majoritatea oamenilor privesc aceasta viata , existenta printr-o prisma materiala, si foarte putini privesc viata , aceasta existenta ca pe o scoala , unde fiecare are de invatat o lectie , are o datorie ....................fiecare framintare a nostra este o pierdere de energie , o dizarmonie care se reflecta in aura , fiecare dizarmonie din aura se reflecta in starea sanatatii, deci daca tu vei continua sa te framinti ce sa faci sa te operezi sau nu, vei gasi un loc de munca sau nu ,tu doar pierzi energie , si implicit vor aparea probleme de sanatate , eventual in zona stomacului ................asa ca fa ceea ce doctorul iti spune (operatia poate fi o datorie karmica), vorbeste clar cu el , sa iti explice ce urmari poate avea acea operatie 8care poate fi doar banala).............cit despre a doua ta problema analizeaz-o mai bine , daca nu cumva tine de un anumit ego............lolol..........adica daca esti dispus sa acepti orice slujba , doar pentru a -ti cistiga existenta , sau vrei o slujba in strainatate sa le arati prietenilor ce om de succesc esti tu................ei pina atunci................iti doresc o reflectare linistita ...........si bafta



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 7:15 pm 

Joined: Tue Jun 20, 2006 7:57 pm
Posts: 6
"Reflectare linistita"!Da de unde!Ati mai vazut voi sagetator "linistit"?!Eu nu am fost linistit niciodata,darmite acum...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: si eu sint un sagetator
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 7:18 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
si chiar unul agitat , instabil si nehotarit...................dar din cind in cind devin filozof ....................



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 7:28 pm 

Joined: Tue Jun 20, 2006 7:57 pm
Posts: 6
Cam asa ceva ,daca nu mai rau...cat de rau?!Cred ca toate defectele posibile s-au adunat in mine...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 7:30 pm 

Joined: Tue Jun 20, 2006 7:57 pm
Posts: 6
Oricum cunosti cat de cat "modelul",avand ca esti tot un sagetator...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: fiecare
PostPosted: Wed Jun 21, 2006 11:00 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
fiecare om este creatorul propriului sau destin , depinde de tine daca iti alegi abisul sau culmile inalte ............dar cu siguranta gindirea ta negativista , pesimista te v-a face sa iti ratezi toate sansele ...........si inclusiv sa intri in rezonanta cu GHINIONUL , si situatii nefaste.................asa ca gindeste pozitiv si poarta-ti crucea cu mindrie si optimism



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 23, 2006 7:13 am 

Joined: Sun Feb 19, 2006 5:54 pm
Posts: 11
cum Osho spune intr-o carte, ca omul pana la 35 ani traieste in exterior, cunoaste, experimenteaza, acumuleaza, cucereste, pacatuieste, iar dupa aceasta varsta trebuie sa se intoarca "acasa" sa isi descopere eu-l interior, sa se intoarca catre el, sa foloseasca ceea ce a dobandit in exterior pentru evolutia interioara,imi permit sa-ti transcriu ceea ce intr-un moment foarte greu al vietii mele, am primit de la parintele Cleopa (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!). Nu am cum s-o scanez acum, este ca o iconita de buzunar!) :

,,Rugati-va neancetat"
(I Tes.5,17)
scurta rugaciune de mai jos este un mare si pretios dar dat omului de catre Dumnezeu:

,,Doamne, Isuse Hristoase,fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul".
,,Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi."

Spune, fratele meu, cu buzele si cu inima ta,neancetat, aceste cuvinte mantuitoare,deoarece lumineaza mintea, linistesc inima, ard pacatele, biciuiesc si izgonesc pe draci.
,, Cu numele lui Iisus biciuieste pe vrajmasi:caci nu este arma mai puternica in cer si pe pamant"(Sf.Ioan Scararul).

Inainte de a-ti trimite Crucea pe care o duci, Dumnezeu a privit-o cu ochii Sai cei preafrumosi, a examinat-o cu ratiunea Sa dumnezeiasca, a verificat-o cu dreptatea Sa neajunsa, a incalzit-o in inima Sa cea plina de iubire, a cantarit-o in mainile sale pline de afectiune, ca nu cumva sa fie mai grea decat poti duce.
Si dupa ce a masurat curajul tau, a binecuvantat-o si ti-a pus-o pe umeri.
Deci o poti duce.
Tine-o bine, si urca pe Golgota spre Inviere !(sf. Ioan Gura de Aur).



_________________
Nu conteaza de cate ori ai cazut! Este mai important de cate ori te-ai ridicat !
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: hmmm
PostPosted: Fri Jun 23, 2006 1:52 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
pai ceva contradictii...................Dumnezeu nu ne considera pacatosi, el ne iubeste pe toti deopotriva ....................deci e mult mai corect sa zici..
Doamne Isuse milueste-ma pe mine (excluzind pacatosul)
si alt paradox al bibliei(ca carte scrisa in folosul bisericii , de ce lai multe ori ) este ca Dumnezeu sau Isus ne invata sa ne rugam pentru iertarea celui ce ne asupreste , celui ce ne bleasteama ...................dar tu zici ceva de genul ...............pedepsestei doamne pe cei ce ma invrajbesc................un adevarat paradox al bibliei care nu e incorcondanta cu legea iubirii universale predicata de Jesus



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 23, 2006 3:26 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
[quote jupiter]si alt paradox al bibliei(ca carte scrisa in folosul bisericii , de ce lai multe ori ) este ca Dumnezeu sau Isus ne invata sa ne rugam pentru iertarea celui ce ne asupreste , celui ce ne bleasteama ...................dar tu zici ceva de genul ...............pedepsestei doamne pe cei ce ma invrajbesc................un adevarat paradox al bibliei care nu e incorcondanta cu legea iubirii universale predicata de Jesus[[/quote]


o constatare foarte corecta....

contradictiile ies din cauza ca biserica amesteca vechiul si noul testament :?

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 24, 2006 4:17 pm 

Joined: Sun Feb 19, 2006 5:54 pm
Posts: 11
Ei ar fi bine, Jupiter si Laura, sa nu ne considere Dumnezeu pacatosi, dar cum recunoaste si coliade in msj :

,,Si eu am sentimentul ca am gresit mult,incepand cu mama mea(care nu de putine ori m-a blestemat fie si cu"sa nu mori pana cand copilul tau o sa-ti faca ce-mi faci tu mie"-am fost un copil tare rebel,intr-o familie dizarmonica...),continuand cu sotia mea cu care m-am purtat urat si am inselat-o,poate cu prieteni,cunoscuti m-am purtat nepotrivit,nu stiu...E drept,nu ma ajuta prea mult o astrograma cu date seci,pe care numai voi stiti sa le interpretati,dar am nevoie sa stiu daca si cand voi iesi la liman si cu ce pret...E ca o speranta,inca o speranta,si asta m-ar face sa lupt mai departe,poate cu mai multa indarjire...Cat despre credinta si rugaciunile mele la Dumnezeu ,ele ma insotesc mereu,poate ma tin in viata..."

,,Cred ca toate defectele posibile s-au adunat in mine..."

si cum recunosc si eu ( daca si osho o spune !) atunci ce suntem ? buni de felicitat ?

De fapt ideea pe care voiam s-o exprim, reiese din partea a doua a mesajului ,,ca stie Dumnezeu cate ne pune in rucsac sa putem duce, pentru toate acestea", iar Coliade sa le primeasca ca atare.
Schimbarea noastra vine abea cand constientizam aceasta, de altfel ne este mai simplu sa apelam la ,,deceuri": de ce mie ? de ce atatea? de ce ... ?
Poate ca este doar parearea mea.



_________________
Nu conteaza de cate ori ai cazut! Este mai important de cate ori te-ai ridicat !
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: depinde
PostPosted: Sun Jun 25, 2006 4:07 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
depinde de fiecare daca se considera pacatos sau nu ...................dar existenta aceasta sau ma rog Pamintul este ca o inchisoare spirituala .............deasemeni Dumnezeu nu ne considera pacatosi deoarece ne da noua ca suflete,(sau spirite aflate pe diferete trepte ale evolutiei)acea sansa de a evolua, de a invata anumite lectii de etica , morala ,deaceea exista aceste cicluri ale reincarnarii,si in urma caruia Dumnezeu ne da nou sansa de a ne plati polititele , cum s-ar zice , si de a deveni constienti de iubirea divina ................Dumnezeu nu zice nici unui suflet ,, tu esti pacatos pleaca din rai si stai in iad,,................chiar si celor mai negre suflete dumnezeu le ofera acea sansa de a descoperi lumina , numai ca cele mai negre suflete sufera de trufiei,le e greu sa priveasca lumea si implicit alte persoane ,prin prisma iubirii si a compasiunii..........deasemeni Dumnezeu nu ne da nici o cruce...........acea cruce ne-o alegem noi atunci cind sufletul isi doreste o noua reincarnare, sint efectele nepasarii sau a greselilor noastre din alte existente,in momentul in care un suflet constientizeaza greselile pe care le-a facut ,incearca sa se aproprie de Dumnezeu, si deasemeni in momentul in care un suflet este ,, doborit,,de griji si necazuri are doua variante
1 il v-a alunga pe Dumnezeu din sufletul lui..........
2 v-a purta cea mai lunga conversatie din viata lui, o conversatie , sau monolog :D cu Dumnezeu, unde Divinitatea ii da sansa de a se ierta pe el insusi si pe altii, asta e momentul cind omul isi accepta destinul si mai mult il intelege si incearca sa repare greselile comise , atunci devine cu adevarat constient
deci acest baiat din Tulcea e intr-un moment critic din viata lui, critic spiritual-critic in planul fizic , critic pe orice ce plan, el constientizeaza ca a gresit , dar ce face pentru a repara aceste greseli?
Pai eu ii sugeram sa ii ierte pe cei ce l-au blestemat(blestemul mamei e un blestem greu din punct de vedere karmic,dar iertind-o pe mama care sint convinsa ca a regretat ceea ce a spus, el are sansa de a imbunatati efectul acelui blestem)sa ii ierte pe cei care l-au certat, ba, mai mult implicit sa ceara iertare acelor persoane pe care le-a supar , facind acest lucru el se v-a elibera de rezidurile energetice si de ce nu sufletesti.El se roaga , e un prim pas, dar samanta lui nu are un pamint bun, e ca si cum ai planta ceva pe u stinca,deaceea e important ca el sa ierte si sa incerce sa ii iubeasca pe cei care le-a facut rau, sau care l-au ranit......................acest lucru tine de ego, ego nu lasa nici un suflet sa evelueze,- da cum sa cer eu iertare lui x?..........realizind aceasta treapta sufletul se purifica (la un anumit nivel) si atunci, abia atunci viata lui se v-a schimba, atunci el v-a avea ochii deschisi sa poate observa minunile din viata lui
asta imi aminteste de o intimplare mai veche din viata mea , cind era noapte , eram cu copii (mici), undeva la iesire dintr-un oras, ajunsesem acolo un urma unor mari probleme , nu aveam bani, nu trecea nici o masina , eram singura in noapte , riscam sa fiu violata, sau multe alte chestii urite , imi amintesc ca voiam sa merg pe jos pina acasa (vreo 20km)dar imi era mila de copilul cel mare care trebuia sa mearga pe jos in noapte , asa ca plina de disperare am zis ,, Doamne daca existi te rog fa o minune,, a fost una dintre disperatele mele comunicari cu Dumnezeu...........peste aproximativ 5 minute in fata mea a oprit o masina , si soferul m-a intrebat daca vreau sa ajung in orasul vecin(unde si locuiam), sincer am raspuns afirmativ ,ma gindeam la cei mai rau, cind am urcat in masina am reusit sa vad ca erau doi barbati si ca unul dintre ei era.......UN CALUGAR..........ei mergeau undeva la o conferinta in Constanta, si acel calugar era staretul unui manastiri din Vaslui, in masina era o atmosfera placuta , cinta muzica bisericeasca , nu am auzit niciodata o muzica bisericeasca mai frumoasa ca aceea , in acea noapte am avut prima mea destainuire, si mi-am simtit sufletul plin de credinta si le-am spus acelor doi calugari ca doar cu putin in urma i-am cerut lui dumnezeu sa faca o minune sa ajungem cu bine acasa .........si Dumnezeu facuse..................toate acestea se intimplau intr-un moment foarte critic din viata mea , in care nu stiam ce trebuie sa aleg, ce trebuie sa fac(un divort unde erau implicati si doi copii mici, pe linga faptul ca eu eram foarte tinara )
Intr-una din zile cind l-am criticat pe Dumnezeu si la fel am zis de ce eu, de ce mie , cineva mi-a spus o pilda
Era vorba despre un om necajit, cu o multime de probleme si la fel il critica pe Dumnezeu si atunci dumnezeu ii spune sa intoarca capul si sa priveasca inapoi daca sint urme de pasi in urma lui, la care omul se intoarce se uita si suparat ii spune lui Dumnezeu ca desigur sint urme dar numai o pereche de urme la care Dumnezeu ii zice ca da doar o pereche de urme , dar acele urme au fost ale lui Dumnezeu , deoarece dUMNEZEU nu l-a lasat pe bietul om sa mearga singur prin ,, maracini,, ci in bunatatea sa la purtat in brate .................



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 26, 2006 3:27 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
ptru. jupiter

foarte frumos exemplu .. :) multumesc..

imi place mult felul tau de a gindi... :)


laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: ei
PostPosted: Mon Jun 26, 2006 7:44 pm 

Joined: Fri Jun 16, 2006 10:40 pm
Posts: 21
Location: romania
multumesc , multumesc dar nu ma maguliti..............ca devin mindru si pacatuiesc.............. :lol:



_________________
hai salut
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 19 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group