It is currently Fri Mar 29, 2024 4:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Atractie si totusi in contratimp
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 7:09 pm 

Joined: Sun Jul 30, 2006 7:01 pm
Posts: 5
Sunt pasionata de astrologie, insa deocamdata ma consider novice.
Apelez la ajutorul vostru deoarece ma aflu intr-o situatie care m-a bulversat destul de tare.
Datele sunt urmatoarele: eu - 30.05.1980, Bucuresti 18.55, el - 11.06.1978, Oradea 07.30
Am intocmit o sinastrie unde am observat ca
- luna mea este in trigon cu luna lui, ceea ce denota intelegere la nivelul sensibilitatii
-luna mea conjuncta cu neptunul lui
- venusul meu in sextil cu marte al lui
- saturnul meu in cuadratura la soarele lui-
- neptunul meu in trigon cu luna mea, etc
Ei, pana aici toate bune, m-am lamurit intr-o oarecare masura, insa apelez la ajutorul vostru pentru a ma ajuta sa descopar mai mult.
Va multumesc anticipat :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 8:30 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Nu am facut harta voastra, dar din ceea ce spui, exista intre voi atractie, la nivel emotional si fizic, insa Soarele in cuadratura cu Saturn in general arata ca relatia ar putea sa nu fie durabila. Dar depinde, sunt multi alti factori, intr-un alt caz acest aspect ar putea arata obstacole de tot felul, care ar putea fi intr-un final depasite. Si un sfat: pentru a descoperi mai multe despre relatia voastra, afla cat mai multe despre tine, si poti incepe acest lucru- de ce nu?- chiar prin studierea astrogramei natale, cu atat mai mult cu cat te pasioneaza astrologia. 'Cunoaste-te pe tine si vei cunoaste tot Universul', cum se spune.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 9:18 pm 

Joined: Sun Jul 30, 2006 7:01 pm
Posts: 5
Marta, mi-am intocmit harta mea, harta lui si deasemenea sinastria cu ajutorul cartii lui dan ciuperca si cu ce-am gasit pe internet. :D
Ce m-ar fi interesat pe mine in acest moment ar fi fost o parere suplimentara a unor persoane cu o experienta cu siguranta mai mare decat a mea.
Oricum ceea ce ai spus tu referitor la cunoastere este general valabil si chiar iti multumesc pt. sfat
De asemenea as dori sa-mi recomadati unde sa ma adresez pentru niste cursuri de astrologie.
Multumesc din nou si astept reactiile voastre.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Atractie si totusi in contratimp
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 9:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
iata temele voastre
Image

Probabil ca acel "ceva" are te bulverseaza pe tine vine din faptul ca elementele indicate de tine ar duce la intelegere, dar nu te-ai uitat mai atent.
1. Semnele de generatie (Saturn in Fecioara si Leu) duc la interactiune a doua case de pamant: la tine casa X la el casa II impunand din start o interactiune ce are ca principala motivatie un scop practic, un interes, o nevoie de stabilitate, de echilibru in care unul constuiste (el cu Saturn pe II) iar celalalt valorifica (tu cu Saturn pe X).
2. Soarele si Luna sunt intr-o relatie echilibrata sorii ocupa acelasi semn, iar Lunile acelasi element.
Pana aici totul este Ok.
Compatibilitatea de natura intima aduce conflictul: tu suferi, iar pe el nu-l intereseaza decat ca sa te impresioneze. Martele lui in Leu (distant, superior si gata in permanenta sa dea sfaturi) este foarte greu de impresionat de un Venus in Rac, tragic si interiorizat, care nu spune niciodata tot, dar care are impresia si se poarta de parca trebuie inteles totul. Raportul celor doua planete aduce deci o mare bariera.
Pentru ca raportul marte(l)-venus(tu) se realizeaza din case complementare, intelegerea voastra intima trebuie sa se sprijine pe preocupari diferite. Nu trebuie sa aveti aceleasi profesii, ci trebuie sa interveniti in relatie fiecare cu rezultatele lui. Raportul este inegal, si va fi asa in permanenta pentru ca tu avand Venus retroag vei trai in permanenta cu o senzatie de gol, de neimplinire oricat de multe ar face el.
In timp ce el este afectiv si tenace, luptator si descurcaret, dornic de a fi in permanenta in frunte, tu esti ascunsa si rezervata, tematoare ca-ti va insela increderea si ingrozita de singuratate. Acest deficit se compenseaza cu faptul ca el are vocatie de lider, este abil si puternic, iar tu pari victimizata de soarta atunci cand el trebuie sa faca ceva in locul tau. (hm, unii ar spune ca toate femeile sunt asa, eu spun ca nu toate dar uite am gasit una!!! )
Daca nu am observa Lilith din cele doua tema am considera ca in relatia asta tu esti principalul vinovat si ca ori de cate ori vrei, te opui si stii ca el va ceda atunci cand vei face apel la reguli, moral, mandrie (acesta este atuu tau si chiar stii sa-l folosesti). Ei, sinastria spune ca nu doar tu esti vinovata...ci, cu Lilith in casa XI tu vei fi doar primul acuzat... esti expusa mult mai usor iar greselile tale se vad mult mai repede decat ale lui. El are Lilith in casa XII alaturi de Venus de pe ascendent. Se crede prezentabil, un macho si mandria asta este punctul lui slab cu care femeile il atrag in cursa. Vorbeste mult, are o voce puternica, este foate mandu si mizeaza mult pe sinceritatea lui. Tocmai pentru asta, nu este niciodata sincer, dar, cu Lilith in XII si venus pe ascendent, care il infasoara intr-un farmec aparte, stie ca nu poate fi niciodata prins... si chiar asa este! Ceea ce nu vrea sa spuna nu va afla nimeni in veci, oricat de mult i-ar flata orgoliul.
Asadar ceva va aseamana foarte mult, sunteti ca doua picaturi una rosie si alta albastra care impreuna aduceti o pata de culoare pe unde mergeti. Cand va amestecati temperamentele iese o culoare controversata, ori va completati de minune si va stimulati reciproc, ori culoarea se intuneca si conflictul vostru sperie si creaza repulsie.
Asadar din punct de vedere astrologie relatia poate merge bine, evident, cu conditiile pe care le-am spus mai sus.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 10:25 pm 

Joined: Sun Jul 30, 2006 7:01 pm
Posts: 5
Coser, in primul rand iti multumesc pentru faptul ca ai studiat sinastria de mai sus si ai raspuns rugamintii mele.
In ceea ce il priveste, inclin sa cred ca afirmatiile tale sunt adevarate, insa in ceea ce ma priveste, lucrurile nu stau tocmai asa... Nu sunt deloc interiorizata, nici in relatiile sentimentale, nici in cele sociale, ba chiar sunt o fir expansiva, care spune ceea ce crede. Referitor la faptul ca ma tem de singuratate e perfect adevarat, poate si din cauza faptului ca sunt un "geaman" care in permanenta trebuie sa socializeze si deasemenea imi e teama de faptul ca asteptarile mele ar putea fi inselate, deoarece investesc destul de mult in oameni in general.
In cele din urma va trebui sa iau o decizie dc voi intra in acest joc sa nu, evident dupa ce voi compila toatepe are le-am acumulat intr-un timp relativ scurt.
Ca o mentiune si ca sa intelegi de ce ma simt bulversata si oarecum depasita de situatie trebuie sa specific faptul ca acesta relatie ar fi trebuit sa inceapa anul trecut, insa din varii motive nu s-a intamplat asa, dar cu toata astea am realizat ca sentimentele mele nu s-au schimbat, iar el, sustine acelasi lucru.
Din nou multumesc pt. interpretare si orice sfaturi sunt binevenite.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Atractie si totusi in contratimp
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 10:54 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Esti sigura ca-ti cunosti bine ora de nastere?
Adica este de crezut cu Luna in Sagetator si Mercur in Gemeni iti aduce veselie, sunt chiar pozitii standard, oferite ca model in manualele de astrologie, dar Luna este in II si Mercur in VIII, iar Venus in Rac si Marte in Fecioara iti orienteaza atentia spre interior. Doar daca ai avea ascendentul in sagetator ai reduce din tendinta aceasta de a-ti dramatiza viata si de a trece brusc de la veselie la tristete si deziluzie... sau cel putin in ultimul decan din scorpion care ti-ar aduce luna din sagetator de pe casa II pe casa I
Daca spui ca esti asa atunci in mod sigur multe din tema ta se schimba... Luna trece in casa I si jovialitatea si sinceritatea te-ar caracteriza, iar Lilith pe casa X ti-a reduce din riscul de a fi primul acuzat atunci cand in cuplurile pe care le formezi s-ar intampla ceva.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 30, 2006 11:19 pm 

Joined: Sun Jul 30, 2006 7:01 pm
Posts: 5
Din cate stiu eu, ascendentul in scorpion este pana pe la 19.05.
Avand in vedere ca mama mi-a zis ca m-am nascut undeva intre 18.50 - 19.00, am ales ca o medie ora 18.55.
In situatia de fata nu cred ca se modifica f. multe


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 31, 2006 12:37 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ei, cum nu? Pentru ora 19:00 Luna iti trece in casa I, iar Jupiter in IX si asta este o schimbare importanta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 31, 2006 8:44 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Draga acc :) vezi ca am avut dreptate cand ti-am zis sa te cunosti pe tine? Lasand gluma deoparte, si eu am trecut prin perioade de intrebari, unele dintre ele postate pe aici- si vreau sa-ti spun din proprie experienta ca, dintr-un anumit punct de vedere, aspectele sinastriei nu conteaza. Ele genereaza poate atractie, uneori altceva, dar am avut surpriza sa constat ca oameni cu aspecte relationale disonante traiesc in liniste si armonie, iar altii cu aspecte perfecte traiesc impreuna un foc de paie. Se pare ca intalnirile karmice sunt cele mai importante (de obicei sunt angrenate Saturn si Pluto), si depinde ce lectie au de invatat impreuna cei doi, pt ce s-au reantalnit- se poate ca dupa un timp sa se si desparta.
Tema compusa arata cel mai clar care este nivelul unei relatii. Nu stiu ce program folosesti, dar poti intra pt tema compusa si pe www.astro.com. Nu stiu de ce ti-am dat sfatul sa incerci sa te cunosti pe tine- lucrul asta e valabil oricum pt fiecare dintre noi- poate mi-a atras atentia faptul ca ai scris ca esti bulversata. Vezi ca motivul sa nu fie si pe la tine- de exemplu eu am descoperit recent ca marile rasturnari din viata mea s-au produs cand a intervenit in forta tranzitul lui Lilith, care de obicei declanseaza.

Marta


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 31, 2006 9:41 pm 

Joined: Sun Jul 30, 2006 7:01 pm
Posts: 5
Draga Coser, am descoperit ca ma identific mai bine cu Luna in CasaI si Jupiter in Casa IX, probabil undeva a fost o eroare, dar bine ca am descoperit-o la timp.
Marta, am sa tin cont de sfaturile tale si in acelasi timp tin sa mentionez ca m-am pus cu burta pe carte, iar cat de curand sper sa va pot adresa intrebari ceva mai elaborate :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 31, 2006 9:43 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
acc wrote:
am descoperit ca ma identific mai bine cu Luna in CasaI si Jupiter in Casa IX, probabil undeva a fost o eroare, dar bine ca am descoperit-o la timp.
Marta, am sa tin cont de sfaturile tale si in acelasi timp tin sa mentionez ca m-am pus cu burta pe carte, iar cat de curand


Asta ma bucura.
sa ai spor la studiu...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: venus retrograd
PostPosted: Tue Aug 01, 2006 7:52 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
draga acc, iti reproduc mai jos o interpretare a lui venus retrograd in rac si in casa VIII. sper sa-ti fie de folos.

venus retrograd in Rac

individul cu venus retrograd in rac retraieste relatia avuta cu parintii in copilarie, femeile manifestand complexul Electrei, iar barbatii pe al lui Oedip. individul afirma mereu ca vrea sa fie independent, dar in realitate nu stie cum sa se departeze de parinti si cum sa traiasca fara sentimentele protectoare cu care a fost inconjurat din copilarie.
avand o karma de dependenta, fiecare pas facut spre viitor il duce pe individ tot mai aproape de sanul matern, pe care de fapt n-a vrut niciodata sa-l paraseasca. ajuns la maturitate isi reconstruieste viata inconjurandu-se de acele persoane care reprezinta toate conflictele avute la o varsta frageda de care nu reuseste sa se desprinda. una dintre problemele sale principale consta in faptul ca individul tinde sa aiba sentimente si reactii fata de persoanele nou intalnite care se bazeaza pe amintirea sentimentelor si reactiilor avute in trecut fata de persoane cu care le aseamana imediat pe cele pe care abia le-a cunoscut. din pacate, de fiecare data cand se comporta astfel se prinde mai rau in capcana, creandu-si o karma ulterioara.
in casatorie, individul proiecteaza asupra partenerului sentimentele avute fata de parintele de sex opus. in unele cazuri, poate chiar sa se casatoreasca cu o persoana care sa-i aduca aminte in diferite moduri de acest parinte. bazandu-si excesiv parerea pe care o are despre sine pe ce spun persoanele mai in varsta despre el, individul trebuie sa invete sa-si dezvolte sentimentul de autostima.
toate sentimentele sale se bazeaza pe o viziune despre lume care reproduce schemele familiale. asta il plaseaza intr-un cochilie protectoare din care poate trage cu ochiul la ce se intampla in jurul sau. e interesant de observat ca, totusi, individul se plange permanent ca aceasta cochilie pe care si-a construit-o il impiedica sa aiba experientele pe care si le doreste.
adevarata sa forta se manifesta intr-o perioada mai tarzie din viata, cand pt individ devine important sa recreeze pentru copiii si nepotii sai mediul si siguranta ce deriva din acestea, in care el la vremea sa a putut sa-si edifice sistemul sau de valori.

Venus retrograd in casa VIII

individul isi doreste puterea de a crea acum realizarile sale viitoare. simte inlauntrul sau o mare forta pe care nu ruseste insa sa o elibereze si exteriorizeze cu usurinta cu care ar vrea.
emotia amoroasa este deseori imbinata cu o serie de ranchiune si resentimente fata de unele persoane sau circumstante trecute care chiar si in prezent provoaca in ea amintiri dureroase.
are perceptii bine dezvoltate, dar nu suporta ca altii sa incerce cumva sa-i studieze personalitatea.
idealurile sale sunt foarte inalte, dar daca nu e in stare sa-si realizeze visele din viata reala, actiunile sale se vor indrepta in directia opusa.
din punct de vedere sexual oscileaza intre perioade de mare interes si perioade de indiferenta totala fata de sex. pentru acest individ sexul e strans legat de un puternic simt de posesivitate. uneori poate fi in secret gelos pe cei care par sa aiba mai mult decat el.
are tendinta sa se ascunda si sa fuga de sentimentele sale, nevrand sa infrunte zidul pe care l-a pus intre viata sa exterioara si cea interioara. este foarte nerabdator de felul lui, atat pt ca experimenteaza laturile cele mai profunde ale nevoilor sale, cat si pentru ca simte inca influenta necesitatilor celorlalti. de aici rezulta deseori un conflict intre modul in care ea se raporteaza la societate si adevaratele sale sentimente in acest sens. deseori este vorba si de multe resentimente, deoarece el se simte cumva lipsit sau furat de ceva care ii apartine de drept.
tinde sa actioneze in viata facand lucruile in cel mai dificil mod posibil, dar fiind in acelasi timp invidos pe faptul ca altii reusesc sa obtina aceleasi rezultate cu mult mai putine eforturi.
individul se simte izolat de lume. in el salasluiesc franturi de amintiri ale unei povesti de iubire incheiata brusc in alta viata. ii este foarte greu sa aiba incredere totala in persoanele cu care vine in contact, deoarece vede in fiecare dintre acestea aspecte simbolice ale iubirii de care a fost lipsita in acea viata.


Offline
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group