It is currently Thu Apr 18, 2024 11:01 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 
Author Message
 Post subject: baietelul meu: saturn in 12 si neptun in 6
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 5:07 pm 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
va propun o astrograma din familia mea: este a baietelului meu. eu as zice ca n-are o astrograma rea, ma ingrijoreaza putin saturnul in 12 si lilith chiar pe AS, dar de undeva trebuie sa-si ia si el lectiile. ar mai fi o mica problema cu pozitionarea lui venus si neptun in 6, fapt care, pe langa faptul ca-l va face putin boem la lucru (asta nu e asa rau, cu pluto in 5 probabil ca oricum va imbratisa un domeniu mai artistic), mai impinge si catre vicii (alcool, diverse substante tip drog)...exagerez?
nu prea imi pot explica cum se va desfasura pluto neaspectat in 5. sunt cativa astrologi (am gasit pe net) in a caror opinie, pluto neaspectat ar fi unul din indiciile sigure de celebritate (si Madonna are :D ). eu cred ca va cauta mereu sa controleze domeniul sentimental, pluto neaspectat aici impingandu-l la nevoia de aprobare din partea iubitelor. ce parere aveti?
sa revin la chestiunea principala, ce ne facem cu combinatia saturn in 12 si neptun in 6?
va invit pe toti sa va spuneti parerea, ma ajuta orice interpretare, din oricare punct de vedere, sa-mi mai intregesc putin tabloul.
Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 10:24 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Sa-tzi traiasca Aela! :D Dar nu-i oare prea mic...?... auzisem ca nu-i tocmai ok sa cautzi sortzii unui copil mai mic de 6 ani... o fi bine? N-am argumente, nu mi-a explicat nimeni de ce si tocmai de-aia sper sa ne lamureasca cineva...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 10:23 am 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
multumesc mermaid, dar de ce sa fie prea mic? chestia cu 6 ani imi pare superstitie, nu gasesc explicatia. eu chiar cred ca este util sa te uiti in astro copilului ca sa poti incerca niste strategii educationale. de exemplu, daca astro copilului arata faptul ca individul nu are suficienta incredere in sine, parintii pot sa fie mai atenti sa nu-i submineze si mai mult increderea, sa-l incurajeze mai independent etc.
in principiu de asta va solicit tuturor parerile:) sa vedem unde pot sa-mi ajut copilul in educatie.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 7:50 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
draga aela,

eu am gasit intr-o carte o interpretare a lui saturn in 12 deloc rea...

...daca unim forta logica a lui saturn cu exceptionala capacitate de perceptie a casei XII avem deseori rezultate excelente. organizarea mentala se implica in tendinta spre dezordine intuitiva favorizand in majoritatea cazurilor o mare inteligenta. coerenta relatiei saturn-casa XII chiar si daca este prost aspectata e greu de distrus (exceptie cazul cand astrograma e total lipsita de aspecte intelectuale), insa va avea dificultati in a se impune in fata altora, in a fugi de coercitivitatea normalitatii.
ca simbol al rigiditatii si duritatii, saturn poate sa actioneze direct pe casa XII sau sa se proiecteze in casa VI. poate insemna manifestarea duritatii intr-un spital de nebuni, puscarie sau alta institutie de genul asta, sau asupra "subordonatilor". individul poate fi un sef rigid. in multe cazuri, planeta se manifesta ca intoleranta fata de dezordinea si improvizatia semnificate de casa XII, aproape avand nostalgia spiritului metodic al casei VI. daca saturn e prost aspectat, individul se poate dispersa in interesul pentru detalii nesemnificative sau urmarind idealuri superficiale.
saturn ca simbol al tatalui poate semnifica ca individul a avut un tata vitreg sau un barbat care l-a inlocuit pe tatal legitim. sau poate insemna ca tatal bun a avut probleme cu legea din cauza felului in care si-a exercitat puterea. fiul poate ajunge sa-si judece tatal mai mult pentru comportamentul sau in general, decat pentru felul greselile facute de acesta in relatia cu copiii.
saturn ca simbol al puterii inseamna putere obtinuta prin mijloace neobisnuite sau prin folosirea unor metode sau instrumente altele decat cele normale. trigoanele cu VIII sau IX favorizeaza succes in politica, camp stiintific sau domenii in care altii nu indraznesc sa se aventureze. uneori subiectul poate dezvolta ideologii contrare puterii sau care o sfideaza pe aceasta.
saturn ca batranete insemna batranete petrecuta in izolare, impusa sau voita, sau senzatia ca a fost uitat de toti. la batrante va avea loc detasarea de latura materiala si apropierea de cele spirituale.

(mai urmeaza)


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 10:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Aela, in primul rand sa-ti traiasca baietelul, sa se faca mare si voinic. Dar eu nu prea vad Pluton neaspectat, din moment ce e in conjunctie cu Soarele, nu?



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 11:01 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Mie-mi da in plus Pluton trigon AC si Pluton trigon Lilith...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 11:08 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
E adevarat Mermaid, dar o planeta neaspectata nu face nici un aspect major cu nici una din cele 9 planete. Deci nu se iau in considerare aspectele minore, nici cele la cuspide, puncte arabice, asteroizi etc.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 11:15 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Dar un aspect cu AC poate fi considerat major?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 11:23 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Pai e major doar, ca e trigon... dar nu se pune... daca nu face nici un aspect major cu nici una din cele 9 ramase, atunci e neaspectata... :cry:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 11:31 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Aha... un Pluton cu aspecte favorabile in V indica bogatie de pe urma jocurilor de noroc. Daca nu consideram aspectul bun dat de AC , atunci va ramane de la Pluton in V cu un mare apetit pentru sex... caruia-i va da o atentzie deosebita. La fel si pentru exercitiul fizic prin care-si va defula emotziile :D



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Aug 05, 2006 12:11 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
mermaid wrote:
Daca nu consideram aspectul bun dat de AC


Ha... pai de ce sa nu-l consideram, mey Mermaid? Pluton in trigon cu AS da energie in realizarea scopurilor propuse. Daca-si pune ceva-n cap, va realiza, cum necum.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Aug 05, 2006 12:45 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Corect. Si aceasta determinare este intarita de un MC in Taur care sugereaza urmarirea asidua a scopurilor, hotarare... iar conjunctia MC cu Marte ne arata ca toate actiunile si gandurile lui sunt strans legate de intelegerea de sine. Vad si un NN direct in trigon cu Saturn, aspect despre care Gheorghita zicea ca arata un suflet evoluat , un om care nu poate sta in umbra, destinul aducandu-l timpuriu in atentia celorlalti...
Un NN in casa a VIII este o garantie a longevitatii si un indiciu al darurilor si mostenirilor.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 06, 2006 7:58 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
aela, am gasit niste materiale foarte interesante, special pt copiii. mi se par mai interesante decat ce incepusem sa-ti scriu (o sa inchei si interpretarea aceea, pt ca asa e frumos cand incepem un lucru), dar acum prefer sa-ti scriu ce-am gasit pe un site. o fac si pentru ca sunt sanse mai mari sa poti verifica acum si in anii urmatori, decat feed-back-ul pe care il vom putea avea peste multi ani de la plantele copilului.

deci:

"casa I in leu:
acesti copii sunt plini de incredere si infrunta viata cu entuziasm si spirit de initiativa. au multa nevoie sa fie priviti si admirati si se asteapta tot timpul sa primeasca asta de la cei din jur. e greu sa le oferi tot ce spera ei, mai ales ca o casa II in fecioara poate insemna o drastica limitare a asteptarilor lor si ideea ca familia va sta cu ochii pe el si va fi un mediu care il va limita mult. trebuie invatati de mici ca nimeni nu poate avea totul, dar asta trebuie facut cu dragoste si fara sa i se impuna ceva. adevaratele resurse ale acestui copil vor iesi la iveala in mediul extern in care, inca de mic, va avea tendinta sa fie sef si sa considere ca ceilalti trebuie sa faca ceea ce spune el. familia este "curtea sa regala"; va astepta foarte mult si va vrea sa fie in centrul tuturor lucrurilor, altfel se va revolta. va fi un copil foarte dinamic care va cauta atentia in mod teatral si demonstrand ca este cel mai bun din lume. scoala va fi o proba de foc importanta chiar daca uneori par sa se simta foarte siguri pe ei: aici isi vor descoperi forta si aitudinile de comanda (casa VI in capricorn). acesti copii sunt sefii grupurilor lor si ceilalti se vor strange in jurul lor. pot suporta bine disciplina atata timp cat vor vedea in ea un spirit de dreptate nu o simpla impunere de reguli."


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 07, 2006 12:05 pm 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
oo, multumesc mult de raspunsuri, dar nu va opriti :wink:
nodul nord si luna in 8 si soarele bine aspectat in 4 indica longevitate, asa stiam si eu. am intalnit o interpretare in astrologia vedica, care spunea ca luna in 8 si in berbec, in acelasi timp inseamna moarte sigura in adolescenta. va dati seama ca m-am speriat ceva. ulterior, pe un site cu astrograme ale celebrititatilor am vazut doua cazuri cu luna in 8 in berbec si nu mai erau de mult adolescenti. si traiau :D ...deci m-am linistit si cu asta. inteleg cum sta treaba cu saturnul in 12, dar neptunul in 6 cum il vedeti?
si as mai avea i intrebare :D :
casa 3 este a surorilor si fratilor, dar am citit undeva ca in casa 7 ne uitam daca nativul va mai avea frati sau surori (a cincea de la a treia). in casa 7 il intalnim pe uranus. nu stiu daca se poate "vedea" daca o persoana va mai avea frati sau surori, va intreb pe voi: se poate?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 07, 2006 12:19 pm 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
mda, cu pluto in 5 si luna in 8, probabil o sa vina cu multe fete acasa :? dar aici nu cred ca am cum sa intervin, sa-l fac mai putin senzual:)) pana la urma, nu e ceva negativ, din astrograma nu pare ca ar putea sa o ia razna de la atata preocupare pt. fete:)
batranetea izolata data de saturn in 12 sper ca este atenuata de soare bine aspectat in 4 care da o viata mai frumoasa odata cu inaintarea in varsta.
de la marte afectat in 9 ar trebui sa ma astept sa ma cheme des la scoala, pt. certuri cu profesorii:) (am mai vazut asta si-n astrogramele prietenilor) si ar putea sa mai dea (pe langa virulenta in exprimarea opiniilor etc) si pasiune pentru sport, chiar extrem si pentru viteza, nu? e, aici poate as putea sa corijez ceva-ceva...
spuneti-mi daca neptun in 6, in varsator, il poate face mai expus unui viciu, de circumstanta sau nu? de ex. bautura in anii adolescentei?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 07, 2006 12:45 pm 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
phii, mi-am adus aminte de inca o intrebare: care credeti ca este planeta dominanta aici?


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group