It is currently Fri Apr 19, 2024 4:07 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Michael-un uranus retrograd in casa personalitati
PostPosted: Fri Aug 11, 2006 10:22 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
o zi buna :)

cine ma ajuta cu interpretarea acestei astrograme:

michael 17.06.1990 ora 19:30 in münchen/germania

ma irita uranus retrograd in casa I,
saturn retrograd in casa II,
pluto retrograd in scorpion : :twisted:

unde sint talentele lui? unde trebuie ghidat?
ce profesie ii este indicata?

va multumesc frumos

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 11, 2006 8:50 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Avand NN in Varsator ii sunt indicate posturi care necesita obiectivitate sau acolo unde se poate realiza ca om de stiinta, astrolog, tehnicien, expert in calculatoare . Diferite profesii in radio-televiziune ii pun in evidenta talentele innascute pentru aceste ramuri de activitate fiind foarte inventiv, creativ si capabil sa realizeze orice proiect.
Daca isi va alege o meserie care sa-l puna in centrul atentiei (actor,direcor,etc.) atunci va stagna si regresa spiritual.
Are nevoie de o viata modesta in care sa dispara din centrul atentiei. Adoptand o atitudine de umilinta viata lui va deveni magica putand sa fructifice la maximum talentele cu care este inzestrat.
Atunci cand intentioneaza sa ajute pe cineva, ideile necesare apar spontan, intuitiv :Dumnezeu ii ofera energie pe care sa o foloseasca pentru altii, iar multumirea celor ajutati se intoarce la el sub multiple forme benefice.
Astrologia i-ar permite sa aiba o viziune impartiala atat asupra lui cat si asupra celorlalti, reusind sa-perceapa pe oameni asa cum sunt ,sa-i accepte cu iubire si sa aprecieze valoarea fiecarei fiinte umane.
NN in varsator ii da o deschidere speciala spre stiintele ezoterice .

Uranus retrograd semnifica faptul ca in vietile anterioare a intervenit in manifestarea liberului arbitru al celor din jurul lui.
In prezent va intampina dificultati in manifestarea liberului arbitru fiind nevoit sa accepte deciziile pe care le iau altii in locul lui.Va iesi de sub aceasta influenta a lui Uranus retrograd cand va respecta libertatea celorlalti.

Saturn retrograd semnifica o repetare a karmei, indica blocajul la o anumita lectie de viata.
Saturn fiind retrograd in casa II trebuie sa invete sa administreze corect banii , sa ii obtina prin metode corecte si sa fie chibzuit in cheltuirea lor. Are un talent nativ intr-un anumit domeniu , talent pe care il da zodia prezenta pe cuspida casei a II-A ) si trebuie sa-si puna in valoare aceasta abilitate pentru ca este sansa lui de a-si rezolva problemele.

Cu Pluto retrograd in scorpion trebuie sa actioneze pasnic, sa-si domoleasca impulsurile, sa respecte limitele la capitolul relatii intime.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 11, 2006 10:23 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:) multumesc Adria..,

Quote:
Are un talent nativ intr-un anumit domeniu , talent pe care il da zodia prezenta pe cuspida casei a II-A ) si trebuie sa-si puna in valoare aceasta abilitate pentru ca este sansa lui de a-si rezolva problemele.


despre ce talent poate fi aici vorba?

cum interpretati voi opozitia intre uranus in casa I in capricorn si jupiter in casa VIII in rac?


multumesc inca odata

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Aug 12, 2006 5:08 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Facandu-i astrograma am vazut ca are cuspida casei a II-a in berbec ; citind in cursul de astologie a lui D. Ciuperca ce profesii pot avea berbecii iti pot enumera cateva:meserii in raport cu metalul, medicina(neurochirurg, ocultist), ghid, acupunctor, umanist, vulcanolog, mecanic auto,constructor.
Parerea mea este ca astologia nu-ti poate spune sigur ca esti facut pentru meseria cutare sau cutare(iti da niste domenii in care ai fi bun), trebuie sa vezi ce talente are copilul si sa-l indrumi pentru fructificarea acestora.

La copilul meu am observat inca de mic ca era atras de calculator(pur si simplu am constatat ca atunci cand se aseza la calculator era cel mai fericit si stia sa-l foloseasca,mi se parea cateodata ca s-a nascut cu "mana pe tastatura"),apoi am vazut ca are talent pentru sport(tenis), antrenorul lui mi-a spus ca are mana formata pentru racheta de tenis(asta se intampla pe la 7 ani) , iar acum am vazut ca este talentat si in muzica .A mai fost un "soc" pentru mine atunci cand el vorbind mai tarziu, pe la 2 anisori nu a facut nici o greseala gramaticala, iar inclinatiile astea pentru literatura si gramatica s-au vazut mai tarziu la scoala unde nu a trebuit sa-l ajut aproape de loc (nu i-am facut eu compunerile ,nu a fost nevoie sa-l corectez la conjugarea verbelor,etc).

Tu trebuie sa-i indrumi pasii spre ceea ce stie el mai bine sa faca , asta-i parerea mea.
Chiar daca avem opozitii in astrograma nu trebuie sa ne speriem.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 12:16 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
ptr. gheorghita

Quote:
cum interpretati voi opozitia intre uranus in casa I in capricorn si jupiter in casa VIII in rac?



te rog ..daca vrei sa-mi interpretezi pozitia asta..


multumesc aniticipat

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 9:52 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Uite si tema lui...

Image

Adria a spus lucruri interesante despre tema lui asa ca nu am sa reiau, ci am sa continui...

Uranus pe casa I aduce farmec personal, independenta si puterede exprimare. Cand se opune lui Jupiter din casa VIII conjunct cu chiron pe Rac exprimarea personala este controlata de Luna (guvernatorul IV) din Berbec. Astfel existenta lui va avea tonuri tragice, dramatice. Mama este un model de autoexprimare si curaj, ea este etalonul in toate si cu cat se va lupta mai mult cu ideile ei cu atat i le va prelua mai usor. Aparenta sa sociala este foarte buna, nu are si nu va avea prieteni multi, dar cei pe care ii are sunt puternici, inteligenti, chiar senzoriali. Cele doua planete indicate de tine ii aduce un simt a valorile special, original si puternic. Este mai mult decat important ca educatia sa sa fie corecta pentru ca el va transmite mai departe exact ceea ce va invata. Este un releu puternici si de aici putem intelege ca are chiar calitatea de conduce, coordonat, educa. Cu toate ca va fi apreciat pentru jovialitatea si puterea pe care o degaja Michael va avea intotdeauna o viata ascunsa, cu dorinte pe care nu si le va exterioriza, dar care pot fi cititite din gesturile inexplicabile pe care le are fata de preteni. Are o manie ascunsa care i se activeaza atunci cand pierde. Ii place competitia, dar nu numai ca nu-i place piarda, dar esecul ii trezeste o manie apriga pe care o interiorizeaza.
Este un copil sensibil, cu un simt al valorile puternic.
Plantele indicate de tine sunt planete care se deplaseaza lent si ele fac referire mai mult la generatii.... cu alte cuvinte Michael, cu Uranus pe casa I, poate fi un lider al generatiei sale, un lider pentru care chinurile interioare, frustrarile si viata sa interioara furtunoasa sa-l motiveze in a atinge performanta.
Aici atingem un alt punct sensibil din tema lui: dupa educatia primita de la mama, el depinde mult de anturaj. Isi va alege anturajul care il va ajuta sa se spuna in valoare, care il va face sa se simta bine si puternic. Daca acel anturaj este de factura joasa atunci Lilith din XII ii poate aduce schimbari de comportament, de destin, grave si dureroase. Ar putea incerca sa atinga extremele - pentru ca Uranus din casa I ii da energia originalitatii si curajul de a depasi limite, dar impreuna cu Lilith e vorba despre limite negative: sa consume substante interzise, curse de masini, sporturi extreme ...dintr-astea.
Chiar daca totul in jurul lui este calm si pasnic el tot este tentat sa faca asta, dar isi poate sublim aceasta dorinta de neobisnuit prin Venus din VI, adica prin placerea de a mentine totul in limitele decentei, frumosului, regulilor... poate cele deja stabilitate prin educatia ce i-a fost transmisa. Este sensibil la frumos si nu este un copil greu de educat, daca se tine cont ca are o mare dorinta de independenta.
Eh, pe fondul acestor predispozitii raportul Uranus-Jupiter, planete ce aproape construiesc un careu in T cardinal cu Luna (la limita maxima a orbului), este unul motivational. El ii aduce un zambet frumos, cu o umbra distanta, cald de la ascendentul in sagetator si rece, in acelasi timp, de la planetele din Capricorn, dar cu o viata interioara intensa, apriga.
Intelege usor si se motiveaza repede, dar trebuie sa fie liber. Daca nu este invatat sa comunice, nu doar sa vorbeasca curajul sau va aluneca in panta aceia periculosa si Uranus in I pare sa faca o alianta periculoasa cu Lilith din XII. Este clar insa ca nu-l poti tine departe de succes, de castiguri personale, iar asta va implica si un risc - riscul de a se schimba, de a se transforma peste noaspte intr-un alt om. Pentru a avea garantia ca va exista o punte permanent intre tine si el arata-i ca-l iubesti fara a-i ingradi libertatea, arata-i ca-l tii departe de problemele oamenilor mari pentru a-l proteja, arata-i ca problemele trebuie abordate de cel caruia ii sunt destinate sa nu considere la un moment dat ca e mai bine sa paseze grija si raspundere. Va deveni un om integru si curajos, puternic si un adevarat sprijin pentru ceilalti.
... si nu ma indoiesc nici macar o secunda ca faci deja toate acestea cu el.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 11:30 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
multumesc gheorghita :)
in primul rind pentru efortul tau, si in al doilea rind pentru sensibilitatea cu care descri punctele mai putin placute :wink:
incerc sa descifrez astrogramele baietilor mei pentru ai intgelege mai bine.
binenteles ca mama le cunosc punctele slabe.
ca parinte ne iubim copii cu toate defectele lor si ne straduim sa-i ghidam spre bine. cind ajunge la o rascruce in viata sa se decida pentru ce este" bun".

libertatea,
stiu ca michael are nevoie de multa libertate..de fapt ca aproape orice adolescent.
dar unde este limita. citeodata gresim ca parinte..vrem copiilori atita bine..ca pina la urma ii sugrumam cu dragostea si ocrotirea noastra.



Quote:
Pentru a avea garantia ca va exista o punte permanent intre tine si el arata-i ca-l iubesti fara a-i ingradi libertatea, arata-i ca-l tii departe de problemele oamenilor mari pentru a-l proteja, arata-i ca problemele trebuie abordate de cel caruia ii sunt destinate sa nu considere la un moment dat ca e mai bine sa paseze grija si raspundere


ma stradiuesc... :)



Quote:
Mama este un model de autoexprimare si curaj, ea este etalonul in toate si cu cat se va lupta mai mult cu ideile ei cu atat i le va prelua mai usor



vorba ta in urechile lui dumnezeu :wink:
ca citeodata am impresia ca vorbesc cu peretii :D


merci gheorghita,
merci adria


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 1:26 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Nu vreau sa par negativista, insa desi se spune despre combinatia Gemeni/Sagetator ca trebuie sa li se respecte dorinta de independenta, nu trebuie lasat chiar nesupravegheat (insa doar in ceea ce priveste obiciurile proaste si periculoase sau anturajul, nu si referitor la tentintele constructive). Are tendinta catre lene (NN Varsator) si visare (Jupiter in Rac) si cand se trezeste din ea poate fi prea tarziu (vezi legatura cu Kiron). De asemenea poate deveni santajist (Lilith in Scorpion pe casa XII-a) cand este vorba de bani (NN si Saturn in casa a II-a) si poate face abuz de putere (Pluton retrograd in Scoprion), mai ale daca are vreun "prieten" drept model, dar si pentru faptul ca traieste cu impresia ca i se cuvine (Jupiter pe casa a VIII-). Daca incepi sa ii dai, ca mama, ca deh... baiatul are si el nevoie, ai inceput deja sa piezi teren in fata lui, si ai sa te trezesti la usa nu numai cu un fiu care nu are chef sa-si exprime nici un talent, ba cu unul care daca nu ii vei mai da tu, va cauta o fata care sa intruneasca conditiile materiale necesare (Venus in Taur) si pe care sa o sacrifice (venus casa a VI-a). De asemenea tu poti fi un model ca mama, dar poti sa si strici totul (Luna/Marte) in Berbec, din "greseala" vei zice la un moment dat.
Cu Saturn si Neptun retrograde in Capricorn pe casa banilor, pe el nu il intereseaza ca raportul efort depus/remuneratie castigata sa fie echitabil. Poate ocupa pozitii nemeritate, doar pentru ca stie ca se castiga bine. Problema lui nu consta in lipsa aptitudinilor sau a inteligentei, ci intr-o inertie pe care ceilalti din jurul lui se poate sa i-o fi creat pana acum, incercand sa-l ajute tot timpul (Soare pe casa a VII-a).
Bunaoara daca are vreun talent, lasa-l sa si-l gaseasca singur, nu-i spune tu ce ar trebui sa faca.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 2:37 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Inca o precizare in legatura cu el. Are in viata hopuri care nu tin de liberul lui arbitru. Daca de exemplu ar face un sport de performanta, ar putea la un moment dat abandona datorita unei probleme hepatice (ficatul ramane oricum o problema). Nu trebuie sa mizeze in viata totul pe o singura carte si nici de exemplu sa investeasca toata averea (asta cand o va avea pe a lui) intr-un proiect, ci trebuie sa fie mereu pregatit sa reformuleze si sa aiba o a doua varianta in caz ca nu iese prima. Mai mult, ca sa inchei intr-o nota optimista, poate ajunge sa invarta bani cu furca, daca va fi suficient de inteligent sa faca dintr-un hobby o mare afacere.
Ar fi bun pentru jurnalistica, nu stiu cum e la voi in Germania, dar la noi jurnalistii sunt un fel de proletariat exploatat la maximum pe bani putini. Dar e bun ca avocat, notar. Ca astrolog...sincer, baiatul tau mi se pare prea sceptic deocamdata. Uranus tine mai mult de felul lui de a fi, putin cam ciudat si cu un comportament intempestiv. Poate tine si de relatiile pe care le are, cu oameni ciudat cu care altii nu ar intra in contact. Sau poate de vestimentatie. Adica el poate urmari impactul propriei sale personalitati asupra celor din jurul sau. N-o face pentru el, ci pentru ceilalati, doar asa ca sa socheze.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 5:16 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
draga witch..,

mai lasat gura casca :lol:

interpretarile tale a punctelor negative corespund total..cu toata dragostea mea de mama dar si cu objectivitatea unui psiholog ..asa le vad si eu..

este primul meu copil..si a fost prima mea iubire adevarata. cind l-am nascut am simit o fericire ..un sentiment de nedescris. da soarele lui este in casa VII . a fost crescut ca un print.
l-am aparat si de vint..sa nu-l sufle prea tare :)

acum vad si eu rezultatele..si incerc sa le corectez :?

este important sa nu inchid ochii ci se vad lucruríle asa cum sint..astologia este pentru mine dovada ca perceperile mele sint realiste.

sfaturile bune sint de neplatit (un proverb nemtesc) :wink:

multumesc inca o witch, gheorghita si adria

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 9:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Witch
daca as putea ti-as da un premiu la capitolul "atentionari"... ai sintetizat foarte bine, minunat as spune, pentru care te felicit si ma inclin cu respect...
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 9:37 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mersi, Coser!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 14, 2006 11:41 pm 
Quote:
Ar fi bun pentru jurnalistica, nu stiu cum e la voi in Germania, dar la noi jurnalistii sunt un fel de proletariat exploatat la maximum pe bani putini.


Poate daca am sti si noi ce salariu are Esca am putea sa ne facem o idee...
Am glumiiiit, nu vreau sa va suparati pe mine, dar cred ca stiti deja ca imi plac carcotasii de mor... :wink:


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group