It is currently Fri Apr 19, 2024 2:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Niste interpretari sunt binevenite
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 4:38 pm 

Joined: Sun Aug 13, 2006 3:42 pm
Posts: 2
Salut pe toti cei care sunt interesati de Astrologie.
Vin si eu cu o rugaminte. Sunt nascut la data de 21.03.1986 Bucuresti ora (cam aproximativa) 8:45
Image

Ma intereseaza cateva detalii cum ar fi ce inseamna Mercur retorgrat si exaltare, Pluto domiciliu retrograd, Lilith Casa I in Gemeni samd.. In principiu ma intereseaza cam tot ce este in tema asta(planete, aspecte)

Am spus ca ora este aproximativa. Stiu sigur ca este pana in ora 9 pentru ca am Asc in Taur (ultimele 5 grade)dar am si influente ed la Gemeni (deceptie, minciuna-nu tot timpul) Poate voi afla ora de la maternitatate (daca se mai tin astfel de lucruri acolo).
A si inca un lucru, am fost nascut prin cezariana, daca asta conteaza sau nu eu nu stiu dar stiu ca exista ceva in leg cu cei nascuti prin cezariana.

Desigur interpretarile depind in mare parte de cel care face interpretarea dar eu vreau sa stiu totul (ca sa stiu ce sa confirm din cate am citit si ce sa infirm).

O zi buna. :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Niste interpretari sunt binevenite
PostPosted: Thu Aug 17, 2006 6:01 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, se pare ca predispunerea spre intrigi este un semn karmic, dar ceva este in neregula si la tine. Luna pe grad anaretic in casa III (ultimul grad din Rac) este in domiciliu de casa si zodie si face un triunghi minor cu Lilith din casa I - iti cam place viata asta plina de intrigi si acuze. Chiar daca Mercur este retrograd pe casa XI esti un tip destept puternic, autodidact ce prinde din zbor cam tot ce trece pe langa el..
Cele doua triunghiuri minore pe care le fac Luna-Soare-Lilith pe o parte si Jupiter-Neptun-Pluton pe de alta parte il incadreaza pe Mercur ca intre doua oglinzi. Practic nu stie in care oglinda sa se uite:
1- in faptul ca esti controversat, disputata si traieti cu intensitate intrigile (triunghiul minor Luna-Lilith-Soare)
2. in construirea unei vieti personale integre (triunghiul minor Jupiter-Neptun-Pluton)
In general relatiile tale sunt grave. Te incearca ganduri de stabilitate si atasament prin care te vezi om serios si la casa ta, dar si celibatar traind cu intensitate tot ceea ce viata iti ofera.
Ai o fire romantica si duplicitara, esti critic si aspru la vorba si iti place sa se creada asta despre tine. Minciuna este dilema vietii tale... sa minti sau sa spui adevarul? hm, in general alegi ceea ce te face sa NU fii raspunzator de o situatie, nu neaparat sa nu iei parte la conflicte.
Lilith pe casa I ascunde ceva despre tine, o pasiune sinistra, un comportament diferit, dorinte neobisnuite.
Pot sa spun cu mana pe inima ca esti chiar pe linia mediana intre adevar si miciuna, intre atasament si independenta, intre curaj si lasitate, intre sinistru si romantic. In orice clipa poti alege oricare dintre parti cu o mobilitate speciala.
Saturn retrograd pe casa VII aduce insa un semnal de alarma ca acest talent al tau, aceasta mobilitate trebuie abordata pentru a-ti consolida relatiile nu pentru a fugi din calea dificultatilor (mercur retrograd in pesti). Trairile tale secrete trebuie integrate si exprimate cu diplomatie, iar la diplomatie chiar nu-i prea vezi rostul.
Cam astea sunt conditionarile... cam astea sunt elementele principale ...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 17, 2006 7:50 pm 

Joined: Sun Aug 13, 2006 3:42 pm
Posts: 2
Va multumesc pentru raspuns d-le Coser, pe langa ce faptul m-am informat urmarind acest forum si alte documente pe internet precum si citind (pe sarite ce-i drept dar de N ori cateva carti de astrologie) doream o interpretare generalizata. Unele lucruri m-au facut sa gandesc Hmmm. :)
"autodidact" - daca ar fi adevarat si la scoala asta :) in general chiulul de la scoala a fost un hobby cand eeram mic si Bucurestiul nu era mister pentru mine in clasa a IV-a :). 'Independent" ok, se poate spune asa, desi e un lucru sanatos sa fi independent pentru mine cel putin, acest lucru vine pe locul doi cand vine vorba de a avea pe cineva alaturi.

Relatii grave - Venus in casa XII-a?-enervant
"Critic si aspru la gura"-pai nu asa sunt berbecii mai ales tigru de foc unde orgoliu este la el acasa :)

La diplomatie ii vad rostul (depinde de siitatie 0 dar este posibil sa renunt la ea cand ma simt oricat de putin acuzat pe nedrept sau prostesc
(nu sar la gat dar stiu destule cat sa fiu al naibii)

In princpiu as mai avea intrebarea: cum actioneaza planetele cand sunt retrograd asupra prezentului (mercur, saturn, samd) ?
parca mercur a fost retrograd de trei ori anul acesta 9cred ca ma insel). Faptul ca sunt nascut cu aceasta planeta retrograd, cum afecteaza ea si nu numai ea prezentul ?

Inca odata mutumesc pentru raspuns astept alte caracteristici daca mai sunt sau lucruri la care sa fiu atent si lucruri pe care ar trebui sa le fructific.

O zi buna. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re:Niste interpretari sunt bine venite
PostPosted: Wed Aug 23, 2006 9:33 pm 

Joined: Wed Aug 23, 2006 12:02 pm
Posts: 10
Ovidiu, mercurul retrograd in pesti: stii si intelegi lucrurile,dar nu prea reusesti sa le exprimi verbal;te pierzi in fantastic,in imaginar si poti sa pierzi contactul cu realitatea; traiesti dezorganizat,haotic si nu prea stii sa actionezi pragmatic si clar. Poti descoperi solutiile daca devii constient de problemele tale.
Mercurul retrograd din casa XI:posezi o inteligenta deosebita dar nu ai incredere in calitatile tale;eviti sa-ti expui ideile in public si apelezi la cei apropiati pt a le prezenta si a le pune in practica.Eviti sa intri in contact cu anumiti oameni deoarece te enerveaza rigiditatea lor mentala.
Saturn retrograd in sagetator: ai destul de multa energie dar o risipesti prea usor avand realizari modeste;esti foarte corect,cinstit,dar esti idealist si influientabil,poti fi deseori exploatat de cei din jur.Te simti atras de religie dar nu constientizezi latura profunda a acesteia. Saturn retrograd in casa a VII a: vei avea dificultati in relatia cu partenerul de viata sau cu asociatii:in relatia cu partenerul te comporti dur si exigent; iti manifesti intr-un mod ciudat sentimentele si iubesti puternic,dar nu prea stii cum sa te porti.Pt a depasi situatia trebuie sa renunti la egoism si sa te implici in problemele celuilalt cu multa bunavointa si dorinta de colaborare.Ti se ofera posibilitatea de a-ti rezolva datoria Karmica. Mai multe poti afla studiind despre astrologia Karmica.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 6:49 am 
Quote:
In princpiu as mai avea intrebarea: cum actioneaza planetele cand sunt retrograd asupra prezentului (mercur, saturn, samd) ?


In general planetele, in perioada cand se deplaseaza retrograd au efecte asupra tuturor oamenilor. Deci toti suntem afectati in acea perioada. Insa cel mai mult au 'de suferit' cei care in astrograma natala au planeta respectiva retrograda. Pentru ca in aceste perioade de obicei se declanseaza niste elemente karmice care vin sa-l traga de maneca pe nativ, caci nu degeaba cineva s-a nascut cu Mercur Rx. Deci ar trebui sa constientizeze ceea ce i se intampla pt a invata lectia pe care altadata a ratat-o.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 11:33 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
mihaela, trebuia sa spui omului ce lectie are de invatat, eu din ce ai spus tu nu am inteles nimic. doar ai insirat niste cuvinte pe care le stii de la tine si nu din carti,dar vorba lui Eminescu:"E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune
Insirand cuvinte goale, ce din coada o sa sune"


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group