It is currently Tue Apr 16, 2024 5:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: parerea mea despre astrograma mea
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 9:40 pm 

Joined: Wed Aug 23, 2006 8:23 pm
Posts: 12
Buna ziua,am scris acum o sapt parca sa va intreb niste pareri despre astrograma mea ,(13.07.1989;17:45;arad)as avea cateva intrebari de care sa fiu sigur ca sunt asa cum cred eu;de ex. soarele,mercur si kiron in casa 8 a rac,da predispozitie spre astrologie nu?si cred ca si luna in scorpion si casa a 12 a...dar ce influenta are luna din cauza ca este in exil?ca am citit ca luna este in exil in scorpion...si as mai dori sa va intreb despre acel satrun conjunct cu neptun;
Iar acel jupiter cu ce ma ajuta in casa a 7 a?
va multumesc,vlad :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 27, 2006 11:46 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Luna in Scorpion este in cadere, ceea ce inseamna ca este slabita in aceasta pozitie(este opusul exaltarii) ea nefiind in stare sa-si exprime potentialul in bune conditii, ceea ce va duce la intarzieri, deceptii, piedici in realizarea diverselor proiecte.
Luna in Scorpion iti intareste psihicul, intuitia, clarviziunea, fiind interesata de tot ceea ce este misterios.Trebuie sa fii atenta de felul in care iti folosesti intuitia foarte dezvoltata deoarece esti tentata sa o utilizezi in scopuri distructive, incorecte.
Kiron in Rac iti aduce sensibilitate, intuitie, iar principala lectie este sa inveti sa-ti stapanesti emotiile, instinctele.
Cu Soarele in Rac trebuie sa-ti dezvolti credinta in destinul tau, sa inveti sa daruiesti fara a astepta recunostinta.Familia ta nu trebuie sa se reduca doar la cei apropiati ci trebuie sa accepti sa-ti maresti familia la nivelul intregii omeniri , aici tu putand sa evoluezi.Aceasta pozitie a soarelui aduce succesul mai tarziu, racul fiind un semn psihic iti da inclinatii spre ocultism.
Mercur in Rac iti da inclinatii spre antichitati, filologie, istorie; nu prea-ti plac schimbarile iar norocul este la tine acasa.
Jupiter in casa VII iti aduce reusita in afaceri publice, un partener de viata generos, fidel, poti face cariera in domeniul justitiei sau in politica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 27, 2006 2:28 pm 

Joined: Wed Aug 23, 2006 8:23 pm
Posts: 12
buna ziua,multumesc de ajutor;dar de ce spuneti ca norocul este la mine acasa?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 27, 2006 8:05 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Mercur in rac iti aduce mult noroc si reusita cam in toate.
Saturn in conjunctie cu Neptun are aceleasi efect ca si aspectele bune cand se gaseste intr-o zodie in care una sau alta dintre planete este puternica, ca de ex. Neptun in rac sau pesti iar Saturn in balanta sau capricorn

Saturn in aspect bun da o mare abilitate mecanica si o mare putere de executie.Indica omul inteligent , perseverent care rastoarna obstacol dupa obstacol pentru a-si atinge scopul.
In acelasi timp da si o mare putere de organizare.
Cele mai importante conjunctii sunt cele ce se stabilesc intre planetele personale, adica intre Soare, Luna, Venus, Marte pe de o parte si guvernatorul ascendentului pe de alta parte.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 28, 2006 4:26 pm 

Joined: Wed Aug 23, 2006 8:23 pm
Posts: 12
si de luna neagra in casa a 10 a ce parere aveti?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 31, 2006 8:26 pm 

Joined: Wed Aug 23, 2006 8:23 pm
Posts: 12
mi ati putea spune va rog ce rcedeti de lillith in casa 10?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 01, 2006 2:50 pm 

Joined: Wed Aug 23, 2006 12:02 pm
Posts: 10
In astrograma ta lilith este in casa a 10,in balanta ceia ce indica tendinte individualiste, un caracter oscilant, o viata putin mai dificila, datorita unor greseli facute in vietile anterioare.Vei oscila intre succese si caderi, vei fi tentat sa faci unele compromisuri grave si-ti va fi greu sa-ti pastrezi rangul social la care visezi. O alta tentatie a ta e sa te realizezi prin erotism.
Lilith in astrograma ta formeaza cuadratura cu soarele tau si cu mercur in rac,ceia ce denota imaturitate si incapacitate de a infrunta dificultatile afective, iti lipseste spontaneitatea; ai o relatie dificila cu tatal tau; esti atras spre lux.Poti avea o gandire stranie,cerebralitate excesiva,nelinistitoare; refuzi sa-i intelegi pe ceilalti din jurul tau si sa comunici cu ei.Poti avea inclinatii spre perversiuni sexuale.
Pana si nodul nord din astrograma ta denota faptul ca refuzi sa comunici cu ceilalti si sa colaborezi cu ei.Te consideri prea deosebit si special, si nu-ti place ca viata ta sa-ti fie comparata cu a altora.Trebuie sa renunti la egoism si sa-ti sacrifici interesele personale in favoarea celor colective.Prima parte a vietii tale va fi dificila iar dupa 30 de ani vei putea avea relatii pe pozitii egale cu cei din jurul tau.In a doua parte a vietii tale vei reusi sa deosebesti aparentele de realitate.Avand Nodul Nord pe casa a 3a,trebuie sa inveti sa traiesti cu picioarele pe pamant, sa impartasesti si celorlalti din cunostintele pe care le-ai acumulat.Te poti afirma in invatamant,mass-media,turism,management.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 02, 2006 12:28 pm 

Joined: Wed Aug 23, 2006 8:23 pm
Posts: 12
Din cate am vazut eu,nu face lillithul cuadratura cu soarele,doar cu mercur...si de ce arata NN ce ai spus,ca nu inteleg?Eu credeam ca NN in ncasa 3 fav comunicarea...
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 02, 2006 9:32 pm 
Aceasta este astrograma pt Vlad:

Image


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 02, 2006 10:05 pm 
Vlad, asa cum presupun ca stii deja esti Rac cu ascendent in Sagetator. Nazuinta ta spre cunoastere si preocuparile care in final duc la evolutie spirituala, (astrologia fiind una dintre ele) sunt impulsionate in principal de Sagetatorul de la ascendent.
Iar Jupiter, guvernatorul ascendentului situat in casa 7 te ajuta sa faci toate astea impreuna cu partenera. Practic nu prea vrei sa stai singur insa nici nu ar fi indicat pentru ca lectia casatoriei este pentru tine una importanta si destul de benefica pe care chiar ar fi pacat sa o pierzi. Mai ales ca exista mari sanse ca partenera sa-ti impartaseasca preocuparile de natura spirituala, ezoterica (Junon in casa 9).

Eu vad in astrograma lui Vlad un alt spirit care a venit aici, (de data asta cam vijelios:))) pt a ajuta la instaurarea erei Varsatorului. Pozitia lui Marte in casa 9 in cuadratura cu Pluton indica tendinta de a-si impune ideile proprii intr-un mod pasional si cu o capacitate mare de a distruge obstacolele ce i se ivesc in cale. De asemenea pozitia lui Marte indica nemultumirea pe care o are vis a vis de religie sau curentele spirituale existente.
NS in Leu si casa 9 arata ca vine dintr-o viata in care a fost din multe puncte de vedere superior celorlalti, iar acum pastreaza in subconstient acest sentiment ca este o persoana deosebita. Increderea in fortele proprii care ar putea usor degenera in infatuare este data si de Marte in Leu, insa totul este destul de frumos exprimat (Venus conjunct Marte), iar eu as zice ca si zodia natala are o contributie mare pt ca Racii se nasc cu sentimentul ca in viata trecuta au ratat ceva.
Deci indicatia Nodului Nord in Varsator este renuntarea la orgoliu si plasarea intereselor personale pe plan secund in favoarea celor de grup, deoarece nu-ti vei gasi implinirea decat in cadrul unei colectivitati pe care va trebui sa o servesti.

NNin casa 3 arata de asemenea faptul ca posezi foarte multe cunostinte din domeniul spiritual, filozofic pe care va trebui sa le impartasesti celorlalti. Si este imperios necesar sa cobori cu picioarele pe pamant si sa incerci sa "cuceresti" si planul fizic pt ca pe cel astral il cunosti deja foarte bine.

O cariera scriitoriceasca ar fi destul de indicata pt ca ai un suport astral excelent pt asa ceva: Jupiter in Gemeni, NN in casa 3, trigon Jupiter-NN.

Este foarte adevarat ca ai inclinatii catre astrologie, de altfel asta simti si tu si este cel mai important indiciu, iar cu Uranus, Neptun si Pluton toate trei retrograde poti ajunge chiar la performante in astrologie.
De altfel nici nu ma indoiesc de acest lucru avand in vedere ca la 17 ani ai deja primele notiuni:).


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 04, 2006 11:21 pm 

Joined: Wed Aug 23, 2006 8:23 pm
Posts: 12
iti multumesc mult mihaela pt ajutor,as mai avea o intrebare pt tine,daca se poate.ce parere ai despre conj saturn-neptun in casa 2,cineva zicea ca este neutra....tu ce parere ai?
mersi mult.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 05, 2006 8:49 am 
Conjunctia Saturn-Neptun se configureaza cam odata la 100 de ani si evident, este un aspect care influenteaza mai mult colectivitatile omenesti, dand nastere unei generatii care va actiona in consecinta sub acest impuls astral.

Practic conjunctia a avut loc intre anii 1988-1990 in Capricorn si toata lumea stie ca atunci s-a deschis o perioada noua in care vechile concepte ideologice au fost date la o parte pt a face loc altelor noi. Insa idealismul pe care Neptun ar fi vrut sa-l instaureze s-a lovit de materialismul lui Saturn care era mai puternic in Capricorn. Astfel, nazuintele lui Neptun au capatat o tenta destul de pragmatica, asa incat multe persoane au fost foarte atrase de afacerile desfasurate la modul cel mai haotic cu putinta...

Pentru generatia nascuta atunci eu as spune ca are drept caracteristica, o dorinta puternica si tenace de a-si urma idealul, fiecare stabilindu-si un deziderat pt care va munci in mod sustinut si serios.
In casa 2 ar fi posibil sa fii la locul potrivit si la momentul potrivit, insa sa evaluezi gresit situatia si astfel sa pierzi niste oportunitati materiale. Posibilele reusite in domeniul imobiliar pot aparea mai tarziu odata cu maturitatea.


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group