It is currently Sat Apr 20, 2024 2:16 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Gloria
PostPosted: Thu Aug 31, 2006 8:29 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Coser, cand ai timp, as vrea sa te uiti putin peste astrograma fiica-mii. Eu una nu pot fi foarte obiectiva si chiar sunt niste aspecte aspre ca smirghelul pe care as vrea sa mi le explici din punctul tau de vedere. Rugamintea mea nu se va opri aici, caci mai am o fiica si poate in viitor vorbim putin si despre ea. Mersi.

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gloria
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 10:13 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Am intarzit mai mult decat trabuia, iarta-ma!

Asa este witch, unele aspecte sunt aspre si dure insa si le sublimeaza singura.
In primul rand sta foarte rau Luna aceea in Berbec pe casa XI si Venus in Socprion pe casa VI si nici Saturn retrograd pe casa XII care prin relatia antagonica (raport XII-VI) cu Venus din VI nu te vizeaza in mod direct pe tine, ci tatal ei si intreaga sa mostenire. Legatura sa cu tatal este una discreta si profunda in acelasi timp. Simte ca el o incurajeaza sa fie independenta si, culmea, el este materialul ei didactic. Este critica si dura, intrasigenta si serioasa, insa are o placere speciala sa strice. Luna in XI ii va da in permanenta un imbold sa faca pozne, nu numai acum cand este mica, ci si cand se va face mare.
Witch pot spune inca ca ai un copil destept, a carui putere interioara este dozata chiar si atunci cand tzasneste ca dintr-un arc, ca minta ei este permanet inclina spre relationare, spre comportamentul celorlati, fiind tentata sa judece mai mult decat trebuie.
Este insa in centrul atentiei, indifernt ce face si atunci cand vrea ceva are talentul special de a gasi pe moment persoana cea mai potrivita care sa nu o poata refuza. Ea este un fost profesor, ea a lucrat cu oamenii in trecut si stie cum sa se poarte pentru a obtine orice. Face asta pentru ca vrea nu pentru ca se simte superioara. Ea va sti in permanenta care ii este puterea si impulsurile si zvacnirile de moment trec drept farmec personal, acum cand este copil - energie, vitalitate, iar cand va creste va trece drept candoare, inocenta, frumusete activa.
Saturn pe casa XII ii va crea pe langa o legatura speciala cu tatal (un fel de regasire karmica hm, nu prea buna) ea va fi in permanenta invidiata de femei, va avea probleme cu femeile si nu prea isi va face prietene. Saturn pare sa lezeze aspectul feminitatii in latura sa mentala. Afectivitate poate fi restrictionata prea mult si asta o va impinge spre mari perfomante intelectuale, in detrimentul implinirii afective. Aici ai sa-ti regasesti in ea niste neimpliniri de-ale tale si poate chiar un comportament de-al tau mai vechi. Daca ea atunci cand este baietoasa te copie, bag de seama ca si tu ai avut ceva antecedente...
Liltih din casa X pare sa aiba un rol pozitiv pe tema ei... hm, este pur si simplu spectaculoasa aceasta pozitie... In primul rand ca pe X aduce o falsa imagine sociala, dar aceasta imagine sociala, devine un mijloc de educare a celorlati, de educatie in general, care vine prin Saturn din XII, guv XI (unde avean Neptun guv Pesti) din trecut, un fel de continuare a unei misiunii, continuare al unui destin. Cand va fi rea prin ea destinul va sactiona asupra cuiva, iar cand va fi buna, nu numai ca se schimba fizic si devine alt om, dar efectivitatea ei te copleseste si te face sa o tii minte cat traiesti.
Iata deci ca este un copil complex, un spirit puternic, ce are de facut ceva. Nimic nu-i va sta in cale sa faca ce va vrea. Daca va trebui va vorbi intr-una, daca nu va tacea fara sa-i ceara cineva asta.
Are semnul liderului si al curajului, al gloriei de care insa nu se poate bucura. Construieste ceva de care nu se poate bucura, pentru ca axa interceptata Berbec-balanta ii va magnetica atentia spre conflicte minore care o vor consuma prea mult.
Incarcarea casei VI aduce o disponibiltate fate de munca. Va fi serioasa si dispusa sa accepte pozitia a doua in profesie. Este insa un om prea valoros ca sa stea in umbra. Asadar va avea o viata spectaculoasa si va da in permanenta impresia ca si-o controleaza perfect.
Nu trebuie sa uiti ca trage in permanenta cu ochiul la tine de parca vrea sa copieze la o lucrare de control fara sa o vezi si nu ma indoiesc ca ii poti fi un exemplu bun, corect si drept.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 04, 2006 1:23 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Coser, ce sa zic? Chiar mi-ai adus niste lamuriri puternice si iti multumesc mult.

Este asa cum ai spus. Este prea frumoasa, magnetica, lumea o fotografiaza pe strada, desi eu vad o gramada de alti copii si mai frumosi decat ea, este groaznic de obositoare, caci nici nu sta, nici nu tace, nici nu asculta ce-i zici, este o povestitoare innascuta, face rime la nici 5 ani, ne judeca si ne critica, parca ar fi mai mare decat noi.

Sper sa fie mai feminina decat mine, caci eu la 18 ani abia mi-am propus sa invat sa ma port ca o fata, venindu-mi mai usor sa ma port ca un baiat, motiv pentru care sedintele cu parintii se scurgeau adesea vorbindu-se despre tampeniile pe care le faceam. Dar la mine acest comportament s-a declansat pe fondul unui instinct de aparare , deoarece descoperisem la 5 ani ca fetele sunt slabe si pot fi vulnerabile in fata baietilor.

Recunosc ca atunci cand i-am vazut astrograma, m-am speriat, dar cred ca sufar putin de paranoia, ca orice mama care se strecoara noaptea in camera copilului sa il asculte daca mai respira. Ea este cea care mi-a creat nisa temporala de a ma apleca asupra astrologiei, eu citind prima carte de astrologie, abia cand avea ea 5 luni si stateam cu ea acasa. Cred ca a venit pe lume sa-mi aduca acest dar pretios - nu cunoasterea, ci timpul - si sunt constienta ca ii datorez enorm. Mersi inca o data.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group