It is currently Thu Mar 28, 2024 10:54 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 23 posts ] 
Author Message
 Post subject: un raspuns va rog
PostPosted: Fri Sep 01, 2006 8:01 pm 

Joined: Fri Sep 01, 2006 7:55 pm
Posts: 2
De ce toate relatiile mele sentimentale esueaza lamentabil?
Sant la inceput in astrologie si nu prea ma descurc cu astrograma proprie.
Datele mele sant: 3 septembrie 1976 , Bucuresti , intre 23.00-23.30.
Va multumesc pentru timpul acordat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 01, 2006 11:24 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Eu am luat ora 23.15 dar in cazul tau poate ar trebui sa stii cu precizie ora ptr ca in functie de asta Kiron, Lilith, NS iti cad pe XI sau XII si evident Uranus si NN pe V sau VI. Axa destinului se afla pe Taur-Scorpin si este una dintre cele mai grele karme pentru ca intr-o viata anterioara ai fost atrasa de bani, lene, lux si ai dus o viata fara probleme iar ceea ce trebuie sa faci in aceasta viata este sa inveti sa te detasezi de material si sa accepti schimbarile cu atat mai mult cu cat ai si NN in conjunctie cu Uranus.
Desi esti Fecioara cu Ascendent in Gemeni ai un marcaj foarte mare pe Balanta unde se afla casa V interceptata respectiv XI in Berbec adica dragostea oferita-primita si care raman asa indiferent ca ora e 23.00 sau 23.30. Nu ai planete retrograde doar pe Kiron si asta presupune ca te-ai incarnat in aceasta viata ca pentru un concediu in sensul ca nu ti-ai propus sa rezolvi foarte multe insa Kironul acesta retrograd si in conjunctie cu Lilith si NS aflate in Taur si daca mai sunt si pe casa XI pot fii razpunzatoare de problemele tale.
Lilith in Taur iti da probleme financiare si dificultati in exprimarea senzualitatii, gelozie, posesivitate, probleme de nutritie.
Lilith in conjunctie cu NS insemna ca nu accepti trecutul, radacinile din care te tragi, ca ascunzi ceva, ca esti materialista, ai instincte puternice, nevoie de securitate.
Lilith in conjunctie cu Kiron iti da marginalitate, sete de absolut, sexualitate anarhica, refuzul spiritualitatii traditionale dar si hiperoriginalitate si dorinta de cunoastere a adevarului.
Am vrut sa-ti atasej si harta dar din pacate ceva nu functioneaza la programul respectiv.

Iti doresc numai bine si sper sa-ti mai raspunda si altii.

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 02, 2006 7:18 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Image

Jupiter, guv VII, este in XII, adica separatie, divort, singuratate. Steliumul din Balanta este destul de exploziv, Junon e incadrata de Marte si de Pluton, ceea ce cred ca denota o casatorie agitata, in care acum ii dai una peste ochi partenerului, si peste 5 minute il pupi. Marte in Balanta cj cu Venus arata ca esti atrasa de barbati, dorinta exista poate peste media normala, esti geloasa si posesiva (Pluton cj Marte, Venus), iubind cu ardoare. Poti trece usor de la o mare dragoste la alta. In cj cu Junon, Pluton arata ca va fi necesara o transformare din momentul in care te vei casatori.

O alta viziune, in sistemul Whole House:

Image

Neptun a trecut in VII, ceea ce denota o nevoie mare de companie, casatorie dificila, partener ciudat, posibilitate de inselare in casnicie. Careul cu Soarele indica deziluzii sentimentale.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 02, 2006 11:23 pm 
Pai care ar fi cea adevarata acum? Ca sa nu mai spun ce diferenta mare e intre plasarea conjunctiei NN-Uranus in casa 5 sau 6.
E o diferenta majora intre a situa axa Dragonului pe casele 6-12 si a o situa pe casele 5-11.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 8:23 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Din cate stiu eu, in sistemul Whole nu se fac interpretari karmice, astea sunt de domeniul lui Placidus, unde pot apare semne interceptate etc. So, cred ca NN e "mai corect" in varianta 1...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 9:16 am 
Mihnea wrote:
So, cred ca NN e "mai corect" in varianta 1...

De ce crezi asta Mihnea?

Dar nu numai karmic vorbind, conjunctia Uranus-NN este un aspect care sta asa cateva luni bune, iar pentru cei care se nasc in perioada respectiva conteaza casa in care e plasata ca semnul e acelasi pentru toti.
Deci eu chiar nu inteleg cum e mai corect. De fapt parerea mea este ca Placidus ofera toate indiciile si ofera o astrograma completa.
Insa poate exista ratiuni demne de luat in seama pentru celelalte sisteme de case...


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 10:21 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ma gandeam ca interpretarea Nodurilor Lunare se face mai bine in sistem Placidus, pt ca NN si NS tin de astrologia karmica, care nu are legatura cu sistemul Whole. Si atunci evident pozitia lor ar fi data de sistemul Placidus, adica casa V (asta pt ora aleasa cam la intamplare, 23:15).

O interpretare fara a tine cont de chestii karmice, mai ales cand nu se stie cu exactitate ora de nastere, se pare ca e f buna in sistem Whole. Cred ca in final totul tine de filosofia astrologului respectiv, care face interpretarea. De ex Mihaela Dicu stiu ca a spus la un moment dat ca ea nu foloseste astrologia karmica, pt ca nu crede in ea. Adica dupa ce a fost fana "astro karmica" multi ani, a ajuns la concluzia ca e prea usor sa dai vina pe vietile trecute pt toate nenorocirile din viata asta. Se intampla ceva rau si vrem sa stim de ce? Pac, imediat reiese ca in vietile trecute ai fost rau in acel domeniu. In fine, nu stiu mai multe despre asta, dar pt cine nu crede in astro karmica, se pare ca interpretarea in sistemul Whole da rezultate mai bune decat in sistem Placidus. Dar acum nu fac altceva decat sa repet ca un papagal ce am auzit de la altii... :cry:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 10:41 am 
Am auzit si eu despre astrologi care nu agreaza astrologia karmica, insa am si eu voie sa cred ca acest lucru este ca si cum un fan al bisericii nu ar crede in Dumnezeu.

In fine, revenind la sistemele de case, cred ca este asa cum spui tu Mihnea. De fapt chiar mai mult decat atat, atunci cand nu se stie ora cu precizie, cred ca ar trebui sa se ia in considerare doar pozitia planetelor in semne. Asta in prima faza, pana la rectificarea orei...:))


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 10:52 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Facand un mare off topic pt care-i cer scuze Anandei, mi-am adus aminte de ce am citit mai demult despre problema reincarnarii. Daca toti cei ce traim pe aceasta planeta am mai trait tot aici nu stiu cate vieti, cum se face ca populatia globului creste? De unde vin cei "noi"? Ma rog, nu am citit nimic despre acest lucru, banuiesc ca exista o explicatie, vorba Leanei din Vacanta Mare... :)



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 10:59 am 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
Facand un mare off topic pt care-i cer scuze Anandei, mi-am adus aminte de ce am citit mai demult despre problema reincarnarii. Daca toti cei ce traim pe aceasta planeta am mai trait tot aici nu stiu cate vieti, cum se face ca populatia globului creste? De unde vin cei "noi"? Ma rog, nu am citit nimic despre acest lucru, banuiesc ca exista o explicatie, vorba Leanei din Vacanta Mare...



Un raspuns il vei gasi si daca il vei citi pe Rudolf Steiner .



Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 12:01 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Cred ca o sa-mi ia ceva timp sa fac asta, si nu am timp zau asa. Iti dai tu seama, daca acum, duminica, sunt la servici???
Nu vrei sa ne explici tu, draga Ana, dar asa, pe scurt, ca un rezumat? Pliiiiz...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 2:14 pm 
Quote:
Cred ca in final totul tine de filosofia astrologului respectiv, care face interpretarea. De ex Mihaela Dicu stiu ca a spus la un moment dat...

Pai atunci e bine Mihnea, nu? Ce sens mai are sa-l mai citim pe Rudolf Steiner, sau Edgar Cayce (pe care eu l-am citit in ultimul timp, si care efectiv m-a ravasit), din moment ce o avem pe Mihaela Dicu?

Dar daca ramanem la bancurile si glumele pe care le faci tu atunci sa stii ca chiar m-am amuzat un pic :lol: :lol:


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 3:30 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mie nu-mi vine sa cred ca M.Dicu a putut sa spuna asa ceva, in calitatea ei de presedinta. Ce sa facem? Nu se mai invarte astrologul in jurul astrologiei, ci astrologia in jurul astrologului. Si daca astrologului i s-a scrantit o doaga, iaca si astrologia se rastoarna cu tot cu principiile ei fundamentale. Fir-ar ea de cercetare sa fie! Cand nu ajungem la nici o concluzie personala si originala , mai bine ar fi sa le daramam pe ale altora, si in loc sa aducem contributii, cream prejudicii . Ceea ce a spus ea suna mai mult a plictiseala si a rutina, ca sa nu mai spun a orgoliu prostesc si periculos, pentru ca daca va emite asemenea afirmatii si el va face publice la TEO show, poate aduce un mare prejudiciu celorlalti care se straduiesc sa lumineze putin mintile oamenilor ce par tot mai interesati in ultima vreme, de astrologie si misterele ei.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 5:01 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Nu e vb numai de Mihaela Dicu.

:lol:

Cred ca multi astrologi (din toata lumea, nu numai din Romania, sau facand parte din AAR) nu pun accent pe astro karmica. Sau nu pun mare accent.

Draga Witch, ia spune-mi tu daca W. Lilly folosea astrologia karmica? Sau mai stiu io ce araboi gen Ibn Ezra sau ce astrolog de frunte din vechime? Nope. Habar n-aveau de asa ceva. Si? Poti zice ca aia erau astrologi de la Teo Show? :lol: Ei, sunt destui astrologi care urmeaza calea batuta de clasici (7 planete, fara Lilith, fara psihologie etc). E problema fiecaruia ce cale alege, ce astrologie ii place mai mult. Ideea e ca astrologia functioneaza si fara argumentele aduse de astrologia karmica, nu?

He he, ce-mi place din cand in cand sa fiu avocatul diavolului, ce sa fac :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 7:01 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Uite ca ma bag si eu in discutie, dragilor, ca musca in lapte, numai ca nu o sa va retin prea mult , doar asa o tara.

Draga Mihnea, de acord cu tine :
Quote:
E problema fiecaruia ce cale alege, ce astrologie ii place mai mult.


La urma urmei, daca vrei sa fi original si nonconformist poti sa incepi o analiza astrologica cu ce ii trazneste prin cap, fiecaruia, fara a tine cont de nici un manual de astrologie, de Constantinescu, Ciuperca, Cotrubescu, W. Hewitt, W.Lily, etc. Libertatea de a alege o are fiecare, iar ca atare ea trebuie respectata si atat.

Dar, dupa umila mea parere, vin si te intreb, oare de ce in fiecare domeniu al stiintei toate descoperirile au fost facute „ step by step” ? De ce nu au fost descoperite lucrurile pe care le cunoastem astazi asa intr-o zi, intr-un an sau in 10? De ce a fost nevoie de atatea milioane de ani pentru ca astazi noi sa avem electricitate, sa vorbim la celulare si chiar sa ne impartasim unii altora din ceea ce stim, asa cum facem acum?

Poate vei spune ce legatura are una cu alta? Ei bine legatura e simpla . Daca acum cateva secole, stateam si citeam la lumina opaitului astrologia, cu sapte planete fara Lilith , fara psihologie etc , astazi nu cred ca mi-ar sta bine sa sa ma apuc cu echerul si compasul in mana sa fac astrograme, la aceeasi lumina a opaitului, folosind sapte planete, fara lilith si fara psihologie. Poate, doar ca experiment, sa vad daca astrologia functioneaza ca in vremea lui Lily, dar crede-ma nu are rost sa pierd vreamea pt. ca am certitudinea ca functioneaza si acum in 2006, ca acum cateva sute de ani buni , asa cu cat se stia la acea vreme , si crede-ma se cunosteau prea multe, lucru pe care il sti si tu de altfel, nu ma indoiesc.

Nu ti se pare normal astazi in 2006 sa ma bucur de toate descoperiile inaintasilor mei, a atator mililoane de creiere luminate?

A, daca vreau sa par original consider ca ar trebui sa fac sute , chiar mii de intrepretari sa gasesc alte semnificatii subtile , ale planetelor in semne si case, sa incerc sa imi explic evenimente trecute, carora sa le asociez aspecte si configuratii astrale, nu sa m-apuc sa fac mofturi, vezi tu, astrologia karmica parca nu imi mai place, sti azi dimineata m-am trezit asa cu o viziune, ca de fapt astrologia functioneaza si fara argumentele aduse de astrologia karmica. Ei , domne, ce ti-e si cu astrologia asta karmica? !

Ei bine nu, draga Mihnea consider ca daca s-a descoperit teoria lui Pitagora, acum mult timp in urma, iar de-a lungul anilor i s-a dovedit aplicabilitatea in atatea si atatea domenii, nu vad de ce eu, o musca de-o zi, parca asa spunea Eminescu ca noi suntem „musti de-o zi” m-apuc acum sa fac valuri,in loc sa ma bucur de sprijinul ei, incep sa ma indoiesc, doar pt. a etapa si pt. a iesi in evideta. Nu cred ca asta este esenta existentei noastre si scopul pt. care ne-am incarnat. Si asa cum spunea un poet si un filozof totodata , asta ca sa nu raman datoare cu raspunsul la intrebarea mea, noi suntem datori sa nu sticam corola de minuni a lumii, pentru ca altfel…


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 8:57 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mai demult am citit despre un astrolog francez, am uitat cum il cheama, care la o varsta frageda s-a apucat de astrologie. Ca sa verifice care din multitudinile de tipuri de astrologie existente (eh, vorba vine, de fapt era astro tropicala, siderala, uraniana (?) si cam atat cred) a trimis cereri de talmacire a horoscopului sau la mai multi astrologi, fiecare avand propriul sistem (alea de mai sus). Ei si ce sa vezi, interpretarea care i s-a parut lui cea mai aproape de adevar si cu cele mai multe amanunte a fost cea vedica, numai cu cele 7 planete. Asa ca s-a apucat si a invatat acea astrologie, pt ca i s-a parut cea mai "adevarata". Claudia, raman la parerea mea totusi, nu trebuie sa facem un horoscop cu 20 de planete si 100 de asteroizi ca sa talmacim ceva. De fapt, individul spunea ca un adevarat maestru al astrologiei poate face o interpretare cu numai o planeta, si anume Luna. :roll: (daca nu ma insel in astro vedica Luna are o mai mare importanta chiar decat Soarele)



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 9:41 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea wrote:
Draga Witch, ia spune-mi tu daca W. Lilly folosea astrologia karmica? Sau mai stiu io ce araboi gen Ibn Ezra sau ce astrolog de frunte din vechime? Nope.


Poate acestia nu, dar Nostradamus o folosea si uite la ce rezultate a ajuns... pentru ca nu a fost doar clarvazator, ci, in primul rand, un mare astrolog.

Problema aceasta cu astrologia karmica este intr-adevar pusa in discutie in toate cercurile de astrologie, dintr-un motiv (cred eu) surprins foarte bine de witch - plictiseala. Un astrolog are voie de oboseasca, pentru ca foloseste un corp care are si el limitele lui, dar nu are in niciun caz voie sa se plictiseasca. El este ca un chirurg... daca se plicitseste taie in alta parte si greseste, iar greseala lui poate fi fatala.
Diferenta intre sistemul Whole si Placidus este majora, si poate la fel de mare si greu de explicat cum este diferenta dintre rasele umane.
Astrologia din vechime nu avea atat de multe instrumente insa magii din vechime au putut stabili, dupa un eveniment astrologic, nasterea magica a lui Iisus. Astrologia karmica nu se refera doar la a formula multiple raspunsuri la intrebare "ce am fost intr-o viata naterioara?" ci ea cauta sa explice un mecanism astral care a dus spiritul la aceasta nastere. Ea cauta raspunsuri nu la intrebari mondene ce satisfac o banala curiozitate, ci la cauza subtile, ce se pierd in negura timpului si care il determina pe spirit sa-si alega, la nastere, o anumita configuratie. Consider ca astrologia karmica este cea mai in masura sa explice de ce nimic nu este intamplator si de ce oamenii sunt atat de diferiti. Exista o metoda destul de complicata de calcularea vietilor anterioare marcante care foloseste pozitiile planetelor intr-un mod cat mai precis si, de asemenea a ascedentului, cu care sunt identificate in trecut existente marcante, de unde spiritul si-a extras posibilele sale lectii. De ce? Pentru ca noi avem in noi insine tot trecul pe care l-am experimentat. Aceasta metoda poate explica ca doi gemeni sunt diferiti pentru ca au trecuturi diferite, iar nasterea lor concomitenta nu este deficiva pentru evolutia lor spirituala, ci doar o ipostaza inedita si cam atat. Spiritul este liber, dar existenta sa, trecerea sa lasa urme in timp ce pot fi identificate de astrologia akrmica.
Sistemul whole este adesea comparat cu sistemul caselor egale. Desi cele doua sisteme de case folosesc aceasta marime a caselor - 30 grade - in sistemul whole casa va incepe intotdeauna la 0 grade in zodia unde cade ascendetul in timp ce sistemul caselor egale ia pozitia relala a ascendentului si marcheaza celelalte case din 30 in 30 de grade.
Sistemul whole este folosit pentru predictii astrologie ce face referire la mari grupuri de oameni. De exemplu predictiile Uraniei - predictii asupra semnelor zodiacale. In felul acesta fac trimitere la un alt subiect preferat de tine Mihnea - consemnificatorii - ce sunt foarte importanti in aplicarea acestei metode.
Eu prefer sistemul Placidus, unde diferentele dintre case ne reprezinta pe noi ca rasa. Eu folosesc sistemul Placidus si in tema sufletului pentru ca daca noi suntem creati dupa chipui si aseamanarea Domnului si corpul ne este creat dupa chipui si asemanarea spiritului si in conditionarile corpului pot fi regasite sindionari esentiale ale spirituale. Atunci cand spiritul nu poate corpul devine si el neputincios. Aceste conditionari merg pe acelasi nivel cu libertatile insa diferentele de intensitate duc la diferenta majore intre case.
Karmamania nu este o moda, ci dorinta noastra de a ne intoarce in trecut. Multi cauta in trecut sa descopere ca au fost printi printese, oameni importanti... dar nu descopra aproape nimic... Melfiora, de exemplul, o renumita doamna din Bucuresti care are o activitate intensa in domeniul stiintelor de granita a spus ca si-a ales acest pseudonim pentru ca acesta i-a fost numele in existenta sa din Egipt. Sa-mi fie cu iertare, dar nu i se intuneca lumina spiritului daca o chema Catinca Borcan si spunea aceleasi lucruri interesante pe care le-a spus. Acesti oameni ofera modele gresite. Daca pt ea existenta aceea este mai importanta decat aceasta de acum, inseamna ca pentru ea lantul evolutiv are o alta definitie decat ne invata pe noi natura. Noi nu ne amintim de la o viata la alta ceea ce am fost pentru ca nu ne trebuie sa stim. Cand ne va trebui vom afla... indiferent ca ne uitam intr-o astrograma sau vedem pur si simplu. Mecanismul karmei implica prin trecerea de la o etapa la alta si intelegere, iar daca unii inteleg ceva, asa cum inteleg ei, distrandu-se in timp ce-si cauta existentele de printese si printi pentru a se simti bine, este alegerea lor. Astrologul insa consulta mecanismul karmei, repet, pentru a intelege ce cauze a dus la o asa astrograma... si crede-ma Mihnea nu este deloc putin lucru. Iar astrologii din vechime aveau aceste cunostinte, ce-i drept sistematizate altfel, pe definitii de destin, pe declaratii decisive, ermetice, lipsite total de explicatii doar afirmatii ... ceva in genul catrenelor lui Nostradamus.
Dar cine stie de unde invatau ei astrologie? Cine stie ce incercari initiatice aveau de parcur pentru ca astrologii erau oameni incercati si rezistenti si unii dintre ei mai si mureau pentru adevarurile spuse.
Trecutul este tulburator, dar fascinant, iar misterul sau poate fi pentru cel atent o sursa de intelegere si o motivatie pentru evolutie.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Sep 03, 2006 10:51 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Am citit de mult un articol despre dimensiuni. Adica un omulet care traieste intr-o lume cu 2 dimensiuni e ca un punct ce se plimba pe o linie dreapta (x, timp). Daca omuletul are mai mult noroc si traieste intr-o lume cu 3 dimensiuni, e ca un punctulet ce se poate plimba pe un plan (x, y, timp). Omuletul asta din 3 dimensiuni nu stie ca exista de fapt si un univers cu 4 dimensiuni. De fapt chiar cand el se plimba in planul lui, o sfera (x, y, z, timp) tocmai se intersecteaza cu planul lui existential. Ce vede omuletul? Dand tarcoale intersectiei descopera prin calcule savante ca e vorba de un cerc. Deci din punctul de vedere al lui, sfera nu exista, cercul insa e vizibil si stiintific determinat. Insa alti omuleti intelepti care traiesc in acelasi plan, isi dau seama ca cercul de fapt e rezultatul intersectiei planului cu o sfera. Gandind notiunea de sfera (lucru aproape imposibil de realizat pt majoritatea omuletilor), deja mintea lor poate da nastere la teorii fascinante, ce nu tin de lumea fizica in care traiesc, si pt care sunt evident etichetati drept nebuni, visatori, etc de catre majoritatea omuletilor cu mintea bine infipta in cap (sau cum o fi expresia, ma rog).
Notiunile date de astrologia karmica ne fac sa vedem lucrurile avand un grad in plus de libertate. Daca acceptam notiunea de karma, dharma etc suntem ca omuletii ce vedem sfera in loc sa vedem cercul.
He he, am vrea noi... Lucrurile nu-s asa simple, dar incet-incet poate unii din noi vom reusi. :wink:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 04, 2006 6:38 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea wrote:
Notiunile date de astrologia karmica ne fac sa vedem lucrurile avand un grad in plus de libertate. Daca acceptam notiunea de karma, dharma etc suntem ca omuletii ce vedem sfera in loc sa vedem cercul.
He he, am vrea noi... Lucrurile nu-s asa simple, dar incet-incet poate unii din noi vom reusi. :wink:


Mai exact: pentru un individ notiunile de astrologie karmica sunt indicate de un traseu oarecare in interiorul sferei... privind inapoi omul isi vede traseul si ipostazele sale prin sfera creata de rasa umana, insa pentru grupuri de oameni, popoare sau pentur rasa umana in general a privi inapoi inseamna a privi sfera in ansamblu..

Da, Mihnea nu este usor de loc... nu vezi? nu-si aminteste omul exact ce ai facut in urma cu 10 ani, cum sa-si aminteasca de existentele anterioare... Este deci si o problema de putere personala... ori daca nu ai putere personala sa vezi ce ai fost, inseamna ca nici puterea necesara sa intelegi ce ai fost, de aceea suntem lasati asa, aparent in parasire, pentru ca trebuie sa facem si noi un mic efort de crestere personala pentru ca apoi sa putem sa ne intelegem karma...

Este isteata foc teoria asta cu punctul...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 04, 2006 9:36 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
[(daca nu ma insel in astro vedica Luna are o mai mare importanta chiar decat Soarele)[/quote]

nu doar in astrologia vedica luna e importanta. si in cea europeana, luna este mai importanta in analiza unei femei......



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 04, 2006 11:14 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Asa e Ari, Luna e importanta, totusi in astro europeana, Soarele e cel mai important. Din aceasta cauza horoscoapele de prin reviste tin cont de pozitia Soarelui cand se fac cele 12 categorisiri, nu de cea a Lunii. Si de fapt e si normal sa fie asa, din moment ce fara el nu exista viata... eh, de asta ziceam ca-i ciudat ca in astro vedica Luna e mai cu mot decat Soarele... e ca si cum ai zice "ce zodie esti? sunt Rac, ca am Luna in Rac..."

Image



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 05, 2006 11:27 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
.
Quote:
De fapt, individul spunea ca un adevarat maestru al astrologiei poate face o interpretare cu numai o planeta, si anume Luna. :roll: (daca nu ma insel in astro vedica Luna are o mai mare importanta chiar decat Soarele)


Mihnea, astrologia vedica este de o complexitate atat de mare, incat indienii sunt fortati chiar sa invete pe de rost unele notiuni cum ar fi de exemplu Yogas. Motivul pentru care indienii nu vor sa ia in calcul Uranus, Neptun si Pluton, desi programele de astrologie vedica au aceste planete trecute in efemeridele lor, este pentru ca ei lucreaza cu sistemul de predictii DASA, care se refera doar la ciclurile celor 7 planete. Daca ei ar introduce planetele transpersonale, s-ar da peste cap definitiv. Din punctul lor de vedere, si al meu de asemenea, aceste DASA iti ofera niste precizii uluitoare, mergand pana la ziua producerii unui eveniment. Exista dase, sub-dase si sub-sub-dase si nu este suficient sa ai o dasa trasata de doi benefici, ca perioada sa fie buna, ci trebuie urmarit in ce raport se afla ele pe harta in functie de case. Planetele pot fi prietene, amice, neutre, dusmani si foarte dusmani. Ca importanta in predictii, tranzitele vin dupa DASA. Ei nici nu inteleg cum facem noi previziunile, fara sa lucram cu acest sistem. Indienii nu lucreaza nici cu zodiile, folosindu-le doar pentru stabilirea demnitatii planetelor.

Luna in astrologia vedica defineste niste nakshatra (domicilii) si da si ea printre altele niste caracteristici nativului. Insa nu se poate spune ca Luna are o pozitie mai importanta decat alte planete, decat in masura in care acest sistem al domiciliilor a fost transferat cu usurinta si la alti autori europeni si s-a creat impresia ca Luna ar ocupa un loc primordial in astrologia vedica.

Apropo, Mihnea, eu am auzit de niste astrologi super tari, care nu sunt de la noi din tara, care nu folosesc nici o planeta! :lol: :lol: :lol: Glumeam.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 06, 2008 1:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
care dintre voi ar fi in stare sa interpreteze o astrograma vedica?



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 23 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group