It is currently Fri Apr 19, 2024 5:22 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Despre singuratate
PostPosted: Mon Sep 11, 2006 7:33 pm 

Joined: Mon Sep 11, 2006 7:19 pm
Posts: 2
Intrebarea pe care vreau eu sa v-o pun este putin neclara pentru ca subiectul este neclar.
Sunt nascuta pe 10 februarie 1986, la 8:50 am, Bucuresti. As vrea sa va intreb daca tema mea natala este cea care are ceva de "spus" in felul disperat (constient sau inconstient) in care imi apar singuratatea. Toate visele si planurile mele nu ma includ decat pe mine - uneori ajung sa ma sperii de vanitatea cu care imi glorific egoismul. Stiu ca ar trebui sa dau ceva din mine celorlalti, insa nu stiu cum. Si in plus, toate relatiile mele umane par a se lovi de ceva. Exista un blocaj desi tripla mea (Soare-Venus-Jupiter in Varsator) ar fi trebuit sa-mi favorizeze relatiile,nu? Sau este diferenta dintre sensibilitatea pe care mi-o da Luna in Pesti si restul planetelor aflate in semne masculine, puternice (ma simt de alfel puternica, niciodata nu am simtit ca ar fi vreun lucru pe care nu l-as putea face)? Pentru ca exista un clivaj enorm intre latura mea emotional-sentimentala si celelalte aspecte ale vietii mele...
Scuze daca mesajul este usor incoerent,numai ca in scurt timp voi pleca din tara cu o bursa de studii si tind sa analizez tot ceea ce las in urma... Iar intre toate succesele pentru care ma admira cei din jurul meu exista senzatia asta de esec sentimental-relational, de parca nu as fi integral umana. (De exemplu, ultima persoana cu care am avut o relatie a fost cineva nascut pe 15 iulie 1985 si cu care, desi il cunosteam de peste 5 ani si eram cei mai buni prieteni, am reusit sa stric lucrurile...)
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Sep 11, 2006 8:11 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Stelliumul din casa a XII-a este remarcabil, intr-adevar, de fapt ai chiar 5 planete in casa a XII-a...Venus conjunct Soare, conjunctia Venus- Jupiter- Mercur sextil Neptun, Venus- Soare sextil Uranus. Ai o personalitate stralucitoare, o conversatie spumoasa, esti remarcabila...cu accentuare insa pe casele XII - IX- egoismul de care pomeneai trebuie sa se transforme si are datele sa fie asa- intr-o cautare de sine, intr-o regasire de sine. Esti speciala si ai o mare intuitie, daca acea relatie
s-a sfarsit la momentul respectiv ai stiut tu de ce sau ai simtit de ce trebuia sa fie asa. Luna in Pesti in trigon cu Pluto din Scorpion arata in mod clar o mare intuitie, puteri oculte de care poti sa nu fii constienta. Problema vine de la cuadratul Luna cu Saturn si cu Marte...aici e intr-adevar o problema, eu cred ca de fapt asa zisul egoism al tau este un mod de conservare, de protejare, cred ca esti usor de ranit si poti usor sa te simti deprimata, pesimista si sa nu mai ai incredere in tine, daca ceea ce simti sau faci este sau nu bine. Saturn din IX in Sagetator te obliga sa cresti, sa-ti depasesti temerile, sa nu te mai gandesti la ce vor spune altii. Cred ca menirea ta nu este prea usoara, iar daca simti nevoia sa fii singura este pentru ca e vorba de lupta cu tine insati pe care trebuie sa o castigi...patronul casei VII in casa XII- a arata ca o relatie semnificativa a vietii tale se poate produce in secret. Casa studiilor si a drumurilor in strainatate, aceeasi cu casa spiritualitatii iti arata clar posibil succes, si sunt sanse ca in urma acelui drum in strainatate sa intelegi si mai pregnant ce vrea sa-ti spuna Saturn, lectia pe care trebuie s-o inveti.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Despre singuratate
PostPosted: Mon Sep 11, 2006 11:05 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Elena, am si eu o parere, vis a vis de tema ta ( sper sa nu gresesc prea tare :roll: ):

Image

Ellena wrote:
...Stiu ca ar trebui sa dau ceva din mine celorlalti, insa nu stiu cum. Si in plus, toate relatiile mele umane par a se lovi de ceva. ..
.


Cred ca blocajul pe care il simti in relatiile cu ceilalti se datoreaza axei interceptate I ("eu")-VII (" tu"). In casa relatiilor este de altfel si Nodul Sud al lunii, pedeapsa in viata, in conjunctie cu pluton retrograd si interceptat.
Chiron in gemeni , casa III(comunicarea), arata ca acesta este domeniul in care intampini dificultati in aceasta viata, ca problema "comunicarii" este cea pe care iti doresti cel mai mult sa o rezolvi. Banuiesc ca opozitia pe care o primeste Chiron de la conjunctia Saturn-Marte ingreuneaza putin situatia...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Sep 13, 2006 8:34 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Calatorie placuta! Se pare ca destinul tau se va schimba simtitor dicolo de granitele tarii. Vibratia ta este cu siguranta mai apropiata de cea a unei alte natii. Sper doar sa nimeresti unde trebuie. 2007 vine cu multe realizari, exact acolo unde resimti anumite goluri. Si sa stii ca in anumite perioade ale vietii tale chiar ai nevoie de singuratate, trebuie doar sa inveti la ce iti foloseste si cum sa folosesti mai eficient timpul care iti este dat in felul acesta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Sep 13, 2006 4:15 pm 

Joined: Mon Sep 11, 2006 7:19 pm
Posts: 2
Multumesc tuturor pentru raspunsuri...Mi-am clarificat unele aspecte si incerc sa inteleg, sa trag linie, sa adun. Am impresia ca se termina un ciclu si incepe altul. Poate asta imi este menirea si asa o sa-mi aflu implinirea - singura si pe drumuri. Am impresia ca este o mare cautare in mine si eu simt ca vibratia mea este mai apropiata de a unei alte tari (nu cred ca este Italia, unde voi studia un an, dar este un inceput)...


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group