It is currently Thu Mar 28, 2024 9:06 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Feng shui
PostPosted: Mon Oct 22, 2007 2:47 am 

Joined: Sun May 20, 2007 2:33 pm
Posts: 16
Servus..
In curand urmeaza sa ne mutam intr-un apartament nou si, cum in apartamentul actual am avut destule probleme, si avand in vedere ca prietena mea e foarte atrasa de decoratiunile interioare, ne-am gandit sa exploram putin universul feng shui. Toate bune si frumoase, am cautat pe net, eram foarte fericiti ca ne-am orientat deja in legatura cu nou apartament, ca stim care e orientarea dupa punctele cardinale traditionale, si-am inceput sa aprofundam. Nu mica ne-a fost mirarea cand, dupa o anumita perioada de timp, si un anume calup de informatie, ne-am trezit la o rascruce, total dezorientati. Am vazut ca exista diverse curente, care se cam bat cap in cap. Tot ce-am intalnit pe net se refera ori la punctele cardinale traditionale, ori la punctele cardinale luate dupa Nordul magnetic, unde ne trebuie o busola, pe care-am si comandat-o de pe net. Insa, intre timp am cumparat si o carte, scrisa de o doamna pe nume Shawne Mitchell, o tipa luminoasa care face parte dintr-o miscare feng shui aparuta ca un fel de hibrid al budhismului, taoismului, etc, si care e mult mai profunda si mai spirituala decat scoala busolei ( asa spune ea). Acum, problema e ca aceasta miscare nu se orienteaza dupa puncte cardinale de orice fel, ci dupa usa principala, corespunzatoare locului prin care intra chi-ul in casa. Mai exact, schema Bagua se aseaza pe planul casei functie de pozitionarea acestei intrari principale. Si aici apar probleme, pentru ca noi stam la bloc, si nu stiu cat de bine urca chi-ul pe scari, pana la etajul 4. Ce s-ar considera aici intrarea principala? Ferestrele, balconul, sau usa de la intrare in apartament.. si-aici apare alta problema. ferestrele sunt orientate spre aceeasi directie, deci care e intrarea principala? Sufrageria, balconul, sau dormitorul??.. si-asa mai departe.
Intrebarea principala a acestui post este urmatoarea: daca cineva se pricepe mai bine , care miscare e mai "viabila" , mai exacta, mai corecta, etc.. dupa ce ar trebui sa ne orientam? Scoala busolei, sau cea care are drept orientare intrarea in casa? Poate se gaseste cineva sa ne lamureasca si pe noi. Deja ne-am facut schema casei dupa metoda a doua, ne-am clasat sectoarele principale atat in casa, cat si in fiecare camera, dar peste cateva zile vom primi busola de pe net ce ne va da toate planurile peste cap. Sectorul casatoriei se va schimba probabil cu sectorul prosperitatii si al abundentei, si tot asa..Numai bine...

Ps. Am dat si peste magnificul, preamaritul, preaplinul si nesecatul magazin feng shui online din romania, care abunda, inunda, se rasfrange si umple toate dealurile si muntii tarii noastre cu cele mai de prost gust kitsch-uri. Nu neg simbolistica respectivelor obiecte, insa ele sunt niste proiectii mai mult decat penibile ale autenticei arte feng shui. In nici un caz nu ne vom umple casa cu broaste testoase si buddha vesel imbracat in roz cu lingouri din imitatie de aur pe genunchi, dar vrem sa pastram principiile de baza ale acestei stravechi stiinte si arte.. Simboluri autentice se vor gasi intotdeauna...



_________________
Peace!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 28, 2007 8:57 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Am vazut la emisiunea Codul lui Oreste un om care mi-a placut foarte mult-Teodor Vasile, maestru Feng Shui. Am cautat date despre el si am ajuns pe site-ul asta: http://www.fengshui.arts.ro/2/index3.php. Poate o sa gasesti raspuns la intrebarile tale aici. Sper sa nu fie acel magazin de feng shui de care ziceai :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 29, 2007 8:09 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Constantin, si eu am avut o perioada nebunia asta cu Feng Shui. Zic nebunie pentru ca sunt tot mai sigura ca este mai mult un procedeu de autosugestie (nedaunator)...Cred ca in afara lui Dumnezeu, mai exista doar mintea umana care poate orice, inclusiv sa atraga armonie, sanatate, bani etc. Cat timp crezi ca Feng Shui te ajuta, e ok.
Intr-adevar lucrurile sunt mai complicate..Exista acea teorie conform careia in functie de usa de la intrare in casa, coltul din dreapta din diagonala este al Casatoriei, cel din stanga diagonala al Prosperitatii, cel din mijloc pe latura din spate, al Faimei etc. Acestea raman valabile.
Insa este important si in ce punct cardinal se afla usa de la intrare, acela este tipul de locuinta. Si plecand de la aceasta, ai alta harta, de care de asemeni trebuie sa tii cont.
Pe langa aceste aspecte, Nordul in general semnifica apa- trebuie s ai grija ce pui aici, niciodata sa nu pui o usa rosie sau sa-ti vopsesti peretii rosu, la fel in sud sa nu pui negru.
In functie de toate aceste aspecte, iti aranjezi casa, spatiul.. astel incat sa tii cont de multe lucruri (si de vreo 3 harti), si pentru asta nu trebuie sa-ti schimbi toata mobila. Un mic obiect pus intr-un anumit loc are semnificatia lui, dar ce conteaza e ca tu stii ca e acolo, trebuie sa fie la vedere, altfel n-are valoare.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 29, 2007 8:16 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
http://www.qitaky.ro/ro/feng-shui.php

Si aici poti afla cate ceva de la maestrul meu de Qigong, care si consiliaza. Se pare ca Feng Shui ar avea totusi o legatura si cu astrologia...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Feng shui
PostPosted: Thu Mar 10, 2011 12:50 pm 
User avatar

Joined: Wed Oct 08, 2008 5:06 pm
Posts: 49
Am fost acum vreo doua saptamani in casa unei prietene.Desi nu puteam sa identific vreun motiv,simteam ca acolo e ceva in neregula cu energia,ca e cumva rece,distanta,neprietenoasa...nu era acasa -dar nu doar pentru mine,ci si prietena simtea la fel fata de acel loc.
Ea ocupandu-se cu reiki si radiestezie a cautat sa depisteze sursa problemei si spunea ca situatia era deja mult ameliorata fata de cum era cand se mutase ea acolo.
Nu stiu cine i-a spus,ori cum a aflat,insa si-a luat o lampa din sare gema si am constatat si eu,cand am fost ieri in vizita ca energia era radical schimbata acolo
m-am simtit in largul meu,ca acasa aproape si toata energia aia rece si seaca disparuse ca prin minune. (cu ocazia asta mi-am cumparat si eu tot ieri o lampa similara :P )
Azi am intrebat-o pe prietena cum anume functioneaza lampa aia (care zicea ea ca purifica energiile) si mi-a dat un link.
Nu e doar ceva asa...ezoteric,lampa respectiva are un efect fizic,de ionizare a aerului.
http://www.all-for-home.ro/lampi-de-sare
Nu fac reclama furnizorului asta (nici macar nu stiu daca sunt mai multi ori ba) insa articolul e interesant si nu mi-am permis sa il copiez asa,fara sa dau sursa.
Ca tot e vorba de feng-shui,am folosit lampa si ca activator energetic al elementului pamant. (e un cristal si lumina aduce elementul foc in plus -focul produce pamantul,in ciclul productiv al elementelor)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group