It is currently Fri Mar 29, 2024 12:12 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: tehnici de purificare
PostPosted: Fri Apr 28, 2006 6:25 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
A venit primavara si cei mai multi dintre noi deja suferim de sindromul oboselii pemanente si poate nu doar pozitia planetelor de acum ne povoaca aceasta stare, pe langa o usoara nervozitate, neliniste, nerabdare.
Am gasi ceva intersant aici si va recomand.... ar putea fi un raspuns la disconfortul pe care il avem uneori
http://www.meditatie.ro/tehpurif.htm



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tehnici de purificare
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 6:44 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
coser wrote:
A venit primavara si cei mai multi dintre noi deja suferim de sindromul oboselii pemanente si poate nu doar pozitia planetelor de acum ne povoaca aceasta stare, pe langa o usoara nervozitate, neliniste, nerabdare.
Am gasi ceva intersant aici si va recomand.... ar putea fi un raspuns la disconfortul pe care il avem uneori
http://www.meditatie.ro/tehpurif.htm
multumesc!am citit despre asta si mi-am adus aminte cat de bine mi-au facut cateva lectii de respiratie si citirea Ramayanei in tinerete.Cred ca am sa incerc iar.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tehnici de purificare
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 12:48 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Am fost preocupata zilele astea de purificare, simteam nevoia de ceva complet, psihic, mental si fizic. Oricate informatii ai avut la un moment dat, daca ele nu au fost reactualizate sau folosite pur si simplu le uiti. Am cautat pe net si am gasit un articol care mi se pare util:

Sauna

Timpul petrecut la sauna este, in realitate, timp investit in propria ta frumusete, intrucat aerul fierbinte iti va purifica in profunzime porii. In plus, sauna este o metoda traditionala de relaxare generala la sfarsitul unei saptamani stresante.
Mergi la sauna o data pe saptamana, cate un sfert sau jumatate de ora! Daca nu suporti aerul fierbinte si uscat, alege o baie turceasca sau hammam – diferenta dintre sauna uscata si hammam este ca cel din urma are vapori calzi si o umiditate foarte crescuta.


O zi cu fructe

Este deja cunoscut faptul ca ficatul are nevoie de zile de repaos, in special dupa o perioada de excese, precum mancarurile grele specifice sarbatorilor, fumatul sau alcoolul.
Pentru a-ti purifica organismul, alege o zi pe saptamana in care sa consumi numai sucuri naturale de fructe si fructe crude. Mizeaza pe ananas, 2-3 banane, mere, capsune, zmeura si fructe kiwi! Fructele sunt ca o “bomba” de vitamine si energie pentru organismul tau, ce iti vor face pielea sa straluceasca de frumusete si, in plus, iti vor purifica organismul.


Baia de frumusete cu alge marine

Lasand la o parte baile relaxante si parfumate cu o multime de spumante, exista si o alta modalitate de a profita de timpul petrecut in apa si anume baia de frumusete! In baia de frumusete este esential sa adaugi diferite plante terapeutice, iar, pentru purificarea organismului, nimic nu este mai benefic decat o imbaiere cu alge marine.
Cumpara din magazinele cu profil naturist o punguta cu alge marine uscate, pune continutul intr-un saculet de panza, apoi adauga saculetul in apa din cada. Aceasta baie ce dureaza un sfert de ora are rolul de a purifica organismul, de a trata celulita si de a curata in profunzime porii.


Oxigenarea organismului

Pune-ti sangele in miscare si oxigeneaza-ti organismul facand zilnic sau cel putin de trei ori pe saptamana o plimbare in aer liber, timp de 30 de minute.
Poate ca nu vei da jos zece kilograme, insa cu siguranta vei avea un ten mai luminos, gratie oxigenarii optime a organismului!


Enzimele esentiale

Enzimele joaca un rol esential in digestie, iar lipsa unei cantitati suficiente de enzime duce la ingreunarea digestiei. O digestie necorespunzatoare este responsabila de aparitia nesuferitelor cosuri, chiar si dupa ce am trecut de varstele critice (12-18 ani), precum si de aspectul tern al pielii.
Consuma zilnic enzime, pe care le gasesti in fructele si legumele proaspete. Mizeaza pe salatele de cruditati, precum morcovi, telina si ardei gras!


Somnul

Chiar daca, de multe ori, somnul de opt ore pe noapte pare un deziderat imposibil de realizat, este totusi foarte important pentru organism sa iti iei portia recomandata de somn.
In plus, camera in care dormi trebuie aerisita o jumatate de ora inainte de culcare si, pentru a te odihi in mod optim, este necesar sa te relaxezi cu doua ore inainte de culcare. Citeste cateva pagini dintr-un roman, fa un dus caldut cu arome de lavanda si evita, inainte de culcare, actiunile solicitante precum sportul.


Frumusete si purificare cu plante

Atunci cand cautam remedii pentru diferite probleme, Mama Natura este intotdeauna o solutie buna! Anumite plante sunt aliatele frumusetii, datorita efectului de purificare a pielii si a organismului.
Partea buna este ca tot ce ai de facut este sa bei zilnic, de preferat inainte de micul dejun, o ceasca de infuzie de urzica, trei frati patati sau musetel!

Kudika.ro

P.S. De mult timp incerc sa ma tin de urmatorul regim: in fiecare zi de Luna noua sau de Luna plina tin regim doar cu mere; este de incercat, merele au efect de detoxifiere si sunt yang.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tehnici de purificare
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 1:39 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Marta wrote:
P.S. De mult timp incerc sa ma tin de urmatorul regim: in fiecare zi de Luna noua sau de Luna plina tin regim doar cu mere; este de incercat, merele au efect de detoxifiere si sunt yang.

Subscriu celor spuse de tine.... :)

"Luna noua
Este indicat ca in zilele de Luna noua sa se posteasca.

Luna plina
Daca aveti grija de sanatatea dumneavoastra, este indicat ca in aceasta zi sa consumati alimente putine si in totalitate naturale, de regula fructe sau ceaiuri de plante."

(Astrologia, o terapie moderna-Gheorghita Coser)

Cu foarte, foarte putine exceptii, fac lucrul asta din primavara lui 2008, de cand am procurat cartea...si nu pot spune decat de bine!! Incet, incet, devine obisnuinta....

Apropos, maine va fi o noua ocazie, la Luna noua...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tehnici de purificare
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 9:49 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihaela wrote:
Apropos, maine va fi o noua ocazie, la Luna noua...


Da, asa este, numai ca invat pentru licenta si nu cred ca am sa tin regimul, il aman pana la Luna plina :) . Iti urez succes!



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tehnici de purificare
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 9:54 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Marta wrote:
Da, asa este, numai ca invat pentru licenta si nu cred ca am sa tin regimul..


Spor si bafta!
:)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tehnici de purificare
PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:08 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mersi, Mihaela. Tocmai m-am uitat pe harta, maine la 14, 15 se face aspectul exact. O sa incerc sa tin maine regimul 8)



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group