It is currently Thu Mar 28, 2024 12:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Imelda Marcos
PostPosted: Sun Jan 21, 2007 10:19 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Personalitate stralucitoare si controversata, fosta prima doamna a Filipinelor a ramas in istorie si prin colectia sa de pantofi (peste 2 000). Urata si adulata in acelasi timp, personalitatea ei ramane unica. A cheltuit cu o gratie si cu o eleganta unice banii poporului, crezand ca-l salveaza doar prin promisiuni. Imelda Marcos a fost un fel de Elena Ceausescu dar mult mai rafinata si mai eleganta, o adevarata doamna care in tinerete arata ca o papusa si care credea ca totul i se cuvine. A suportat cu calm si cu mult stoicism ca justitia sa-si spuna cuvantul, asta dupa ce sotul ei Marcos a murit. A lasat o impresie de nesters poporului sau, fiind considerata cea mai sensibila si in acelasi timp cea mai dura femeie care a influentat vreodata viata sociala din Filipine, fiind comparata de unii cu Eva Peron. Necugetare, narcisism sau naivitate ? Care credeti ca este trasatura cea mai importanta a personalitatii ei?
Iata harta

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 24, 2007 11:03 am 

Joined: Wed Aug 09, 2006 6:47 am
Posts: 23
Marta wrote:
Necugetare, narcisism sau naivitate ?

Va trebui sa spun ca ceea ce ai spus tu despre ea este doar o aparenta... Nu e niciuna din acestea... De ce aparenta? Fiindca Neptun se afla conjunct cu o planeta personala (Marte) in Casa Societatii (a 10-a, care mai semnifica si felul in care ne purtam printre necunoscuti)... Cum MC e in Leu, a fost si teatrala de multe ori, dar cu rafinament, tipic lui Neptun, care "slefuieste" actiunile tipic martiene (de unde si descierea de "cea mai dura si cea mai sensibila")... Deci, pana acum avem aparente...
Vrei sa stii cum s-o vezi in realitate? Are Asc in Scorpion... Mercur in casa a 8-a... Acestea nu-ti spun ceva? E foarte subtila... Se foloseste fara scrupule de resursele altora (a cheltuit banii poporului, nu ai ei: Mercur in acea casa; Jupiter in aceeasi casa arata doar ca a facut-o si cu mare fast, la vedere, intr-un mod cat se poate de extravagant)... Un alt semn de rafinament este si Venus in domiciliu, plus Luna in exaltare... iar conjunctia Soare-Pluto completeaza tabloul unei femei care a stiut cum sa disimuleze, cum sa apara in lume, calculand pana si pasii pe care-i face... E genul de persoana careia nimic nu-i scapa, se asteapta la neasteptat, ce mai... Mercur in domiciliu arata ca s-a folosit de mentalul ei pentru a obtine ceea ce-si doreste, iar pozitionarea lui in casa a 8-a arata si ca a reusit sa obtina folosindu-se de alti bani decat ai ei, ori ai partenerului, ori ai oricui altcuiva...
Cam asa vad eu astrograma...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 24, 2007 4:04 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Sunt de acord cu ce ai spus, dar care este motivul ascuns al actiunilor ei, care este scara de valori sau intr-un cuvant, ce conteaza pentru ea cel mai mult? Sa inteleg ca latura materiala sau dorinta de putere? Care este forta care actioneaza cel mai puternic la ea si care o impinge sa caute recunoastere si putere?
Ea are totusi o karma grea, legata de posesiune (NN in Taur)si de partener, de asociati. Tot in Taur se afla si Chiron, Luna, si Venus- eu cred ca motivul ascuns al actiunilor sale a fost nevoia obsesiva de siguranta materiala a familiei sale si a partenerului.
Soarele si Pluto in Rac in casa IX-a ma gandesc ca ar fi putut sa-i confere mai multa spiritualitate, pana la urma in toata zbaterea ei pentru putere aceste pozitionari i-au dat un fel de magie, o religiozitate prost inteleasa, poate se vedea chiar un fel de zeita..

Mai este si altceva ce mi-a atras atentia. Opozitia lui Junon din casa I-a la Chiron din casa VII-a poate semnifica faptul ca partenerul ei ii va limita intr-un fel sau in altul viata spirituala..


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group