It is currently Thu Mar 28, 2024 8:42 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: SISSI
PostPosted: Sat Feb 03, 2007 5:36 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
http://ro.wikipedia.org/wiki/Elisabeta_de_Wittelsbach

Image


Last edited by witch on Wed Feb 07, 2007 8:26 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: SISSI
PostPosted: Sat Feb 03, 2007 10:11 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
wow... nu pot decat sa-mi exprima uimirea pentru o asa propunere... sa speram ca vom reusi sa facem fata, avand in vedere ca mai sunt lectii nefinalizate.
Pentru cei care nu cunosc prea multa istorie, Sissi este personajul jucat atat de original de fermecatoarea Romy Schneider.

iata o comparatie a celor doua teme... in care, spre surprinderea mea, am gasit similitudini.
Image

Am indragit-o pe Romy Schneider, dar cine nu, insa niciodata nu m-am gandit, ca acum, la o comparatie...
Multumesc de provocare!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: sissi si romy schneider
PostPosted: Sat Feb 03, 2007 10:21 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
intradevar o tema foarte interesanta..,

din pacate filmul nu corespunde de loc cu istoria :-)
ca de obicei ..

poate va pot ajuta cu date istorice

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 03, 2007 11:01 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Ora de nastere este 22.45. Eu am modificat-o in 22:00 pentru ca programul meu da rateuri la datele anterioare anului 1900.
Jupiter face conjunctie foarte stransa cu AS, fiind insa pe primul grad al casei I. Asta este ora de pe www.astrotheme.fr. Nu stiu cat de corecta poate fi, mai ales ca ea marile tragedii le-a avut in legatura cu copiii sai.

Pe langa Romy Schneider mai este o coincidenta cu Ava Gardner, care a interpretat rolul Printesei Sissi in Mayerling, Ava fiind nascuta tot pe 24 decembrie, ca si Sissi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: sissi
PostPosted: Mon Feb 05, 2007 7:17 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Witch..,

eu am alta ora de nastere 24.12.1837 ora 10:30 in münchen

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 07, 2007 8:56 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Am corectat harta postata de mine in astrolog 5.4, cu ora propusa de cei de pe astrotheme.

Ma indoiesc ca ora ei de nastere s-a cunoscut, provenind dintr-o familie cu 8 copiii, ci cred ca aceasta ora este propusa de un astrolog prin calculele aferente. Insa asa cum arata harta aceasta si o spune si istoria, daca este adevarat ca acea conjunctie Luna/Saturn se aseaza pe casa a III-a, asta inseamna ca o serie de probleme i se pot trage de la mahnirea pe care, fara voie, Sissi i-a pricinuit-o sorei sale Helene. Aceasta din urma a suferit o umilinta teribila, atunci cand Franz Iosef a ales-o pe Sissi, in locul ei, pentru a-i deveni sotie si Imparateasa. Istoria nu mentioneaza amanunte legate de suferinta Helenei, insa ne putem da seama cu totii de incarcatura emotionala careia a trebuit sa-i faca fata.

In felul acesta, Sissi a fost, spuneam aproape fara voia ei, atrasa intr-un destin care, desi i se cuvenea, acesta dovedind-o usurinta cu care ea s-a facut iubita in intregul Imperiu Austro-Ungar, se poate spune, conform teoriei relativitatii, ca din punctul de vedere al sorei sale, ea si-ar fi inceput cladirea feicirii peste mizeria sufleteasca a Helenei.

Sissi nu l-a iubit pe Franz Iosef (Venus in Varsator cuadratat de conjunctia Luna/Saturn) si asta ar fi o prima inadvertenta cu filmul, care se si dorea la epoca aceea o poveste romantata a cuplului imperial. Si pe langa acest amanunt, a avut si o viata de cosmar cu soacra sa, respectiv matusa sa, Sofia de Bavaria. Aceste doua chestiuni au dus la aparitia unor stari depresive in ceea ce o privea (Luna primeste si o cuadratura atipica de la Uranus din Pesti, accentuand starea ei schimbatoare, si de asemenea sadind unele suspiciuni ale unor boli psihice ereditare de care ar fi putut suferi).

Un alt motiv pentru care conjunctia Luna/Saturn s-ar putea afla pe casa a III-a, este ca micuta Sofia, prima ei nascuta, a murit in urma unei calatorii in Ungaria, imbolnavindu-se grav. Drumul a fost cauzat tot de certurile cu soacra sa, care isi dorea sa se ocupe numai ea de copiii.

Cuadratura nefasta de pe harta lui Sissi ramane Conjunctia Mercur/Marte la Pluton/NN. Ce a insemnat asta?
- misterul Mayerling, unde fiul ei, unicul mostenitor al tronului, Rudolf este gasit mort la 31 de ani, alaturi de amanta sa pe care o impuscase, dupa care el s-a sinucis. Sissi nu si-a mai revenit in urma acestui soc.
-asasinarea ei din greseala la 10 septembrie 1898.

Suferinta, depresia si fricile care o copleseau adeseori sunt descrise si de Lilith in Fecioara pe casa a XIIa, de care nu s-ar fi putut feri, decat in cazul in care ea ar fi facut de la bun inceput un sacrificiu probabil pentru sora sa. Dar cum sa fi rezistat cererii in casatorie a Imparatului? In felul acesta Sissi si-a sacrificat viata personala si bucuria sufletului pentru a scrie istorie, ramand astfel in memoria unei lumi intregi.

Date mai multe gasiti in linkul atasat la inceputul topicului.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group