It is currently Fri Mar 29, 2024 11:23 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Regimul de slabire
PostPosted: Tue May 06, 2008 7:50 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Gheorghita, sunt curioasa care e raspunsul tau la aceasta controversa:
http://www.mihneafiran.ro/phpBB300/view ... 85&start=0


M-a pus pe ganduri ceea ce am citit in cartea ta si acum nu stiu ce sa aleg... Luna in descrestere (care la mine a avut rezultate pana acum pentru inceperea unui regim) sau ar fi mai indicat sa aleg o data in care Luna sa treaca de opozitia cu Soarele natal, dar trebuie luata in calcul oricum faza Lunii... ( banuiesc ca in cazul asta trebuie sa astept ca acest lucru sa se intample pe Luna in descrestere?..)

Vorbind in general insa, cand este mai bine sa se inceapa o cura de slabire? Eu am optat pana acum pentru luna in descrestere..
Sunt direct interesata, astept raspunsul tau :) . Mersi.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Regimul de slabire
PostPosted: Tue May 06, 2008 10:55 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Marta,
este stabilit in astrologie ca un astfel de regin se incepe cand Luna este in descrestere. Eu am observat insa ca acestei descresteri a lunii (pentru Luna si Soarele in tranzit) i se mai alatura o faza a lunii stranie si extrem de personala - aspectele Lunii in tranzit cu Soarele natal si invers.
Organismul tau se foloseste de acest aspect mult mai bine si mai usor decat invata sa se foloseasca de fazele lunii. Il foloseste din primele luni de la nastere si il intelege mult mai bine. Ori de cate ori Luna trece de opozitia cu Soarele Natal organismul intra intr-o faza de relaxare. Nu mai este atat de sensibil la tot ceea ce reprezinta stimul si asimilarea scade in intensitate. Daca aceasta perioada se suprapune cu faza crescatoare a Lunii atunci trasaturile ascendente, in crescendo ale Lunii in crestere se distribuie strict spre casa in care se produse sau in care s-au plasat Soarele si Luna in momentul maxim al conjunctiei.
Daca vrei o ordine atunci eu as tine cont mult mai mult de faza descrescatoare a Lunii personale, decat de celelalte. Organismul tau are propriul ritm si el stie mult mai bine cand asimileaza si cand nu. Oamenii nu se ingrasa la ordin si nici nu slabesc la ordin. Organismele lor le dicteaza diferit care sunt momentele cele mai bune.
Daca vrei eficienta maxima atunci cauta perioada in care acestea se suprapun.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 07, 2008 3:42 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Am inteles.. Este foarte interesant ca functioneaza si fazele Lunii in functie de Soarele natal. Este normal pana la urma sa fie asa, pentru ca fiecare suntem individualitati proprii si ce este bine pentru unul, nu este neparat si pentru altul.. Multumesc mult.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group