It is currently Thu Apr 18, 2024 3:16 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 25 posts ] 
Author Message
 Post subject: Experiment Claudiu
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 5:30 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ok Gheorghita, cred ca ideea ta este foarte buna. Poate ar trebui sa faci chiar un alt forum, in care fiecare sa se incumete sa comenteze o astrograma, ajutat de tine bineinteles.

Deci fiti atenti, nu puneti baza pe ce scriu eu, multe poate sunt nascociri personale. De fapt o sa fiu corectat de Gheorghita, si poate si de altii care se pricep.

Datele pe care le dau sunt ale fratelui meu, Claudiu: 5.08.1980, ora 12:40, Bucuresti.
L-am ales pe el, pt ca ora nasterii e cunoscuta, si pt ca-l cunosc. Intai sa va spun cate ceva despre el: foarte destept, a terminat facultatea la politehnica, sectia calculatoare. A avut numai note de 10, ceva de speriat. Si asta fara sa invete toata ziua, nu stiu cum de are capacitatea asta. Peste cateva saptamani da masteratul, dupa care urmeaza doctoratul. Acum este in Germania, pt pregatirea doctoratului. Stie sa-si valorifice munca prestata, in sensul ca se apuca de o comanda (software) numai daca pretul este pe masura. Daca nu i se ofera cat cere, nu se apuca de treaba. Nimeni nu stie ce face, in sensul ca nu spune niciodata cand pleaca, unde pleaca samd. Daca-l intreb, imi spune ce vreau sa stiu, altfel nu. Nu cere niciodata sfatul nimanui, singur ia decizii. Interiorizat, nu arata emotiile prin care trece. Este calm, calculat, rareori se enerveaza, de fapt cam niciodata.

Acum urmeaza partea grea.

Ok.
Prima data m-as uita la triada soare - luna - ascendent, pentru a stabili caracteristica generala a subiectului, niste linii generale de la care nu trebuie sa ma abat in interpretarea mai amanuntita ce va urma. Hai sa zicem ca e vorba de regele (soare in leu) cu suflet de ziarist (luna in gemeni) si care poarta masca unui iubitor de pace (asc in balanta). Deci iata o intrebare: ascendentul este masca purtata in societate? pentru ca unii sunt de aceasta parere, altii nu.

A doua oara, sa numaram cate planete sunt in cele 2 emisfere, sudica si nordica. In cea sudica (sus) 8, in cea nordica, 2. Asta ar fi regula jocului vietii, de care se va izbi vrand-nevrand. Deci Claudiu (fara voia lui, soarta va fi de acest fel) va avea parte de o viata sociala, plina de evenimente sociale si oameni cu care va interactiona. Asta nu inseamna automat ca el este o persoana extrovertita. In continuare, cate planete sunt in emisfera estica (stanga)? 7. Trag concluzia ca isi va determina singur cursul vietii, va lua decizii si nu va fi fatalist, asteptand destinul sa-si spuna cuvantul.

Acum, sa vedem Soarele. In Leu (domiciliu), deci o personalitate puternica, mandra, sugubeata, care va dori sa aiba o cariera buna in viata (casa X). Probabil cariera va fi importanta in viata lui.

Luna in Gemeni si casa VIII arata o nevoie de emotii intelectuale (ce-o fi si aia?), o nevoie de cunoastere interioara (casa VIII).

Ascendentul in Balanta arata ca este vazut de ceilalti (de cei care nu-l cunosc bine) ca o persoana linistita, placuta, neagresiva.

Mai departe, sa vedem care e guvernatorul Ascendentului? Venus, care e in Gemeni (cam aproape de Rac, nu stiu ce importanta are), casa IX. Fiind guvernatorul Ascendentului, Venus are o mare importanta in personalitatea lui Claudiu. Poate arata ca va crea relatii armonioase prin comunicare, relatii care le va folosi in strainatate.

Ei, mai departe sunt cam incurcat... Cu ce sa incep?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Experiment Claudiu
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 10:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image
wow, pana ici este foarte bine... inceputul este bun si la obiect cu cateva repere importante.
Ai uitata sa iei in calcul si planetele in emisferele estica sau vestica. Are mai mult de jumatate dintre planete in emisfera estica si asta inseamna ca in aceasta viata efortul sau este unul important pentru cresterea sa, ca va depune efort pentru cresterea sa dar pe de alta parte dispune si de o putere de decizie importanta. Este o existenta in care pune bazele unui inceput.

ok... pana aici este bine...
Guvernatorul semnului natal este in domiciliu pe casa X semn de dorinte speciale, de elevare sociala, satisfactie prin succes social si usurinta in a lega contacte in vederea cresterii sale sociale. De asemena Venus in ultimele minute din Gemeni pe casa IX indica un mental elevat, puternic, superior, capabil sa memoreze un volum mare de informatii intr-un timp scurt (Mercur in Rac pe IX) doar daca exiata un climat echilibrat (ascendentul in Balanta).
Mercur este in conjunctie cu MC la limita maxima a orbului si pentru ca el este in Rac si MC in Leu avem implicati aici Luna (guv Rac si Soarele guv Leu), care chiar daca nu fac nici un aspect edificator pozitia lor in case dornice de putere anunta o mobilizare a vointei (soarele) si a emotiei (Luna) intr-un mod superior, elevat, intelectual, comunicator (Gemeni) pastrandu-si insa o doza de mister la care un va renunta niciodata in totalitate (Luna in VIII).
Jupiter si Saturn sunt in XI - interesanta pozitie. Saturn in XI iti aduce prieteni putini, protectori puternici, oameni din structuri influente al statului, oameni cu functie si autoritate. Jupiter iti ofera noroc si creste numarul celor influenti si puternici care il sustin si apreciaza. Combinatia celor doua pozitii aduce seriozitate si dorinta de a-si constui de timpuriu propriul viitor.
O profesie intelectuala este indicata de sextilul pe care Saturn il va face cu Mercur. Stiintele exacte il atrag (saturn in Fecioara), dar si limbile straine (Mercur in Rac).
Ce mi se pare mai mult decat ciudata este ca conjunctia Marte-Lilith-Pluton care il face de temut. Puterea sa de mobilizare este impresionanta si ea poate fi benefica, dar si malefica. Femeile au un impact mare asupra lui, cu toate aceste dorintele sale cu Lilith peste Marte pot fi usor pervertite...
Arma sa redutabila ramane insa cuvantul. Cu Mercur in Rac este tacut si rezervat, dar cuvintele sale sunt incarcate de emotii puternice si concentrate.
Cum vezi tu conjunctia Marte-Lilith-Pluton in ansamblu si separat: Lilith cu Marte si Marte cu Pluton...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 1:07 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Marte-Lilith-Pluton
In primul rand trebuie sa citesc cate ceva despre Lilith, despre care nu stiu in acest moment decat ca este un element karmic. Deci sa vedem...

Lilith sau Luna Neagra este dat de unul din cele 2 focare ale elipsei pe care o descrie Luna in miscarea sa in jurul Pamantului. Explica unele manifestari necontrolate din viata actuala, datorate vietilor anterioare. Da, o definitie cu ajutorul careia sigur o sa ma uit ca pisica-n calendar la Lilith...

Acum am o intrebare: cum interpretez doua planete care fac un aspect intre ele? Vad intai semnificatia fiecarei planete in semn si casa, si combin dupa aceea aceste semnificatii, sau incerc din prima sa combin semnificatia planetelor? Eu o sa incerc prima varianta, este destul de dificil si asa.

Sa incepem cu Marte, mi se pare mai usor. In primul rand vedem ca este in exil (opus Berbecului, unde este in domiciliu). Marte nu prea stiu cum se impaca in Balanta, zeul razboiului aflat intr-un semn pasnic si dragut, neagresiv. Cred ca energia specifica lui Marte va fi diminuata de blandetea Balantei. Acum, ne uitam putin pe siteul lui Gheorghita, sa vedem ce inseamna o planeta in exil. Calitatile lui Marte nu vor putea fi folosite cum va dori el, vor fi impuse de catre altii, sau de catre evenimente incontrolabile. Exista o frustrare in modul in care isi exprima energia. Hai sa zicem deocamdata ca ar insemna indecizie, oscilatie in luarea hotararilor. Ar putea avea inclinatie spre activitati (Marte) secrete (XII). Stiu si eu, poate aflam ceva daca ne uitam la Venus, guvernatorul Balantei in care este acest Marte. O atractie (Venus) catre cunoastere (Gemeni). E bine daca imbin aceasta atractie pentru cunoastere (Venus) cu activitatea secreta (Marte)?

Ufff, m-am dus departe de ce doream de fapt. Sa revenim la Marte si Pluton. Este sigur pe el in activitatea depusa (Marte sextil Soare). Ei, dar aici este si Pluton, in aceeasi zodie si casa cu Marte, si chiar mai mult, in conjunctie cu Marte. Pluton din cate stiu este cam agresiv si el, sau oricum, rautacios.

Imi tot vine un gand, ca o sa ajunga agent secret CIA... :D

Pluton... este o planeta de generatie, lenta, mai putin personala. Atunci inseamna ca Pluton nu ne spune nimic din caracterul lui? Ei, acum m-am incurcat de tot, pt ca pot da doua intelesuri la acest Pluton:
1. Claudiu creaza schimbari extreme in mod diplomatic, prin activitati secrete (ma rog, o interpretare blanda).
2. Claudiu realizeaza o manipulare a partenerului pe cai oculte (vraji?), asta ca sa fiu dragut si sa nu zic mai rau...

Cum aleg varianta buna?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 3:36 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
daca imi permiteti, m-as amesteca si eu in discutia voastra, caci de multe ori ma confrunt cu aceleasi probleme: nu reusesc sa trag o concluzie clara din mai multe aspecte antagonice. imi place mult ideea de a lua astrograma cuiva si a comenta aspect cu aspect, cu supervizarea lui gheorghita, care sa ne traga de maneca daca o luam pe aratura.

ce ziceti?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 3:50 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Sigur ca da, esti binevenita. Eu oarecum am un atu aici, pentru ca cunosc personajul despre care vorbim. Dar descrierea pe care am facut-o la inceput te poate ajuta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 7:09 pm 
As vrea si eu sa-mi dau cu parerea tot cu supervizarea lui Gheorghita.
Despre conjunctia Pluton-Marte-Lilith, in Balanta, in casa 12 as spune urmatoarele: Marte in Balanta aduce o atractie pentru sexul frumos. Fiind conjunct cu Pluton poate deveni inflacarat, iar daca e si Lilith pe acolo se poate transforma in obsesie. Problema e ca fiind in casa 12 totul va ramane ilicit sau interzis sau imposibil. Sper ca n-am gresit prea tare :?.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 7:24 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mihaela, as avea 2 propuneri: in clipa cand vezi ca cineva are o nelamurire, intai raspunde te rog la acea intrebare, ca altfel ramane fara raspuns. Si in al doilea rand, te rog sa explici de ce asa si nu altfel, adica nu da numai raspunsul final (foarte frumos, de altfel), pt ca daca faci asa experimentul va esua. Eu tot nu stiu cu ce se ocupa Lilith...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 7:42 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:52 am
Posts: 17
Poate te ajuta mesajul urmator in legatura cu Lilith (Luna Neagra), scris de Mihaela Dicu si preluat de pe Acubens:

"Luna Neagra este un factor astrologic de importanta minora. Sunt unii astrologi care au facut o fixatie din asta, dar cred ca exagereaza ))

Daca apare insa intr-un punct important al temei natale (conjunctie cu Soare, Luna, AS, MC sau stapanul AS), poti face legatura cu simbolistica ei.

Iata cateva cuvinte-cheie pentru Luna Neagra: frustrare, anxietate, vid, lipsa, tentatie, vina, pacat, abandon, dorinta compulsiva, exigenta, luciditate, constientizare, dispret, sfidare, magie, absolut, adevar, revelatie, sacrificiu, rana, fatalitate".

As mai adauga ca Luna Neagra reprezinta ceva din antimasculinitatea unui barbat si antifeminitatea unei femei. Ca uneori conjunctia cu Luna da repulsie fata de femei, iar conjunctia cu Soarele, repulsie fata de barbati. Dar trebuie cautati in harta analizata si alti factori astrologici care sa confirme.

Nu am remarcat vreun site care sa vorbeasca pe larg despre Luna Neagra. Carti? Sunt putine. Iar dintre astea, cea mai buna mi s-a parut "Comprendre la Lune Noire" de Laurence Larzul."



_________________
Immovable object meets irresistible force.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 8:10 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
Quote:
Pluton... este o planeta de generatie, lenta, mai putin personala. Atunci inseamna ca Pluton nu ne spune nimic din caracterul lui? Ei, acum m-am incurcat de tot, pt ca pot da doua intelesuri la acest Pluton:
1. Claudiu creaza schimbari extreme in mod diplomatic, prin activitati secrete (ma rog, o interpretare blanda).
2. Claudiu realizeaza o manipulare a partenerului pe cai oculte (vraji?), asta ca sa fiu dragut si sa nu zic mai rau...


Mihnea, Pluton este o planeta de generatie, dar asta inseamna ca nu trebuie sa ne cramponam atat de pozitia lui in semn. (daca Pluton ar fi fost neaspectat, poate nu ne-ar fi interesat prea tare pozitia in semn si casa). Insa devine important atunci cand este conjunct cu o planeta personala. In cazul lui Claudiu as zice ca e chiar foarte important.

Quote:
Cum vezi tu conjunctia Marte-Lilith-Pluton in ansamblu si separat: Lilith cu Marte si Marte cu Pluton...


Marte cu Pluton as zice ca da o extraordinara determinare. Daca si-a propus ceva, realizeaza, indiferent de costuri. (aici am eu insami o nedumerire: as fi tentata sa spun ca, deoarece conjuntia marte-pluton este in quadratura cu mercur, de multe ori motivatiile lui sunt in contradictie cu ceea ce gandeste. Adica stie ca nu e tocmai bine ce face, dar continua. Totusi, cuadratura cu mercur are un orb cam mare, aproape 10 grade cu marte, asa ca poate nu e bine s-o luam in considerare).

Conjunctia Marte-Lilith as zice ca da oarece tendinte homosexuale, sau poate un alt tip de deviatii sexuale. Marte e si asa destul de ne-masculin in balanta, iar conjunctia cu Lilith a facut declicul. faptul ca e in casa a 12 arata ca el ascunde acest lucru. (sau poate el insusi nu-si accepta aceste tendinte ?).

Marte-PLuton-Lilith in casa a XII-a imi sugereaza tipul de fanatic. (aici s-ar putea sa aberez, asa ca simtiti-va liberi sa ma corijati). Un om in stare de orice, in cautarea unui scop suprem, izbavitor. ceva maret, care sa justifice si sa spele toate pacatele. Daca insa privim putin mai departe, conjunctia noastra este varful unul triunghi minor, facand sextil cu soarele din casa a X-a si cu neptun din casa a II-a. deci poate "fanatismul" de care vorbeam vizeaza un scop destul de prozaic, anume banii si faima. hm....

cam asta-i pana acum.

veronica

ps: ah, mi-a mai sarit ceva in ochi: casa a Xii-a si casa I sunt in acelasi semn, balanta. sunt case legate, asta inseamna ca aspectele de pe 12 vin dintr-o alta viata, in care nu le-a rezolvat. aici imi vine in minte o intrebare, mai degraba generala: atunci cand karma unui om este homosexualitatea, ce trebuie sa faca el pentru a o arde? s-o accepte? s-o innabuse? (eu personal nu cred in "vindecarea" homosexualilor, dar asta e alta poveste).


Last edited by veronica on Fri Feb 03, 2006 8:44 pm, edited 5 times in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 8:13 pm 
Mihnea, eu am incercat sa raspund la intrebarea lui Gheorghita despre conjunctia Pluton-Marte-Lilith. Am vazut ce nedumeriri ai si din cele doua variante prezentate de tine eu...nu am ales nici una. Nu te supara, te rog sunt si eu tot incepatoare, nu incercam sa te lamuresc. Nu ca n-as vrea. Dar nici eu nu stiu sigur, inca am nevoie de confirmari.
Ca o completate la ceea ce a spus Alina despre Lilith ar fi ca se ocupa in special de latura negativa a senzualitatii si efectul poate fi perceperea gresita a componentei afectiv erotice, respectiv separarea sexului de partea spirituala.
Vreau sa fac urmatoarele completari pt ca se cerea si separat conjunctia Marte-Lilith si Marte-Pluton.
Conjunctia Marte-Lilith ar putea reprezenta un blocaj,insa fiind si Pluton se manifesta altfel adica practic Pluton deblocheaza, iar Lilith pune jar, practic transforma totul intr-o obsesie, asa cum am spus.
Repet, sper ca nu am gresit prea mult.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 9:18 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Alina:
Sigur ca ajuta, macar asa am o oarece idee.

Mihaela:
Nu are importanta daca gresesti. Important este sa faci interpretarea, si vom invata unii de la altii. Daca e gresit, Gheorghita ne va corecta. Si nu mai spune atat ca esti incepatoare, atunci eu care citesc de o luna, cum sunt?... eu cred ca te pricepi destul de bine.

Veronica:
Sper sa te inseli :oops:

Daca ar fi sa trag linie, ar iesi asa: Marte cu Pluton da o exacerbare a energiei, o explozie, iar Marte cu Lilith da o diminuare a energiei. Aceasta energie isi trage radacinile din Balanta (cum?) si este exprimata in casa XII (unde?), probabil ceva secret...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 9:31 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
Quote:
Daca ar fi sa trag linie, ar iesi asa: Marte cu Pluton da o exacerbare a energiei, o explozie, iar Marte cu Lilith da o diminuare a energiei. Aceasta energie isi trage radacinile din Balanta (cum?) si este exprimata in casa XII (unde?), probabil ceva secret...


mihnea, e mai subtil de atat. marte cu pluton nu da neaparat excerbare. da determinare, focalizare. "exacerbare" mie imi sugereaza explozie. pe cand marte-pluton imi sugereaza o raza de laser. vezi diferenta?

marte cu lilith nu da nici el diminuare. nu e o chestie de cantitate. lilith este demonul, cel ce-si baga coada. e o pervertire, o rasucire, o deviere de la norma.

marte in balanta este ne-masculin, pentru ca balanta este prin excelenta guvernata de venus. semnul balantei cauta armonia, frumusetea, placerea. toate astea nu se potrivesc cu marte, care e un razboinic, un viril, un cuceritor, un dur. de-asta marte in semnul balantei nu-si poate implini potentialul. pentru un barbat, marte in balanta nu e prea grozav, masculinitatea lui sufera pe undeva. daca la asta mai adaugi si lilith, cu tot ce ti-am scris mai sus, concluzia se trage de la sine.

casa a xii-a e casa secretelor, a lucrurilor care nu se petrec in vazul lumii, a motivatiilor ascunse. si a datoriilor karmice.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 10:35 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Iat-o si pe Lilith (ca sa avem o idee cu cine avem de-a face):

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 1:19 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
he he.. ai vrea tu sa fie chiar asa.... no, da` cine nu ar vrea :D :D :D
Uite o reprezentare mai aproape de realitate
ImageImage
Image
Mihnea wrote:
Acum am o intrebare: cum interpretez doua planete care fac un aspect intre ele?

Sigur ca poti genera o interpretare a aspectului trebuie sa cunoscti calitatea planetelor. Deci in primul rand stabilesti care este zestrea planetei in semn si casa si apoi calitatea aspectului.
Ca sa nu te incurci cum crezi tu ca se intampla cu tine, desi tu te descurci foarte bine... pentru inceput iti recomand sa simplifici definitiile:
1. conjunctie duce la fuziunea trasaturilor in aspect. Daca planetele sunt malefice efectul va fi rau, daca nu efectul va fi bun. O planeta este malefica si una nu, atunci sa ia in calcul puterea planetei care este data de calitatea ea: pozitia in casa si zodie sau mai simplu cum se simte planeta in casa respectiva.
2. sextilul este un aspect intelectual, favorizeaza schimbul de idei, comunicarea pe cale directa
3. cuadratura indica un conflict interior, o teama o nemultumire
4. trigonul indica un talent, o abilitate, o deschidere
5. opozitia, un conflict exterior, gesturi gresite, judecati eronate, conflicte declarate
Mihnea wrote:
Marte nu prea stiu cum se impaca in Balanta, zeul razboiului aflat intr-un semn pasnic si dragut, neagresiv

Corect! Avem de-a face cu doua elemente contrare ca orientare insa identice ca mod de vibratie. Daca Marte este clocotitor, impulsiv si dinamic la exterior si ia din trasaturile zodiei berbec, pe care guverneaza, Balanta capata acelasi calitati, dar la nivel interior. Ca tot veni vorba de Balante, multi cred ca balantele sunt echilibrate si benefice insa se pierde din vedere un amanunt care le face pe balante sa semene intre ele, dar, in acelasi timp, sa se si diferentieze foarte mult: Balanta aduce o nepasare la ceva, indiferent ca este aspectul fizic, intelectual, bun simt, reguli etc etc... iar de aici lucrurile par sa fie mai clare - Marte in Balanta nu face decat sa amplifice aceasta dorinta de nepasare, ceea ce aduce un aer usor boem, o privire lasciva, plictiseala, din dorinta de a nu face nimic... dar, pt ca avem de-a face cu Marte si revolta semnului cardinal (Balanta este semn cardinal) am putea spune ca Marte in Balanta aduce revolta pentru altceva. Acel "altceva" poate fi o alta pesoana, spiritul justitiar in general, agresivitate verbala, lipsa de responsabilitate si lupta pentru a pasa raspunderea altcuiva, lipsa de scrupule si lipsa de a fi responsabil. Agresivitatea verbala este primul semn ca Marte in Balanta se manifesta negativ, iar justificarea acestui mod de comportare este "dreptatea celuilalt" care ascunde teama ca nu cumva lui sa i se intample aceiasi nedreptate. Daca Marte in Scorpion este dominator, senzual, puternic si imbatabil in dorinta lui de putere, Marte in Balanta va indica aceleasi calitati, dar in copie proasta. El isi va dori puterea, dar nu se va implica direct in asta si va face gafe multe si exemplare, se vrea puternic, dar tot timpul cu un sustinator in spate, se vrea imbatabil, dar ca un caine care latra, dar nu musca.
Atunci cand Marte este in conjunctie cu Lilith trasaturile sale negatIve tind sa primeze in fata celor negative. Lilith asadar nu inventeaza nimic ea scoate in evidenta indolenta si indiferenta fata de nevoile celorlalti (casa XII) si nu doreste sa se implice in acte de generozitate sau de caritate decat motivat material (Lilith in XII, Venus in Gemeni). Dispretuieste saracia si locurile retrase, el insusi fiind atras de acest aspect al vietii, dar pe care sa si-l construiasca el nu sa-i fie oferit - astfel isi va alege simplitatea care socheaza si impresioneaza sau locurile retrase unde sa nu se va simti agasat cu indiscretii.
Pluton in Balanta este un semn de generatie, iar conjunctia lui cu Marte si Lilith vine sa indice faptul ca, fratele tau, are cu cei din generatia lui un raport defectuos. Ii domina, pt ca asa vrea, dar pentru ca avem acest marcaj pe Balanta, la vedere, el ii va trata cu indiferenta si ii va urmari discret fara sa se vada ca ar fi interesat de evolutia lor. Aici observam leul ambitios cu Soarele pe casa X, care nu suporta dominarea, dar nu-si arata durerea (marcajul pe Balanta) pentru ca ii este teama sa nu-i fie exploatata. El va da impresia ca se sacrifica pentru cariera, in realitate el se va sacrifica pentru orgoliul sau (MC in X).
Sextilul pe care Soarele il face cu Lilith din Balanta cu un orb de mai putin de jumatate de grad, in situatia in care aspectul il cuprinde si pe Marte nu putem spune decat ca puterea lui de decizie asupra destinului este mare si ca in acest aspect sta fascinatia pe care o are el asupra mediului social in care lucreaza. Asta il face un tip lucid, mai exact hiperlucid, atent la elegerile pe care le face si extrem de ambtios.
Pozitia nodului lunar foarte aproape de Soare, ca regent karmic de nord, creaza karma venusiana (unghiul intre NN si Soare casa guv al NN este de aprox 7 grade). Ea ii da o legatura speciala cu tine, Mihnea, ca frate, si nu oricum, ci prin lecti de viata pe care voi amandoi trebuie sa le parcurgeti. El va trebui sa tina cont de parerea unui frate, de parerea partenerului de viata, in legatura cu importanta valorilor materiale in societate.
Este adeptul uniunii libere pt ca ea ii aduce sarisfactii si libertate si nu va dori sa-si complice viata decat daca ea ii va oferi un statut social mai mare decat cel pe care si-l face el singur.
Deci conjunctia pe are ti-am indicat-o spre analiza face legatura intre dorintele personale si semnele de generatie, ascunzand in ea ceva din puterea sa maxima de aparare si, deopotriva din slabiciunea lui cea mare.

Mihnea wrote:
Eu tot nu stiu cu ce se ocupa Lilith...

Despre Lilith uite cateva cuvinte AICI


Last edited by coser on Sat Feb 04, 2006 1:26 pm, edited 1 time in total.


_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 1:26 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Despre conjunctia Pluton-Marte-Lilith, in Balanta, in casa 12 as spune urmatoarele: Marte in Balanta aduce o atractie pentru sexul frumos. Fiind conjunct cu Pluton poate deveni inflacarat, iar daca e si Lilith pe acolo se poate transforma in obsesie. Problema e ca fiind in casa 12 totul va ramane ilicit sau interzis sau imposibil. mihaela.


Corect si foarte concis. Casa XII nu numai ca aduna durerile nespuse, dar le si pastreaza intr-un sac inchis. Daca printre ele mai sunt care fumega un curent puternic al vietii le poate aprinde si totul poate sari in aer. Obsesiile ce vin din casa XII pot soca pt ca sunt foarte bine ascunse si pot crea, cu Lilith acolo, repulsie si dizgratie.
Ar mai fi un aspect ce trebuie luat in calcul... Marte -dorintele, lilith femeia rea din el si Luna in excentricul si instabilul semn al Gemenilor, l-ar putea impinge la experiente ... hm, moderne! :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 1:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
alina wrote:
Nu am remarcat vreun site care sa vorbeasca pe larg despre Luna Neagra. Carti? Sunt putine."


Da, ai dreptate... nici eu nu stiu prea multe carti care sa atinga acest subiect sau macar care sa aduca putina lumina...
asta poate si datorita faptului ca Lilith este totusi un element astrologic greu de explicat si dureros de prezentat cuiva...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 1:34 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Veronica wrote:
Marte-PLuton-Lilith in casa a XII-a imi sugereaza tipul de fanatic. (aici s-ar putea sa aberez, asa ca simtiti-va liberi sa ma corijati). Un om in stare de orice, in cautarea unui scop suprem, izbavitor. ceva maret, care sa justifice si sa spele toate pacatele. Daca insa privim putin mai departe, conjunctia noastra este varful unul triunghi minor, facand sextil cu soarele din casa a X-a si cu neptun din casa a II-a. deci poate "fanatismul" de care vorbeam vizeaza un scop destul de prozaic, anume banii si faima. hm....


Eu iti sustin tot ce ai scris mai putin asta... de ce? pentru ca e implicata Balanta. aspectul este observat bine, dar nu poate deveni real pentru ca balanta nu aduce un asa atasament, iar fanatismul pe asta se bazeaza.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 1:43 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihnea wrote:
Veronica:
Sper sa te inseli :oops:


No, deci esti pe directia pe care i-o confera lui Claudiu, Lilith conjunct cu Marte pe XII. Numai ce auzi ceva scabdalos ca te si ingrozesti.
Trebuie sa te gandesti Mihnea, ca discutand aici, o astfel de situatie este potetica, si ea ipotetica va ramane chiar daca ar fi adevarat, pt ca secretele casei XII sunt greu de explorat. Totusi daca asta inseamna ca el sa-si descopere latura intunecata a personalitatii sale nu prea ai tu cum sa te impotrivesti... fiecare om are destinul pe care il are si faptul ca destinele noastre se interactioneaza la un moment dat un inseamna ca avem dreptul sa modelam agresiv destinele celorlati doar pt ca ele nu se conformeaza la un moment dat convingerilor noastre
Am hotarat sa-ti spun asta pentru ca asa cum ai citit anterior parerea ta conteaza pentru el si cand ii spui ceva sau ii recomanzi va trebui sa te gandesti la binele lui nu la al tau, la siguranta si fericirea lui nu la conformismul tau.
Nu-l acuza nimeni si nici nu spunem asta ca pe ceva definitiv, trebuie insa sa iei in calcul si asta... si, completand, as vrea sa spun faptul ca dualitatea Lunii in Gemeni pe VIII ar putea sa-l determine sa se indrepte spre ambele tabere concomitent.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 12:39 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
gheorghita,

da, ai dreptate, balanta si fanatismul nu prea merg, m-am cam lasat dusa de val. marturisesc ca mie aspectul marte-pluton-lilith mi se pare foarte interesant, cred ca mi-ar placea sa-l cunosc pe claudiu. oricate defecte ar avea, e in mod cert un om interesant, ce nu va cadea niciodata in banalitate.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 12:51 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
veronica wrote:
gheorghita,
marturisesc ca mie aspectul marte-pluton-lilith mi se pare foarte interesant, cred ca mi-ar placea sa-l cunosc pe claudiu. oricate defecte ar avea, e in mod cert un om interesant, ce nu va cadea niciodata in banalitate.

veronica


Ai dreptate... si chiar ma bucur ca Mihnea ne propus spre analiza o tema atat de interesanta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 12:59 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Cred ca sunt enorm de multe lucruri de invatat despre astrologia natala, si asta considerand doar modul oarecum simplist de a vedea lucrurile, adica 10 planete si 5 aspecte majore. Parerea mea este ca "doar" atat ajunge pentru primul sau primii ani de studiu. Este inevitabil totusi sa nu mai trag cu ochiul in stanga si-n dreapta la diferite alte notiuni, insa incerc sa ma stapanesc si sa uit ca exista stele fixe, noduri lunare si alte lucruri pentru care consider ca inca nu a venit vremea lor. Intr-adevar, pentru a intelege de ce se intampla lucrurile intr-un anume fel, trebuie vazuta si influenta karmica, dar informatia cred ca este prea multa si poate deveni coplesitoare.

Gheorghita, tu cum recomanzi de invatat? Toate tipurile de astrologie deodata, sau pe rand (intai natala, apoi tranzite, karmica, medicala etc)?

Acum revenind la experiment: cum gasim "problema majora" dintr-o harta? Daca harta natala nu are nimic "rau" in ea (sa zicem ca are numai sextile sau trigoane) care e problema majora?

A, si daca am terminat cu experimentul asta, asteptam alt experiment, Mihaela, Veronica, hai, curaj...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 1:06 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Veronica:
Iti spun un secret: e destept, e bine facut si chipes, are mult bun-simt si stie sa faca bani. Concluzie: fetele "e moarte dupa el"... (pe bune)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 1:19 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, Mihnea, volumul de informatii este emorm pentru ca el nu cuprinde doar notiuni de astrologie, ci si notiuni de psihologie, sociologie, filosofie etc etc.
In mod indiscutabil ca invatarea astrologie trebuie sa inceapa cu insusirea elementelor de baza.
Citesti intai despre semne zodiacal, apoi despre planete, apoi despre alte alemente astrologice, apoi case si apoi aspecte.
Iti recomand si tie si tuturor celor care acum incepeti sa deslusiti tainele astrologiei - pentru inceput simplificati lucrurile. Definitile reduceti-le la cateva propozitii pe care sa le repetati ori de cate ori este nevoie. Se va construi apoi un automatism si abia dupa asta vei putea dezvolta definitiile si le voi construi original. Pentru ca doar prin originalitate obtii performanta in astrologie, iar cand spun performanta ma gandesc si la performanta pe care o obtii pentru tine... sa te uti pe o tema si sa stii ce fel de om este.
Incepe cu Dan Cuiperca - "Astrolgoia in noua era" si apoi cu celelalte. El este concentrat si nu are balastul pe care il gasim la altii. Pe Nicolici si Mihailovici citeste-i cu simt critic. Dupa ce avansezi si merge bine cu interpretarea poti trece pe la Adrian Cotrobescu "Astrologia practica" unde vei gasi definitii corecte, dar putin cam complexe pentru un incepator.

Cum gasim un element major intr-o tema?
he he... sunt si aici niste reguli... dar daca ai hotarat ca Lilith, nodurile lunare si altele le lasi putin... lasa-le si pe astea pentru o perioada. Am sa ti le spun atunci, fara rezrva, daca va mai fi nevoie... daca intre timp nu le vei afla singur.
Esti un om care intelege repede si modul in care iti exprimi ideile ma face pe mie sa cred ca nu prea esti strain de lucrurile astea... deci nu-ti va fi greu.
Multi inteleg ca a invata astrologie trebuie in mod obligatoriu sa o si practici, sa arati la toata lumea ca stii... Nu, invatarea astrologiei este ca si cu cititul. Daca stii sa citesti nu trebuie sa iesi in Piata Revolutiei cu cartea in mana sa faci lectura.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 1:21 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mihnea,

<i> Veronica:
Iti spun un secret: e destept, e bine facut si chipes, are mult bun-simt si stie sa faca bani. Concluzie: fetele "e moarte dupa el"... (pe bune) </I>

sunt convinsa, femeile e in general topite dupe barbatii puternici.

cum ramane cu analizele? il continuam pe claudiu sau trecem la alt exemplu (eu am vreo 2 in maneca, daca vreti)?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 1:37 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Pai eu am zis deja. Veronica, next please.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 25 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group