It is currently Fri Mar 29, 2024 3:55 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 29 posts ] 
Author Message
 Post subject: SHAKIRA - ORIGINALITATE, PUTERE SI TALENT.
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 8:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Dupa ce a ajuns un superstar latinoamerican, Shakira a devenit unul dintre cele mai mari staruri pop, depasind-o pe Jennifer Lopez si doborand barierele impuse de limba. Nota sa agresiva si influentele rock ii mentine Shakirei avantajul si creativitatea speciale cu care detine un control decisiv asupra muzicii sale. In 2001 a lansat primul sau album cu piese in limba engleza devenind in scurt timp senzatia anului, atragand prin sensurile poetice accesibile din versurile pieselor sale, prin alura sexy a videoclipurilor sale, dar si prin trasaturile originale ale dansului sau.
Shakira Isabel Mebarak Ripoll s-a nascut la 2 februarie 1977, in Barranquila, Colombia, intr-o familie saraca. Mama sa este de origine columbiana, iar tatal sau este descendentul unei familii de libanezi ceea ce a determinat-o pe Shakira sa imbratiseze ambele culturi.
Shakira a compusa primul sau cantec la varsa de 8 ani si a participat si a castigat cu aceasta piesa la un concurs pentru varsta sa. In urma acestui eveniment s-a hotarat sa invete sa cante la chitara si unele surse sustin ca la varsa de 11 ani a fost data afara din corul scolii pentru ca nu avea o voce potrivita.
In 1990, la 13 ani, Shakira s-a mutata in Bogota si a inregistrat pentru Sony`s Columbian. Albumul sau de debut “Magia” continea piesa compusa de ea cu 5-6 ani in urma. Cu toate eforturile sale acest album nu a depasit granitele tarii si in ciuda inclinatiilor sale pop a hotarat sa se ocupe si de film, astfel ca in 1994, la doar 17 ani, filma in telenovela “El Oasis”.
In 1995 cad s-a intors in studio a preferat sa dea o noua directie stilului abordat, orientandu-se mai mult spre rock&roll abordand deopotriva si ritmuri arabe. Primul rezultat l-a obtinut cu Piez Descalzos (Bare Feet), dupa care single-ul “Estoy Aqui” care a devenit un hit in toata america latina, chiar si in Spania. Albumul sau s-a bucurat de un real succes in 8 tari. In sfarsit reusise, astfel incat in 1997 renunta definitiv la telenovela “El Oasis”.
Dornica de a-si construi de una singura cariera, Shakira il intalneste in 1997 pe Emillio Estefan (nascut in 4 martie 1950) – sotul Gloriei Esteffan (nascuta in 1 septembrie 1957) – care va deveni managerul si producatorul sau direct. Primul rezultat apare imediat. In 1998 “Donde Estan los Landrone” (Where are the thives) a devenit un succes international mai mare decat precedentul sau “Estoy Aqui” situandu-se 11 saptamani pe locul I in Billboard`s Latin care a atras dupa sine alte doua mari succes ale sale “Ciega, Surdomuta” si “Tu”. Succesul sau de dupa aceia nu a fost data doar de prospetimea muzicii sale pe piata internationala, ci si de influentele arabe ale pieselor sustinute de un das original si sexy.
Cand Gloria Esteffan s-a oferit sa-i traduca piesa “Ojos Asi” (un mare succes de-al Shakirei) in limba engleza, Sakira a hotarat ca va invata atat de bine limba engleza incat sa poata crea direct in aceasta limba.
La putin timp dupa aceias Shakira primeste, prin intermediul MTV, un disc de platina pentru albumul sau astfel ca la prima editie “Latin Grammy Awards” Shakira primeste profeul pentru “Best Female Pop Vocal” si “Best Femala Rock Vocal”.
Succesul a adus insa si schimbari in viata ei: si-a vopsit parul in blond, ceea ce i-a schimbat foarte mult imaginea, a trait o idila romantica alaturi de Antonio de la Rua, fiul presedintelui Argentinei si a incepu sa lucreze la primul sau album in limba engleza. Single-ul “Whenever, Wherever” a fost lansat in avans fata de album. Dupa aceasta au urmat si altele “Underneath Your Clothes”, “Objection”, “La tortura”, “Dont Bother”.
Nimic neobisnuit pana aici. Mai toti artistii au o biografie in care sunt consemnate doar etapele importante de crestere. Ineditul acestei vedete vine dn puterea speciala pe care ti-o insufla atunci cand urmaresti de la icneput si pana l sfarsit un corcert de-al sau. Canta cu influexiuni extrem de greu de reprodus si are o miscare scenica de o originalitate speciala. In spatele miscarilor sale senzuale, a privirii calde dincolo de suvitele blonde se ascunde o atitudine de invingator. Si totusi ne intrem de de unde modaratie la un varsator? De unde simtul masurii care pluteste in jurul ei de la exploziile de manifestare pana la caderile teatrale in finalul pieselor? De unde atat simt al detaliului atat de bine pus la punct si de unde atata autocritica intr-o ipoztaza in care oricine ar prefera sa se arunce in public decat sa-si construiasca o miscare de scena dramatica si plina de semnificatii?

Image]



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 11:17 pm 
Cred ca Shakira merita din plin atentia noastra. Asadar, fara trucaje, voi incepe eu sa spun cate ceva din astrograma ei :wink:.

Ceea ce mi-a atras atentia: guvernatorul ascendentului si anume Marte, este extrem de bine pozitionat. In exaltare (in Capricorn), in casa 10 si foarte bine aspectat de catre Jupiter si Venus. De asemenea este in conjunctie cu Mercur, iar aspectele de care pomeneam cu cei doi benefici ii confera un intelect de exceptie. Conjunctia Marte-Mercur este benefica si datorita pozitionarii in semnul de exaltare al lui Marte. Iar faptul ca Shakira are un coeficient de inteligenta ridicat este cunoscut de toata lumea.

Soarele in casa 11 este responsabil cu atragerea acelor persoane care o pot ajuta si propulsa spre ceea ce isi doreste. Iar ambitia ei este fara margini (ascendent in berbec, iar marte se simte super bine). Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca si posibilitatile ei sunt pe masura ambitiilor.
Jupiter in casa 2 si in Taur este semnul celor mai mari satisfactii materiale, si formeaza trigon cu Marte-Mercur implicand atat de benefic si armonios casa 2 cu casa 10. E adevarat ca mai e si Lilith pe acolo insa probabil la nivelul unde este Shakira niste mici concesii se mai strecoara.
Deci aspectul public si profesional sunt de exceptie.
Cam atat deocamdata.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 22, 2006 12:21 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Pentru ca Mercur este retrograd in perioada asta nu voi trasa niste directii pe care trebuie sa le urmam pentru a ajunge la un rezultat asa ca vom discuta liber...
Pentru inceput, ca tot veni vorba, am sa ma opresc pe acest Lilith in Taur pe casa II gandindu-ma ca in tema meu lilith este in Pesti si pe casa VIII si ca planetele din Pesti vom intelege in intotdeauna, prieteneste vorbind, trasaturile planetelor din Taur insa cele din VIII nu le vor tolera pe cele din II, considerandu-le capricioase si lipsite de substanta. Ascultand "Underneath Your Clothes" si uitandu-ma la clip am avut intotdeauna impresia ca inteleg ce adanca ii poate fi ei dezamagirea ... Am auzit-o spunand intr-un scurt interviu ca este unul din preferatele ei si as putea apune si a mea... Am vazut in acea ipostaza Lilithul din casa II atasata de senzatii, placeri si explorandu-le cu o inocenta aproape de limita infantilismului, la polul opus e interesanta coincidenta a vestimantatiei sale - hainele negre si aerul trist, melancolic - ne aduce in atentie puterea negativa a lui Lilith care distruge ceea ce nu este inca matur si independent. Ascultand-o am avut impresia ca a inteles motivul tristetii sale, dar este de asemenea posibil sa fi spus asa de dragul interviului. Usurinta cu care se transpune in ipostaza pe care vrea sa o personifice in clip este impresionanta. Asa cum Madonna nu uita sa-si personalizeze orice interventie, oricat de strict este regizorul, la fel Shakira iti arata ca dincolo de explozia spectacolului care trebuie sa fie impecabila pentru a dura, exista o traire asupra careia artistul isi indreapta atentia.
Nu o poti intelege pe Shakira decat urmarind-o intr-un spectacol life... este de o sinceritate dezarmata...
Revenind la "Underneath Your Clothes"... versurile sunt la fel de impresionante.
You're a song (tu esti cantecul)
Written by the hands of God (scris de mana Domnului)
Don't get me wrong (Nu ma intelege gresit)
'Cos this might sound (Pentru ca aceasta putere a sunetului)
To you a bit odd (este pentru tine un noroc neasteptata)
But you own the place (Dar tu apartii locului)
Where all my thoughts (Unde toate gandurile mele)
Go hiding (se ascund)
And right under your clothes (Si chiar sub aceste haine)
Is where I find them (Este locul unde le-am regasit)

Underneath your clothes (Sub hainele tale)
There's an endless story (Este finalul povestii)
There's the man I chose (Este barbatul pe care l-am ales)
There's my territory (Este teritoriul meu)
And all the things (Si tot ceea ce)
I deserve (merit)
For being such (este sa fiu)
A good girl honey (o fata buna, dragule)

'Cos of you (Datorita tie)
I forgot the (am uitat)
Smart ways to lie (calea isteata a minciunii)
Because of you (Datorita tie)
I'm running out of (nu mai vad)
Reasons to cry (rostul plansului)
When the friends are gone (atunci cand prietenii au plecat)
When the party's over (si cand petrecerea s-a sfarsit)
We'll still belong (Noi ramanem)
To each other (unul pentru celalalt)

Underneath your clothes (Sub hainele tale)
There's an endless story (Este finalul povestii)
There's the man I chose (Este barbatul pe care l-am ales)
There's my territory (Este teritoriul meu)
And all the things (Si tot ceea ce)
I deserve (merit)
For being such (este sa fiu)
A good girl honey (o fata buna, dragule)

I love you more than all (te iubesc mai mult decat)
That's on the planet (tot ce exista in aceasta lume)
Movin' talkin' walkin' breathin' (si se misca, vorbeste, merge, doreste)
You know it's true (Stii ca este adevarat)
Oh baby it's so funny (O, dragul este atat de nostim)
You almost don't believe it (Aproape ca nu crezi)
As every voice is hanging from the silence (cum fiecare voce se infige in liniste)
Lamps are hanging from the ceiling (la fel fiecare lumina se infige in plafonul de nori)
Like a lady to her good manners (ca o doamna cu manierele sale)
I'm tied to this feeling (la fel eu sunt legata de emotia mea)

Underneath your clothes (Sub hainele tale)
There's an endless story (Este finalul povestii)
There's the man I chose (Este barbatul pe care l-am ales)
There's my territory (Este teritoriul meu)
And all the things (Si tot ceea ce)
I deserve (merit)
For being such (este sa fiu)
A good girl honey (o fata buna, dragule)



Cam asa vad eu Lilithul ei in casa II... dorinte intense care ii aduce, prin dezamagiri si restrictii, intelegeri complexe asupra naturii firesti a lucrurilor.
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:00 am 
Vreau sa spun neaparat ca modul in care percepi tu Gheorghita astrograma unei persoane este absolut original!!! Eu personal am ramas muta de uimire cand am citit cum ai perceput pe Lilith la Shakira vazandu-i videoclipul, adica modul ei de manifestare pe scena, acolo unde isi expune de fapt personalitatea.
Iar despre infantilismul persoanelor marcate de zodia Berbecului, eu chiar am constatat asemenea lucruri. De fapt e o parere personala si accept oricand corecturi, insa eu continui sa cred ca zodia Berbecului confera nativilor o inocenta si o naivitate pe care celelalte zodii mai experimentate nu le au. Iar Shakira avand ascendentul in Berbec, are si ea aceasta amprenta in modul de manifestare a personalitatii.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 23, 2006 1:30 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Mihaela, mi-e nu-mi apare pe harta nici conjunctia Marte Mercur, nici sextilul Marte Venus :cry:

Care sunt orburile admise intr-o harta natala?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 23, 2006 4:11 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Mihnea,
cred ca 8 grade pt conjunctie si 4 grade pt sextil. sper ca nu am gresit!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 23, 2006 7:50 pm 
Mihnea, eu stiu ca orbul admis la toate aspectele majore (conjunctie, trigon, opozitie si cuadratura) este de _+8 grade. Iar A. Cotrobescu spune ca pt o conjunctie la 1 grad efectul este de 100%, la orb de 5 grade efectul este de 50%, iar la orb de 10 grade efectul este de 0%.

Iar in cazul Shakirei, conjunctia Marte-Mercur este de cam 5 grade. Mercur este la 19Cap10, iar Marte este la 24Cap43. Iar Venus este la 0Berbec22.
De altfel atat conjunctia cat si sextilul apar si pe harta postata de Gheorghita aici.
Eu folosesc mai mult programul astrolog care respecta orbul de 8 grade, desenand aspectele intr-un fel in functie de orb, adica pentru mai mult de 5 grade linia incepe sa fie punctata, nu mai e continua.
mihaela.


    Last edited by mihaela01 on Thu Mar 23, 2006 9:48 pm, edited 2 times in total.

      
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 8:18 pm 
    User avatar

    Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
    Posts: 638
    Location: Bucuresti
    mihaela01 wrote:
    De altfel atat conjunctia cat si sextilul apar si pe harta postata de Gheorghita aici.


    Conjunctia mai treaca mearga, dar eu sextilul nu-l vad nici la Gheorghita.


    Offline
     Profile Send private message  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 9:21 pm 
    User avatar

    Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
    Posts: 821
    numai din dorinta realizarii unui dialog constructiv revin si va zic ca eu citisem in cartea lui A. Cotrobescu cum ca orbul admis pt sextil este de +(-) 4-6 grade, iar D. Ciuperca aloca sextilului un orb de 4 grade.


    Offline
     Profile Send private message  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 9:23 pm 
    Admin
    User avatar

    Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
    Posts: 2232
    Location: Barlad
    mihaela01 wrote:
    Iar despre infantilismul persoanelor marcate de zodia Berbecului, eu chiar am constatat asemenea lucruri.


    Da si cred ca acesta este unul din elemente care nu o avantajeaza pe Shakira. Ascendentul in Berbec mai ales pe femeile Vrasator le fac baietoase, indraznete si, poate, excesiv de curajoase sau impulsive. Aspectul lor fizic sugereaza mai curand detenta la fel si miscarile si ai impresia ca musculatura lor este intr-o incordare continua gata sa se arunce asupra unei potentiale victime.
    Shakira are de asemenea Venus in Berbec si acest element i-ar putea aduce avantaje si dezavantaje.
    Vointa, curajul, usurinta de a spune adevarul, de a spune ceea ce simte, de a se expune asa cum ii face placere sunt cateva trasaturi pe care Venus in Berbec i le confera, insa inconstanta, duritatea cuvantului si lipsa diplomatiei, usurinta de a trece de la romantism la concret fara nici un element de legatura, impulsivitatea, sunt alte cateva trasaturi care o consuma si ii tulbura viata interioara.
    Venus in Berbec este in exil si principala sa caracteristica este critica, mai exact, usurinta de a critica, de a spune intai "nu-mi convine" si apoi "bine, suport si asta", dar in casa a XII ii aduce Shakirei un parfum mistic special. Venus in casa XII i-a oferit fascinatie pentru dansul oriental, pentru ca varietatea miscarilor si complexitatea lor au ajutat-o sa-si sublimeze natura sa razboinica, agresivitatea si nemultumirea, intr-un mod extrem de original. Venus, in primele minute din Berbec, nestavilita si independenta, face un trigon cu Luna din Rac, sensibila si visatoare, care este agresata de opozitia cu Mercur (inconstanta, irascibilitate, teama) si cu Marte (agresivitatea impotriva femeilor, intoleranta, agresivitate, boala mostenita de la mama). Aspectele sunt standard si nu incape nici o indoiala ca avem de-a face cu unghiuri delicate intre planete, ceea ce este impresionant se poate vedea din pozitiile planetelor in case si zodii. Trei dintre planetele implicate in aspect sunt in casele XII si X - considerata introvertite (XII) si pacifiste (X), iar agresivitatea aspectului, chiar daca exista (asta nu se poate schimba, emprenta planetara este deja pusa) atunci ea se va sublima printr-un comportament teribilist... va face altceva decat ce i se spune si va atinge performante in domeniile in care i se spune ca nu poate face nimic. Acest recul vine de asemena si de la Venus in Berbec, dar finalittea este, asa cum vedem, pozitiva. Mercur in Capricorn vine si modereaza agresivitatea lui Marte in X sublimand-o in ambitie si dorinta de a iesi din anonimat. Aceasta dorinta de reusita devine la Shakira nevoia de libertate (Marte este guvernatorul temei) in ciuda insecuritatii sale evidente.
    Iata o ipostaza care este o combinatie speciala intre misticismul venit din semnul varsatorului si incisivitatea berbecului. Chiar daca cineva a hotarat ca imaginea sa sa sugereze ceva anume putem citi in atitudinea sa vibratii venusiene neprelucrate, lipsite de voluptatea rafinamentului, insa stand sa explodeze.
    Image

    Ai putea spune despre Shakira ca este frumoasa, ca este puternica, ai putea spune ca este talentata, originala, dar nu ai indrazni niciodata sa spui ca este geniala, nu pentru ca nu ai avea un gandi in aceasta directie, ci pentru ca se vor gasi foarte multi in jurul tau sa te ia peste picior glumind pe seama expuneri sale voluptoase ... singura genialitate pe care ar putea-o observa la ea.
    In ce consta genialitatea ei?
    Explicatia ar fi foarte simpla - daca ar fi sa extragem din tema ei Soarele din Varsator si din casa XI cum am mai vedea comportamentul ei?
    Fara increderea Varsatorului Luna in Rac ce primeste opozitie de le Mercur si Marte nu ar fi cantat niciodata frumaosele versuri din "Underneath Your Clothes", chiar daca le-ar fi simtit, fara increderea Varsatorului Venus in casa XII nu ar fi crezut niciodata in steaua ei noroacoasa si nu ar fi dorit niciodata sa mearga mai departe atunci cand esecurile o intampinau, fara increderea Varsatorului nu ar fi avut niciodata curajul sa infrunte teama de a raspunde de deciziile luate (Saturn retrograd in V) si ar fi batut in retragere, lasadu-i pe altii sa-i hotarasca destinul desi ar fi fost in permanenta neincrezatoare in obiectivitatea lor si, nu in cele din urma, fara increderea Varsatorului acest Marte in casa X i-ar fi adus atata gust pentru aventura, incat toate ezitarile, neincrederile si temerile primite de la celellate planete, ar fi dus-o la esec, intr-un mod sigur si eficient, de fiecare data cand dorea sa se ridice.
    Soarele in Varsator este cheia. De ce? Nu as putea sa va spun... si cred ca nimeni nu ar putea sa spuna exact de unde isi extrag varsatorii genialitatea lor... cred ca nici varsatorii nu ar putea spune.
    Fara Soarele in Varsator destinul ei ar fi fost compromis si tot ceea ce era bun s-ar fi amestecat cu frustrarile si inhibiriile pe care tema ei le indica din plin.
    Dar cu Soarele in Varsator, ca un carmaci bun, Shakira poate fi frumoasa, puternica, talentata, originala, dar nu poti stii cat sacrifica ea pentru asta, decat daca faci o simpla comparatie intre tema ei natala si modul in care se prezinta acum.
    Evolutia Shakirei este spre o dezinhibare a simturilor si asta ii mobilizeaza si mai multe resurse interioare, curajul si libertatea, pe care le obtine in urma succesului, o face sa-si descopere noi potentialitati si sa si le exproreze. Inflexiunile vocii capata nuante noi, miscarile capata si ele din ce in ce mai mult o nota originala prin exprimare nu prin ineditul combinatiilor cu ritmul muzical abordat, iar usurinta, cu care face toate acestea, vizibila. Cu toate acestea Lilith in casa II, Marte in X, Venus in XII si Saturn retrograd in V ne vorbeste despre o femeie ce traieste un stres permanent, obisnuita sa traiasca cu grija ca nu a terminat intr-un mod impecabil ceea ce si-a propus si datorita unor mici scapari intreaga sa constructie s-ar putea narui. Aceasta este Shakira si aceasta ar fi, probabil, cheia succesului ei.
    Si ca o completare vocea ei - o voce de cap - este data de ascendentul ei si de Venus in Berbec. Acest tip de voce o intalnim in special la Berbeci sau la cei care au Berbecul marcant in tema (eu am intalnit Balante cu o voce de cap foarte evidenta): Mariah Carey, Celine Dion, Elton John ca nativi Berbec. Tonalitatea ridicata si timbrul care uneori te zgarie pe creier indica vocea de cap, care iti suna ca si cum ar avea o rezonanta craniana. Diferente exista si sunt cat se poate de normale insa o trasatura principala le uneste.
    O alta completare pe care vreau sa o fac este cea legata de dans care este de asemenea pe frecventa Berbecului si daca are senzualitate si ceva misticism atunci cu siguranta asta vin de la Venus in casa XII. Ea iesa in evidenta cu miscarile puternica, provocatoare, care nu inspira atat de mult erotism, cat inspira putere si forta.
    In "La Tortura" dansul sau seamana cu dansurile initiatice inchinate zeitei hinduse kali - zeita dragostei si a timpului, cea care distruge tot ceea ce este impur si ignorant si care este renumita pentru trasaturile sale razboinice. Clipul "la Tortura" a fost filmat in perioada 8-12 aprilie 2005 cand Saturn se opunea lui Marte din tema natala si cand se pregatea sa intre in Leu - gazda sa din tema natala. Nici ca se putea un moment mai prielnic pentru asta... deoarece Sakirei i se recunosc din plin meritele. Imediat dupa lansare, cand Saturn se apropia de finalul ciclului sau prin zodiac, "La Tortura" devenea prima piesa in limba spaniola care intra in top 10 TRL in Statele Unite. Daca luam in calcul dansul sau razboinic si asemanarea cu Kali pe care o evoca si care in astrologie este personificata de saturn, inlelegem ca retrogradarea lui Saturn in temea sa natala indica mai curand refuzul sau din vietile anterioare de a atinge performantele pe care le-a atins acum si ca tot succesul de care are parte Sakira este obtinut prin eforutl cumulat pe care ar fi trebuit sa-l faca timp de mai multe existente (saturn retrograd indica o lectie neinvatata in mai multe vieti consecutive). Rationamentul este simplu, iar coincidentele edificatoare.



    _________________
    Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
    Image
    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 9:49 pm 

    Joined: Fri Feb 17, 2006 9:25 pm
    Posts: 70
    ma intreb care e resortul psihologic care te-a determinat sa-i faci astrograma si sa persisti atat de detaliat in intelegerea ei (a astrogramei); nu-mi vine in cap decat un singur raspuns: te atrage. :) am dreptate? si o curiozitate: primul lucru pe care l-ai observat si ti-a atatat interesul a fost privirea ei din a 2-a poza postata de tine care denota o sexualitate marcata de lilith in casa a 2-a? -e intr-adevar faina rau de tot acolo!. sau, daca am gresit in presupunerea mea, ce anume te-a manat sa-i faci astrograma -daca nu-s indiscreta, io stiu si daca ai chef sa-mi raspunzi?
    Livia


    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 9:52 pm 
    User avatar

    Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
    Posts: 638
    Location: Bucuresti
    Shakira spune despre ea: "Believe it or not, I'm a very shy person" (credeti sau nu, sunt o persoana foarte timida). De unde aceasta timiditate?


    Offline
     Profile Send private message  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 9:56 pm 

    Joined: Fri Feb 17, 2006 9:25 pm
    Posts: 70
    probabil ca exista o lege a compensatiei, Mihnea :) . daca esti asa puternic si vibrant, probabil ca trebuie sa fii si foarte sensibil. poate de-aici...


    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 9:56 pm 
    Admin
    User avatar

    Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
    Posts: 2232
    Location: Barlad
    Gamma wrote:
    ma intreb care e resortul psihologic care te-a determinat sa-i faci astrograma si sa persisti atat de detaliat in intelegerea ei (a astrogramei); nu-mi vine in cap decat un singur raspuns: te atrage. :) am dreptate? si o curiozitate: primul lucru pe care l-ai observat si ti-a atatat interesul a fost privirea ei din a 2-a poza postata de tine care denota o sexualitate marcata de lilith in casa a 2-a? -e intr-adevar faina rau de tot acolo!. sau, daca am gresit in presupunerea mea, ce anume te-a manat sa-i faci astrograma -daca nu-s indiscreta, io stiu si daca ai chef sa-mi raspunzi?
    Livia

    Tu lucrurile astea nu puteai sa mi le spui pe privat? Vrei cu orice pret sa te vada lumea cum revii in forta? Ai grija!
    Da, o consider o femeie atragatoare ... iar daca vrei sa insinuezi ceva iti spun direct, ca nu am nimic de ascuns, eu nu fac pasiuni pentru vedete!
    M-a deranjat ca aberezi pe seama mea si iti promit ca este ultima data cand aici faci asa ceva! Deci gata cu toleranta prostiilor! Ai grija!



    _________________
    Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
    Image
    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:02 pm 
    Admin
    User avatar

    Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
    Posts: 2232
    Location: Barlad
    Gamma wrote:
    probabil ca exista o lege a compensatiei, Mihnea :) . daca esti asa puternic si vibrant, probabil ca trebuie sa fii si foarte sensibil. poate de-aici...

    Timiditatea nu vine din sensibilitate, ci este o alta latura a fricii (vezi opozitia Luna-Mercur si Luna-Marte din tema ei)... poate au elemente comune pe alocuri, dar...
    Da, este mai mult decat vizibil ca atunci cand isi depaseste inhibitia Shakira este foarte expresiva...



    _________________
    Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
    Image
    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:06 pm 

    Joined: Fri Feb 17, 2006 9:25 pm
    Posts: 70
    coser, da' ce s-a intamplat?! am revenit in forta?! deci era de presupus ca am sa tac? asta vroiai sa fac, sa tac? sa nu mai postez?
    si sexualitatea este un subiect tabu?!
    dar de ce te ataci asa?! chiar nu inteleg! mi se pare... ciudat.
    relax :wink: !
    Livia


    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:06 pm 
    Mihnea wrote:
    mihaela01 wrote:
    De altfel atat conjunctia cat si sextilul apar si pe harta postata de Gheorghita aici.


    Conjunctia mai treaca mearga, dar eu sextilul nu-l vad nici la Gheorghita.


    Pe astrograma ridicata de mine cu programul astrolog apare sextil intre Venus si Marte. Puteti sa verificati si voi.
    mihaela.


      
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:14 pm 
    User avatar

    Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
    Posts: 638
    Location: Bucuresti
    mihaela01 wrote:
    Iar faptul ca Shakira are un coeficient de inteligenta ridicat este cunoscut de toata lumea.


    Intr-adevar, am citit ca Shakira are un IQ de 140 :shock:


    Offline
     Profile Send private message  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:24 pm 
    Admin
    User avatar

    Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
    Posts: 2232
    Location: Barlad
    mihaela01 wrote:
    Mihnea wrote:
    mihaela01 wrote:
    De altfel atat conjunctia cat si sextilul apar si pe harta postata de Gheorghita aici.


    Conjunctia mai treaca mearga, dar eu sextilul nu-l vad nici la Gheorghita.


    Pe astrograma ridicata de mine cu programul astrolog apare sextil intre Venus si Marte. Puteti sa verificati si voi.
    mihaela.


    Chiar are sextil Marte-Venus (marte al 24 grade 43 capricorn iar Venus la 0 grade 22 Berbec)... orbul la asteptele majore este de de maxim 8 grade, iar la cele minore de 2... deci se incadreaza



    _________________
    Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
    Image
    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:45 pm 
    User avatar

    Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
    Posts: 638
    Location: Bucuresti
    Opozitia Soare Saturn m-a facut sa ma gandesc la o relatie rece cu tatal ei, dar nu am gasit scris nicaieri asa ceva.
    In schimb am aflat altceva. Cand Shakira avea varsta de 8 ani, afacerea tatalui ei (ceva cu bijuterii) s-a cam dus de rapa. Au fost nevoiti sa vanda o multime de lucruri din casa, belea mare, ce mai. Fara TV color, fara aer conditionat, Shakira cea mica s-a suparat foc, crezand ca parintii fac intentionat aceste lucruri. Ca s-o domoleasca, acestia au dus-o sa vada un parc unde erau o multime de copii fara casa, vai de mama lor. Aceasta imagine a impresionat-o pe Shakira atat de mult, incat in acel moment a decis ca musai trebe sa reuseasca in viata si sa-i ajute pe acei copii. Acest lucru chiar s-a intamplat, Shakira a infiintat o fundatie numita Pies Descalzos, care ofera mancare la 3000 de copii din Columbia. Mai ceva ca-n filme...


    Offline
     Profile Send private message  
     
     Post subject:
    PostPosted: Thu Mar 23, 2006 11:39 pm 
    Deci tu Gheorghita spui ca la Shakira cheia este Soarele in Varsator. Cred ca este intradevar elementul major al originalitatii sale. Insa cred ca destul de important este si faptul ca Soarele este in sextil cu Neptun si mai ales in trigon cu Pluton. Fara aceste aspecte eu cred ca nu ar fi ajuns ceea ce este. Spun asta deoarece eu cred ca trigonul cu Pluton este forta de tractiune si cel care ofera oportunitatile. Iar Neptun face numai aspecte pozitive printre care un trigon cu ascendentul ceea ce ii confera alura sa mistica.

    Iar in vara lui 2005 cand 'La tortura' era prezenta non stop peste tot si ne tortura (in mod placut evident:))) Jupiter in tranzit era peste Pluton natal, iar Neptun in tranzit era peste Soarele natal si refaceau acel magnific trigon. Este un aspect pe care as spune ca doar celor alesi le este predestinat. Adica vreau sa spun ca asa ceva nu se prea intalneste chiar des. Personal consider o super darnicie divina acest aspect.
    mihaela.


    Last edited by mihaela01 on Sat Apr 01, 2006 3:53 pm, edited 1 time in total.

      
     
     Post subject:
    PostPosted: Fri Mar 24, 2006 12:01 am 
    Chiar titlul dat acestui topic: originalitate=Soare in Varsator, putere=Soarele in trigon cu Pluton, talent=Soarele in sextil cu Neptun. Aceste trei aspecte pozitive inchid un triunghi.
    Eu cred ca aceste trei aspecte o descriu destul de bine pe Shakira.
    mihaela.


      
     
     Post subject:
    PostPosted: Fri Apr 14, 2006 2:50 pm 
    User avatar

    Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
    Posts: 111
    Location: Nexus Polaris
    ...


    Last edited by Thorra on Tue Oct 17, 2006 4:08 pm, edited 2 times in total.


    _________________
    Image
    "Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
    Offline
     Profile Send private message  
     
     Post subject:
    PostPosted: Fri Apr 14, 2006 10:58 pm 
    Thorra, parerea mea este ca exagerezi putin. Noi am ajuns sa nu mai suportam ritmurile orientale :(, ceea ce nu e chiar OK. Iar Shakira nu a ascultat manelele noastre (sau pe manelistii de aici), ea nu are de ce sa fie dezgustata de anumite ritmuri.


      
     
     Post subject:
    PostPosted: Sat Apr 15, 2006 12:09 am 
    User avatar

    Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
    Posts: 111
    Location: Nexus Polaris
    ...


    Last edited by Thorra on Wed Aug 02, 2006 5:28 pm, edited 1 time in total.


    _________________
    Image
    "Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
    Offline
     Profile Send private message  
     
     Post subject:
    PostPosted: Sat Apr 15, 2006 7:44 am 
    Thorra, pe undeva ai si tu putina dreptate cu ultimul ei videoclip. Dar sa nu o desfiintam pt o mica 'scapare', poate ca isi va reveni la normal :). Ea e totusi inteligenta, asa cum s-a vazut :)


      
     
     Post subject:
    PostPosted: Sat Apr 15, 2006 8:20 am 
    Admin
    User avatar

    Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
    Posts: 2232
    Location: Barlad
    Eu nu am vazut clipul... si nu as putea sa ma pronunt in privint asta ... pot spune insa ca ultimul clip al Madonnei Hung Up este cu mult inferior multora dintre clipurile sale catalogate ca fiind la fel de comerciale. Cu toate acestea sunt multi care il vad ca pe o reusita in materie de clipuri - piesa este insa reusita si originala ...asadar pareri si pareri... cat despre piesa Shakirei ... am auzit-o saptamana asta int-un restaurant si desi eram preocupat la altceva am remarcat mixtura superfiiciala de ritmuri arabe cu rap... ceea ce iti lasa un gust amar... daca si clipul este la fel ca piesa atunci nu e bine...
    Dar asta este doar o piesa... si daca e varsator de ce sa nu fie ea putin originala... si dupa ce toata planeta a fredonat "Dont Bother" de ce sa nu se alinte ea un pic... daca ii vor scadea incasarile va reveni cu siguranta la stilul pe care si l-a format in ultima vreme...



    _________________
    Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
    Image
    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
     Post subject:
    PostPosted: Sat Apr 15, 2006 11:48 am 
    User avatar

    Joined: Thu Dec 01, 2005 1:24 am
    Posts: 111
    Location: Nexus Polaris
    ...


    Last edited by Thorra on Tue Oct 17, 2006 4:10 pm, edited 2 times in total.


    _________________
    Image
    "Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience...Kick the sh** out of him instead!!!"
    Offline
     Profile Send private message  
     
     Post subject:
    PostPosted: Mon May 15, 2006 7:12 am 
    Admin
    User avatar

    Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
    Posts: 2232
    Location: Barlad
    Niste poze cu Shakira pe care le-am gasit intamplator

    Image
    Image
    Image
    ImageImage
    ImageImage
    Image



    _________________
    Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
    Image
    Offline
     Profile Send private message E-mail  
     
    Display posts from previous:  Sort by  
     Page 1 of 1 [ 29 posts ] 

    All times are UTC + 2 hours [ DST ]


    Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum

    Search for:
    Jump to:  
    cron
    phpBB skin developed by: John Olson
    Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group