It is currently Tue Apr 16, 2024 7:22 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 41 posts ] 
Author Message
 Post subject: Eva & Juan Peron
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 6:12 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Eva Duarte Peron 7 mai 1908; 5:14 am; -4 GMT; 58W27, 34S36
Juan Peron 8 octombrie 1895; 6:30 am; -4 GMT; 59W06, 35S11

Am revazut zilele acestea pe HBO un musical care mie mi-a placut la maximum si care prezinta viata Evei Peron din doua unghiuri foarte interesante. Filmul nu m-a intrigat doar pe mine, ci se pare ca a fost un intreg scandal de presa, poate chiar politic in Argentina, deoarece rolul de povestitor a lui Banderas din acest film ii ironizeaza intreaga viata si ii accentueaza nici decum calitatile mult proclamate de eroina nationala si aparatoare a proletariatului, ci egocentrismul, modul in care a parvenit, moravurile usoare, furtul de imagine a celui care poate avea sa fie Juan Peron (poate chiar fara ajutorul ei), interesele personale, lacomia si chiar nefericirea de a purta povara unui nume ce i-a cerut un pret mult prea mare...moartea prematura.

Analizand hartile celor doi, sinastria si harta compusa, apoi data casatoriei lor suprapusa peste hartile amandurora, veti vedea, cat de nociva a fost aceasta alianta. Si totusi Eva Peron a ramas o legenda. A avut o misiune? A fost un destin scris? A fost un pact cu Diavolul ce a sedus o tara intreaga si pe insusi Peron? Sau a fost doar o lectie de viata din care fiecare trebuie sa invete cate ceva?

Data casatoriei lor 15 octombrie 1945
Data mortii Evei 15 iulie 1952


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Eva & Juan Peron
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 10:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eva si Juan Peron
Image

Uite si temele celor 2 cu o mica obiectie Eva Peron s-a nascut in 1919 nu 1908 si a murit in 26 iulie 1952 de cancer uterin, iar casatoria lor a avut loc pe 21 octombrie 1945
Image
http://www.astrotheme.fr/en/portraits/W6Dht65RvYJ4.htm
Image
http://www.astrotheme.fr/portraits/Y6yJM34DbsD3.htm



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 31, 2006 12:53 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Da, uite ca eu am luat data ei de nastere si data mortii de pe Z8 si nu am mai verificat-o cu biografia de pe un site oficial. Asta e cam ciudat pentru ca inseamna ca pe Z8 sunt date eronate. De aceea nu-mi iesea la socoteala, stiind ca traise 33 de ani ca Iisus si cu datele afisate de mine, 44 de ani de viata nu-mi suna cunoscut. Mersi pentru corectie.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 01, 2006 6:36 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Am sa incep si eu la randul meu printr-o mica corectie, asta pentru a stabili intr-un final harta astrala corecta a Evei P. Este vorba de diferenta de fus orar intre Buenos Aires si GMT. Eu am facut harta cu +4 GMT si ascendentul ei este Berbec (28 grd si 33 min), asa cum cred ca o si caracterizeaza, pentru indrazneala, initiatiava, autoritatea, spiritul de lupta, imaginea de lider si de ce nu, tupeul inconstient de care a dat dovada.
Curiozitatea mea vis-a-vis de aceasta harta era daca ea a avut un destin in acel sens sau a fost o bagareata care si-a speculat oportunitatile?
Marte care ii este guvernator, conjunct cu Soarele de pe casa I, accentueaza motivatiile ei axate pe evidentierea propriei individualitati, ci nu pe cladirea unei imagini politice a lui Juan Peron, pe care parerea mea este ca nu l-a iubit niciodata, dar asta vom vedea la o analiza relationala a celor doi.
Evita avea arta, talent si magnetism. Se spune ca cei cu Soarele pe casa I isi lumineaza singuri drumul in viata, ba unde mai punem si conjunctia cu Marte, ea stia de unde sa-si extraga seva necesara ascensiunii sale. Sextilul de la Jupiter de pe casa comunicarii in Rac la Soare, ii da norocul cladit printr-un spirit oratoric, dincolo de talentul ei de actrita ce putea sa interpreteze un text invatat pe dinafara ( sextilul Venus in Gemeni, casa II/ Luna conj. Saturn in Leu). De asemenea magnetismul ei aproape hipnotic (dar aproape inselator) este in repetate randuri evidentiat pe harta ei natala:
-Lilith intr-un Scorpion pe casa a VII-a cu trigon de la Jupiter in Rac
-trigon pe semne de apa Uranus/Pluton, care desi sunt semne de generatie, devin extrem de interesante la persoanele ce isi contureaza o imagine ce marcheaza o generatie, lideri politici cu idei revolutionare rastalmacind suferinta unei mase(Uranus in Pesti), dar in mare parte utopice, bazandu-se pe o forta colectiva-popor, proletariat (Pluton in Rac), indicand chiar si realizari ce nu-i pot fi contestate
-o formatiune karmica denumite PESTELE, format dintr-o nicovala (este usor imperfecta, totusi are un impact revelator asupra personalitatii ei-nicovala arata perfect pe astrolog 5.40, daca iau in calcul East Point) intre Soare/Marte, Pluton/jupiter, Junona/Neptun, Kiron, iar Pestele se formeaza avand ca focar NN si vertex. NN si Vertex nu sunt planete insa eu cred ca Pestele poate fi luat in considerare chiar si in acest context. Acest Peste ii rezervase pesemne Evei o misiune christica, spirituala, insa ma indoiesc ca Taurul din ea nu i-a sucit mintile si i-a generat niste atasamente serioase fata de pozitia, averea, imaginea pe care si-a creat-o si in loc sa treaca printr-un travaliu purificator asa cum cerea Nicovala, cred ca mai rau s-a afundat in materialul dobandit, zic eu prin parvenire. Era greu pentru ea sa ramana indiferenta in fata bogatiilor, avand in vedere ca provenea dintr-o familie saraca, greu incercata.

Avea o calitate deosebita, nativa, o caracteristica magica, de vrajitoare de a obtine in viata ceea ce isi propunea: trigonul Kiron/Neptun, iar Neptun fiind in conj. cu Junona, cel care ii dadea ce avea nevoie trebuia sa-i fie barbat. Luna Neagra in Scorpion spune insa ca nu trebuia sa obtina venituri necuvenite, nemuncite, mai ales provenite prin alianta. Deci o ironie a sortii. Cum putea scapa de aceasta ispita? Avea o karma capricorniana de 45 grade cu regent karmic de Sud, Mercur, care spunea ca tot ceea ce trebuia sa obtina in aceasta viata era printr-un real efort si cu pasi mici si siguri, altminteri putea sfarsi prematur cum o facuse si in viata anterioara. Insa Eva a facut pasi fara sa se asigure ca si-a construit si treptele pe care sa calce, si la un moment dat a cazut de sus. Boala care a rapus-o a fost un cancer uterin, asa cum a zis si Coser, dat de Lilith in Scorpion, acelasi Lilith care a atras-o intr-un vertej diabolic de bani, putere, deposedarea altora de avere, motivata de a cauza comunista utopica, acestea fiind cladite printr-un joc de alcov bine interpretat.
Ea nu avea nici o planeta retrograda, deci liberul ei arbitru putea la un moment dat sa decida. Putea sa faca copii, putea sa ramana o actrita ce si-ar fi dobandit succesul insa nu prin sexualitate, putea merge pe o cale spirituala... si in aceste cazuri nu ar fi murit.
Ea a ales imaginea in defavoarea fericirii. Venus in Gemeni arata ca iubea rational si conjunctia Luna/Saturn in Leu arata nefericirea ei si blocajul emotional pe care si l-a "hotarat" la un moment dat in schimbul obtinerii unui NUME si a unei identitati.
Va mai astept si pe voi cu pareri si apoi o sa vedem cum arata momentul mariajului, harta lui Juan Peron, compatibilitatea lor si momentul mortii ei.

Mersi pentru rabdare.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 01, 2006 10:12 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
As mai adauga ca NN pe casa a VIII il au persoanele cu un destin mai greu predictibil, intorsaturile acestora in destin tinand de conjuncturi si experiente cu care se pot intalni daca au curiozitatea sa o faca, la care apoi trebuie sa adauge vointa si ceva sacrificiu, in cazul in care si-au fixat si un scop pe care doresc sa il atinga. Este un destin in care trebuie mereu sa te bazezi pe semnele pe care ti le da Dumnezeu si sa iti confirmi daca e bine sau nu ceea ce faci. De asemenea este un destin periculos, pentru ca nu poti merge numai in baza unor decizii rationale, fara sa te bazezi deloc pe intuitie. Pe acest segment este posibil ca 1+1 sau nu mai faca 2, doar pentru ca asa ai invatat la scoala. Fiind sub guvernarea Scorpionului, si a celor doua planete violente Marte si Pluton, cei care merg pe aici si nu respecta niste reguli se pot confrunta cu obstacole, pierderi, accidente, boli (de regula genitale sau infectioase) si mereu sunt parca asediati de noi indicii ce le cer adaptarea strategiei de lupta la schimbarile de peisaj. De aceea este cel mai bine ca cel care are NN in casa a VIII-a sa se indeparteze pe masura evolutiei de elementele de joasa vibratie ale acestei case si anume de vicii, dorinta de putere, goana dupa castiguri cu orice pret, dorinta de razbunare (ceea ce din punctul meu de vedere a fost un mobil secundar al Evei directionat catre burghezimea de la acea vreme) si altele ce nu fac parte din tema de fata, dar pe care le mentionez pentru a-mi finaliza ideea, precum intriga, minciuna, sexualitatea frivola, adulterul, sadismul, crima.
NN in casa a VIII-A poate insemna:
-un drum dinainte stiut in care persoana isi va prevedea viitorul si va sti ca va ajunge CEVA sau CINEVA si aceste persoane se vor folosi de intuitie sau de un har deosebit
-un drum ce la un moment dat in viata coteste la 180 de grade si persoana "moare" pentru a renaste si a o lua de la capat fie din pricina unei revelatii sau a unui incident (pozitiv sau negativ) ce a trezit-o la realitate
-un drum segmentat plin de schimbari si incercari in care persoana tot incearca si incearca sa-si defineasca identitatea, ceea ce reprezinta o pedeapsa fata de o puturosenie de neclintit dintr-o existenta anterioara cand respectivul si-a batut joc de timpul dat de D-zeu.
Toate aceste trei tipuri de destin se construiesc cu greu si cu efort.
Cand nu se intampla asa si persoana "se vinde", facand totusi o schimbare, dar cu prea multa usurinta, parerea mea este ca din Universul casei a VIII-a ies la suprafata spirite periculoase trimise ale Iadului ce te poarta o perioada inzorzonat printr-o lume iluzorie, in cazul Evei o lume a spectacolului si a unui circ national, pentru ca apoi sa urmeze moartea sau decaderea spirituala.

Sentimentul meu este ca Eva Peron este un suflet ratacit prin intuneric si ca intr-o existenta viitoare va trebui sa dea dovada de mult sacrificiu si umilinta pentru a se putea salva. Sper sa nu o judec prea aspru.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 02, 2006 12:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
witch, foarte frumos comentariul tau. Uite cele doua teme comparativ sa vedem care i se potriveste cel mai bine
Image

uite si ceva despre ea
Quote:
Nascuta la 7 mai 1919, in colonia agricola La Union, un orasel din apropiere de Los Toledos, Maria Eva Duarte a fost fiica nelegitima a unei servitoare din Pampas - imensa campie fertila din centrul Argentinei - si a unui proprietar de terenuri, destul de bogat.
La inceput, fetita este crescuta la ferma, impreuna cu surorile ei bastarde, separat de copiii legitimi. Dupa moartea tatalui, intr-un accident de circulatie, se muta impreuna cu mama in oraselul Junin, unde deschid o pensiune familiala. Surorile mai mari se marita cu clienti ai localului.
La varsta de 15 ani, Eva fuge la Buenos Aires impreuna cu un cantaret de tangouri, insurat - pe nume Augustine Magaldi - care-i promite c-o face actrita.
Ajunsa in capitala, intelege ca viata nu este chiar atat de simpla. Magaldi o paraseste si ajunge sa duca o viata mizera. Dupa prima deceptie, intretine cateva legaturi efemere si pozeaza pentru reviste. Reuseste sa castige ceva bani lucrand ca prostituata in cluburile de noapte. Obtine pana la urma si roluri in piese de teatru si filme. In anul 1940, capata o slujba modesta la postul de radio privat Radio Belgrano. Ambitioasa si tenace, dobandeste o emisiune proprie. Surprinzator, cucereste o popularitate atat de mare, incat este supranumita "Senorita Radio".
Trei ani mai tarziu, apare momentul decisiv din viata ei. In iunie 1943, ofiterii favorabili dictaturilor fasciste din Europa preiau puterea, pentru a impiedica guvernul democratic argentinian sa angajeze tara alaturi de aliati. Este instaurata o junta, in sanul careia postul de subsecretar de stat si ministru de Razboi este ocupat de colonelul Juan Domingo Peron, care luptase in Italia si vazuse cum isi facuse loc in frunte Mussolini. La 22 ianuarie 1944, cu ocazia unui concert organizat in scopul colectarii de fonduri pentru victimele unui cutremur, o cunoaste pe Eva, care face o mare pasiune pentru el. Ii devine amanta si, totodata, aliata indispensabila, prin interventiile radiofonice. In octombrie 1945, se produce o revolutie interna in guvern. Juan Peron este fortat sa demisioneze si incarcerat pe o insula izolata.
Eva reactioneaza cu promptitudine. Profita de popularitatea de vedeta radio si lanseaza un apel saracilor, prezentandu-si iubitul drept "aparatorul lor". Reuseste sa provoace o greva generala, care duce grabnic la eliberarea acestuia. Din dragoste si recunostinta, poate si din interes politic, o ia de nevasta, la 17 octombrie 1945. Evita se dovedeste un pretios purtator de cuvant in fata poporului. In continuare, ii este de mare ajutor in cariera politica.
Un an mai tarziu, Peron este ales presedintele Argentinei. Sustinut de masele populare, cuplul instaureaza o dictatura totala. Pretexteaza ca vrea sa impiedice "intoarcerea dusmanilor la conducere" si instaureaza principiul partidului unic. Organizeaza muncitorii in sindicat - de asemenea unic - si multiplica masurile sociale in folosul defavorizatilor. Eva incepe o campanie in sprijinul copiilor saraci din Argentina. In septembrie 1946, promoveaza o lege in favoarea drepturilor civile pentru femei, printre care se numara si dreptul la vot. Controleaza Ministerul Sanatatii si principalele trei ziare argentiniene. Paturile sociale defavorizate ale populatiei o iubesc, dar este urata de clasa mijlocie si de bogati. Pune bazele unei fundatii cu scopul de a imparti haine, alimente si case sarmanilor. Ideea infiintarii unei case de asistenta sociala este generoasa, dar gurile rele sustin ca acest organ caritativ n-ar fi fost decat un paravan pentru afaceri oneroase. Se spune ca prima doamna a Argentinei nu s-ar fi jenat sa se serveasca din cont pentru sine si pentru sustinerea campaniilor politice ale sotului.
Cunoscute numai dupa moartea sa, sau mai exact dupa caderea lui Peron, in anul 1955 - colonelul revine la putere in perioada 23 septembrie 1973 - 1 iulie 1974 - deturnarile de fonduri nu impiedica sa dainuie pana astazi, in Argentina, cultul Evei Peron. Simpla mentionare a numelui, Evita, trezeste si acum pasiuni: unii o considera sfanta, altii o mare pacatoasa.
In anul 1952, medicii descopera ca este bolnava de cancer. Agonia ei dureaza toata luna iulie si este urmarita de catre intreaga natiune. Biserica cere ca tot poporul sa se roage, in fiecare zi, sa se insanatoseasca. Toate eforturile sunt in zadar. La numai 33 de ani, frumoasa prima doamna este ucisa de leucemie - la 26 iulie 1952. Inmormantarea este o adevarata nebunie. Sute de mii de argentinieni se inghesuie sa intre in capela si politia trebuie sa intervina. Conform testamentului, sunt organizate funeralii nationale.
Disparitia brutala sta la originea mitului creat in jurul sau. La cinci ani de la moarte, autorii unei lovituri de stat publica lista si fotografiile "incredibilei garderobe si stupefiantelor colectii de bijuterii ale vajnicei aparatoare a saracilor". Sicriul este scos din cripta si rataceste prin Europa pana ce colonelul revine la putere. Paradoxal, nici absenta unui loc de cult, nici revelatiile noului regim, nu risipesc afectiunea poporului argentinian pentru Eva Peron. In pofida unei existente controversate, ramane inscrisa in istorie drept una dintre cele mai puternice personalitati ale lumii politice internationale.
Fascineaza si Hollywood-ul, care realizeaza un film inspirat din viata ei. In rolul principal, evolueaza o alta femeie puternica, Madonna, care declara cu mandrie: "Am creat ceva rar si frumos".

sursa: http://www.eva.ro/divertisment/articol247.html

Inclin sa-ti dau dreptate pentru in propunerea ta apare pe axa interceptata Capricorn-Rac, inexistenta in tema standard si un Chiron pe casa XII impreuna cu un Mercur in Berbec pe aceiasi casa care nu le-a permis oamenilor sa-i cunoasca niciodata adevaratele ei intentii.
Inclin mai mult spre propunerea lui witch (care ar indica de fapt nu diferenta de 4 ore GMT ca aceasta diferenta nu se schimba, ci ora care devine din 5:14 in 4:58 ) si pentru ca un ascendent in taur ar da lui venus mai multa putere si am fi putut vedea o Eva Peron bogata, cu multe aventuri la activ, dar morale si usor superficiala, el nu poate fi real, pentru ca Evita nu a fost asa. Cu un ascendent in Berbec conjunctia Sparele-Marte exploateaza tarasaturile celor doua semne Berbec (ascendentul guv de marte) si Taur - semnul natal, ambele pervertite de opozitia pe care o face Lilith din Scorpion si casa VII - semn de controversa, imoralitate, legaturi scandaloase cu persoane inferioare din punct de vedere moral si social fata de ea. Noua tema plaseaza un guv al casei VIII in Scoprion ceea ce il face pe Pluton de pe axa interceptate Capricorn-Rac puternic si responsabil de viata sa dezordonata.... de asemena Jupiter trece din guv VIII in guv IX, si fiind in umbra lui Pluton leaga moralitatea (casa IX) de dorinta de putere (Luna guv III in Leu conjunct cu Saturn).
I alta ordine de idei se poate considera berbecul ca fiind semnul ascendentului si datorita vietii sale scurte, o viata traite la o mare intensitate, ceea ce nu ar cam fi posibil cu Taurul la ascendent, zodie care confera un instinct de conservare si o protectie destul de mare.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 02, 2006 7:27 pm 
Imi place acest subiect pe care il studiem acum si inca de la inceput am fost dornica sa particip la discutie. Insa astazi m-a cam acaparat ceea ce s-a discutat pe www.astrocristian.myforum.ro la sectiunea observatii.

Eu personal o indragesc inexplicabil pe Evita. Dar totusi am si explicatii:))). In primul rand persoanele cu Soarele in casa 1 au o vitalitate si o energie fiind veseli si stralucitori. Vor sa-i conduca pe ceilalti, iar daca Soarele este conjunct cu Marte, atunci chiar nu mai este nici o problema in a-si indeplini absolut tot ce-si propun. Conjunctia Marte-Soare este un aspect benefic in general, iar persoanele cu acest aspect in tema practic nu stiu ce inseamna infrangerea. Iar conjunctia aceasta face sextil cu Jupiter, deci nu e de mirare ca pentru Evita obstacolele i se ridicau in cale doar pt ca ea sa le poata spulbera.

Un alt aspect care mi-a sarit in ochi este Uranus in casa 10, care asa cum spunea Gheorghita aduce scandaluri publice si intr-un fel scoate persoana in evidenta. Iar cand Pluton il sustine cu trigon pe acest Uranus este indiciul popularitatii de care Evita s-a bucurat in randul maselor.

Pentru trigonul Lilith-Jupiter, am ceva dubii. Nu vreau sa avansez o ipoteza gresita, insa as inclina sa cred ca interesul ei initial din relatia cu Peron s-a transformat in convingere.
Atat deocamdata.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Apr 03, 2006 11:28 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Este bine ca am cazut de acord. Multumiri atat pentru postarea hartilor, cat si pentru articol, este succint, cuprinzator si la obiect, iar acum cred ca toti cei care-l vor citi, vor intelege de ce am ales aceasta tema.

Cu privire la ceea ce a spus Mihaela01 si anume ca in cele din urma interesul personal al Evei s-a transformat in convingere, as putea sa spun ca pe harta ei este o impletire ciudata de trasaturi si stari de spirit ce descriu instabilitatea acesteia. Mercur, Kiron si AS in Berbec o fac inconstienta si impulsiva. A plecat inconstienta la atac atunci cand a vorbit la radio si a cerut eliberarea lui Peron, dar din momentul in care ea a generat acea greva generala a simtit un fel de sfaraitura in urechi, iar micul ei Mercur a ramas coplesit de puterea si forta pe care masele i-au dat-o prin trigonul de la conjunctia Luna/Saturn.
Cum sa nu devina o convingere, cand deodata a miscat din manuta ei delicata de artista si a declansat rasturnarea unui numar impresionant de piese ce faceau parte dintr-un joc Domino cu implicatii politice ce mergeau dincolo de granitele Argentinei. NN in Sagetator arata caracterul ei expansionist, odata ce si-a ochit portita de iesire catre lumea larga.
Conjunctia Pluton/Jupiter este mult prea puternica in Rac, pentru ca ea sa nu fi simtit in sufletul ei ca are forta si ca tot ceea ce face, face crezand ca este o Salvatoare a poporului. Nu cred insa ca a fost o convingere de lunga durata. Nu facea parte din ea. Nu crescuse cu un crez politic. Ea era preocupata de bani, mancare si haine, scopuri ce adesea ii scuzasera mijloacele. In sufletul ei nu putea fi decat cel mult dorinta de razbunare pe clasa avuta, ori nu poti sa ajungi niciodata prea sus, ba sa ai si clasa, daca scopul tau este razbunarea.

Problema este tocmai trigonul Mercur-Luna/Saturn, care o ajuta sa isi pastreze o luciditate terifianta, fara sa se gandeasca de multe ori ca ea nu poate face fata prin genele, educatia, trecutul si cultura ei unei astfel de pozitii, fie in fata istoriei, fie in fata lui Dumnezeu.
Cred ca noaptea i se facea frica si Pluton in Rac in cuadratura cu Kiron ii mai scotea la suprafata asemenea unui glob de Obsidian temerile, angoasele, dezgolindu-i incarcatura constiintei ce nu putea fi ignorata, avand in vedere ca Uranus culmina pe harta tocmai in Peste, zodia credintei si a iubirii neconditionate, de care ea nu era capabila faptic.
Venus in Gemeni, cuprinsa si ea in triunghiul minor cu Mercur, Saturn si Luna, ii arata dualitatea (de aceea a si fost o persoana controversata) si instabilitatea emotionala: cand se simtea puternica si stapana pe situatie, cand si-ar fi dorit o cu totul alta ipostaza pentru ea, insa motivatia reala si principala in toata aceasta escapada pe care a facut-o era lacomia aratata mult prea evident de opozitia dintre conj. Soare/Marte si Lilith pe axa Taur Scorpion.
A fost frumos pentru ea la inceput, s-a simtit puternica, importanta, uriasa si ii placea sa se uite pe fundul memoriei la gaza care fusese inainte. Insa la un moment dat cred ca a inceput sa-i fie greu, dar nu mai putea da inapoi, deoarece acumulase prea multa bogatie si nu ar fi fost niciodata capabila sa renunte la ceea ce avea, desi NN in VIII presupune RENUNTAREA in virtutea sinceritatii fata de propriul Sine. Asa ca o alta cauza a mortii ei este faptul ca ii era rau si nu mai vedea o cale de scapare din acest vartej pe care il declansase, iar constiinta ei (Uranus) la un moment dat i-a anulat viitorul, imbolnavind-o.
Ce e cancerul? O negare a Sinelui. Nu degeaba este astfel denumita zodia Racului, ce guverneaza sufletul si Sinele omului.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 04, 2006 8:39 am 
Gheorghita, as vrea sa se discute putin si sinastria celor doi. Ce zici?
Merci oricum :)


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 04, 2006 12:13 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sigur... chiar ar fi interesant de urmarit intai motivatiile cu care cei doi au luat parte la relatie...
Iata si tema...
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 04, 2006 11:12 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Neptunul ei peste Jupiterul lui de pe casa a X-a are trei directii:
-Neptun patr. Pestilor guverneaza imaginea, fotografia, poza pitoreasca de care avea nevoie un Juan Peron pentru ca discursul lui politic sa devina mai accesibil. Barbatii Balanta de multe ori prezinta tot soiul de slabiciuni si au nevoie de o serie de accesorii pentru a parea mai puternici. Acesti barbati (nu generalizez) vor sa se bazeze pe imagine. Imaginea lor poate fi formata din casa, masina, cont in banca, ceasul de la mana, telefonul mobil, trabucul dintre degete, femeia de langa ei etc. Jumatate de efort e al lor, jumatate de efort al marcilor accesoriilor care ii inconjoara. Ma rog, e valabil si pentru femei (din nou, nu generalizez). Eva pentru el era imaginea de care avea "nevoie" pentru a-si fructifica sansa (Jupiter in Leu).
-Am emis inainte ipoteza ca Eva ar fi putut comite furt de imagine. Oare chiar nu putea Juan reusi si fara ea? Atunci cand el a revenit la conducerea statului, nu a mai fost ea alaturi de el. Neptunul ei, acelasi patron al Pestilor, de data aceasta in ipostaza lui perfida, de dusman ce nu-si arata adevaratul chip (de multe ori adevaratul razboi karmic intre doua persoane se poate duce la nivel subconstient, cei doi facandu-si rau fara sa constientizeze de fiecare data), absoarbe precum o palnie sansa oferita de un om care chiar avea un crez politic.
-In sinea ei, conjunctia are un efect fascinant, de ideal inaltator, cu efect hipnotic...prin provocarea unor vise, sperante, iluzii.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 04, 2006 11:18 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mihaela01, nu stiu unde a disparut mesajul tau. Eu iti raspunsesem la intrebarea ta legata de semnificatia conjunctiei Evei Neptun/Junona cu Jupiterul lui Peron de pe casa a X-a.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 05, 2006 11:44 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Inainte de a face o sinastrie e bine sa ne uitam si pe harta lui Juan Peron.

Mi se pare ca a fost o persoana agresata din multe puncte de vedere. O Balanta interceptata pe casa XII era suficient sa ii dea o conjunctura sociala si conjugala in care sa nu poata avea incredere in oamenii de langa el. Unde mai punem si pe Marte in Balanta si Saturn in Scorpion pe casa a XII, precum si Lilith conjunct cu NN, in Pesti, se naste o adevarata agresiune impotriva lui. Avea dusmani, oameni care au complotat impotriva lui, oameni care l-au urat.

Sentimental era un om slab, care nu putea rezista ispitelor si datorita lui Marte in exil in Balanta, si mai ales conj Lilith/NN. Pana in prezent, din toate astrogramele pe care le-am analizat, nu am intalnit nici o persoana cu acest aspect, care sa nu fi gresit substantial, un numar de ani, si intotdeauna sa-si dea seama prea tarziu. Lilith e in domiciliu in Pesti si e cu atat mai puternica si mai perversa, reprezentand femeia care se ridica deasupra barbatului.

Ar fi putut sa il ajute sa ramana lucid in fata acestei situatii (de a se casatori cu Eva si a-i da atata putere) conjunctia Mercur/Saturn de pe AS, dar Mercur este guv. casei a VIII-a si a XII-a, adica parca i s-au luat mintile, parca a fost vrajit, e cuadratat de Jupiter care inseamna judecata proasta, si are trigon de la Lilith, aspect ce ii da senzatia ca e bine cum gandeste, dar de fapt nu gandeste cu gandurile lui. Unde mai punem ca Mercurul, Saturnul si AS lui fac conjunctie cu Lilith al ei...Groaznica lucratura.

As inclina chiar sa cred ca are Luna pe casa a VIII-a in Gemeni, imaginea femeii din viata lui, ascunsa, duala, profitoare, avida de putere, insa nu vreau sa fiu acuzata ca incerc sa o desfiintez astrologic pe Eva Peron. Pur si simplu hartile lor vorbesc de o mistificare care sta in spatele unor imagini adulate de un popor poate prea indobitocit sa puna cap la cap niste resorturi. Ma rog, nici nu aveau cum, daca li se promitea marea cu sarea. Insa ma gandesc la cei ce au urmat si la cum ii vede istoria.

Juan a iubit-o mult. Lilith in Pesti si Marte pe casa a XII-a arata cat a suferit si cat de greu s-a despartit de ea. Iubirea lor imposibila insa, trebuia sa ramana imposibila. Daca nu-i dadea atata putere, ea ar fi trait si ar fi fost imposibila doar pentru ca Eva ar fi fost obligat mereu sa o tina de amanta. Ea s-ar fi pretat si la rolul acesta, chiar daca el s-ar fi casatorit cu alta femeie. Totusi ar fi trait. Dar ...cum se spune, Eva si-a trait clipa si poate sunt multi care ar fi facut ca ea, pentru a ramane in eternitate, in memoria omenirii.

SINASTRIA

In sinastria lor apar trei conjunctii importante:
-Neptun/Juno al Evei conj. cu Jupiterul lui Juan in Leu si despre asta am vorbit.
-Venus al Evei conj. cu Neptunul retrograd al lui Juan in Gemeni, aspect karmic...el nu indraznea sa o contrazica pentru ca o iubea si avea nevoie de energia ei, insa parca traia o stare de confuzie. Eva il vraja pur si simplu si daca imi este permis, cu Venus in Gemeni, inseamna ca il mintea frumos.
-Lilith al Evei in Scorpion conjunct cu Tripla conjunctie a lui Juan AS/Mercur/Saturn...nu cred ca mai este nevoie de explicatii.

Planetele lor personale au relatii bune, ceea ce ma face sa cred ca ei in intimitate se intelegeau destul de bine, aveau un dialog civilizat si in aparenta formau o echipa solida


HARTA COMPUSA

Cei doi sunt Leu cu AS in Leu si in afara de:
-Saturn pe Fecioara pe casa a II-a, care inseamna ca mai multa modestie nu le-ar fi stricat ,
-Venus in Leu pe casa I, care inseamna ca se bucurau de o imagine cantitativ mai mult spre bunicica, daca facem o medie aritmetica intre cei care ii adulau si cei care ii urau, si Pluton
-Pluton in casa XI,
restul planetelor se afla pe axa interceptata Rac-Capricorn pe casele XII-VI, inclusiv axa NS-NN.

Daca Gheorgita este atat de dragut sa posteze harta compusa a celor doi, as vrea sa discutam putin despre aceste aspecte.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 05, 2006 7:37 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
witch wrote:
Lilith al Evei in Scorpion conjunct cu Tripla conjunctie a lui Juan AS/Mercur/Saturn...nu cred ca mai este nevoie de explicatii.


Witch draga, ti-am sorbit cuvintele pe ecran, asa frumos faci comentariile. Nu stiu altii cum sunt, dar te rog, explica tot, noua astora care stam in umbra tre sa ne torni cu polonicu-n cap... :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 05, 2006 8:36 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mihnea, daca ar fi sa privim acea conjunctie Saturn/Mercur de pe AS in Scorpion a lui Peron, de sine statatoare, fara sa o influentam cu alte aspecte de la ale planete, am putea sa spunem ca el era un tip destul de conservator, serios, pragmatic, cerebral, cu o conduita foarte bine studiata, care stia ce vrea, dispus sa faca sacrificii, cu o gandire matura, genul de om care stia sa isi ascunda sentimentele cand venea vorba de lucruri serioase, luptator etc . Sunt aspecte ce-l faceau apt pentru o cariera politica, punctul lui forte.
Lilithul Evei peste aceasta conjunctie nu vine sa faca altceva decat sa ii faca un targ diabolic si sa-i spuna "de ce sa te chinui tu sa te lupti singur? hai sa impartim puterea!" Comoditatea Balantei din Juan cedeaza jumatate din putere, si Scorpionul de pe AS lui cade prada viciului....FEMEIA.
Lilith pentru oricine este o incercare in viata. Nu este mereu nociva, Lilith avand si o latura benefica. Incercarile lui Lilith se poate scoate ce-i mai rau dintr-un om sau acel om poate fi greu incercat, in vederea purificarii sale. Asta numai daca esti constient de raul care ti se intampla.
Peron nu era constient, lui chiar ii facea placere, cedase, pentru ca slabiciunea lui erau femeile tinere. O placere nu te poate purifica. Lilith in Scorpion asupra conjunctiei sale are efectul unei intoxicari, a unei anestezieri, a unui drog.

Problema majora este nu ca el a acceptat o casatorie politica si ca s-a folosit de ea pentru a ajunge la putere, ci ca imaginea lui in istorie este extrem de diluata de personalitatea charismatica a unei ex-prostituate, ceea ce mi se pare penibil, cu toate ca Eva face parte dintr-un sir de femei, care si pe mine mereu m-au fascinat alaturi de Mata Hari, Madonna si altele de care acum nu-mi aduc aminte.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 06, 2006 5:52 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Iata si harta compusa a sotilor Peron, acum ca am invatat sa postez harti pe forum:

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 06, 2006 9:00 pm 
Desi aproape toate planetele se gasesc in axa interceptata, s-ar putea spune totusi ca relatia avea echilibru?

De fapt existenta unui nr atat de mare de planete pe axa caselor 6-12- a crizelor, a eforturilor si a sacrificiilor, arata ca acest cuplu si-a asumat roluri importante in viata sociala, ceea ce se stie ca e adevarat.
In acelasi timp prezenta planetelor aici poate sa ilustreze eventuale datorii karmice si limitari. Deci poate nu intamplator a fost Evita atat de rasfatata de sotul ei :).


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 12:51 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Aceasta tema trebuie privita din doua unghiuri:
-cei doi ca si cuplu conjugal
-cei doi ca si colaborare politica.

In plan intim un Rac interceptat pe casa a XII-a, intr-o tema compusa, inseamna suflete chinuite.
Planetele feminine(ale Evei) din tema sunt Venus si Luna, planetele masculine (ale lui Peron) sunt Soarele si Marte.
Luna Evei, se afla in domiciliu in Rac si in trigonocratie de casa, ba mai mult face conjunctie cu Neptun guv. casei a XII-a, ca si cum s-a imprietenit cu fortele ce i-ar fi putut fi ostile..."ma fac frate cu Dracu', pana trec puntea". Dracu' ii da sperante si iluzii, Lunii dornice de senzatii si furnicaturi pe spate provocate de idealurile sale pasionale, prin opozitia primita de la Lilith in Capricorn, ce sugereaza ambitii politice oarbe si patima puterii. Venusul ei sade bine mersi pe casa I, in Leu, stralucind si pentru ea si pentru el. Si se bucura de imaginea si apaluzele primite.

Dar Soarele si Martele lui Peron? Soarele este in domiciliu de zodie, dar ce bine i-ar fi stat si lui putin mai aerisit, undeva pe casa I, nu tinut la "arest" si in penumbra de maidescurcaretul Venus, ce i-a inchis usa in nas si i-a promis ca-i va mai spune si lui cum este sa vezi lumina zilei si sa te bucuri de iubirea maselor, caci ea era cea iubita. Martele lui este si el in trigonocratie de zodie, insa ambele sunt in cadere de casa. Branza buna in burduf de caine. Dar pentru Venus, care nu ar fi avut nici o sustinere de unul singur acolo pe casa I, conjunctia Soare/Marte, era puterea din spate.
Ceva de genul unei situatii cand un individ se urca pe umerii altui individ pentru a vedea dincolo de un zid inalt un spectacol frumos si celui care il sustine ii povesteste ce se intampla.

Ca femeie, Eva i-a scapat lui Peron mereu printre degete. De aceea a rasfatat-o. Era pra indragostit de ea si accepta faptul ca sufleteste nu a simtit-o niciodata aproape. Conj. Mercur/Saturn a lui Peron in Scorpion ma face sa cred ca era un tip destul de intuitiv si putea sa isi dea seama de sentimentele oricui fata de el, cu atat mai mult ale sotiei sale. Insa Eva a fost...nu mai puternica decat el, ci mai perversa si l-a acaparat cu totul.

Am spus inainte ca avea si ea momente de cadere, insa se surmonta primind energie de la oamenii simpli ai tarii pe care ii vampiriza prin performantele sale politico/actoricesti si asta ii dadea putere sa continue.

Si cine spune ca au avut o prea mare intimitate impreuna? Copii n-au facut, iar Pestele de pe casa a VIII-a a cuplului arata cam stingher si prea putin jucaus. Erau multe proiecte de pus la punct si poate ca Eva era destul de obosita pentru iubire.

Un aspect interesant mi se pare Jupiter conjunct cu NS in Rac, pe casa a XII-a. Cei doi au primit adesea multe semne, chiar si inexplicabile ca relatia lor era periculoasa. Salvarea acestor doua suflete consta in a-si urma fiecare destinul dupa cum simtea Sinele lor. Eva a facut ce trebuia sub ponirea unor impulsuri, i-ar Peron s-a lasat ispitit. Eva a refuzat iubirea, Peron a trait cu iluzia ei.

Fara iubire fiecare dintre noi suntem pierduti.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 2:12 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Eh, o intrebare de biban: harta asta compusa e la fel cu "Davison Chart"?

Am inteles ca sunt 2 moduri de a face compunerea, dar nu mi-e clar cum se numesc cele 2 tehnici:
a) se ridica harta intr-un loc si ora care sunt media dintre locul si ora celor 2 harti natale
b) se ia fiecare planeta din harta compusa ca midpoint intre soare 1 si soare 2, luna 1 si luna 2 etc.

Ce metoda folositi voi aici?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 8:38 am 

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:52 am
Posts: 17
Mihnea,

ce s-a postat mai devreme este tema compusa (nu Davison, pe care ne-o calculeaza ZET - tare ma enerveaza ca nu are activata optiunea de a calcula si teme compuse in garianta LITE....). Daca tot ai postat cartea aceea a lui Steven Forrest (absolut superb scrisa, dupa parerea mea), uite un fragment dintr-un interviu luat tot sotilor Forrest, astrologi de referinta in ce priveste relatiile interumane:

"Asker: Now, from your relationship to questions about your astrological knowledge of relationships. In your book, Skymates, you write about how to read the composite chart, which is a chart of the midpoints between the two individual's natal planets and angles. Do you ever use the Davison relationship chart, which is based on the midpoints between the birth times and geographic locations?

Steven: I am familiar with the technique, but Jodie and I have found the midpoint-based conventional composite chart to be a more powerful tool. That has certainly been my experience. How about you, Jodie?

Jodie: I would agree. There was a period early in my study of astrology where I would run both charts for the synastry I was looking at, and consistently, the composite chart worked better. It is not that the Davison is without value. I simply think the composite is a far more valuable tool."

http://www.stevenforrest.com/interview.html



_________________
Immovable object meets irresistible force.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 8:44 am 
Mihnea, tema compusa se obtine prin 'media' pozitiilor planetelor celor doi. In timp ce sinastria este suprapunerea si compararea celor doua teme, tema compusa priveste cuplul ca pe o singura entitate.

(De ex Soare-el este la 1 grad, si Soare-ea este la 15 grade. Soarele compus va fi la 8 grade.)
Dar nu trebuie calculat cu creionul in mana. Programele fac automat asta. De ex programul astrolog pe care il foloseste witch, il folosesc si eu si ma impac bine cu el.

De obicei tema compusa se face pentru doi oameni care constituie deja un cuplu bine inchegat, si pt a putea fi gasite posibilitati relationale suplimentare celor depistate in sinastrie.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 12:26 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mihnea, raspunsul cred ca l-ai primit. In harta compusa o planeta se afla la gradul dat de media aritmetica a acelorasi planete ale celor 2. Astrolog 5.40 are aceasta optiune: pe optiunea "Info" scrii harta 1, apoi harta 2, si apare optiunea "Composite chart". Pe celelalte programe nu am facut harti compuse, asa ca nu pot sa te ajut.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 2:45 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Lamuriti-ma si pe mine ,va rog.Deci in cazul de fata s-a luat in considerare media aritmetica si pt.ascendent ,care este la 3 grade si 10 min.?Dupa calculul meu ar fi trebuit sa fie la 7 grade si 7 min.in Leu.Sau fiecare program da o mica toleranta fata de alt program?

De exemplu "ASTROM 70",programul folosit de mine imi da mici dif.fata de datele postate de voi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 5:30 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Probabil cate programe sunt, atatea ascendente o sa obtinem. Mie cu Solar Fire mi-a iesit AS la 7 grade si 36 min in Leu. Asta inainte de a obtine alte nenumarate rezultate, din cauza ca ora lui Juan era 8:30 am, locul Evei era Los Toldos, basca am dat peste 5 moduri de calcul al temei compuse... :shock: Asa ca eu zic sa-l luam de bun pe Astrolog 5.40


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 6:12 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc,Mihnea,acum m-am lamurit.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 10:06 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
witch wrote:
Ca femeie, Eva i-a scapat lui Peron mereu printre degete. De aceea a rasfatat-o. Era pra indragostit de ea si accepta faptul ca sufleteste nu a simtit-o niciodata aproape. Conj. Mercur/Saturn a lui Peron in Scorpion ma face sa cred ca era un tip destul de intuitiv si putea sa isi dea seama de sentimentele oricui fata de el, cu atat mai mult ale sotiei sale. Insa Eva a fost...nu mai puternica decat el, ci mai perversa si l-a acaparat cu totul.

Fara iubire fiecare dintre noi suntem pierduti.


Sper sa nu par deplasata ,in parerea pe care mi-o voi exprima.
Nu cunosc astrolo.suficient,cat sa-mi dau seama de starea evolutiva a lui Peron.Dar plecand de la parerea lui witch,ca Peron era destul de intuitiv,ma intreb daca nu cumva era un tip destul de evoluat incat sa cunoasca adevarata IUBIRE CONSTIENTA.
In ac.sens dau un citat dintr-un articol postat de Coser,care se intituleaza chiar asa:"Iubirea constienta" de Gurdjief :"Mobilul iubirii constiente,in starea sa evolutiva,este dorinta ca obiectul iubirii sa ajunga la propriile sale perfectiuni innascute...".
Perfect.innascute ale Evei,nu le cunosc,dar impactul ei asupra oamenilor sarmani este de notorietate internationala.

Poate Peron nici nu a constientizat aceasta iubire,care de multe ori noi o catalogam prin expresii ca:se lasa prostit,se lasa dus de nas...[exista si asemenea cazuri]
Ar fi interesant de studiat tema sufletului lui Peron,poate ne-ar dezvalui mai multe aspecte in acest sens.

Am citit despre aceasta putere de-a iubi,in scrierile asiatice,apoi la Lazarev,care prin exemplul concret care il da ,arata puterea transformatoare a acestei iubiri,si "Leul Rosu",unde acest gen de iubire,impinsa pana la extreme,duce in final la urcarea a inca unei trepte in evolutia spirituala a celui care a constientizat ca avea nevoie de aceasta experienta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 11:14 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Momentul casatoriei pe harta Evei:

Image

Momentul casatoriei pe harta lui Peron:

Image

Ceea ce am discutat mai inainte ca fiind malefic prin conjunctia Lilith-ului ei peste AS/Mercur/Saturn al lui Peron, in momentul mariajului se amplifica, se dubleaza, se agraveaza si prin tranzitul Lunii Negre peste cele de mai sus. Asadar, daca deja relatia lor "it was not made in heaven", casatoria lor cu singuranta "it was made in hell".

In mare parte eu cam atat am avut de spus.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 07, 2006 11:23 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Eee, uite ce interesant cu casatoria lor. Chiar sunt curios unde era Lilith asta cand m-am casatorit io... :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 08, 2006 8:36 am 
Ce interesant, cu alte cuvinte Lilith-ul Evei i-a captat lui Peron Lilith-ul din el si de asemenea si ascendentul. Nu vad cum el ar fi putut sa scape!!! Era Balanta (Soare in cadere).
Deci Eva a fost o micuta 'vrajitoare' malefica.
Multumim witch, a fost si asta un studiu palpitant. Mie mi-a placut!

Vom vedea un alt fel de vrajitor acum, unul mai 'veritabil'- in celalalt topic, pe David Blaine.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 09, 2006 9:33 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Cu multa placere.
Legea polaritatii face ca de cele mai multe ori viata sa fie extrem de derutanta si sa nu stii ce e bine si ce e rau, caci niciunul din aceste doua concepte nu poate fi regasit in stare absoluta. Poate raspunsurile apartin si mai mult abstractului, poate ca o stea norocoasa sau ghinionista a facut-o pe Eva mai deosebita intre toate cele si daca nu a fost Sirius (conjuncta cu Marele ei benefic), cea aducatoare de onoruri, pozitie inalta, stralucire si recunoastere publica, atunci, cine stie ce o fi fost?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 11, 2006 7:30 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Casatoria Evei (momentul casatoriei la ea este mult mai important decat la Juan) se afla sub semnul lui Mercur in Scorpion care are deopotiva motivatii emotionale, intelectuale, materiale si sociale. O chintesentea interesanta si puternica, iar Juan Peron, sa zicem, o victima... In momentul casatoriei ea avea Marte conjunct cu Saturn semn de nesiguranta totala... se pare ca a riscat, cel putin asa a fost in mintea ei... insa numai ea a stiu cum e sa treci prin asta. Cred ca a fost contienta pentru ca Mercur in Scorpion aduce luciditate, o anume detasare de ceea ce simti si doresti pentru a tinti si mai bine idealul.
Momentul casatoriei nu este nicidecum un moment de dragoste pentru Venus care ar fi trebuit sa aduce echilibru ea este intr-o casa guvernatatde Mercur prea puternic prin dorintele si motivatiile sale. Asadar de la Venus, Evita nu a luat decat farmecul de a fi "cea mai" in situatia in care ea nu a urmarit sa fie "cea mai" in sensul in care a fost apreciat in acele momente.
Probabil ca a fost o "mica vrajitoare"... scorpionul implicat nu se dezice :lol:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 11, 2006 11:18 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Este adevarat.
Ce a simtit insa Peron in momentul casatoriei, este iarasi interesant. Pentru prima oara de la nastere, Kiron revenise peste Kironul sau natal (apropo de ce ziceai la David Blane, iata ca si Peron are aceeasi conj. Soare/Kiron), tocmai pe zodia Balantei ce defineste astrologic mariajul. Cu o asemnea lezare puternica, ba mai mult cu un asemnea sentiment de nehotarare si incertitudine, eu cred ca s-a confruntat si el. Nici el nu a fost sigur ca e bine ce face, dar a mers inainte.
Oare oamenii astia doi auzisera de astrologie?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 11, 2006 2:14 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Legat de el as indrazni sa spun ca momentul casatoriei la el a fost... sa zicem.. o nebunie de moment, dar o nebunie calculata. Cu putin timp in urma acestui eveniment cand Soarele trece peste Soarele natal, reconfigurand conjunctia Soare-Chiron s-a produs, cred, cel mai interesant moment din viata lui. Probabil ca atunci a realizat ca viata este desarta si ca trebuie sa accepte ceea ce i se ofera, chiar daca nu ii este placut. Descopera insa ca este placut ceea ce primeste, adica tentant, atunci cand Lilith ii trecea peste ascendent in ziua casatoriei.
In alta ordine de idei acest rationament ar putea indica faptul ca intre ei ar fi existat o casatorie de convenenta... sau oricum una rece, fara un schimb efectiv la cote normale.
Acest Lilith pe ascendent in momentul casatoriei este ciudat rau... si poate insemna mult mai mult decat o tentatie sau un refuz a ceea ce a indicat evenimentul in sine.
OBS... daca Lilith este pe asc in tema natala ea poate negare de sine, cand se afla pe asc intr-un tranzit pe langa posibilitatea de a se nega pe sine, nativul mai poate nega si substanta evenimentului in sine..
Daca ar fi sa ducem mai departe rationamentul ne-am intreba: daca Marte trecea peste MC, ce ar fi putut sa nege Juan Peron, pentru ca oricum demnitatea lui era puternica si stabila?
Oare ce-o fi existat intre ei de au stabilit, pe acest tranzit, data casatoriei?
Daca ne uitam mai cu atentie pe tema lui descoperim o conjunctie Soare-Marte pe casa XII pe axa interceptata, o duritate pe aspect de subordonare ierarhica, o disimulare a sentimentelor si o ascunsa dorinta de dominare (conjunctie Mercur-Saturn pe scorpion). Ciudatenia reactiilor sale vine din faptul ca semnul Balanta, ca semn natal se referea mai mult la oscilatiile sale spirituale, morale decat la cele intelectuale. Peron este un spirit superior (Saturn in trigon cu NN) care este sclavul unor tentatii de care nu se poate debarasa: sexualitatea, placerea de a fascina, de a fi in centrul atentiei, de a straluci, abilitatea de a deveni dusmanul celui mai bun prieten fara ca acesta sa intuiasca macar (Marte guv XI in XII in conjunctie cu Marte pe axa interceptata si in trigon cu Luna din VII), fascinatie pentru mister, ocult, putere in sensul de subjugare psihica a celor din jur...
Toate aceste trasaturi privite pe fondul acestui abandon de care aminteste LIlith pe asc in momentul casatoriei creaza o confuzie teribila. Si atunci te intrebi: oare Peron era intreg la minte? Oare nu pentru ca el avea ceva lipsa a putut Evita sa devina atat de puternica?... Posibilitatea ca ea sa suplineasca un deficit de autoritate venit, nu din lipsa de putere, ci din labilitate psihica, nu ar putea fi o varianta demna de luat in seama?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 11, 2006 7:20 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Coser, multi barbati si femei sunt suspecti de labilitate psihica atunci cand le cade cu tronc cineva. Se tampesc si fac greseli pe care mai tarziu le regreta. Nu mai exista luciditate si din persoane rationale se transforma in persoane emotionale. Sunt de acord cu aceasta labilitate psihica temporara sau cine stie, Balantele sunt persoane depresive, confuze si de multe ori slabe. Poate Peron se temea, insa sansa de a deveni CINEVA, nu-i lipsea (Jupiter in Leu pe casa a X-a). Momentul casatoriei cred ca a venit si din pricina unei atitudini persuasive a Evei, care i-a cerut-o precum picatura chinezeasca. Tipul a avut ceva retineri, dar Balanta fiind si neplacandu-i pisalogeala (pe harta lui Venus se afla in Fecioara in conj.cu NS, carevasazica, nu scapa de ea pana ce nu ceda), a acceptat. Poate de aici vine acel element de subordonare pe care tu l-ai sesizat. Poate ca au fost guri de jur imprejur care chiar l-au catalogat ca fiind labil psihic, dar asa cum scria si in acel paragraf pe care tu l-ai afisat pe prima pagina, el s-a simtit obligat pentru ca ea a facut propaganda sa-l scoata din inchisoare. Stii ca Balantele se obliga de multe ori si fara sa vrea, doar asa de curtoazie, dar mai promit si nefondat, si apoi se trezesc fortate sa isi finalizeze obligatia. Se poate ca intr-un moment de slabiciune si orbire sa-i fi promis ca o ia de nevasta si apoi nu a mai putut da inapoi din fata presiunilor Evei, care avand un ascendent in Berbec, cred ca-l intreba zilnic: "Cand?"


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 11, 2006 7:41 pm 
Quote:
avand un ascendent in Berbec, cred ca-l intreba zilnic: "Cand?"


:lol:))))), ce dragut :lol:)). Cum sa stea ea in banca ei!!

Eu cred totusi ca au fost si ceva datorii karmice. Pentru ca a fost atat de implicata Lilith, este posibil sa nu fi fost datorii karmice?
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 11, 2006 9:00 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
witch wrote:
care avand un ascendent in Berbec, cred ca-l intreba zilnic: "Cand?"


Nu combat cele spuse mai sus ,vin doar cu cateva exemple concrete de viata:cunosc patru persoane cu asc. in berbec [in afara cazului meu-eu mi-am exprimat ,pe acest forum,rationamentul meu fata de un posibil partener de viata-]si toate patru,ref.la casatorie,erau ele intrebate "zilnic":"cand?",iar asta nu numai de viitori soti si de cunostintele care faceau presiuni asupra lor.
Cred ca problema e mult mai nuantata si inclin spre parerea Mihaelei ca aici este ceva de factura karmica.
Cand o persoana,chiar controversata,ajunge atat de sus,cred ca e vorba de destin.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 12, 2006 9:32 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
witch wrote:
Coser, multi barbati si femei sunt suspecti de labilitate psihica atunci cand le cade cu tronc cineva.


he he, este inutil sa mai spun ca nu la asta m-am referit cand am spus ce am spus despre Juan Peron.
Cat despre ce ai spus despre Balanta... asa este, sunt instabile .. apropo de Balanta: "culmea instabilitatii: sa ezit, sa nu ezit" :lol:
Ei, instabilitatea lui Peron nu mi se pare deloc una tipica si nici intr-un caz cea mai mare problema a lui. Oscilatiile sale indica, asa cum presupuneam anterior, ca este vorba la el de un gol de putere, o lupta intre bine si rau in care Evita ii exploata partea negativa din el (tentandu-l, instigandu-l in a folosit puterea), iar el avea totusi o usoara retinere in a abuza de forta (venus in fecioara) poate chiar o lipsa de intiativa... totusi trebuie sa luam in calcul ca are Mercur in Scorpion si Luna in Gemeni si asta nu prea aduce normalitate... chiar nu aduce deloc, iar cand mai avem si un Lilith pe NN si o karma plutoniana (Neptun regent karmic de nord in curadratura cu NN) atunci obsesiile sale se pot contura in evenimente sociale si chiar experiente. Punctul meu de vedere nu se referea nici macar la aceasta ciudatenie (venus in Fecioara cumulat cu Luna in Gemeni si Mercur in Scoprion) care este totusi mai mult decat evidenta, ci la faptul ca revenirea conjunctiei Soare-Chiron peste cea din tema natala a fost un element bun si i-a adus abilitatea de a-si analiza viata la rece, profunzime si intuitie... adica un plus de intelegere. Pana aici nimic neobisnuit, INSA momentul casatoriei o regaseste pe LIlith pe ascendent si deci deconspira ceea ce se intamplase inainte - si deconspira ceva mai putin bun. Acest aspect mi se pare mie ciudat! Daca revenirea conjunctie Soare-Chiron a fost atat de buna (pt ca a fost buna) oare ce ar fi putut fi atat de negativ in gandirea si hotararea lui de atunci incat Lilith sa jubileze acum prin evidentierea compromisului, a refuzului partii sale bune... ma rog, a ceea ce ar fi putut fi bun...????
...si ca sa se mareasca si mai tare confuzia - tema compusa ii indica pe ei ca fiind suflete surori (conjunctie Soare-Venus) dar inainte de asta exista conjuctia Soare-Marte, adica doi parteneri de initiativa, doi aliati care pe langa relatia lor sociala au interese ascunse stiute numai de ei. Daca ar fi sa judecam relatia lor din punct de vedere karmic, nu putem sa nu remarcam axa interceptata Capricorn-Rac cu Axa Dragonului pe ea cu Jupiter cel puternic si Luna cea instabila din tema lui in Rac pe casa XII, pe de o parte, si Lilith in conjunctie cu scandalosul ei uranus din X si Chiron. Pervertirea lui Chiron in tema compusa prin conjunctia cu Lilith ar putea fi o posibila explicatie la legatura, de ce nu, malefica dintre cei doi. Cu toate acestea legatura malefica nu defineste importanta lor sociala pt cai avem atatea exemple din care sa reiasa ca au facut multe lucruri bune impreuna... dar este un element care a exista
Asadar cuplul Evita-Juan a avut multe secrete...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 12, 2006 10:08 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Aries, e bine sa nu desprindem acel "Cand?" din context. Anterior s-a spus deja ca Eva era Taur cu AS in Berbec si ea era cea care isi dorea cu ardoare sa obtina ceva, un statut, un mariaj, ba chiar spalarea reputatiei, iar Peron era cel nehotarat. Eu nu aplic sabloane universal valabile pentru anumiti nativi, decat daca celelalte aspecte confirma acest lucru.

Referitor la ce a zis Mihaela01, din punctul meu de vedere nici nu mai incape indoiala ca au avut o relatie karmica si Coser a explicat acest lucru mai mult decat detaliat, iar eu am spus ca Venusul de pe harta lui Peron facea conjunctie cu NS in Fecioara, ceea ce face ca una dintre cele mai importante femei din viata lui sa fie o relatie nesolutionata din existenta anterioara, o femeie umilita, care acum ii cerea cu varf si indesat sa-i spele imaginea si de aceea ea s-a tinut scai de capul lui intrebandu-l "Cand?".

Coser, stiu ca nu te-ai referit strict la acel aspect, insa eu afirmatia respectiva mi-o fundamentez pe faptul ca Luna in Gemeni si Mercur in Scorpion + Marte in Balanta,Lilith conj. cu NN in Pesti pe casa iubirii, mie mi se pare ca tine de perversitate la Peron. Asta cred ca era slabiciunea lui (sau labilitatea) si asta ascundea. Sa nu uitam ca Eva nu avea scrupule cand venea vorba de sex. Daca a fost prostituata, atunci stia ce are de facut si nu avea greturi daca in patul ei era un barbat pentru care nu simtea nimic. Legatura lor sexuala s-a calmat insa odata cu mariajul lor, dupa ce ea a obtinut ce si-a dorit.
Si eu consider ca el avea un gol de putere, dar el venea din inconsecventa lui si dintr-o anumita stare de incertitudine, un element karmic pe care il avea de depasit...singur insa. Cum Balantele cedeaza de multe ori din vointa si putere cand vine cineva sa ii "ajute", probabil ca asta a vazut el bun in aceasta relatie-suportul pe care i-l promitea Eva si de care deja daduse dovada, insa pentru care ii cerea in schimb mult prea mult.[/quote]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 12, 2006 10:18 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Corect :wink:
acum am inteles la ce te-ai referit...
Perversitate? Hm... oare era numai asta? Da, recunosc, m-am gandit ca ar fi si asta... dar oare o fi numai asta?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 12, 2006 12:32 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Poate mai aflam ceva necunoscute din harta zilei de 26.07.1952, data mortii Evei, suprapusa peste hartile amandurora:

Eva:
Image

Peron:
Image

Ma intreb cum se poate sa-ti moara nevasta si astral sa ai Jupiter pe casa casatoriei. In aceasta situatie, Marele Benefic, Justitiarul Jupiter, cui ii facea dreptate? Arata ca o slavare a lui Peron, fara ca el sa fie neaparat constient de acest lucru, pentru ca in fapt pe el in durea. Am mai vazut astfel de situatii la femei care prin moartea sotilor lor au scapat de betivi sau batausi de care nu au putut divorta din diverse motive. Karmic, Jupiter pe casa aVII-a spune ca Peron s-a achitat de datorie fata de aceasta femeie nemultumita, insa Saturn pe casa a XII-a i-ar fi putut crea alte datorii karmice.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 12, 2006 12:56 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Sunt multe aspecte interesante. La ea harta arata urat, insa la el nu chiar.
-Pe harta lui Soarele in tranzit face conjunctie cu Jupiter natal (sansa lui initiala).
-Venus conjunct cu Lilith ambele in tranzit pe casa a X-a a lui fac din nou ca ea sa atraga mai multa atentie, ca si cum Peron era Becul, dar Eva era Lumina. Odata lumina stinsa, becul nu mai insemna nimic, cel putin in acele clipe.
-tot in tranzit Junona face conjunctie cu NN


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 41 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group