It is currently Thu Mar 28, 2024 8:19 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 61 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: MIHAI EMINESCU O LEGATURA PERMANENTA CU EGREGORUL NATIONAL
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 7:32 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
MIHAI EMINESCU - CEL MAI MARE POET AL ROMANILOR (15.01.1850, ORA 16:05,Ipotesti-15.06.1889, ora 3:00, Bucuresti)

DATE BIOGRAFICE
1850 Mihai Eminescu se naste la Ipotesti pe data de 15 ianuarie ca si al saptelea copil al familiei Eminescu.
1858 Între 1858 si 1860 Eminescu urmează scoala primară.
1860 Între 1860 si 1861 urmează cursurile Ober Gymnasyum din Cernăuti
1867 Eminescu este angajat ca si sufleur în trupa de teatru a lui Mihail Pascaly.
1869 În 2 octombrie intră la Universitatea de Filosofie din Vienna.
1872 1872-1874 Mihai Eminescu este student la Berlin, unde intră în contact cu marea literatură a lumii.
1873 El primeste o slujbă la Consulatul român din Berlin.
1874 Mihai Eminescu este directorul Bibliotecii centrale din Iasi.
1876 Este corector si redactor al părtii neoficiale de ziarului Curierul de Iasi
1884 El părăseste spitalul după o altă perioadă de convalescentă si face o călătorie în Italia, pe urmă se întoarce la Bucuresti.
1884 Din 7 aprilie Eminescu se mută din nou la Iasi.
1886 În timpul verii, Mihai Eminescu devine alienat, si boala sa se întoarce, poate mai gravă ca oricând. curând el se va simti ceva mai bine.
1887 În primăvară, el se află în spitalul Sfântul Spiridon din Botosani.
1888 Boala se agreavează din ce în ce mai mult, astfel încât Eminescu nu mai poate să scrie..
1889 Pe 3 septembrie el e din nou în spital, de data aceasta la spitaul Mărcuta.
1889 În cursul noptii de 15 iunie, la ora 3 am, Mihai Eminescu moare în sanatoriul doctorului Sutu.

(aici pentru biografie detaliata)

SAU AICI PENTRU O BIOGRAFIE SINTETIZATA FOARTE BINE PE DATE


Image
Tema propusa de Dan Ciuperca in "Astrologia in noua era", Editura Arhetip, 1998, p.122

In primul rand va trebuie sa stabilim daca tema propusa de Dan Ciuperca este reala, adica daca ea reflecta realitatea. Interesant este ca aceasta tema nu este ridicata pentru data de 15 ianuarie 1850, ci pentru 1 ianuarie 1850, care este echivalenta in calendarul de pe vremea acea cu 20 decembrie 1849, data pe care o considera si Armand Constantinescu drept data exacta la care s-a nascut marele poet. Aceasta data (citez din memorie, nu pot sa indic o alta sursa) a fost gasita, sub forma de nota, pe o carte de rugaciuni scrisa de chiar tatal poetului.
Aceasta informatie pare totusi obscura insa, dupa parerea mea, tema indicata de Dan Ciuperca este reala nu trebuie sa comporte decat o mica modificare - aceea de a deplasa cuspida casei XII de la ultimul grad din Taur la primul grad din Gemeni, interceptandu-se astfel axa Taur-Scoprion pe casele XI-V si evidentiind iubirile sale pasionale, obsesiile sale fata de eros si dragoste si, nu oricum, ci traita intr-un mod misterios si ascuns (Marte in casa XII).

Ca directii am putea sa ne axam pe urmatoarele puncte:
1. trasaturile semnului natal in raport cu ascendentul
2. repartizarea planetelor pe horoscop si relatiile care se realizeaza intre acestea
3. configuratii, elemente de factura karmica
4. observatii personale
dar intai... vi se pare sau nu corecta aceasta data?


Last edited by coser on Thu Jun 08, 2006 1:54 pm, edited 1 time in total.


_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 9:14 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Este ok harta aceasta. Stiam doar ca s-a nascut la 20.12.1849 dupa calendarul vechi.

"Era ora 4 fara 25 minute, in dupa amiaza acelei zile mohorate de decembrie, din anul de gratie una mie opt sute patru zeci si noua, douazeci in stilul vechi.
..................................................

In fata pamantului defilau Gemenii. Cei doi copii...dispareau la orizont, intr-o joaca zglobie.

....................................

Priveste ultimul grad din semnul Gemenilor, care se iveste acum la rasarit..."

Armand Constantinescu "Cer si destin"

Din ceea ce spune el, ascendentul ar fi fost pe ultimul grad din Gemeni, desi harta pe care o stie toata lumea este cea postata de Coser mai sus.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 10:01 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Harta e ok, dar data nu e 15.01.1850. Harta e ridicata pt 1.1.1850 stil nou, asa cum ai scris, de fapt.

"Astazi, 20 decembrie ora 4 si un sfert europenesti, s-au nascut fiul nostru Mihai."

Acelasi Armand Constantinescu "Cer si destin", pag 301.

""Era ora 3 si 35 minute, in dupa amiaza acelei zile mohorate de decembrie, din anul de gratie una mie opt sute patru zeci si noua, douazeci in stilul vechi.
Tic-tac tic-tac bla-bla bla-bla..."

Aceeasi carte, zau asa.... pag. 193.

Si eu zic ca harta ridicata de Gheorghita e ok.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 12:41 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Witch ,


Quote:
Armand Constantinescu "Cer si destin"

Din ceea ce spune el, ascendentul ar fi fost pe ultimul grad din Gemeni


Armand Constantinescu pag 202 :

Tic-tac....tic...8gr 43 min din Rac .
Roata zodiacala si imensul ceasornic se oprira pt o clipa .Zodiacul incremeni ,iar minutarul ceresc se opri la 8gr 43 min la Ascendent ,in semnul Racului .

Deci harta afisata de Gheorghita este OK .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 1:36 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Hai, care mai aveti carti de Armand Constantinescu, asteptam si alte variante :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 1:48 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Gheorghita ,

Pt ora 16:15 avem axa gemeni-sagetator interceptata si casele VI-XII .
Mie aceasta axa mi se pare mai semnificativa decit axa taur -scorpion si casele V-XI .
Tu ce crezi ?


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 1:58 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ana, esti de groaza... nu draga Ana, tot la fel e, tot Taur-Scorpion... cum de reusesti?

ERATA: Am reusit si eu, folosind Astrolog32. Cu ZET, ramane cum am stabilit.


Last edited by Mihnea on Thu Jun 08, 2006 11:18 pm, edited 1 time in total.


_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 2:46 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, Annahita si Ciuperca indica aceiasi axa ca fiind interceptata pentru ca i s-a parut ca murind in spital nu avea cum sa nu aiba un marcaj pe casa XII. Eu inclin mai mult spre axa Taur-Scorpion interceptata pentru ca asta scoate in evidenta efervescenta vieti sale private, libertatea sa extraordinara si chiar melancolia sa cu puternice accente erotice. Scorpionul interceptat in casa V ar putea fi vinovat de lezarea imaginii sale - moare intr-un spital de nebuni - si esti inclinat sa crezi ca acesta este adevarul pentru guv. V este in VI in sagetator (boli aparut dintr-o viata dezordonata), dar interceptarea axei Gemeni-Sagetator aduce tulburari in alegere, cunoastere gresita sau deficitara, sperficialitate, eroganta, suprapreciere.
O axa interceptata aduce in mod special informati de factura karmica si tocmai aceste trasaturi il obliga pe nativ sa faca alegeri in viata. Un om cu axa Gemeni-Sagetator interceptata nu este un om curajos, ci viclean inclinat spre speculatii si spectacol ieftin. Viata lui se complica pentru ca alegerile sale sunt motivate de confortul sau personal (fizic sau intelectual) si in nici un caz nu aduce efort, perseverenta sau seriozitate.
Ma gandesc totusi ca Eminescu nu a avut aceste trasaturi si ca profunzimea sa cu totul speciala era mai curand incarcata de complexul iubirii neimpartasite (Taur-Scorpion interceptata) decat de dorinta de a impresiona masele si doar atat (Gemeni-Sagetator interceptata).



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 4:28 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Nu cred ca sunt avizata sa vorbesc despre axa interceptata, mie oricum mi se pare foarte logic ceea ce spune Coser, se intampla sa am o persoana foarte apropiata mie care are axa Gemeni- Sagetator si as putea spune ca superficialitatea la el da pe dinafara, asta ca sa ma exprim plastic.
Eu primul lucru pe care l-am vazut pe harta (si cred ca nu am fost singura) a fost conjunctia Luna (patron al Asc)/ NN. In Manualul de astrologie al lui M. Mladin am gasit "dizarmonie intre nativi si obiceiurile sociale, karma legata de relatiile de familie".In Leu, Luna indica "un subiect mandru,...o nevoie subconstienta de a fi admirat si o nevoie de dragoste si afectiune, de asemeni nevoia de a-si dramatiza sentimentele"., iar in casa a III-a "mentalul este mult influentat de imaginatie". Trigonul pe care il face Luna cu Pluto arata intensitatea emotiilor, profunzimea si ca sa citez din aceeasi carte, "sporirea luciditatii si a constiintei de sine prin transformarea emotiilor negative". Intr-adevar, cred ca cel mai important mesaj pe care il transmite Eminescu este sublimarea ( Luceafarul). Conjunctia Soare/ Lilith, pe care o am si eu in harta natala, nu mai stiu unde citisem ca poate da pesimism si sexualitate excesiva, dar banuiesc ca mai exista si alte semnificatii.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 5:17 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
MARTA wrote:
Conjunctia Soare/ Lilith, pe care o am si eu in harta natala, nu mai stiu unde citisem ca poate da pesimism si sexualitate excesiva, dar banuiesc ca mai exista si alte semnificatii.


Da, atractia catre mistere, o relatie rece cu tatal si refuzul mesajelor pe care constiinta le transmite puternic in somn. Visele sunt importanta dar la fel de important este si tendinta nativului de a se nega pe sine, abilitatile sale, de dragu unor himere de moment, fantezii, utopii care au un singur scop - sa degradeze.
Conjunatia lui Lilith cu Soarele aduce un dezechilibru al masculinitatii anihiland-o sau exacerband-o, in ambele cazuri metamorfazand modul de gandi si determinandu-l pe nativ sa respinga, prin argument, sensibilitatea, dar si exploararea propriei sensibilitati. Aceasta conjuctie aduce o experienta marcanta legata de un barbat care de cele mai multe ori Lilith aduce inca din copilarie pentru a avea timp sa vegheze asupra infestatii puritatii interioare cu frici morbide legate de sexualitat, moarte, necunoscut, putere.
Pe casa VII Lilith aduce dificultatea de a lega relatii stabile, de a se increde in asociati (cuplu sau nu) si teama de santaj. Ca reactie aceste predispozitii aduc agresivitate verbala, impulsivitate, hipersensibilitatea si, desigur, opusul, indiferenta, supusenie, incapacitatea de a opune rezistenta.
In cazul acesta Lilth lucreaza foarte usor cu ceilalti doi malefici: Marte si Saturn. Daca in primul caz ea va tenta nativul cu vibratia martiana dand putere, argument, viteza de reactie dupa calitatea lui Marte in casa si semn, a doua va tenta nativul cu vibatia saturniana, in care nonatasamentul este mimat foarte bine, in care dinamismul si curajul de a-si sustine ideile este inlocuit cu un fals pacifism, care este in realitat un fel de incapacitate de a opune rezistenta.
Dar traim intr-o lume duala si deci Lilith va lucra intotdeauna cu ambii malefici, dar ii va depasi pe acestia in viclenie si agresiviatate. Daca aspectele negativela ale celor doua planete indicate au ca finalitatea invatarea unei lectii de viata, Lilith aduce suferinta din placere, ea complica lucrurile cu un devotament impresionant, iar locul unde se aseaza pe tema va fi in permanenta un punct nevralgic, indiferent de stadiul evolutiv.
Ea trebuie obligatoriu sublimata pentru ca vibratia ei sa nu duca de a niscavai tendinte negative, pe care oricine le are, la transformarea negativa a personalitatii... doar asa ea reprezinta cea mai scurta si dificila cale spre o treapta superioara de evolutie.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 5:26 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Bun, deci am stabilit ca tema indicata de Dan Ciuperca este si pe placul nostru. Cine sparge gheata spunand cateva cuvinte la primul punct? :wink:
Code:
1. trasaturile semnului natal in raport cu ascendentul



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 10:57 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Bine, hai ca incep eu si va las pe voi la partea mai usoara, cu tema sufletului, raze, si alte banalitati. Asa, care va sa zica, Soare in Capricorn. Adica serios, isi vede de treaba, muncitor ca un chinez... Dar Soarele e pe DS, adica in op cu AS. Asta ar veni cum ca tine tare mult sa aiba pe cineva langa el, chiar ii place sa munceasca in echipa, sa se puna pe locul 2 si pe celalalt pe locul 1. AS in Rac ii da un aer timid, se plange tot timpul ba ca-i bolnav, ba ca-l doare spatele etc... Dar e si un mare visator, iar Luna din Leu il face sa-si exprime creativitatea la maxim. Ziceti si voi acum...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 11:42 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Soare si Asc., ambele cardinale.. ambele arata receptivitatea…Capricornul cu simtzul practic, Racul cu emotivitatea..
Jupiter, Saturn in Cadere, Mercur, Pluton Exaltat, Neptun in Domiciliu... restu-s peregrine

NN in Leu… solitar… a-si dezvolta talentele creatoare, a-nvatza exprimarea de sine, a se-ntari interior pt. a-si concentra vointza intr-un scop precis… NN conjunct cu Luna--> realizarea in domeniul public, exprimarea valorilor feminine. NN face trigon cu Pluton , Uranus semn de evolutie, de trecere la un nivel superior... cuadratura pe care NN o arunca Soarelui conjunct cu Lilith.. duce la distrugerea egoului...pozitie delicata
`nu ma prind ce relatie este intre NN si Asc.. este tot o cuadratura?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 08, 2006 11:55 pm 
Da, deci Capricorn cu ascendent in Rac.
Vreau sa spun ca nici nu credeam ca Eminescu nu are Soarele in casa 8. Deci Soare in casa 7. Si am observat ca marea majoritate a planetelor (cu tot cu NN 8 la numar), sunt in semne de foc. Deci se 'aprindea' foarte usor si probabil polemicile pasionale erau preferatele lui.

Guvernatorul zodiei, Saturn, este in casa 10, ceea ce confera rabdare si perseverenta, insa este cam prost aspectat - cuadratura cu Venus din 6- si de asemenea in Berbec, deci in cadere. Saturn este slab, insa confera totusi staruinta si dragoste de munca, desi nativul se infurie destul de repede. Casa 7 este inglobata in Capricorn (si Saturn in 10), deci casatoria este practic impiedecata de persoane influente care se opun prin diverse mijloace.
Iar ridicarea in planul social depinde de asemenea de altii.

Luna, guvernatorul ascendentului este in casa 3 si in Leu. Deci fire nobila, generoasa si care este inclinata spre studiu si activitati intelectuale.
Paranteza: eu chiar am gasit in majoritatea cartilor de astrologie ca Luna in casa 3 indica activitati gazetaresti :roll: :idea:.
Este extrem de interesanta piramida de foc formata din Venus, Luna si Pluton-Uranus. Si culmea, pe casele 3, 6 si 11. Aceasta piramida cred ca va trebui studiata in detaliu si separat.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 1:06 am 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Capricorn cu Asc in Rac -putem spune ca ca este o persoana ambitioasa si independenta , cu o mare putere de a indura , dar si o persoana rezervata si timida care sub aceasta aparentza rezervata se ascunde o mare sensibilitate .O lume proprie de ginduri il va purta spre partea filozofica a vietii .
Asc in rac ii da predispozitie spre visare ,o mare atractie spre trecut , imaginatie ,tendinta de a iubi puternic si de a fi iubit dar accentueaza si timiditatea data de capricorn care il va face si mai timid si nehotarit in actiunile lui .
Guv asc fiind luna care se afla in leu ,(luna reprezentind si subconstientul ) vom observa nevoia lui subconstienta de a fi admirat si flatat dar si o nevoie de dragoste si afectiune . Simte nevoia sa fie iubit si sa iubeasca dar si o placere de a-si dramatiza sentimentele .
Deocamdata atit la punctul 1 .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 8:03 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Totusi, de unde se citeste geniul lui Eminescu? In momentul in care ar fi citit harta o persoana care nu ar fi stiut nimic despre el, cum si-ar fi dat seama de marea lui personalitate?(poate ar fi indicat sa ne uitam si pe la stelele fixe..)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 8:31 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
mermaid wrote:
nu ma prind ce relatie este intre NN si Asc.. este tot o cuadratura?


E semicareu, adica tot un fel de careu, da mai mic, atat ca dimensiuni (45 gr) cat si ca intensitate.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 2:24 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
MARTA wrote:
Totusi, de unde se citeste geniul lui Eminescu? In momentul in care ar fi citit harta o persoana care nu ar fi stiut nimic despre el, cum si-ar fi dat seama de marea lui personalitate?


Foarte interesant...
Conditia de geniu nu este data de o singura planeta si nici de de pozitia stelelor fixe, ci din relatia speciala care se realizeaza intre planete, din modalitatea de raspuns a spiritului la influxurile astrale. Aceasta intrebare ii cam bantuie pe astrologii moderni care inteleg ca usurinta cu care sunt crezuti nu vine intotdeauna din informatiile pe care le ofera, ci din dorinta interlocutorului motivata de necesitatea de a trai mai bine. Cei mai multi asteapta de la astrolog sa le spuna ca o vor duce mai bine sau sa le ofere o iformatie care sa le schimbe viata... evident in bine.
Intrebarea ta este justificata. Cum este posibil ca doi oameni care se nasc in acelasi moment sa fie diferiti, dar, mai ales, cum ese posibil ca unul sa fie mai destept decat celalalt.
Pentru a avea raspuns multi astrolog se ascund in spatele simbolurilor sabiene, care le ofere informatii pe care nu le pot extrage singur din tema. Este suficient sa pui o astfel de intrebare, sa dai un exemplu pentru a ti se raspunde: "tu ai Luna la "x" grade si are cutare si cutare simbol fata de "y" care are Luna la nu stiu ce grad... dar mai ales ascendentul se schimba de la aprox. 4 min de la un grad sabian la altul "... etc etc
Si pornind de aici "mai marii lumii" <<astrologii lui peshte>> incurca mintea omului care chiar vrea sa stie care este diferenta, de ce este asa si nu altfel.
Astrologia este o stiinta complicata. Oricat am vrea noi sa reducem lucrurile la simbolurile care ne ofera interpretari spectaculaose nu vom reusi sa elucidam acest miter.
Privind tema in ansamblu putem sa intelegem care este directia persoanei si care sunt prioritatile. Cunoscand contextul social in care s-a nascut putem astfel sa intelegem care au fost alegerile lui si ce motivatii a avut.
Marta, eu it pot da un exemplu - cazul meu si cu al altui baiat, nascut cu 2 ore si jumatate inaintea mea. Nu numai ca suntem total diferiti in alegerea prioritatilor in viata, dar el nu este deloc interesat de stiintele esoterice, iar eu deloc de stintele juridice, profesia lui, in care a obtinut performante destul de mari. Am si alt exemplu, dar acesta mi se pare cel mai corect, in acest context, pentru ca in 1.08.1975, dimineata, cand m-am nascut eu si baiatul de care spun, Soarele facea o conjunctie stransa cu Mercur. El are ascendentul in Gemeni, eu in Leu, deci la ambii se manifesta cu putere conjunctia stransa a celor doua planete (cazimi) si totusi alegerile sunt TOTAL diferite, iar tema natala, nu este nci un secret, chiar este in masura sa indice aceasta diferenta.
Dar ce este genialitatea?
In dictonar genialiattea este explicata astfel: "1. Totalitatea aptitudinilor spirituale superioare care oferă unei persoane calităţi creatoare deosebite. 2) Persoană care posedă asemenea aptitudini. 3) Ansamblu de trăsături distinctive care formează esenţa unui lucru sau a unei fiinţe."
In astrologie abilitatile speciale, puterile creatoare sunt elemente complexe care daca nu sunt transpuse in social raman drept potentialitati, abilitati care raman in stare latenta. Astrologul porneste din start de la ideea ca fiecare tema are ceva special, unele dintre ele avand chiar talente speciale, dar tot din tema putem descoperi daca persoana se exprima bien sau nu, daca isi poate pune i valoarea calitatile pe care le detine. Unii oameni chiar se preocpupa de aceasta punere in valoare, altii se lasa doar in voa simturilor si se multumesc doar cu ceea le ofera viata. Astrologul trebuia sa ia in calcul si aceste elemente sa poate stabili ce anume trebuie facut pentru a duce la dezvoltare personala.
Acestea sunt cazule comune, cazurile obisnuite cand rezultate vin prin efort prin munca, disponibilitate si, ueori, alegeri dificile.
Exista insa o categorie de oameni care se nasc sub un cer privilegiat si care nu trebuie sa faca prea mare efort ca sa le fie usor in viata. La prima vedere acestia par prilegiati si sunt imediat admirati de cei care nu detin sau nu folosesc acest calitati. Hm, talentul poate fi uneori un handicap, nu pentru ca predispune la efort (creatia este o munca superioara) ci pentru ca il poate pacali pe nativ sa creada ca aceasta este valoarea lui si isi poate permite sa neglijeze celelate aspecte ale persoalitatii sale, care traiesc in umbra talentului si pot deveni adevarate plagi ale personalitatii.
Un element esenial al geniatatii este inspiratia, iar in astrologie inspiratia este indicata de o pozitie buna a Lunii, a planetei Mercur, o relatie buna intre Neptun si planetele cu care intra in aspect si nu in ultimul rand tema trebuie sa indice un Uranus puternic, capabil sa ofere fascinatia catre spatii mentale vaste, disponibilitatea fata de efort intelectual, libertatea de alegere.
Cand toate aceste planete sunt in relatie buna, dar mai ales cand acestea participa la o configuratie, semn de exprimare sociala, elementele genialitatii devin vizibile. Dar fara o casa a X-a puternica(faima, renume, demnitate), fara macar o casa a VII-a puternica, semn de asociere in vederea autoexprimarii, fara o planeta puternica in casa V, care aduce rezistenta si putere, dorinta de autoexprimare, este greu ca genialitatea cuiva se se exprime.


Last edited by coser on Fri Jun 09, 2006 2:40 pm, edited 2 times in total.


_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 2:35 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Am bagat si eu datele hartii pe Janus... nu am gasit coordonatele Ipotestiului , insa la ora, Janusul a selectat" LMT -01:50:20" , nu -2h , sper ca intelegeti ce spun...poate cineva sa ma lamureasca...?



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 3:18 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Foarte bine
uite si cordonatele
IPOTESTI
26e17 47n37



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 7:02 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Din cate inteleg, astrologia este totusi mai mult decat o stiinta exacta...
Sa incepem...Mercur in Capricorn- buna concentrare, rabdare, disciplina- se stie faptul ca Eminescu a fost atras de studiu, la un moment dat a fost atras chiar si de astronomie. Mercur face cuadratura cu Uranus, care din casa a XI-a arata clar teluri legate de noutate si progres, iar in aceeasi carte a lui Mladin, el semnifica in ac. casa abilitate intuitiva de a percepe adevarul legitatilor care guverneaza Universul. ..inclinatie catre umanitarism si un simt al fratiei cu toti oamenii. Uranus in cuadratura cu Mercur- lipsa de tact, nervozitate, nativii sunt interesati de lucruri neobisnuite..Probabil si prietenii lui Eminescu sa fi avut ceva neobisnuit.Oricum, pozitia lui Uranus in Berbec este considerata a fi specifica oamnenilor a caror misiune este de a trasa noi carari in reforma sociala, cu tendinta de a actiona in propriul stil...sa nu uitam ca in acest semn se afla Uranus si in cazul lui Caragiale si al lui Creanga.Uranus cj Pluto face si un trigon cu Luna/ NN= mare originalitate...Dar probabil mai au si altii ceva de spus.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 7:11 pm 
De fapt genialitatea unui om este in esenta incarnarea unui spirit foarte mare si evoluat. Ceea ce se stie este faptul ca Eminescu este cel mai mare spirit incarnat pe teritoriul tarii noastre. Faptul ca un spirit mare vine din sfere foarte inalte aici jos in planul material, o face pt ca vrea sa ajute, sa transmita un mesaj sau sa contribuie cu ceva. Momentul astral pe care si-l alege (pt ca spiritele evoluate isi aleg singure momentul nasterii), este o configuratie astrala care sa-i faciliteze indeplinirea misiunii pe care si-a propus-o.
Deci genialitatea nu cred ca este data de configuratia astrala, insa astrograma contine in mod categoric multe indicii in sensul asta.

Genialitatea lui Eminescu este exprimata in opera sa, in poeziile sale, si nu neaparat in viata cotidiana de zi cu zi. Toate ideile si filozofia care rezulta din operele scrise de Eminescu sunt emanatii ale spiritului sau care pur si simplu s-a incarnat pt a ne lasa noua oamenilor in dar toate aceste capodopere.
De ex nici la sfinti sau la marii maestri care s-au nascut de-a lungul timpului, nu cred ca astrograma poate indica chiar cu precizie gradul inalt de evolutie a spiritelor lor. Desi probabil toti si-au ales o configuratie care sa-i impinga spre o viata plina de privatiuni.

Si ca sa-i citez din memorie atat pe Aivanhov cat si pe Rudolf Steiner, viata fiecaruia depinde mult de modul de abordare; unii oameni evoluati atrag entitati inalte, pure si luminoase, iar altii atrag entitatile cele mai de jos pt a-i inspira.

Asadar astrograma categoric trebuie sa fie in concordanta cu spiritul celui care o poseda, dar in cazul abordarii vietii in general exista mari diferente intre oameni.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 09, 2006 9:05 pm 
Revenind la guvernatorul ascendentului si anume Luna. Aceasta face multe aspecte, in majoritate benefice. Insa trigoanele Lunii cu Uranus-Pluton sunt de-a dreptul remarcabile. Deci spiritul sau este foarte original, extrem de patrunzator si viu, avand o mare capacitate de a rationa profund si este foarte imaginativ. Iar toata inspiratia cu care astfel este inzestrat se exprima artistic, deoarece Venus inchide triunghiul. Adica Venus preia toate informatiile si le prelucreaza (casa 6).


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 10, 2006 8:37 am 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
Incerc si eu un raspuns la punctul 1

soare in capricorn (rece, disciplinat, aspru, cu un echilibru solid , tenace) si as in rac (sensibil, delicat, inclinat spre trecut) Poarta deci in el doua firi antagomice:una insensibila,concentrata,severa cealalta emotiva, tandra si copilaroasa.Rezulta o viata interioara profunda dar chinuita alternand intre seriozitate si capriciu, usuratate cu rigoare. Cu toate acestea este incapatanat in munca lui, constant in alegeri, dedicat dragostei pentru trecut , o fire puternic interiorizata


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 10:54 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela, are dreptate, iar tema lui Eminescu intareste afirmatia ei. Cu toate acestea nu toti oamenii care au conditia genialitatii indicata in tema lor natala se si exprima ca niste geniii. Se poate intampla ca planetele indicate ca semne de genialitate in tema sa treaca in plan secund pentru ca Lilith devine puternica in tema sau chiar Junon sau aceasta conditie nu se poate exprima social pentru ca exista o proasta dispozitie pe case.
Pe tema lui Eminescu avem Mercur in Capricorn pe casa VII, capabil sa aduca spirit practic relatiilor sale fiind un prieten superior si rece, un asociat serios si muncitor, dar si un dusman agresiv si documentat pentru care replica ascundea in spatele ei o gandire profunda si puternica.
Luna aduce vietii o putere impresionanta si un mesaj special. Ea este nu doar un element important in Triunghiul regal [ (Luna-NN)-Venus-(Uranus-Pluton) ], ci un mijloc de cunoastere, de indeplinire al unui plan de viata - este in conjunctie cu Sensul vietii pe casa III in Leu.
Aici putem observa, asa cum spunea si Flori0 anterior, dualitate, pentru ca avem Conjunctie Soare-Lilith - deci inclinatie spre mister si spre o anume vulgaritate, exprimata dur si impunator, dar si o sensibilitate speciala, care venea din intelegerea sensurilor ascunse ale vietii. Triunghiul regal pe semne de foc aduce exprimare personale, creativitat, curaj si indrazneala si poate mai mult decat atat, prin intermediul lunii, aduce atasament de specificul grupului de apartenenta.
Elementul special al temei lui Eminescu vine de aici - trasatura vietii sale nu este aceea de a-si exprima genialitatea sau de ase exprima in general, ci de a invata sa inteleaga grupul de apartenenta poate chiar poporul din care provine sa invete sa simta pulsul vietii de grup, a maselor si sa se modeleze dupa aceste mesaje astrale.
Astfel genialitatea sa este cu atat mai spectaculoasa pentru ca devin un element aprioric si in afara atasamentului fata de romanism in general, el nu pare sa fi avut ceva construit, ci totul a fost o predispozitie nativa.

la punctul 1.
Combinatia Capricorn cu ascendent in Rac vine sa scoata in evidenta inainte de toate dualitatea semnelor complementare. daca semnul Capricornului aduce gandire, stabilitate si profunzime, Racul aduce sensibilitate si atasament, emotie si dramatism.
Stim cu totii ca nu este deloc intamplator ca ne nastem intr-un anumit semn si ca acest semn face parte dintr-un complex de factori care ne aduce aici, in aceasta viata, si ne ofera si un cadru astral particular pentru a ne intelege propria structura si a evolua. Rolul semnului natal in a defini acest scop este acela de a-l determina pe nativ sa cultive calitatile semnului in care se aste pentru sine. Asadar ca nativ Capricorn Eminescu a trebuit sa gandeasca pentru sine, sa caute raspunsuri pentru a-si imbogati bogajul de informatii si experientele la fel de puternic si de intens cum a lucrat anterior pentru a spori gandirea si experientele celorlalti. Aceasta proportie se pastreaza si pentru celelalte zodii.
Aceasta combinatie este insa un element oarecum secundar pe tema lui pentru ca aduce, asa cum se observa, curaj si tenacitate, dar si teama de esec si obsesia dezamagirilor totale. Calitatea ascendentului vine insa din puterea pe care o da guveratorului sau si a pozitiei sale speciale pe care o are pe tema - Luna. In felul acestea educarea gandirii se orienteaza spre trasaturile grupului de apartenenta, spre poporul din care face parte spre egregorul national.
Combinatia Soare in Capricorn - Luna (guvernator al ascendentului) in Leu aduce o exprimare dinamica, putin cam agresiva si impunatoare dura. Pentru ca avem Saturn pe casa X si guvernatorul casei X, Neptun, pe IX, aproape de MC si Luna conjuncta cu NN in III intelegem ca aceasta combatie (Capricorn - ascendent Rac) i-a furnizat energia de baza, a fost motorul motivatiilor sale pentru a-si mobiliza potentialitatea.

Relatiile dintre planete ne propusem sa le incadram la punctul 2... adica: rolul lui Chiron in Sagetaror in casa VI si trigonul cu saturn, iubirile patimase si restrictive ale lui Venus in VI si ale lui Junon in V, Jupiter in IV sau munca sa devenita etalon, regula sociala (casa IV casa maselor in astrologia mondiala), marte retrograd in XII guvernata de Mercur in VII deci rispul de a se imbolnavi in urma unei dispute cu colaboratorii sai (!!!!! si cand ne gandim ca acestea sunt considerate speclatii la adresa vietii lui)... s.a.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 12:33 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Gheorghita ,

Imi permit sa fac o mica rectificare .

Kiron nu face trigon cu Saturn este prins in alte aspecte este adevarat dar nu cu Saturn . Sint sigura ca ai vrut sa scrii depre aspectul cu o alta planeta .... :) Vom discuta si despre aspectele lui Kiron .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 12:36 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ba face trigon: saturn 1 grad Berbec, Chiron 6 grade sagetator deci e trigon



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 1:51 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Da Gheorghita ai dreptate !

Acum am verificat si astrograma afisata pe forum dar si pe Zet 8 si observ ca ,kiron este situat la 5 gr sagetator .
In schimb astrolog 32 afiseaza kiron la 22,37 gr sagetator si de aici concluzia mea cu privire la Kiron cu Saturn .
As dori sa stiu de la cei care folosesc Astrolog 32 daca si ei se confrunta cu aceeasi problema ca si mine .

Mersi mult !


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 2:59 pm 
Annahita, programul Astrolog indica foarte clar trigonul dintre Kiron si Saturn. Iar in privinta lui ZET eu chiar am observat ca nu e prima oara cand da rateuri. Spun asta pt ca chiar aici pe forum sunt multe harti postate cu ZET si nu stiu de ce dar nu afiseaza exact toate aspectele asa cum se intampla in cazul lui Janus sau Astrolog.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 5:20 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Multumesc mult Mihaela !


Programul Astrolog 32 pe care il am eu imi indica Kiron 22,37 gr sag. Am verificat tot ce se putea verifica sa vad de unde aceasta greseala dar chiar nu-mi dau seama .Toate celelalte planete corespund gradului la care sint situate pina si luna,nu exista nici o diferenta ce imi arata mie si astrograma de pe forum , numai Kiron nu corespunde .In schimb Zet imi afiseaza gradul corect a lui kiron . Cred ca pe viitor cind voi mai folosi Astrolog 32 (cel pe care il am eu pt ca observ ca tu nu ai astfel de probleme ) trebuie sa verific intii unde se afla Kiron si sa vad daca mi l-a afisat corect .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 10:17 pm 
Annahita, de fapt eu am ridicat astrograma cu Astrolog 5.41, iar Kiron apare la 5gradeSag50'50", deci prin rotunjire este 6grade Sagetator. Asa ca nu stiu din ce cauza apare la tine eroarea cu Kiron. Initial m-am gandit ca omite programul sa deseneze aspectele pt ca am mai observat asta. Dar daca il duce pe Kiron la alt grad atunci nu stiu care este cauza.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 11:24 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Mihaela ,

Intre timp am facut si eu rost de astrolog 5.41 si intr-adevar il afiseaza pe Kiron la 5.50 gr sag . :D

Astrolog 32, astrolog 5.40 si astromart imi afisa la 22gr sag . Mai rau este ca m-am incapatinat si am pierdut o jumatate de zi sa caut erorile . :(
Ma gindesc la efemeride sau cei care au facut programele nu l-au luat in calcul si pe Kiron pina in anul 1900 altfel nu-mi explic .

Oricum mersi mult !

Annahita


Last edited by annahita on Mon Jun 12, 2006 7:25 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 12, 2006 1:00 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
mihaela01 wrote:
Iar in privinta lui ZET eu chiar am observat ca nu e prima oara cand da rateuri. Spun asta pt ca chiar aici pe forum sunt multe harti postate cu ZET si nu stiu de ce dar nu afiseaza exact toate aspectele asa cum se intampla in cazul lui Janus sau Astrolog.


Deoarece eu sunt singurul deocamdata care bombardez forumul cu harti marca ZET cu presupuse rateuri, vina imi apartine in totalitate. Totusi va asigur ca produsul inainte de expediere este verificat cu constiinciozitate, pt a nu avea defecte de fabricatie. Aspectele, Mihaela, nu sunt aceleasi deoarece eu folosesc orburi mai mici decat cele din Astrolog. Asta din acelasi motiv, pt siguranta consumatorului.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 12, 2006 6:34 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Si eu am incredere in ZET, atat cat l-am folosit. Eu prefer Janus pentru ca este mai pe intelesul meu... si astrolog 5.41 si care sunt cu mult superioare programelor care se vand pe bani grei



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 12, 2006 9:01 am 
Mihnea wrote:

Deoarece eu sunt singurul deocamdata care bombardez forumul cu harti marca ZET cu presupuse rateuri, vina imi apartine in totalitate.


Dar Mihnea, eu n-am spus asta ca sa te supar!!!!!
Cu atat mai mult cu cat s-a cazut de comun acord ca harta lui Eminescu afisata de Gheorghita este cea corecta.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 12, 2006 11:21 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
annahita wrote:
As dori sa stiu de la cei care folosesc Astrolog 32 daca si ei se confrunta cu aceeasi problema ca si mine .


Nope. Am ridicat si io tema cu Astrolog32, de curiozitate doar, si Chiron e semnalat in pozitia indicata de Mihaela, care e corecta.

Mihaela, stiu ca n-ai vrut sa ma superi (de ce sa fi vrut asta???). Adevarul e ca sunt frustrante diferentele astea, dar in cazul diferentelor mari parerea mea e ca nu programele sunt de vina. I-am scris si lui mr. Anatoly Zaytsev, daca o sa fie dragut sa ma lamureasca ce se intampla, o sa va anunt si pe voi.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 12, 2006 7:20 pm 
Asadar sa continuam.
Deci am inteles ca aceasta combinatie de Capricorn cu ascendent in Rac este una mai speciala prin faptul ca cele doua semne sunt complementare. De asemenea Luna este puternic aspectata.
Prin ceea ce spui tu Gheorghita si anume:
Quote:
Calitatea ascendentului vine insa din puterea pe care o da guveratorului sau si a pozitiei sale speciale pe care o are pe tema - Luna. In felul acestea educarea gandirii se orienteaza spre trasaturile grupului de apartenenta, spre poporul din care face parte spre egregorul national.


Deci aceste trasaturi sunt date de pozitia Lunii in casa III?
Merci :)


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 12, 2006 7:36 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Quote:
Adevarul e ca sunt frustrante diferentele


Si eu am intampinat dificultati de genul celor prezentate de voi si mai ales la tema lui Eminescu , cand am introdus coordonatele Ipotestiului date de Gheorghita , insa Janusul nu voia nicidecum sa accepte Time zone de -2:00 ci imi indica
-1:45''...si :x ...



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 12, 2006 8:45 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Pai Chiron in Sagetator, asta-i usor. O sete de cunoastere spirituala, un devorator de carti din biblioteci pt cunoasterea adevarului absolut, urmand ca apoi sa-i invete pe altii si sa le daruiasca din cunoasterea lui. Dar in VI? Ce sa insemne VI? E adevarat ca Eminescu n-a fost niciodata de capul lui, mereu a depins de altii, cel putin asa am inteles eu din ce-am citit. Iar trigonul cu Saturn in cadere din X, poate fi semnul ca va cunoaste faima si gloria datorita acestui imbold spre spiritualitate, dar ceva va fi trist in toata aceasta afacere.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 13, 2006 9:36 pm 
Deci sa inteleg ca am trecut deja la pct. 2-repartizarea planetelor pe horoscop si relatia care se realizeaza intre acestea.

Eu ma voi opri putin asupra lui Mercur situat in casa 7 si Capricorn, si care face o cuadratura 'infioratoare' cu Uranus-Pluton.
Pozitia lui Mercur da un spirit patrunzator avand perseverenta saturnienilor si care aduce popularitate in cercurile literare, nativul fiind un bun orator. Asta e adevarat si verificat :) :wink:.
Insa cuadratura respectiva ma gandesc daca nu e 'responsabila' pt boala sa impreuna cu conjunctia Soare-Lilith.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 15, 2006 10:34 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Problema ridicata de tine Mihaela, cred ca vine mai mult sa indice latura deschisa a conflictelor sale si anume conflictele verbale. Duritatea verbala pe care o folosea Eminescu era adesea confundata cu aroganta si, in ciuda tonului sau dur, categoric, si a dominarii puternice pe care o exercita asupra a tot ceea ce implica asociere, interactiune, raport de complementaritate, profunzimea lui Mercur in Capricorn a fost, sa zicem, un compromis de destin. Aceasta pozitie este insa prin ea insasi purtatore de conflict pentru ca tranforma indoielile sale interioare (cuadratura lui Mercur cu Uranus si Pluton) in dispute puternice cu cei mai buni, cu liderii grupului in care doreste sa se integreze, nu din placerea de a se certa, pentru ca Mercur in Capricorn aduce pacifism si intelegere, ci din necesitatea de a afla raspunsuri.
Ca fire el era deopotriva glumet si inclinat spre petreceri (Luna in leu, Venus in Sagetator, Mercur in Gemeni), dar si ganditor si mistic, dornic de cunoastere directa si de a trai emotia care sa-l elibereze de indoieli.
A avut insa si o latura mai putin placuta pe care nu stiu sa o fi explorat cineva - ii placea sa se joace cu mintile oamenilor... he he cam sadic!!!!. Aceasta latura sinistra data de Lilith in Capricorn si de Saturn in Berbec este ajutat de Marte retrograd in XII. Pentru mine acest Marte in XII pare sa aduca solutia vietii sale scurte si intense. Marte in Gemeni chiar confera, ca trasatura, intensitate pana la limita rezistentei si poate putin dincolo, ceea ce duce inevitabil la epuizare si autodistrugere... si cum casa XII este o casa a conflictelor nedeclarate, a disputelor de culise, care erodeaza structura din interior, intelegem ca viata sa a fost scurtata de diminuarea rezistentei in fata unei opozitii masive pe care atrebuie sa o suporte din partea celor din epoca sa. Este chiar emotionanta aceasta ipozitaza si in general aceasta trasatura vine din izvorul Capricornului care simte conflictul imediat si nu se linisteste decat cand aceste se stinge din interior. Poate de aceea a cautat cu atate ardoare linistea intr-o relatie imposibila... probabil a preferat sa viseze la o iubire pe o stia din start utopica, decat sa se amestece cu medocritatile din vremea sa.
Raspunsul astral la problemele sale cotidiene ma face pe mine sa cred ca Eminescu a fost extrem de dezaprobat si ca recunoasterea sa de acum este cu atat mai valoroasa cu cat nu a devenit in timpul vietii un anonim, cum s-a intamplat cu altii, ci a rezistenat eroic in fata negatiei celor din epoca sa, pentru fi cu adevarat recunoscut dupa aceia.
Mihaela, te-ai oprit pe un aspect foarte important din tema lui care are tendinta de a schimba putin balanta, echilibrul. Daca Mercur in Capricorn ar fi adus liniste si nu ar fi scos la suprafata indoielile sale, atunci consumul interior ar fi avut o intensitate mai mica. In lipsa acestei tendinte el s-a consumat la o mare intensitate.
Eminescu nu a murit de o moarte naturala. Marte retrograd in casa XII, cu Saturn guvernator natal in cadere pe casa X si cu Mercur guvernatorul casei IV aflat intr-o pozitie delicatat putem spune, atunci cand ne referim la viata sa sociala, ca finalul ei a fost predestinat ca posibila perioada nu ca eveniment si actiune finala. Mai direct spus a deranjata atata de tare pe cine nu trebuia incat o interventie mica din partea lor a gasit ecoul lui Marte retrograd in XII si a actionat. Si cum casa XII este casa spitalelor si a penitenciarelor intelegem ca moartea sa in spital si nu in puscarie nu este un hazard al destinului.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 15, 2006 10:47 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:

coser wrote:
Calitatea ascendentului vine insa din puterea pe care o da guveratorului sau si a pozitiei sale speciale pe care o are pe tema - Luna. In felul acestea educarea gandirii se orienteaza spre trasaturile grupului de apartenenta, spre poporul din care face parte spre egregorul national.


Deci aceste trasaturi sunt date de pozitia Lunii in casa III?
Merci :)


Da, am extrapolat putin gandindu-ma ca daca Jupiter, care aduce in tema nevoia de spatiu, de deschidere, de expansiune a constiintei spre o tinta necunoscuta, dar intuit, este in Fecioara - semn de moralitate si regula sociala, traditie, analiza, detaliu, puritate si modestie, atunci trasatura conjunctiei Lunii cu Sensul Vietii privita prin prisma expansiunii sale morale si traditionale, aduce ca prim efect un atasament afectiv (Luna in Leu) fata de poporul sau, perceputa ca o demnitate ca o mandrie. Este semn ca Eminescu a iubit cu adevarata acest popor si ca, fiind un tip profund si atent nu doar la informatie ci si la intuitie, valorile pe care le aprecia nu puteau fi decat pe vibratia lui Jupiter in IV (in analogie cu Racul semnul ascendentului) in Fecioara exprimat de conjunctia Luna NN.
Luna conjuncta cu NN mai arata si ca a fost tare iubit de femei... poate si pentru ca le sucea mintile cu versurile... he he, dar ne intoarcem din nou la Lilith in Capricorn :evil: ... era chiar sadic in jocurile sale.... :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 12:15 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Super interesant comentariul tau, Coser, as putea spune ca iti creaza si imaginea, parca-l vezi, incepi sa-l intelegi, sa-i intelegi mecanismul. Am acelasi sentiment pe care l-am avut cand am citit prima oara "Viata lui M. Eminescu" scrisa de G. Calinescu, oricum, aceeasi asteptare febrila de a afla ceva nou, si emotia descoperirii..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 16, 2006 9:37 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
http://www.filelodge.com/files/room27/7 ... rnicul.mp3
http://www.filelodge.com/files/room27/7 ... eardas.mp3
http://www.filelodge.com/files/room27/7 ... Canari.mp3
http://www.filelodge.com/files/room27/7 ... 20tine.mp3


sa intram putin in atmosfera acelor vremuri ascultand niste piese incarcate de o nostalgie aparte...
dar parca il vazusem si pe Eminescu undeva la o masa retras intr-un colt impreuna cu un domn barbos, povestind cu patos cate ceva, pe care cica ii cheama Creanga, un bun prieten de-al lui...

... eh, ce mai vremuri!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 18, 2006 11:54 am 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Cu Marte retrograd lui Eminescu i-a fost greu sa se adapteze in societate . Nu stia sa-si afirme vointa atunci cind era nevoie ,prefera sa se izoleze sau avea momente cind reactiona agresiv si violent la cea mai mica provocare .
Marte mai este si guv casei XI -am putea spune ca ideile sale au atras dusmanii violente chiar din partea unor prieteni ,protectori care mai tirziu iau devenit dusmani ascunsi . Cind Eminescu se afla in spital se spune ca acesta ar fi fost lovit in cap cu o piatra de un alt nebun provocindu-i o rana care s-a infectat,grabindu-i astfel sfirsitul . Marte il reprezinta pe agresor ...si chiar tu Gheorghita spuneai ca Eminescu a deranjat atit de tare pe cine nu trebuia incit si-a gasit ecoul in marte retrograd din casa XII. Oare , agresorul chiar era un nebun sau .... ????


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 22, 2006 1:16 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Jupiter in IV ar trebui sa asigure o viata si un sfarsit de viata ca sa zicem asa, fericit si bogat, langa prieteni, dar fiind in exil si rau aspectat de Marte Rx in XII si Venus, va aduce contrariul, intarind tendinta lui Marte spre un sfarsit nefericit in izolare. Venus in VI aduce o sanatate buna, daca nu se fac abuzuri. Iar abuzurile sunt indicate de careul cu un Jupiter ca vai de el, si de faptul ca Venus in VI e guv. V, ceea ce ar insemna abuzuri la capitolul placeri.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 22, 2006 10:01 pm 
cred ca am putea trece la pct.3 - 'configuratii si elemente de factura karmica', nu?
Sincer, chiar sunt curioasa despre elementele karmice din tema lui Eminescu :?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 23, 2006 9:47 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
He he Mihaela, stiu ca iti place in mod deosebit astrologia karmica, asa ca incepe tu, please :arrow:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 23, 2006 10:10 pm 
Bine Mihnea :lol: :lol: :) Am inteles :wink: Asa ca iata ca voi incepe eu:

In primul rand ma voi referi putin la configuratiile temei. Si as vrea sa va spun ca daca se adauga si Part of Fortune, se observa o superba Stea a lui David, deci imprastierea planetelor pe astrograma indicand astfel un model mai evoluat, adica el a trait mai multe existente si experiente pe care le-a inteles si le-a insusit. Acest lucru e indicat de nr relativ mare de trigoane si sextile care acum il ajuta in depasirea karmei.
De asemenea exista careul in T format din Mercur, Junon si (Uranus-Pluton) fiind un careu in T cardinal. Orice careu in T indica un blocaj si implicit un stres. In cazul acesta este motivat in cautrea raspunsurilor pt a-si micsora stresul interior, iar energiile cardinale sunt cele care trebuie utilizate.

Alt element karmic il reprezinta planetele retrograde. In cazul de fata Marte si Pluton.
Marte retrograd indica faptul ca el in incarnarile trecute a sublimat si a negat satisfactia nevoilor fizice, iar acum trebuie sa regaseasca adevarata lor valoare.
Consecintele unui Marte retrograd sunt lipsa de intelegere a realitatii fizice, cea mai simpla si dificultati in a-si coordona actiunile. In tema lui Eminescu Marte retrograd este in Gemeni, deci o manifestare la nivel verbal. Este certaret, agresiv, oscilant si reactioneaza la orice provocare, uneori fara prea mare discernamant, doar sub influenta impulsului. Fiind in casa 12(o casa karmica) lucrurile se complica.Se produce un fel de furtuna la nivelul sau mental, si chiar un dezechilibru care vine din teama de a nu produce ceva rau. Stie din vietile trecute ca este usor sa distrugi ceva fara sa pui nimic in loc.

Pluton retrograd indica greseli facute in vietile anterioare la nivelul vointei. Trebuie invatata toleranta si respectarea drepturilor celorlalti. Aici Pluton retrograd in Berbec da de asemenea multa energie, insa este folosita in mod impulsiv si haotic.

Aspectele dintre planetele karmice si cele personale este un alt element karmic.
In cazul de fata avem:- cuadratura dintre Saturn si Venus
- cuadratura dintre Uranus si Mercur
- cuadratura dintre Pluton si Mercur
Deci s-ar putea spune ca in trecut a esuat in exprimarea sentimentelor, practic s-a jucat cu sentimentele altora, ceea ce acum se intoarce impotriva sa provocand probleme afective si neplaceri sentimentale.
Iar cuadraturile cu Mercur indica faptul ca intelectul a fost utilizat incorect in vietile trecute, iar acum eforturile pt concentrare sunt foarte mari.

Ar mai fi de spus despre: Lilith, Noduri Lunare si multe alte elemente, dar va mai las si pe voi, dupa care voi mai reveni :)


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 24, 2006 9:40 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Saturn in Berbec indica o karma de agresivitate. Predispune la lovituri la cap (cu sau fara pietre)... Nativul are frica de a conduce, de a se afirma, dar odata aceasta lectie invatata, poate face aceste lucruri in mod intelept. In casa X, indica o karma sociala, recunoasterea venind in a doua jumatate a vietii, cand lectia ar trebui sa fie invatata.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 61 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group