It is currently Fri Apr 19, 2024 9:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Ingresuri solare
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 3:27 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Am incercat sa dau un Reply la http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=601 dar se pare ca nu e posibil asa ceva. Pacat. De aceea scriu aici, despre intrarea Soarelui in Leu.

Intr-o vreme si eu urmaream curent ingresurile planetare, si pentru intrarea Soarelui intr-un semn era foarte importanta pozitia de moment a guvernatorului acelui semn. De pilda, cind intra Soarele in Rac, era important unde se afla Luna, guvernatoarea Racului, si se putea afla oriunde pe zodiac. Acum o luna ea se afla in gradul 9 Taur, cu Simbolul Sabian: UN POM DE CRACIUN IMPODOBIT. In cazul intrarii Soarelui in Leu apare o exceptie, fiindca Leul este guvernat de Soare, care mereu se afla la 0.00 Leu in momentul ingresului sau in Leu, prin definitie, deci nu prea conteaza pozitia lui ca sa diferentieze un ingres dintr-un an de altul. Si atunci probabil capata importanta deosebita Neptun, planeta care isi are Exaltarea in semnul Leului.

La momentul intrarii Soarelui in Leu, de azi-noapte, Neptun se afla in gradul 19 Varsator, si Simbolul Sabian al acestui grad spune ceva despre acest ingres: UN INCENDIU DE PADURE, INABUSIT.
Mai poate fi importanta pozitia Ascendentului din tema ingresului, in acest caz la 11 Gemeni: TERITORII RECENT DESCOPERITE OFERA PIONIERULUI OCAZII DE NOI EXPERIENTE.

Am luat pozitiile din astrograma publicata de Coser.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group