It is currently Thu Mar 28, 2024 7:21 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: 23 Sept 2005 o zi interesanta - o astrograma interesanta
PostPosted: Mon Aug 21, 2006 1:17 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Tocmai citeam articolele despre Soare in balanta in 23 Sep. 2005. In acelasi timp analizam o astrograma a unei persoane nascute in 23 Sept 2005 in Oradea ora 8:35 PM. Avand in vedere ca combinatia a atras atentia as avea nevoie de cateva opinii legate de pozitia lui VENUS in Scorpion.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 21, 2006 9:05 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Cu Venus in Scorpion, raza de iubire a lui Venus se topeste in focul martian al pasiunii in zodia care guverneaza organele genitale, in asa fel incat, daca nu exista alte influente salvatoare sau restrictive in astrograma care ai facut-o, iubirea se va transforma in viciu, iar daca Luna si Marte sunt si ele in aceeasi zodie, iubirea se va transforma in dorinte nestavilite pentru placerile carnii.
Pentru cei cu Venus in Scorpion, putin important este daca aceste abuzuri se fac in sau in afara casatoriei, natura nefiind preocupata de a legaliza legile inventate de oameni;aceste practici fiind o violare a legii firii vor fi pedepsite.

Aceasta pozitie a lui Venus dezvolta si iubirea pentru lux, pentru orice lucru care trezeste emotiile si gratifica simturile.
Venus bine plasata in Scorpion este susceptibila de a procura o mostenire.
Venus in Scorpion da si o mare forta de creatie, dar de multe ori aceasta forta de creatie se iroseste datorita vietii tumultoase si plina de vicii.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 21, 2006 9:18 pm 
Uite si tema pt 'o zi interesanta':)

Image


  
 
 Post subject: marte este in receptie mutuala
PostPosted: Tue Aug 22, 2006 10:30 am 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Marte este in receptie mutuala. plasat in Taur. (de regula o receptie nutuala este benefica - nu stiu daca si in cazul asta!!) mai exista si un careu in T cu Saturn si Neptun. (poate fi asta o restrictie?!), de asemenea Jupiter este in Balanta bine aspectat de Puton care impreuna fac un yod cu Marte. sincer pt. mine e prea complicat ca gasesc o interpretare.:(
Si ca sa fie toata garnitura completa Lilith isi baga si ea nasul in careul in T dintre Venus Saturn si Neptun - fiind in opozitie cu Neptun. Oricum Venus in casa 7 asa stresata nu cred ca o sa duca la o casnicie usoara... + ca intervine si Uranus cu un trigon care parca mai mult incurca decat sa ajute ( aruncad tendinte la independenta si gesturi excentrice).
Luna in Gemeni intra si ea in combinatie cu Neptun Uranus si Venus formand o structura de aripi de pasare cu trigoane precum si un yod cu Venus si Nodul Nord. Iar Soarele si Mergur sunt plasati in balanta in semnul lui Venus, Mercur formand un yod cu Saturn si cu Uranus. ( ma simt ca si intr-un hatis fara iesire)
Parca ar fi un coctail de senzatii, vise, simturi si dorinte toate apasand-o pe Venus. Oare care va fi nuanta care va prevala? si cum se va manifesta Venus?

Va multumesc pt. opinii.


Last edited by marius on Tue Aug 22, 2006 10:51 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 22, 2006 11:11 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Intr-o receptie mutuala, fiecare planeta o ajuta pe cealalta, sa-si indeplineasca misiunea in casa pe care o ocupa. Cu cat planetele sunt mai mult in armonie cu vibratia semnului in care se afla, cu atat pot ajuta mai eficient. In acest caz :( , marte in taur este in exil, iar venus in scorpion este de asemeni in exil.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 22, 2006 10:14 pm 
Practic discutam despre o 'persoana' nascuta in 2005 :). Acest bebelus Balanta cu ascendent in Taur si cu Venus in casa 7, nu cred ca va avea o casatorie grea, desi cine stie ce va mai fi peste 20 de ani :? :roll:, poate notiunea de casnicie va avea cu totul alte conotatii. Si fiind venusiana total nu cred ca e cazul sa ne facem griji prea mari pt ea cu atat mai mult in privinta relatiilor, pt ca o Balanta se descurca de obicei excelent.

Dar discutand despre Venus in Scorpion, ea este in exil, adica e un pic cam suparata, adica chiar 'face urat' uneori. Practic poate fi patimasa, pasionala, geloasa.
Trigonul cu Uranus o face sa fie indragostita de libertate si nu poate fi constransa. Modul de exprimare este unul rafinat, iar multiplele prietenii pot fi originale si interesante. In nici un caz plictiseala nu are ce cauta aici. Iar aspectul nu este nefavorabil unei casnicii reusite ba dimpotriva dragostea se impleteste cu romantismul.
Exista insa cuadratura Saturn-Venus, care in general e considerata rea, eu aici as considera-o ca un element menit sa-i atraga atentia lui Venus si sa o tempereze. Adica se va simti atrasa intr-un iures de desfatari ele simturilor, insa Saturn o va tine pe loc. Va fi cam dureros, insa Saturn doar asa stie sa actioneze. El e grav si serios, nu-i arde de gluma niciodata.
Asadar se va simti divizata intre placere si detasare, si va fi pusa in situatia de a sacrifica anumite lucruri sau sentimente in numele datoriei. O Venus tinuta in frau de catre Saturn va resimti dureros orice despartire sau pierdere si va acorda o atentie exagerata unor chestii minore pe care le va considera esecuri.
Oricum una peste alta, cred ca situatia nu e chiar rea.


  
 
 Post subject: Multumesc MIHAELA
PostPosted: Wed Aug 23, 2006 11:13 am 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Multumesc MIHAELA.

Cum iti ziceam...( eu sunt doar Amator :D - recunosc) pe mine multitudinea de aspecte pe care le facea Venus ma dezorientat complet.

Citisem in D. ciuperca ca un model planetar tip Inprastiere daca are un careu un T este benefic. In cazul de fata nu stiam cum o sa reactioneze Venus in Scorpion.
Inca o data multumesc pt opinie...

Marius


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group