It is currently Fri Mar 29, 2024 12:54 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 2 of 2 [ 96 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 1:43 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
witch,

nu crezi ca ea s-ar putea transforma (in bine) abia cand isi va fi parcurs calea pana la capat? zic asta din cauza configuratiei "zmeul" intre luna/neptun - soare - jupiter/NN/marte - pluton. orice crede ea ca va afla la finalul acelei cautari, acel lucru o va elibera.


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 7:39 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
witch wrote:
a acceptat intr-un final sa mearga incepand cu saptamana urmatoare la psihoterapie. E un pas.


Este laudabil gestul tau, witch, nu e putin lucru faptul ca a acceptat, ai facut-o sa constientizeze ceva...dar ma tem ca n-o s-o ajute prea mult, raul la ea e prea mare. Singurul care o poate ajuta este Dumnezeu, dar cum nu crede..e extrem de greu. Ma gandesc ca daca si-a pierdut credinta in noaptea de Inviere are o semnificatie, totusi cred ca barbatul acela avea ceva diabolic si ca a avut la modul inconstient o influenta uriasa asupra ei (Marte in casa IX-a, eu ma gandeam ca un barbat violent a sechestrat-o la un drum in strainatate, dar prin cuadratura la casa a XII-a poate sa insemne si ca i-a adus multa suferinta si ca a facut-o sa-si piarda credinta)..

Nu stiu, poate si faptul ca te poti ruga pentru ea ar putea s-o ajute, poate o convingi sa stea de vorba cu un preot. Daca iti este scris s-o salvezi, acest lucru tu poti sa-l vezi si din sinastrie, poti sa gasesti indicii despre cum ar trebui procedat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 2:03 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
atunci... in noaptea Invierii, a fost vorba de un viol, cumva?



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 6:51 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Ma gandeam cum ar fi sa vedem tranzitele din acea noapte de Inviere... :roll:



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 9:23 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
mermaid wrote:
atunci... in noaptea Invierii, a fost vorba de un viol, cumva?


Sau de un ritual?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 11:41 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
si totusi eu de ce nu vad nicaieri data nasterii misterioasei?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Dec 03, 2006 9:59 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Verronica wrote:
si totusi eu de ce nu vad nicaieri data nasterii misterioasei?


Buna intrebare!... witch a considerat ca e mai bine sa dispara datele de nastere... he he
Nu se poate sa se discute despre o tema fara sa avem datele. Witch te rog, ori postezi tema fara sa se vada datele, ori imi trimiti pe privat datele si eu voi posta tema ei fara caseta informativa cu datele si coordonatele nasterii.
Cu totii iti respectam dreptul de a o proteja, dar o tema trebuie cumva sa apara...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Dec 03, 2006 10:59 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
:)
iata tema dupa datele pe care le-am primit pe privat de la witch cu cateva minute in urma...
.. Hm, despre tema asta se pot spune mult...
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Dec 03, 2006 11:52 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ca are sau nu o personalitate controversata este inutil sa mai spun, pentru ca s-a spus deja in multe din interventiile la acest topic.
Consider ca s-a insistat prea mult pe acea latura dezordonata a personalitatii sale, fara a indica o pozibila cauza, ca s-a indicat prea precis aspecte ale fizicului sau fara a indica ce anume din corpul sau sustine un anume tipar psihologic si, poate, cel ma controversat aspect al interventilor, vine din dorinta de a descoperi din tema ce loc isi cauta cu disperare aceasta copila in societate.
As adauga la toate aceste caracteristici pozitia speciala pe care o are destinul sau in raportul pe care aceasta fata il are cu semenii.
Astrologia karmica nu ascunde trecutul asa cum o face, uneori, astrologia natala. Luna in Sagetator, alaturi de un Neptun aspru si fals, creste in mintea ei dorinta de recunoastre intr-un sector social unde in trecut mintea nu a facut fata, unde regulile sociale au inlocuit emotia. Luna in Sagetator pe casa I este chiar cheia trecutului sau aspru si traumatizant si poate si solutia problemelor sale. Daca luam in calcul ca Berbecul de acum este Racul de altadata, iar Sagetatorul de acum indica succesul venita dintr-o cultivare, in mare parte, pozitiva a Fecioarei intr-un trecut indepartat, intelegem ca succesul si esecul ei de acum sunt indicate pe karma de semenele Fecioara si Rac unde gasim Lumina si Intunericul (Jupiter si Saturn) cautand sa construiasca o personalitate a emotiilor (Luna in sagetator pe casa I, sagetatorul guv analogic al casei IX).... casa VIII este insa goala.
Fata de care spune witch este plina de calitati, chiar daca duce o viata grea si incarcata de responsabilitati. Daca Luna din casa I ne duce spre Saturn si Jupiter, ambele retrograde (restante) pe Fecioara, Soarele din Berbec, cu care Luna face trigon (intelegere, autoexprimare) ne duce spre Rac, o zodie goala, stapana casei mortii, renasterii, degradarii si sexualitatii.
Privind prin acestea citim un trecut incarcat de aceleasi responsabilitati ca si acum (NS in Pesti pe o casa guv de Uranus ce ascunde in Scoprion puterea analogica a lui Pluton trimisa asupra personalitatii de acum (Pluton guv analogic VIII - Racul si Luna stapanii de acum ai casei VIII), Luna in casa I). Ceva se repeta. Ea cunoaste o limba necunoscuta noua si prin acest grai ea da dovada de o abilitate speciala de a combina riscul si reusita, succesul cu deziluzia, viata de camin cu disperarea de a fi in permanenta pe drumuri sau cu gandul la plecat.
Hm, frumos si educativ pana acum, dar nu putem sa stim daca toate aceste trairi vin din maturitate sau din alegerea unui drum clar in viata. Eu spun clar si raspicat ca NU! Un Venus in Gemeni pe casa VI aduce disperarea bucurilor si tristetea muncii de jos pentru ca se opune lui Uranus pe semn de inconjunctie, la limita superioara a orbului admis. Ea nu vrea sa i se intample asta, dar e poate face? Doar asta stie sa faca...
Ce anume face? Hm, probleme...siesi. Orice profesie ar aborda ar intampina intai opozitie cu Saturn retrograd pe IX, care ii va duce din trecutul sau exact teama care a dominat-o si nu a lasat-o sa incerce atunci ceea ce acum incearca din nou. Aceste tatonari devin in aceasta viata prin semnul Rac (trecutul sau) argumente in favoarea deziluziei. Prin aceste deziluzii zambetele ei devin vulgare si acre, iar dorinta ei de bine ceva care o face sa-si consume un talent, o abilitate, o frumusete interioara (trigon luna-soare) pe idealuri aberante si iluzorii.
In concluzie, da impresia ca trece prin usi, ca este puternica si imbatabila, ca nu exista ceva in viata asta care sa nu fi incercat, dar ea este o naiva si se simte ca un copil uitat.
Viata ei se rezuma la lectii morale. Ea nu vrea bani, ci confort, nu vrea sa stie, ci doar sa fie pregatita si in nici un caz nu vrea sa i se ingradeasca libertatea de dragul acestor doua trasaturi amintite mai sus, ci vrea sa fie lasata in pace sa-si cultive viata asa cum considera de cuvinnta.
Aceasta combinatie de disperare si independenta este o dezodine mentala si vine dintr-o slabire a lui Venus in Gemeni, ce ii poate aduce pe langa asta si o boala psihica, fobie, caderi psihice repetate, pe care si le ascunde dintr-o alta teama - teama de dispret.
Daca vrea cineva sa o vada zambind sincer atunci sa-i spuna "eu cred ca esti un om puternic", iar daca vrei sa o dobori nu trebuie decat sa o jignesti in public, indiferent ce i-ai spune. Iata cat de bine pot convietui calitati psihice contrare intr-un corp fragil de femeie si cat de respingatoare poate fi aceasta labilitate psihica, in cazul ei.
Ca este masculina sau nu, ca este rea sau nu, ca sufera sau nu, ca intelege sau nu, ca poate face tot ce-si pune in cap sau nu, deja nu mai este important in analiza karmica a temei sale. Toate acestea se rezuma la a avea sau nu rost sase exprime in acest mod. M-a bucura insa retogradarea atator planete... ceva in trecutul i-a adus aceasta deriva, dar se mai poate salva pentru ca prin Marte conjunct cu NN pe casa IX (alaturi de planetele retrograde) ea cam are dreptul sa faca multe...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 04, 2006 1:56 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
in noaptea Invierii, a fost vorba de un viol, cumva?


Nu, a fost un act la care a raspuns voluntar. Dar din toate experientele de acest gen pe care le cunosc, 3 la numar, dintre care o prietena de-a mea, au avut urmari negative, hemoragii puternice, frigiditate ulterioara, iar in cazul prietenei mele, la foarte putin timp dupa Inviere, adica dupa noaptea in care a hotarat sa-si piarda virginitatea, a fost victima unui viol, care ulterior a aruncat-o in patima alcoolului.

Coser, foarte aprofundata interpretarea ta. Si acolo unde elementul karmic iese in evidenta si se impune deosebit de puternic in tema ei, pot sa adaug ca devine cu atat mai important a se tine cont de el in aceasta existenta. NN in Leu ii cere sa fie creativa in vederea arderii karmei sale si sa gaseasca exact solutia salvatoare pentru a depasi blocajul. In schimb nu se intampla asta. Pot spune ca viata ei de pana acum a adancit si mai rau karma asta, deja ea generand niste reverberatii atat de puternice, incat e greu de spus, daca atunci cand Saturn va face conjunctie cu Saturnul natal, va reusi printr-un anumit tip de autocenzura impusa, sa-si regaseasca credinta (aspectul se face pe casa a IX-a) sau sa cada in Iad pentru totdeauna.

Plecasem de la problema posedarii. Si daca este adevarat ca ea ar fi posedata, inseamna ca nu este decat o victima? Daca da, atunci la 29 de ani are sanse 50% sa o ia pe drumul drept, fara a putea insa sa evite consecintele karmei create in aceasta viata prin suportarea unei boli grave poate sau prin nebunie, urmare a unei constiinte extrem de caustice, care o va trimite in lumea irealului , ca unica solutie de evitare a confruntarii directe cu imaginile belzebuthiene :D pe care sigur nu are cum sa si le stearga de pe ecranul mental.

SAU....Jupiteri si Saturn retrograde in Fecioara pe casa credintei..Sa fie vorba de sacrificiu? Oare Maria Egipteanca n-a trait aceeasi drama? http://www.credo.ro/proloage.php?data=0104&i=1

Dumnezeu stie! Ea are mare nevoie de informatie, si asa cum ai zis si tu Coser, se poarta ca un copil, gata oricand sa sara in cap, care nu isi cunoaste consecintele propriilor fapte.

Si cum psihiatri sunt mereu pregatiti cu definitii vis-a-vis de orice tip de comportament, sexual sau nu, aberant sau nu, sau posedare demonica (va recomand sa vedeti filmul Exorcizarea lui Emily Rose) si pentru ca acest post reprezinta o ghicitoare, cum credeti ca se numeste din punct de vedere medical boala de care sufera? Cand am spus ca m-a speriat, asta se datora unor descrieri fabuloase pe care le facea referitor la experientele sale sexuale, ca si cum as fi vorbit eu de una dintre cele mai abundente cine pe care le-am luat acum vreo 7 ani, care a avut nu mai putin si nici mai mult de 19 feluri de mancare, puse pe masa, in farfuria fiecaruia. Doamne Sfinte, pe mine ma apuca remuscarile numai cand ma gandesc cat am putut sa bag in mine, noroc ca am refuzat sa mananc 2 melci scarbosi si negriciosi care balteau mizerabil in cochiliile lor.
Nu exista experienta de tip sexual pe care sa nu o fi trait si nu exista numar de parteneri care sa fie prea mic in timpul unui singur act, precum si faptul ca partenerii ei se ridica la ordinul ...miilor. :shock:
:?: :?: :?:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 04, 2006 8:04 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
witch wrote:
Plecasem de la problema posedarii. Si daca este adevarat ca ea ar fi posedata, inseamna ca nu este decat o victima?

Parerea mea este ca in astfel de cazuri exista si o vina, de obicei slabiciunea, lipsa credintei....desi este foarte, foarte greu de spus, nu in toate cazurile este asa...stim doar ca Isus insusi a fost ispitit, dar El nu a cedat..
Daca ar fi posedata, acum ea ar fi o simpla victima...dar cum s-ar putea depista momentul in care ea a devenit o victima? Poate momentul a fost chiar in acea noapte de Inviere?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 04, 2006 9:03 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu nu cred ca este posedata... cred ca amesteca putin timpurile... ambitiile ei nu sunt deloc rationale pentru ca ba ii place, ba nu-i mai place, ba nu intelege, ba intelege, dar oboseste repede gandindu-se la cate are de schimbat in viata ei si se lasa dusa de val, pentru ca ii este mai bine asa. Faptul ca este imprastiata, ca mai are si un destin bizar pe care nu prea doreste sa-l infrunte direct cu curajul celui care vrea sa gaseaca esenta, nu inseamna ca este posedata.... iar daca prin ceea ce face ea credeti ca a atins limitele superioare ale vulgaritatii sau oricum ca ar putea fi posedatat doar pentru ca face ceea ce face, atunci cu siguranta nu ati citit "Cele 120 de zile ale Sodomei" de Sade... acolo veti gasi lucruri care va vor ingrozi si va vor zdruncina moralitatea... exista si un film dupa aceasta carte, care nu este loc nou (1975),in regia lui Pier Paolo Pasolini, dar pe care nu l-am vazut.
Macar de curiozitate deschideti aceasta carte, ca oricum toata ma indoiesc ca o veti putea parcurge.... eu n-am putut...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 04, 2006 9:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cand o persoana este poseda inseamna, in primul rand, ca este dominata de obsesii, temeri morbide ce ii ofera o alta logica asupra si o alta perceptie asupra vietii. Posedarea poate crea individului o alta identitate, ascunsa ochiului obisnuit, una malefica ce se spijina pe atitudinea de victima, vizibila in viata reala.
M-am uitata indelung la tema ei si, sa-mi fie cu iertare, dar nu pot identifica nicicum aceasta posibil stare de posedare. Mult mai usor pot gasi aceata stare in tema Marchizului de Sade, despre care nu se prea indrazneste sa i se atribuie aceasta acest staut, pentru ca agresivittea mesajelor sale inspira teama, pe cand pe fata asta, a carei tema o discutam, o putem considera o victima si a sa si a celor din jurul ei si in nicum caz nu poate fi considerata un model de anarhie, ci cel mut excentrica. Ei ii este frica de excentricitatile ei in timp ce lui Sade nu i-a fost... poate e nepotrivita comparatia, dar omul il acuza foarte usor pe cel care nu se conformeaza normelor cu care el este obisnuit... Cu totii suntem asa si, observandu-ne reactiile, am putem sa intelegem si mai bine, cum sunt oamenii de langa noi.
Image

cel mai concret caz de posedare, care imi vine acum in minte, este cea care reisesa din tema de mai jos
Image

Tema este a unui prieten, a carui constiinta a atins, cu ani in urma, lumea umbrelor si nu stiu sa-si fi revenit vreodata. Este foarte lucid, chiar foarte practic, vesel, dar in permanenta atent la detalii ascunse ochiului obisnuit. Nu numai ca se poate juca usor cu gandurile celorlalti, dar miroase frica asa cum o face o fiara in cautarea pradei. Mi-am calit increderea langa un astfel de om intr-o etapa grea a vietii mele... de aceea stiu cat de subtila poate fi aceasta stare, atunci cand ea exista.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 05, 2006 7:22 pm 
Din cele doua teme prezentate, reiese ca sunt aspecte rele intre Mercur, Pluton si Lilith. Este ori opozitie sau cuadratura Mercur-Lilith, ori opozitie sau cuadratura Pluton-Mercur. Deci Mercur este atacat de cei din infern adica s-ar putea spune...


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Dec 06, 2006 5:46 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Posedarea are legatura cu Pluton si cu opozitiile primite de la Pluton. Am subliniat, pentru ca posedarea nu apare datorita cuadraturilor. In cazul opozitiilor indivizii respectivi pot controla mai putin situatia si pot cadea in capcana chiar daca erau initial credinciosi, asa cum era si fata prezentata de mine.
In hartile prezentate mai sus avem Pluton opus Mercur, Pluton opus Luna, iar in exemplul dat de mine avem Pluton opus Soare. Se poate spune ca tipurile de posedare se realizeaza astfel la nivelul diferitelor corpuri fizic, mental, emotional, astral...Astfel Marchizul de Sade avea o minte posedata si un condei la fel de posedat, prietenul tau a fost atacat in inteligenta sa emotionala, iar subiectului acestui topic i-a fost posedata insasi individualitatea, spiritul sau, energia sa vitala, puterea de conectare la planul superior.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Dec 06, 2006 10:12 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
coser wrote:
Daca luam in calcul ca Berbecul de acum este Racul de altadata, iar Sagetatorul de acum indica succesul venita dintr-o cultivare, in mare parte, pozitiva a Fecioarei intr-un trecut indepartat,...


Coser,te rog ,vrei sa explici putin ,daca este vorba despre doua existente diferite [de alta data] ,caci altfel,nu inteleg cum Sagetatorul de acum este Fecioara de alta data,daca Berbecul de acum este Racul de alta data.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Dec 06, 2006 11:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sigur ca este vorba despre vieti, nu despre experiente in cadrul aceleasi existente.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 07, 2006 12:08 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
witch wrote:
Posedarea are legatura cu Pluton si cu opozitiile primite de la Pluton. Am subliniat, pentru ca posedarea nu apare datorita cuadraturilor. In cazul opozitiilor indivizii respectivi pot controla mai putin situatia si pot cadea in capcana chiar daca erau initial credinciosi, asa cum era si fata prezentata de mine.


cand am citit asta am ramas afis....witch, te rog lumineaza-ma si pe mine ca si eu am pe harta Pluton R in casa VIII si Balanta opozitie Marte in casa II si Berbec :roll:

ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 07, 2006 12:20 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
coser wrote:
Sigur ca este vorba despre vieti, nu despre experiente in cadrul aceleasi existente.


...acum chiar ca nu mai inteleg nimic...adica vrei sa spui ca semnul solar imi arata o viata anterioara iar Ascendentul "alta" viata anterioara :roll: cu alte cuvinte, pe harta de acum nu gasesc informatii referitoare doar la viata anterioara acesteia de acum :!: :?:

Coser, te rog explica aceasta teorie si de ce de la Berbecul de acum iau patru case :arrow: Taur, Gemeni, Rac iar de la Sagetator iau tot patru case dar invers :arrow: Scorpion, Balanta, Fecioara.

Multumesc,

ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 07, 2006 12:48 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
cand am citit asta am ramas afis....witch, te rog lumineaza-ma si pe mine ca si eu am pe harta Pluton R in casa VIII si Balanta opozitie Marte in casa II si Berbec :roll:


Eu sper ca din toate cate se discuta aici, se poate intelege ca nu pe toate hartile o opozitie sau un alt aspect va insemna acelasi lucru. Noi aici discutam cazuri specifice. Sa nu generalizam. Asta ce-ar insemna, ca toti oamenii care au un Saturn pe casa a XII-a sunt grav bolnavi?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 07, 2006 9:15 am 
Asa cred si eu. Din cate stiu eu despre culoarea aurei sau a sufletului, sau..., cineva cu o culoare albastra sau portocalie nu va putea fi niciodata posedat, chiar daca are un aspect specific din acesta in astrograma. Dar de fapt ce inseamna posedare? Este cumva posibilitatea ca o alta entitate (malefica si de foarte joasa vibratie) sa conlocuiasca in corp?

De fapt am vazut ca Gheorghita a spus ca fata pe care am studiat-o nu este posedata. Iar eu as crede ca opozitia Pluton-Soare nu poate face posibil acest lucru. Cred ca doar o minte ratacita si intunecata poate conduce omul spre fapte ingrozitoare, asa incat doar un Mercur atacat poate crea 'conditii prielnice'. In rest daca Soarele sau Luna (sufletul) sunt afectate cred ca produc doar suferinta omului respectiv, iar daca e Marte il pot face mai violent. Insa pana la o posibilitate de a fi posedat mai e. Asta cred eu...


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 07, 2006 9:24 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Witch, te rog frumos trimite-mi datele ei pe privat, pentru ca nu le mai am si as fi curioasa sa fac o corelatie intre planetele natale si chakre, poate ne mai dam seama de ceva in plus. Parerea mea este si ca totusi ea este o victima a unor forte oculte malefice, nu stiu daca asta inseamna posedare, dar ceva in ea cred ca s-a rupt in acea noapte de Inviere si a devenit intr-un fel o victima.
Nu sunt deloc de neglijat celelalte aspecte, asa cum zicea si Gheorghita si cel mai important aspect este pana la urma acela ca in karma ei se ascund multe, karma este adevarata cauza a oricaror suferinte, in mod sigur aceasta fata nu a ajuns intamplator aici.. Se spune ca in momentul in care apare suferinta suntem pe drumul cel bun, pentru ca procesul de ardere a karmei a inceput, iar daca nu noi am declansat acest lucru prin constientizare si purificare, atunci destinul ne aduce transformare prin suferinta. Se pare ca ea inca nu sufera, nu contientizeaza, asta este mai grav, ea inca isi mai creaza o karma negativa.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Dec 07, 2006 10:20 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Am gasit datele ei, diagrama arata asa

yang side
emissive CHAKRA yin side receptive

Jupiter
Saturn Ajna Mars-

Pluto Visshuda

Uranus Anahata Venus

Moon
Neptune Manipura

Swadisthana Sun


Muladhara Mercury



Marte - receptie Ajna- recepteaza la nivel mental energie de joasa frecventa, avand in vedere ca Marte este afectat in tema ei.

Pluto emisiv- ar fi trebuit s-o ajute sa-si foloseasca altfel energia, dar opozitia se pare ca nu a ajutat-o.

Swadhisthana- receptie solara, dar Soarele si el este afectat, in cazul acesta receptie de energie negativa

Ce ma frapeaza este pozitionarea Venus si Uranus in dreptul chakrei inimii, ea ar fi trebuit totusi sa simta si sa emita iubire, dar cum ambele planete fac relatii proaste, Anahata este influentata mai mult in sens negativ.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 08, 2006 5:01 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
witch wrote:

Eu sper ca din toate cate se discuta aici, se poate intelege ca nu pe toate hartile o opozitie sau un alt aspect va insemna acelasi lucru. Noi aici discutam cazuri specifice. Sa nu generalizam. Asta ce-ar insemna, ca toti oamenii care au un Saturn pe casa a XII-a sunt grav bolnavi?


Da, ai dreptate , eu sunt mai repezita de felul meu si se pare ca m-am pripit si de data aceasta :oops: Te apreciez pentru cunostintele tale si sper ca nu te-ai suparat pe mine.

ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Dec 09, 2006 2:18 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Astrograma in discutie cuprinde si un model"alien"[fiinte cu aptitudini deosebite,in stare latenta sau manifesta],si anume modelul"vas" prin conjunctia Luna/Neptun.
Aceste fiinte au o actiune de tip magnetic,absorbind cu usurinta anumite energii de la cei din jur [de tip neptunian in ac.caz]si atragand efectiv aceste fiinte.Ele pot juca rolul de PORTI catre anumite lumi paralele,aflate in rezonanta cu planetele respective.Bineanteles ca totul depinde de gradul de dinamizare a acestor capacitati in fiinta.Interesant ce se intampla in jurul acestor fiinte.

Ce parere aveti despre ac.teorie[idee]? In cazul de fata subliniaza magnetismul fiintei,dar acest lucru a reiesit din analiza astrogramei.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Dec 18, 2006 4:34 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Ce parere aveti despre ac.teorie[idee]?


Interesanta teoria, explicandu-se astfel si faptul ca o fiinta in mare proportie neatragatoare, poate sa atraga, desigur prin seductie hipnotica un numar atat de mare de barbati. Stau si ma gandesc...bine, bine, mananca ea barbati pe paine, dar totusi astia trebuie sa fie si ei oameni cu creier, personalitate, gusturi, discernamant, cu dreptul de a refuza o partida, daca tipa nu le place. Dar iata ca Luna/Neptun arunca un voal peste ochii celorlalti, aducandu-i in incapacitatea de a-si mai exprima altceva decat instinctele.

Ar fi bine ca atunci cand veniti cu o astfel de observatie sau exemplu sa spuneti de unde le luati, pentru lamurirea celor care isi cauta bibliografie : modelele sunt descrise pe larg in "Tainele astrologiei ezoterice"-Sorin Bratoveanu si sunt culese probabil din alte carti sau de pe net, apartinand cercetatorilor americani.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Dec 19, 2006 8:57 pm 

Joined: Fri Oct 20, 2006 7:42 pm
Posts: 22
Location: Bucuresti
In primul rand ... fascinanta dezbatere :)

witch wrote:
Quote:
Ce parere aveti despre ac.teorie[idee]?


Interesanta teoria, explicandu-se astfel si faptul ca o fiinta in mare proportie neatragatoare, poate sa atraga, desigur prin seductie hipnotica un numar atat de mare de barbati. Stau si ma gandesc...bine, bine, mananca ea barbati pe paine, dar totusi astia trebuie sa fie si ei oameni cu creier, personalitate, gusturi, discernamant, cu dreptul de a refuza o partida, daca tipa nu le place. Dar iata ca Luna/Neptun arunca un voal peste ochii celorlalti, aducandu-i in incapacitatea de a-si mai exprima altceva decat instinctele.



Witch, cunosc o femeie care nu-i cine stie ce ca fizic, dar are un efect "fulminant" asupra barbatilor, DACA au ajuns la o discutie fata in fata. Hipnotizare, vraja sau ce-o fi .. functioneaza ciudat. Dupa ... ramane efectul! Ce nu reuseste ea ? Sa comunice in mod real , mai degraba este totul in gesturi, feromoni, energetic cu ceilalti dar nu cu ea. Barbatii percep fara sa-si dea seama. Efectul ramane si dupa, pentru ca ei sunt ce-i care "au parte de libertate" si asta nu uita. pentru ea nu exista eliberare, din cauza asta cauta in continuare. Nu cred ca este posedare ci blocaj energetic pe o componenta de comunicare legata de EA, de ceea ce trebuie sa invete ea, sa auda, sa faca ... nu pot sa dau argumente care tin de astrologie ci doar informatia mea pur si simplu. E ca intr-un fel de bucla. Recunosc ca citesc mai mult Edgar Cayce decat carti legate de astrologie, dar ma straduiesc ... cross my heart!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 12:14 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Era o ghicitoare.

Va dati batuti?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 9:52 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
aries wrote:
Astrograma in discutie cuprinde si un model"alien"[fiinte cu aptitudini deosebite,in stare latenta sau manifesta],si anume modelul"vas" prin conjunctia Luna/Neptun.
Aceste fiinte au o actiune de tip magnetic,absorbind cu usurinta anumite energii de la cei din jur [de tip neptunian in ac.caz]si atragand efectiv aceste fiinte.Ele pot juca rolul de PORTI catre anumite lumi paralele,aflate in rezonanta cu planetele respective.Bineanteles ca totul depinde de gradul de dinamizare a acestor capacitati in fiinta.Interesant ce se intampla in jurul acestor fiinte.


Mi-ai dat o tema de gandire, aries...Eu am aceasta conjunctie in Scorpion, dar nu mi-am pus problema pana acum..Chiar am o fosta colega de yoga cu care discutam o data despre vampirii energetici (exista cineva in cercul nostru de cunostinte care iti absoarbe efectiv energia dupa ce discuti cu ea, efectiv cazi lat), dar pana acum nu mi-am pus problema ca s-ar putea sa fie cazul si la mine :(
Sa fie mai putin malefica la mine aceasta conjunctie prin faptul ca face sextil cu Uranus si Pluto si trigon cu Jupiter?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 10:00 am 
witch wrote:
Era o ghicitoare.

Va dati batuti?

Aaaa, dar mai este?? Eu credeam ca s-a spus tot. Witch, dar chiar e surprinzatoare fata!!! :lol: :lol:


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 10:26 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Am intalnit conjunctia Luna/Neptun pe casa I, dar in Fecioara, la o artista plastica, pictorita, cu inclinatii catre artizanat. Aceasta conjunctie presupune a darui, intr-un fel sau altul.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 10:37 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mersi mult, witch :)

Din punctul meu de vedere, eu ma dau batuta, sunt curioasa sa aflu mai mult despre acest personaj misterios.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 12:37 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Ok, am sa raspund maine. Poate mai apare vreo idee.
Si pentru ca pusesem problema ca ea ar putea sa se aseze intre boala si posedare, mi-a atras atentia saptamana trecuta un reportaj de pe ProTv, despre un profesor roman la Oxford, care a scris o carte dupa o serie de cercetari pe care le-a facut referitor la granita dintre psihiatrie si teologie. El insusi este psihiatru si teolog, din cate am inteles si m-a impresionat in mod placut, fiind de asemenea si un individ charismatic, punctul lui de vedere conciliator intre stiinta si parastiinta.
Apropo de asta, am avut ocazia sa cunosc pana acum trei schizofrenici si este foarte interesant modul lor de a se comporta, de a vorbi si de a privi viitorul. Tot ceea ce este bun se transforma in rau, tot ceea ce ar trebui sa fie sacru se transforma in profan chiar la momentul cand sacrul ar trebui respectat mai constient, de exemplu in Saptamana Mare, se amplifica atasamentele fata de pacat, etc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 9:27 pm 
witch wrote:
am avut ocazia sa cunosc pana acum trei schizofrenici si este foarte interesant modul lor de a se comporta, de a vorbi si de a privi viitorul.

Eu cred ca ar fi interesant si sa studiem cazul unui schizofrenic, witch :wink: Si daca ai cunoscut mai indeaproape o asemenea persoana e si mai bine ca detii informatii si amanunte din viata sa.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 12, 2007 9:54 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Un schizofrenic celebru, abil si superior multor oameni normali, conectat la o lume a ideilor-forta si capabil sa exprime ceea ce "a primit", este John Nash Jr. a carei viata complexa a inspirat filmul "A beautiful mind"
Desi este diagnosticat cu aceasta boala, el inca nu se considera bolnav si sugereaza asta, cu subtilitate, in autobigrafia sa.
Image

John Nash Jr
ImageImage



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 9:02 am 
Da Gheorghita, cazul lui John Nash Jr este cu atat mai interesant cu cat se considera ca el s-a vindecat de aceasta boala. Noi insa stim ca functionam sub influente nu doar astrale ci si a unor forte care ne ghideaza permanent, iar universul nostru mental nu are practic limite.

Medicii psihiatri considera schizofrenia drept o boala insa se considera ca nu exista o cauza anume care sa o declanseze.
Iata si o caracterizare foarte sumara a schizofreniei:
<<Stările delirante sunt foarte frecvente, nu apar totuşi în toate stadiile bolii, au un caracter bizar, de neînţeles, uneori magic sau mistic (idei de persecuţie, de gelozie, teama de a fi otrăvit, idei hipochondrice etc.).

Halucinaţiile (percepţii false) sunt mai ales auditive, bolnavii aud voci, dialoguri, primesc ordine imperative. Halucinaţiile pot apare şi în sfera olfactivă (mirosuri urâte) sau corporală (senzaţii dureroase sau de modificare a unor organe). Halucinaţiile vizuale sunt mult mai rare.
Alterări ale personalităţii: senzaţia de influenţă a personalităţii sau gândirii prin forţe exterioare (de ex.: prin hipnoză, unde radio), depersonalizare, derealizare. Bolnavul trăieşte o viaţă dublă, în lumea reală şi în lumea reprezentărilor delirante. Într-o formă extremă, bolnavul se încapsulează în el însuşi şi trăieşte numai într-o lume interioară fără contact cu mediul exterior (Autism).>>
Sursa: wikipedia


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 8:58 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Era vorba despre un caz de nimfomanie.... :idea: :idea: :idea:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 13, 2007 9:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da` cine a diagnosticat-o cu aceasta boala?
Te intreb pentru ca tema ei, ninfoanie nu prea aduce... aduce inclinatie spre desfrau, sexualitate puternica, afisata si vulgar... dar nu ninfomanie
Cred ca este o confuzie in diagnosticul ei pentru ca Luna guv VIII in I, nu prea duce ninfomanie... In general Luna in Sagetator aduce o evidenta a emotiilor, la fel ca si Venus in Gemeni, care nu au, intotdeauna, corespondent in realitate. Adica este suficient sa-si ridice putin fustita pentru a se crede despre ea ca este prostituata, ea nu va risposta si isi va juca rolul acesta, daca prin asta devine populara. Aceasta ciudatenie este specifica Lunii in Sagetator, dar si lui Venus in Gemeni... aceasta inclinatei spre teatralitate duce la promiscuitate, nu la ninfomanie.
Ceva din ceea ce indica ninfomania, adica desfranarea, aduce cu Uranus in XII cumulat cu Pluton din X, guv XII, dar cu Marte in leu pe XI, ea nu poate fi ninfomana... Poate fi obsedata de a domina barbatii prin intermediul sexualitatii, de a le arata ce neputinciosi sunt si ce putin ii pasa ei de neputinta lor, le poate arata ca ea este superioara prin pofta de viata si ca mizeriile lumii sunt pentru ea surse de extaz si bine...dar ninfomanie mi se pare cam mult...
Ma gandesc ca Pluton in Balanta opus cu Soarele din IV, aduce prea multa agresivitate pentru ca sexualitatea sa fie toata numai o placere... eu cred ca undeva s-a strecurat o greseala si ea cauta prin asta sa se razbune motivand placere, in timp ce ea este de fapt agresiva...
A spune ca e ninfomana e una, dar a fi cu adevarat e alta...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 14, 2007 4:07 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
A fost diagnosticata. S-a creat o dependenta exagerata de sex, ca de drog, de exemplu. Poate sa nu manance, dar nu poate sa nu faca sex. Nemaiavand timp si pentru altceva decat pentru sex, abia atunci s-a gandit sa-si castige existenta din asta, fiindca era mai simplu. Nu intervine relaxarea si descarcarea, vrea mai mult. Este in permanenta in cautarea unor parteneri noi, aproape zilnic, fiindca mai niciunul nu o poate multumi pe deplin. E greu sa spui despre ea ca are o personalitate puternica si face asta pentru ca vrea sa domine, ea fiind mai degraba o tipa la locul ei si destul de modesta. Tocmai ca aceasta problema nu i se potriveste ca si apucaturi, nu o defineste, mai degraba este ceva din afara ei...o boala, si spuneam eu...posedare.
Diagnosticarea i-a fost pusa, insa nu mai stiu daca urmeaza terapia.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 14, 2007 5:58 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
In tot cazul un Uranus retrograd din Scorpion pe casa bolilor grele opunandu-se la Venus de pe casa bolilor mai usor de tratat, dupa cum scrie la carte, un Venus ce are o legatura directa ca sexul, la o anumita dimensiune a sa, poate fi suficient sa defineasca o boala, zic eu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 14, 2007 8:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sigur, witch, ceea ce spui tu este adevarat... aceste pozitii indica dezechilibru, chiar boala, dar boala ei este una legata de dorinta... iar Marte in Leu pe casa IX e departe de ninfomanie... ori, cine altcineva se pricepe mai bine la dorinta, daca nu Marte? Evident ca nu doar marte duce spre asa ceva, dar daca marte e bine aspectat nu se ajunge la asa ceva... Celelale planete vin si nuanteaza, aduce un impuls pe langa pornirea lui Marte... Intreaba-i de exemplu pe sportivii care nu au Marte in semne de foc, in special Sagetator sau Berbec, cat de greu le este sa se mentina...
Eu insa m-am legat de altceva... de sineritatea ei... adica nu te poti prostitua doar pt ca iti place sa faci sex... ma rog, ca esti disperata sa faci sex, devii prostituata din alte motive. Poate deveni dama de companie si dupa o plimbare pe faleza sa se reuneasca in sanul familiei... :D dar asta nu este o meserie placuta, O Doamne... ca ele nu se mai pot lasa, asta tine de mentalitatea de grup, apartenenta si se explica printr-o manipulare de grup... cazul acesta este considerat standard in cartile are explica tehnicile de manipulare. Deci prostitutia este altceva...
Eu iti dau dreptate ca aceste planete pe axa XII-VI se leaga de senzorial si ca impulsul nervos o duce spre afectiune, dar ninfomania este ceea ce tema ei nu indica... nu prea are cum... iar ceea ce se spune ca e ninfomanie este o dorinta puternica de care ea se foloseste pentru a castiga ceva... Poate un fel de hipersexualitate motivata de tot felul de lipsuri (adica vrea sa compenseze un deficit emotional prin cultivarea unor astfel de dorinte) dar ninfomanie... sa ma ierte Domnu` nu vad!
Este adevarat ca intre hipersexualitate si ninfomanie diferentele sunt mici, in medicina, dar in astrologie sunt mari. Daca hipersexualitatea poate fi determinata de factori diversi si poate veni dintr-o distributie dizarmonioasa a energiei creatoare acum, in aceasta viata (deci poate veni din ceea ce face acum), ninfomanie vine intotdeauna dintr-o karma sexuala evidenta, iar femeia nu alege sa fie ninfomana, ci este disperata ca se intampla asa ceva cu ea... de aceea cele mai multe dintre ninfomane au stari depresive, disperare, uneori chiar ganduri sinucigase... ceva din asta are si ea, dar Venus pe casa VI in Gemeni duce la depresii si frunstrari, si opunandu-se lui Uranus acestea pot imbraca hainele patologicului. Pornind de la asta si facand conexiune cu faptul ca este prea dornica de sex i s-a pus diagnosticul de ninfomana, dar Marte, cum spuneam, e prea departe de acest diagnostic.... de asta spun ceea ce spun...
Iata un articol interesant, pentru cine nu este familiarizat cu termenii
http://www.kudika.ro/articol/relatii/33 ... iazis.html



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 12:15 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Martele ei este prost aspectat, fiind puternic, insa are un triplu aspect negativ: careul de la Uranus, careul de la Venus (careu in T) si conjunctia cu NN, dar si cu Jupiter, asa cum am aratat intr-un alt paragraf. Sigur exista trigonul de la Soare prin receptie mutuala, insa acesta deocamdata pare a fi doar Asul din maneca. Este o energie prea puternica, insa prost canalizata. Sa nu crezi ca ea isi pusese vreo problema pana sa vorbesc cu ea. Explora fara incetare, insa depresii avea. Ea le numea "nehotarari", insa de fapt erau nelinisti. Sport nu a putut face, pentru ca avea niste probleme de sanatate, parca oasele sau genunchii. Un Saturn culminant mai aduce si intepeneli. Deci daca ar fi putut face sport poate ca si-ar fi eliberat mare parte din energie. Si ca sa iti spun sincer, mie mi s-a parut un spirit destul de primar, pentru ca avea o judecata simplista si segmentata. Cum ii aduceai un contraargument, cum aproba de parca ar fi descoperit lumea in fiecare vorba. Si in aceasta situatie, chiar daca de-a lungul vietii ei actuale, poate fi posibila o transformare radicala, deja ea si-a creat un tip karma, acum, pe care nici CUCU nu i-o mai sterge. As numi eu ca si-a ratat tinta din pricina Karmei de ignoranta (respectiv aspectele de pe Gemeni/Fecioara/Sagetator), caci ignoranta, oricate vieti ar fi trait inainte de asta, a tinut-o in loc din evolutie.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 12:34 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, inclin sa-ti dau dreptate, in anumite aspecte, despre cum este ea mai ales pt ca ai cunsocut-o si o stii si aici nu te contrazic, insa mi se pare ca gresesti atunci cand o caracterizezi, ca spirit, doar dupa stadiul de acum. Un astrolog nu face asta, el are viziune de ansamblu si stiu ca si tu ai o astfel de viziune, ai dovedit asta de atatea ori, de aceea nu vreau sa o ei ca pe o observatie personala, ca nu este.
Ea acum este centrata pe Luna din Sagetator si Venus din Gemeni, de aceea are reactiile acelea de care spuneai si de aceea spun eu ca minte, in sensul ca nu spune tot, atunci cand este vorba despre ninfomanie... dar tema ei indica faptul ca planetele grele sunt trecute de 20 grade, la fel si Marte si ca doar planetele individuale sunt "tinere" in tema ei. Asta inseamna ca a avut experiente puternice pe segmentul social, ca a invata ceva doar ca, acest gen de existenta, pierduta in necunoscut, nu a experimentat. Mercur se opune lui Saturn, deci si-a dorit suferinta, a dorit sa uite cine este sau nu a inteles, iar Venus se opune lui Uranus, s-a temut dintotdeauna de independeta si acum este nesigura pe ea, dedandu-se la tot felul de practici.
Asa simplista cum spui ca este mentalitate ei, exact asa spune si tema, dar ignoranta nu este decat in ceea ce priveste Luna. Tipurile de karma se stabilesc pe moduri vibratorii, dar (a uitat Ciuperca sa spuna) ele se centreaza pe planeta focal a configuratiei care se formeaza, nu pe toate... tipul de karma nu se aplica tuturor planetelor cuprinse in aspect, ci doar planetei focar. In cazul noastru karma de ignoranta pe care ai amintit-o se aplica Lunii.
O fi acum prostuta, dar nu este ignoranta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 3:18 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Este posibil sa nu fiu eu in cea mai buna forma lingvistica, insa cum altfel decta ignoranta se numeste o persoana care dupa cateva mii de parteneri sexuali, nici ea nu poate spune daca a fost una, doua sau patru mii, nu te duci nici macare o data sa iti faci testul HIV sau hepatita B, C, DELTA ETC. Cand ajungi sa te tarai datorita unei boli mecanice, deocamdata, dar nu te duci la medic, ci te gandesti mai degraba unde iti gasesti urmatorul barbat, nu este ignoranta? Si nu este vorba numai despre viata ei, ci de a altor cateva mii de persoane.
La polul opus ignorantei, sta poate preocuparea, repsonsabilitatea, doi prieteni de-ai mei, sot si sotie, medici stomatologi, care fac aceste teste la 3-6 luni, pentru ei, insa intai de toate pentru pacienti. Testele acestea presupun bani, timp, si stress, insa ei trec prin asta periodic pentru ca sunt responsabili.
Karma de ignoranta atunci cand nu este arsa, duce la stari anxioase, nervozitate, agitatie, ba poate duce chiar la afectiuni psihice. Eu zic ca am procedat corect cand am trimis-o la psihiatrie, dar de la psihiatrie mi s-a spus ca trebuie sa ajunga la psiholog, pentru ca nu este vorba doar de apucaturi si dorinta, este vorba de o dependenta, ca de alcool, drog etc. Blocajul mental trebuie tratat, indiferent ce cauza isi are. Si tocmai daca ar fi sa fie de origine spirituala, atunci este mai complicat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 4:13 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
witch wrote:
Eu zic ca am procedat corect cand am trimis-o la psihiatrie, dar de la psihiatrie mi s-a spus ca trebuie sa ajunga la psiholog, pentru ca nu este vorba doar de apucaturi si dorinta, este vorba de o dependenta, ca de alcool, drog etc.


.. si eu cred ca ai procedat foarte bine... faptul ca te-am contrazis in privinta ingnorantei ei nu inseamna ca i-am minimizat problema, care este, de altfel, evidenta. Ea are probelma grave, iar tema indica asta, nu indica ninfomanie, dar indica probleme. Spre deosebire de altii care se straduiesc sa nu arate nimic cand in sufletul lor sunt adevarate taifunuri, ea spune si ce nu face... faptul ca nu-si face testul HIV nu inseamna ignoranta, ci iresponsabilitate, iar iresponsabilitate este INTOTDEAUNA motivata de teama de a face mai mult, de comoditate, de un bine superficial si trecator. Ori motivatiile ei sunt ireale (vezi mercur) si pentru a se adapta improvizeaza (vezi Venus si Luna). Ai procedat foarte bine ca i-ai facut recomandarea respectiva, chiar minunat pentru ca daca exista o sansa in tema ei atunci ea vine de la Venus din VI, iar medicina o poate ajuta.
Cu riscul sa fiu pisalog insist asupra acestui lucru pentru ca ca mi-a placut foarte tare acest joc astrologic pe care l-ai initiat si nu vreau sa ramanem cu o confuzie. Nu este ninfomana, ci un actor care si-a intrat prea bine in rol. Daca ea ar fi fost ninfomana, medicul nu ar fi indicat dependenta ca o adevarata probelma, iar la dependenta ajungi prin exerciciu, la inceput timid, apoi din ce in ce mai mult. Ninfomania debutetaza si de timpuriu si tot timpul oscileaza in jurul unei valori, in timp ce hipersexualitatea creste, cum se zice in vestitul banc "de la o statie la alta"... nu apare dintr-odata.
In fata unor astfel de probleme in general oamenii bat in retragere, trimitand-o la medic si preocupandu-te de ea, chiar si numai prin discutia intiata aici, ai aratat ca iti pasa, ceea ce denota curaj si intenti bune.
Da, destinul ei este dificil prin multiplele legaturi sexuale ep care si le-a creat, care in ezoterism, sunt considerate cele mai puternice si care dureaza cel mai mult, dar nu i-a fost data aceasta povara, ci si-a insusit-o impreuna cu rolul de victima.
Cu Venus in Gemeni nu te joci, este un fel de Deget al lui Minos, transforma orice in aur chiar si propria persoana.... iata in ce s-a transformat ea!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 15, 2007 9:37 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
coser wrote:
Cu Venus in Gemeni nu te joci, este un fel de Deget al lui Minos, transforma orice in aur chiar si propria persoana.... iata in ce s-a transformat ea!


Te rog,detaliaza putin aceasta fraza,referitoare la Venus.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 2 of 2 [ 96 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group