It is currently Fri Mar 29, 2024 11:15 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Jupiter in Capricorn
PostPosted: Fri Jan 04, 2008 10:40 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Jupiter in Capricorn - Dansand pe gheata

Jupiter , suveranul cerului , este numit si zeul legilor , este cel care imparte dreptatea, cel care protejeaza , rasplateste dar si pedepseste. Cu Jupiter In Capricorn a venit timpul sa ne dam seama ca el este un simbol mult mai misterios decat vrem noi sa credem iar reputatia lui de zeu norocos , aducator de bine , o putem accepta doar in sensul abstract, daca visam prea mult.
In Capricorn, Jupiter caruia i se atribuie elementul aer cu calitatile umed si cald este in cadere, ceea ce face ca puterea lui Jupiter sa fie mult diminuata , slabita, aduce destul de multe retineri si rupturi , debusoleaza si in acelasi timp amplifica aspectele negative.
Semnul Capricornului avand o natura uscata si rece este in opozitie cu natura acestui zeu binevoitor generand astfel multe dusuri reci celor care cred ca vor mai obtine asa usor favorea acestui zeu binevoitor. In Capricorn, jupiter vrea sa-ti faci datoria chiar pana la ipocrizie, iar tot ce vom obtine va necesita multa munca si corectitudine.
In semnul rece al Capricornului, entuziasmul , increderea si generozitatea lui Jupiter sunt inghetate, pierderile in afaceri , evenimentele care nu pot fi asa usor gestionate , dezgustul familial nu ar trebui sa mire pe nimeni.
Jupiter in cadere este total neprielnic expansiunii, de fapt sunt accentuate tendintele pesimiste, chiar negativismul. Este bine sa invatam ca in aceasta perioada succesul nu poate aparea datorita unei sanse, ci simtului practic, concentrarii, seriozitatii. Nu putem vorbi in aceasta perioada de ocazii favorabile, nu, ci putem vorbi de lucruri construite cu rabdare , credinta , aici jupiter vrea cel mai bine ca totul sa se incadreze in „ da-i timp timpului” necesar construirii unui lucru durabil.
Cu Jupiter in Capricorn, Mos Craciun vine mai greu sau nu mai vine deloc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group