It is currently Fri Apr 19, 2024 3:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Luna noua din 7 februarie 2008
PostPosted: Wed Feb 06, 2008 12:49 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Luna noua din Varsator in 7 februarie 2008 ora 5 :45am

Aceasta Luna Noua se suprapune peste eclipsa inelara de Soare care incepe la ora 3: 30 am, eclipsa care nu este vizibila de la noi din Romania , fiind vizibila deasupra Antarcticii, in Australia si partial in Zeelanda.Chiar daca nu este vizibila din Romania, influenta acestei eclipse cu siguranta o vom simti si noi, , in aceasta perioada trairile noastre emotionale atat in bine cat si in rau se intensifica pana la obsesii , negativismul ia amploare fiind chiar bine sa nu luam hotarari irevocabile. O eclipsa de Soare marcheaza inceputuri si sfarsituri, se termina ceva dar poate incepe altceva ce ne este util pe viitor.Eclipsa fiind in Varsator, deci intr-un semn fix, cu siguranta efectele ei vor fi pe o perioada mare de timp.
Despre Luna Noua din Varsator pot spune ca este o Luna noua speciala daca tinem seama ca in casa I sunt nici mai mult , nici mai putin decat Venus, Kiron, Mercur, Soare, Luna, Neptun si Nodul Nord –destinul.
Cred ca mesajul acestei Luni noi este unul de natura KARMICA CU O MARE INFLUENTA asupra Varsatorilor,Leilor si in cuadratura ,influenta se manifesta asupra Scorpionilor si Taurilor .
Daca tinem seama de prezenta Lunii Negre in Scorpion , atunci aspectele de cuadratura cu armata de planete din Varsator cred ca va avea un impact puternic asupra Scorpionilor iar pentru Tauri as putea defini perioada de Luna Noua ca ceva imprevizibil si cu multe urmari la locul de munca..
Aceasta Luna Noua din Varsator se naste cu Ascendentul in Capricorn si pot spune ca timp de 28 de zile tot ce ne va motiva si agita va fi munca , ambitia ,. Vom fi tacuti, retinuti , intuind parca ca este timpul in care sa ne folosim intrega energie pentru a depasi “caderile “ , rutina .Vom cere mult unul de la altul, as vorbi aici ca ne cresc pretentiile , dar pot spune ca aceste cereri vor fi in accord cu ceva palbabil, adica nu vom fi tentati sa cerem imposibilul.
Guvernatorul Ascendentului , Saturn este retrograd in Fecioara , plasat intr-o casa Karmica, casa VIII, aduce rigiditate si o blocare a exprimarii emotionale.Vom avea o stare accentuate de teama, un puternic sentiment de vina , de obligativitate , vom incerca sa tinem in frau emotiile care invadeaza pur si simplu sufletul nostru. Aici , cu Saturn retrograd putem vorbi de emotiile din trecut ascunse destul de bine si care in aceasta perioada isi cer dreptul de a fi rezolvate, aici apare piedica lui Saturn , o parte din noi ne vom folosi de aceste “emotii ascunse” pentru a obtine siguranta sau chiar putere sau pur si simplu prin autocontrol vom evita iarasi sa rezolvam aceste probleme emotionale .
Un Saturn retrograd plasat intr-o casa Karmica aduce cu destula forta (doar vorbim de SENIORUL KARMEI) O PERIOADA DE SUFERINTA INTENSA FARA A STI SA DEFINIM PREA BINE CE NI SE INTAMPLA sau care este cauza , dorintele si atasamentele noastre vor fi “ ca paiul ce aprinde focul”, aici bineinteles ma refer la focul nostru interior, dar toate acestea au un scop karmic bine stabilit exact cum in matematica dupa 1 urmeaza 2 ; mesajul lui Saturn retrograd intr-o casa ce semnifica domeniul emotional-sexual, psihologic, spiritual, casa mortii si a renasterii este acela de a ne confrunta direct cu principiile supreme ale vietii, cu experiente spirituale , existentiale pe cate le-am ignorat iar acum suntem nevoiti sa le constientizam. Este o perioada plina de frustrari sexuale care ne forteaza pur si simplu sa ne interiorizam, sa vedem unde am gresit, fata de cine am gresit , sa ne disciplinam, daca nu, vom fi disciplinati cu forta, de fapt pot spune ca vom fi fortati la disciplina in acest domeniu de viata.
Venus in Capricorn in conjunctie cu ascendentul momentului de Luna Noua are drept mesaj “ distractie prin munca.”, iar Jupiter ascuns in casa XII tot in Capricorn nu are nici o putere ; in mod normal o conjunctie intre micul si marele benefic Venus –Jupiter este aducatoare de noroc, in cazul acestui moment de Luna Noua , norocul nu mai este noroc, nu mai avem acces la el, este undeva ascuns , sta cu” spatele la noi”.
Luna Noua din Varsator plasata chiar in casa I ar trebui sa aduca eliberare, incredere in noi, in ceea ce putem face, dar Neptun care face o conjunctie cu acest moment de luna noua ne atentioneaza ca de fapt intreaga luna vom avea doar iluzia ca putem face ce vrem noi, din umbra Neptun ne va induce un sentiment profund de confuzie, de incertitudini, mai bine spus sentimentul de “ pierduti in spatiu” va fi piatra de temelie a urmatoarelor zile.
Aceasta Luna Noua sensibilizata de Neptun ne va aduce destul de multe iluzii, autoamagiri, confuzie iar in cazuri extreme vom simti cum pur si simplu vom imbraca un puternic sentiment de vinovatie . Vom simti subconstient ca avem o obligatie karmica farta de ceilalti dar in aceasta perioada este important sa intelegem ca nu ne revina exclusiv datoria de a salva lumea, sa lasam acest lucru lui Dumnezeu care STIE CEL MAI BINE CUM SA FACA ACEST LUCRU.
Aici vreau sa punctez destul de clar ca nu avem nici un drept in a forta pe cineva sa faca ceea ce gandim noi ca este bine pentru el dar nici nu trebuie sa ne consideram vinovati ca nu putem ajuta pe celalalt, este bine sa gandim ca Dumnezeu in bunatatea lui va continua sa aiba grija de ceea ce a creat nefiind necesar sa incercam sa fim noi Dumnezeu.
Luna Neagra din Scorpion prin careul cu aceasta Luna Noua induce o imensa neclaritate in gandire, o minte incalcita , confuzie, dezordine cu efecte accentuate pentru Scorpioni si Tauri, Varsatori si LEI ; Leii vor avea probleme majore in orice fel de parteneriat, taurii vor fi coplesiti cu probleme majore la locul de munca iar pentru varsatori puntul sensibil al acestei cuadraturi are o legatura directa cu personalitatea lor., Scorpionii si asa sensibilizati destul de rau de prezenta lui Lilith chiar in semnul lor , prin aceate cuadraturi ale lui Neptun, Soarelui , Lunii, Mercur la Lilith nu vor sti ce se intampla cu ei, ca si cum totul sa prabuseste , mai rau este ca orice ar face Scorpionii in aceasta perioada are efectul de “bumerang”.
Casa banilor in Varsator avand axa Pesti-Fecioara interceptata si cu guvernatorul Uranus cel imprevizibil interceptat nu poate aduce decat fluctuatii sau pierderi surprinzatoare , ca si cum ori sacul este gol , ori sacul este legat, nu avem acces la bani.; pot spune ca nu exista ajutor din partea nimanui in problemele financiare cu care ne vom confrunta..
Casa muncii este cea mai incercata in aceasta perioada datorita opozitie lui Marte din Gemeni cu Pluto cel proaspat intrat in Capricorn. Un Marte direct in Germeni plasat intr-o casa a municii vrea sa fie liber, nu vrea sa aiba sefi si tocmai de aici vor aparea cele mai mari probleme. Pluto , prin aspectul de opozitie cu Marte cel neascultator vrea sa faca ordine si va fi destul de greu in a se face un echilibru intre aceste doua forte astrale, Marte se vrea liber in exterior , Pluto in Capricorn este mai incet, proaspat intrat in Capricorn, nu poate in aceasta perioasda sa-l echilibreze pe Marte, el , Marte va continua sa-si faca de cap pana in momentul in care va intra in Rac( la inceputul lui martie), cand Pluto prin opozitia la grad perfect va rasturna coroana celor care au crezut ca numai ei pot face totul bine, iar tot ceea ce se credea un success va fi un esec sclipitor.

Tema Lunii noi din Varsator are un regent global, pe Uranus , el este “ seful” , el stapaneste celelalte planete , mai bine spus celelalte planete de pe harta cerului sunt dependente prin pozitia lor in semn de Uranus. Astfel, Uranus reprezinta pentru momentul de Luna Noua un fel de canal prin care energiile celorlalte planete vor trece inainte de a se exprima primind instructiuni clare .
Cu Uranus , regent global al acestei Luni noi, vom cauta noi si noi mijloace de reusita , vom simti o acuta dorinta de libertate ceea ce va conduce la separari neprevazute.
Deoarece energia fiecarei planete va trece prin filtrul lui Uranus, pot spune cu certitudine ca urmeaza o perioada extrem de energizanta cu schimbari ce matura totul in cale iar Luna care in mod normal ne apara de socuri , de haos, de tot ceea ce inseamna schimbare brusca nu are nici o putere dat fiind faptul ca si energia ei este filtrata si instruita tot de Uranus.
Daca tinem seama ca Uranus reprezinta chiar electricitatea, forta vitala , atunci pot spune ca aceasta luna noua poate fi asemanata cu un curent de soc , la multi li se vor arde “ sigurantele “ depinde cat de repede le schimbi sau cine este langa tine sa le schimbe pentru a putea merge mai departe . Cu cat vom fi mai deschisi spre schimbare cu atat va ne va fi mai usor si este bine sa stim ca Uranus ne elibereaza , ne trezeste cu o asemenea intensitate incat dupa aceea nimic nu va mai fi la fel.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 07, 2008 4:41 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Adria,as dori sa intreb cate ceva.
Aceasta Luna Noua pe mine personal ma ingrijoreaza.Adica evenimentele ce au avut loc in viata mea in ultimele 3 luni sunt pe cale de a se incheia intr-un oarecare fel.Pe undeva presimt ca rezolvarea lor nu va fi asa cum eu mi-o doresc si nu prea cred ca as putea face ceva in directia asta.Simt asa,ca pe o fatalitate.Ma pregatesc pentru durerea ce va sa vina ,dar speranta nu mi-o pot ingropa si nu stiu daca e speranta sau un fel de revolta ca ceea ce-mi doresc s-ar putea sa nu primesc.
Si...ca tacamul sa fie complet, toate aspectele astea au l;oc langa Luna mea natala care e cam la 28gr. Varsator,casa I.
Acum am o multime de nelamuriri.
Spui tu....ceva se incheie si ceva nou poate sa inceapa...si ce se va intampla va avea efecte destul de indelungate.
Fiind vorba de Luna,ceea ce va fi sa inceapa,ar putea avea loc in urmatoarele 14 zile?La fel si ce va fi sa se sfarseasca?Fiind si Mercur retrograd in hora...poate fi vorba de posibilitatea ca evenimentele sa aiba legatura cu ceva petrecut inainte...adica de a ne repara greselile sau reevalua anumite decizii luate in trecut...
Sau....poate ca unele lucruri nu le putem intr-adevar schimba iar acel ceva nou pe care il asteptam sa fie doar o noua etapa in viata?O etapa a resemnarii si a perceperii lectiei ce trebuia invatata?
Daca aceste greseli au legatura cu o anumita persoana si deciziile luate de aceea persoana,decizii care ne influenteaza direct....presupun ca aceasta perioada de "corectura" o priveste din plin.Deci,exista sansa ca acea persoana sa se intoarca sa-si schimbe decizia,daca a fost gresita?

Iarta-ma daca pun intrebari copilaresti,insa chiar asa ma si simt...ca un copil speriat care ar vrea sa faca bine,insa ii e teama sa nu greseasca...Si...mai ales ca simt ca am avut acum o saptamana ocazia de a repara ceva,dar am senzatia ca am stricat si mai tare. :(
Adica....parca o persoana ar fi vrut sa repare ceva,iar eu ,cu temperamentul meu, nu am lasat-o sau am provocat prabusirea.As vrea sa dau timpul inapoi...dar nu se mai poate.Si nu stiu daca Luna asta Noua cu Mercur retrograd...ne va mai da ocazia si mie si acelei persoane de a ...repara...


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group