It is currently Thu Mar 28, 2024 8:34 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Taina respiratiei!
PostPosted: Sun Feb 10, 2008 9:02 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
TAINA RESPIRATIEI



Momentul nasterii noastre este momentul primei respiratii, tipatul noului nascut, care este posibil cand se taie cordonul ombilical. Momentul mortii…cand nu mai respiram mai mult de 30 minute, excluzand situatiile demonstrative in care se urmareste, dupa indelungi practici respiratorii, ca ne putem alimenta si cu alte forme de energie pentru a supravietui. Nu la aceasta situatie ma refer in acest material, ci la respiratia de zi cu zi, fara de care nu am putea trai. In conditii obisnuite, absenta respiratiei mai mult de 15 minute duce la modificari cerebrale ireversibile, fiind cunoscut faptul ca decuplarea unui pacient in coma, care nu mai poate respira singur, de la instalatiile de ventilatie mecanica artificiala, reprezinta momentul mortii.

Cati dintre noi sunt constienti de propria respiratie? Numai cand avem probleme respiratorii ne amintim ca respiram, in rest…automatism. Sa fie doar atat? Nici vorba! Atentia asupra propriei respiratii ne aduce avantaje pe care nici nu le banuim; acesta este subiectul de astazi: taina respiratiei, care genereaza o stare de contiinta superioara, autonomie, armonie, sanatate, iubire si implinirea dorintelor…bune, evidentJ In toate culturile se vorbeste despre o actiune inceputa in “ceasul bun” sau “nu a fost ceasul bun si nu a iesit”…cati s-au intrebat ce inseamna aceasta? Tine de respiratie, da, de respiratie, care, daca este realizata arhetipal ne pune in armonie cu ciclurile cosmice, iar de aici, cu intuitia de a actiona NUMAI in ceasul bun. Ceasul bun, adica ora in care se manifesta energii sustinatoare pentru actiuni preponderant materiale, spirituale, creative etc. Cu alte cuvinte, daca incepeti o actiune pur materiala intr-un moment in care se manifesta energii care sustin alt gen de actiuni, pur si simplu nu iese si voi nu stiti de ce, pentru ca planul era perfect, pentru ca toata lumea a fost de acord si totusi nu iese, mai mult, apar tensiuni neprevazute, de ce? Daca o masa debuteaza cand se manifesta energii care nu sustin digestia, ne miram de ce cutare aliment ne face rau, cand de fapt, ceasul pentru masa…nu a fost bine ales. Daca aranjam o intalnire intima intr-un moment care nu sustine energia erotica, nu va merge ce ne-am propus si apar frustrarile pe seama acestui subiect si cautarile stupide ca in alta parte va fi mai bine; va fi mai bine daca este “ceasul” potrivit pentru aceste actiuni, daca nu, probleme, nu gluma…

Si pentru a sustine aceste afirmatii, inainte de a prezenta cateva aspecte importante despre respiratie, chiar acum, fiind in fata calculatorului, asezati-va confortabil pe scaun, cu spatele drept, eliberati-va mainile de obiecte (tigara, cana cu cafea, pix, telefon etc), picioarele relaxate, usor departate (exclusa pozitia picior peste picior) si, in timp ce cititi aceste randuri, mutati atentia in zona mijocului pieptului si urmariti-va respiratia, fara a modifica ritmul initial, da, atentia doar la repiratie, inspir-apnee pe plin-expir-apnee pe gol si iar…si iar, de cateva ori la rand…apoi atentia pe cele 2 perioade de apnee…inspir-apnee-expir-apnee, acum, in ritmul propriu al fiecaruia, respiratia patrata, adica 4 timpi inspir-4 timpi apnee pe plin-4 timpi expir-4 timpi apnee pe gol, da, 1,2,3,4, inspir, 1,2,3,4,apnee, 1,2,3,4,expir, 1,2,3,4,apnee…din nou…din nou…ce simtiti? Cu siguranta mai mult calm, stare de bine…Si sigur, zambiti, asta e foarte bine…Si numai atat daca faceti minim 15 minute cand sunteti intr-o stare nefavorabila si tot este un mare castig, pentru ca respiratia patrata echilibreaza energiile, iar echilibrul ne duce in zona constientizarii potentialitatilor noastre. Daca va aflati intr-o sedinta importanta, nu este necesar sa va retrageti sau sa inchideti ochii pentru a realiza respiratia patrata… cand vorbeste altcineva, voi faceti aceasta respiratie si vedeti impactul asupra anturajului…Hm!

Programati-va mental sa va aduceti aminte de respiratia patrata si acest lucru se va produce, daca alegeti astfel, cand va simtiti obositi, stresati de o sedinta, raport, intalnire cu seful, situatie noua care va emotioneaza. Ceilalti vor observa ca sunteti altfel decat de obicei, mai mult, starea dumneavoastra de bine va fi “molipsitoare”.

Desi respiratia patrata este de o valoare inestimabila, nu ma voi opri la atat. Haideti sa respiram prin toate organele, pentru a le vindeca, da, este posibil. Sa luam un exemplu des intalnit si…negat, anume, emotiile generate de mania/furia suprimata, controlul excesiv, care se depoziteaza in ficat si caile biliare. Este foarte simplu, vizualizam ca respiram prin ficat, nu glumesc, intentia genereaza actiunea, actiunea genereaza efectul. Respiratia se va face fizic in modul invatat in scoala, dar mintea vizualizeaza ca toti timpii respiratori se desfasoara la nivelul ficatului. Concret, ne focalizam atentia in zona ficatului si incepem sa respiram prin ficat, aveti incredere. Absolut fa fel este posibil pentru toate organele, pentru orice durere, chiar daca este unilaterala, cum ar fi umarul sau piciorul drept, da, respiram prin orice parte a corpului nostru. Dupa ce ati terminat de ras pe seama acestui subiect, pentru cine are ochi de citit si minte libera de prejudecati, va invit sa practicati respiratia prin organele bolnave si nu numai…de exemplu, respiratia prin organele sexuale inainte de intalnirile voastre amoroase, iar daca stiti amandoi aceasta taina…ramane taina rezultatulJ

Mai mult decat atat, haideti sa respiram si mai complex, cum ar fi, inspir prin partea care ne intereseaza sa o armonizam, expir prin mijlocul pieptului, inca o data, inspir prin ficat, de exemplu, expir prin mijlocul pieptului, apoi invers, inspir prin mijocul pieptului, expir prin ficat. Ce observati? Toate emotiile generate de manie, furie etc se transforma in acceptare, compasiune, intelegere superioara a vietii. Si aceasta tehnica a respiratiei va
este data astazi, pentru a o integra in viata voastra zilnica, daca alegeti sau nu, este alegerea voastra sa o faceti
sau nu.Aceasta tehnica este pentru a
fi folosita zilnic si pentru acele presiuni care par sa va copleseasca. O puteti folosi oricand va amintiti constient sa o utilizati. Puteti
chiar sa cereti divinitatii voastre sa va reaminteasca cand trebuie sa va opriti si sa fiti prezenti in aceasta respiratie. Si cu cat mai
mult o folositi in viata voastra, cu atat mai mult veti simti pacea interioara si linistea de-a lungul zilei, in fiecare moment, in fiecare
situatie. Si apoi, cand santeti gata si sper ca reinprospatati, intoarceti-va la treburile voastre. Fiti atenti sa nu permiteti sa deveniti pierduti in energiile altora, pentru ca toti au propria lor cale pe care sa mearga. Calea
voastra este unica si multa cunoastere si perceptie va veni catre voi, cand voi va veti permite sa fiti deplin prezenti in viata voastra.
Acesta este un timp magic pentru toti.

Desigur ca va intrebati de ce este atat de important mijlocul pieptului? Acolo se afla timusul, un organ despre care se cunosc atat de putine lucruri, cum ar fi faptul ca el ocupa un volum considerabil la nastere, care descreste semnificativ odata cu varsta, timusul este implicat in imunitatea noastra, are actiune anticancerigena, functionarea normala a acestuia asigura o functionare foarte buna a afectivitatii si adaptare in diferite conditii de viata. Si cum toti traim in conditii atat de stresante, este bine de stiut pe ce sa ne bazam, ca sa razbatem. Timusul este un organ extraordinar cu un scop multidimensional.
Cand il activam ii dam posibilitatea sa transmute furia, rusinea, vina, resentimentele etc. in compasiune. Vor fi descoperiri interesante in legatura cu timusul, toate la timpul lor.

Si nu ma opresc doar la atat astazi. Cand respirati printr-un organ bolnav, spuneti-i in gand “iarta-ma”, pentru ca ati contribuit cu spor la intoxicarea lui fizica si emotionala. Chiar daca nu aveti probleme fizice inca, dar ati avut relatii intime fara iubire sau din “obligatie matrimoniala” sau intreruperi de sarcini, in cazul femeilor, frustrari si neimpliniri legate de erotism, respirati prin aceasta zona si spuneti in gand “iarta-ma”. Daca nu va acceptati corpul fizic pentru excesul/deficitul ponderal, respirati prin toti porii respiratia patrata si spuneti in gand “iarta-ma” si |”ma iubesc”. Daca nu va intelegeti cu cineva, realizati respiratia patrata, vizualizand mental persoana care va intereseaza, expirand din mijlocul pieptului catre ea si spunand in gand “iarta-ma”, “te iert”, “te iubesc” in sensul cel mai profund al iubirii universale. De cele mai multe ori este extrem de greu sa treci peste propriul orgoliu si sa spui cuiva direct “iarta-ma” si ma refer la copii, subaltern, iubitul/iubita, parinti; aceasta cale face miracole, merita sa incercati, celalalt simte, dincolo de cuvinte; si corpul vostru simte cum va eliberati de toate aceste tensiuni, iar revenirea la arhetip face ca TOTUL SA FIE POSIBIL…

Cu un expir plin de Iubire,

Corina Raducea



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 12, 2008 2:28 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Foarte interesant si de efect.
Respiratia-inspir ,expir -in patru timpti ,parca e mai apropiata pt. mine.

Mi-a atras atentia si ceea ce scrie despre timus.Mi-a adus aminte despre o intrebare ,pe care " o trag " dupa mine inca din adolescenta,cand am invatat despre timus si ni s-a spus ca isi micsoreaza volumul pana la atrofiere si am intrebat "de ce?".Raspunsul a fost: "nu stim."

Mai tarziu am citit despre ceacra inimii,despre sediul mentalului si mi-am amintit ,iar ,despre timus ,intrebandu-ma daca are el el vreun rol in toate astea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 12, 2008 9:33 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Timusul este in legatura cu afectivitate, cu chakra inimii, cu inima spirituala si, prin respiratia spirituala, cu hranirea energetica. Ceea ce se stie mai putin este ca aceasta glanda este in legtura cu inocenta si candoarea, starile copilariei pe care le uitam cu avansarea in varsta.
Cand un copil se indreapta radiind de bucurie catre parintele lui sau un apropiat si ii intinde mana pentru a-i oferi tot ceea are acolo o face din puritatea inimii sale, iar timusul are aici un rol esential. Cu timpul oamenii se adapteaza la valorile societatii si renunta la aceasta puritate a inimii din teama de a nu fi raniti. Si cum teama duce spre agresivitate, mecanismul de reducere si apoi de anulare a puritatii si candorii este eficient si, deloc intamplator, structurat de varste. Ca adulti vom intinde mana cu bucurie sa oferim unui apropiat ceea ce avem in mana dupa ce, in prealabil, am gandit "eu dau", "eu ofer", "eu ajut" asteptand raspunsul sau urmarind efectul actiunii facute.
Asta nu mai este pe frecventa timusului, ci mai mult pe suprarenale, pentru ca acolo se duce teama noastra, tocmai datorita faptului ca asteptam intotdeauna un raspuns.
Bun, intelegem cum este mecanismul si chiar ne bucuram ca intelegem, dar de ce nu actionam? Pentru ca ne este etama sa mai fim copii, ne este teama de inocenta tocmai pentru ca ne temem sa nu fim raniti. Temandu-ne de suferinta ii acordam mai multa atentie si din aceasta cauza tinem mai aproape de noi teama decat inocenta. Copilul traieste, noi, adultii, ne traim temerile.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 12, 2008 5:03 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Bine spus!
Uneori am vrea sa fim ca niste copii insa cei din jur nu ar intelege.
Intinzi mana....si-ti este privita cu suspiciune.Probabil ca inainte nu ai gandit"eu daruiesc"...dar cu siguranta,daca darul iti este primit sau privit cu suspiciune te simti ca un copil ce a intins mana parintelui ...iar acesta s-a ferit de mana lui.
Nu face nimic...cumva treci peste asta si mergi mai departe.Cine-i norocos poate uita dezamagirea.Si vine o zi in care intinzi din nou mana...De data aceasta un altul refuza pentru ca nu crede ca darul tau este neconditionat sau nu se simte merituos sau ...cine stie?.Te intrebi...."de ce?"...
Cel mai rau este cand ajungi sa crezi ca trebuie sa faci mereu ceva special pentru a-ti fi acceptat darul, cand nu mai poti crede ca meriti sa fii iubit si acceptat doar pentru ceea ce esti.Dar continui sa daruiesti sperand ca de data asta....ai gasit parintele potrivit...
Asta in cazurile fericite.
Pentru ca uneori teama de retrai acea prima dezamagire te face sa te ascunzi de oameni si sa refuzi sa mai daruiesti ceva.
Sau si mai rau....cand gasesti pe cineva dispus sa accepte darul....l-ai tine o viata langa tine si nu poti accepta ideea ca nu-ti apartine.
Cred ca e mare lucru sa regasim mereu sufletul copilului din noi.Cred ca in asta consta...increderea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 14, 2008 11:19 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc Coser, in sfarsit am aflat despre acest minunat timus.

Cat priveste copilul din noi, sper ca vom reusi sa spargem coaja "protectiei " de neincredere, teama si sa ajungem , din nou, la el.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 17, 2008 3:34 am 

Joined: Thu Mar 15, 2007 2:49 am
Posts: 11
Location: Bucuresti
Eu am aflat despre timus cand prietena mea s-a imbolnavit de miastenia gravis...nici acum nu stiu foarte multe despre aceasta boala, dar stiu ca se manifesta print-o paralizie temporara a muschilor (localizarea lor difera de la persoana la persoana) si este legata de timus (nu s-a produs atrofierea lui), drept urmare a trebuit sa se opereze, dar prin operatie se stagneaza doar evolutia bolii, pt.ca toata viata trebuie sa ia tratament (miostin)..

E constienta ca a gresit si ca trebuie sa repare ceva, numai ca se afla inca in cautarea unor raspunsuri (in 1999 s-a declansat boala), asa ca postez datele ei (si imi cer scuze daca nu este topicul potrivit pt. asta), poate se uita cineva peste harta ei - 26.08.1975, ora 03:55 dimineata, Bucuresti.

multumesc anticipat!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group