It is currently Fri Mar 29, 2024 10:16 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Luna noua in Gemeni
PostPosted: Sun Jun 01, 2008 8:55 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Luna noua in Gemeni - 3iunie 2008 -INTUITIE, CLARVEDERE, CUNOASTERE, COMUNICARE …………,

http://adriana-astro.com/?p=56#more-56



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 02, 2008 1:18 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Adria,
admir foarte mult optimismul care se degaja din articol, mai ales finalul acestuia! Chiar avem nevoie de asa ceva, numai ca ma intreb cat de mult putem "sa vorbim despre noi , sa ne deschidem spre altii pentru cooperare si schimb de idei, doar asa putem obtine succesul", cat de mult putem miza pe veridicitatea informatiei ce vine spre noi in conditiile in care conjunctia Soare-Luna ( luna noua) este in opozitie cu Lilith din Sagetator? Chiar ma gandisem, inainte de a citi articolul, cat de propice este acest aspect de Luna noua pentru un nou inceput?
Image



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 02, 2008 4:59 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Lilith este la 6 grade in Sagetator iar Luna si Soarele la 13:34 in Gemeni, deci orbul este destul de mare pentru a lua in calcul influenta acestei opozitii, efectul opozitiei Soarelei cu Lilith a fost simtit destul de acut saptamana trecuta.
Nota; orice aspect are o influenta deosebita cand orbul este de +2 sau =2; pe masura ce orbul creste , scade destul de mult influenta aspectului respectiv, de aceea nici nu am luat in calcul opozitia respectiva.



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 02, 2008 9:44 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Da, orbul este destul de mare, asa este, numai ca pe pozitia pe care se gaseste Lilith, ceva vine sa o faca si mai puternica.
Ma refer la acele grade critice care exista in fiecare semn zodiacal si carora vechii astrologi le-au acordat mare importanta! Ei spuneau ca o planeta aflata intr-un grad critic sau la cel mult 3 grade distanta, devine si mai puternica decat este..iar Lilith in Sagetatar se afla la 2 grade de un asemenea "punct".
Sa fie ea mai dura in cazul asta? :?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 03, 2008 12:10 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ADRIA wrote:
Nota; orice aspect are o influenta deosebita cand orbul este de +2 sau =2; pe masura ce orbul creste , scade destul de mult influenta aspectului respectiv, de aceea nici nu am luat in calcul opozitia respectiva.


De unde vine regula asta? Este asa pentru ca o zici tu sau ai citit-o undeva? De ce esti atat de hotarata ca nu trebuie luata in calcul cand orbul este mai mare de 2 grade, pana la 8?

Am citi si eu articolul postat de tine si, gandindu-ma ca nu este deloc putin lucru ca Soarele sa se opuna lui Lilith, iar aspectul sa se petreaca o singura data pe an, mi se pare nepotrivit sa mergi cu restrictia la 2 grade, acolo unde astrologii din vechime mergeau chiar pana la 10 grade.
... plus ca la cate aspecte agresive sunt pe cer nu inteleg de ce ai ales ca intr-o interpretare particulara (Luna noua) sa vorbesti la general. Cred ca ne-ar fi de mare folos daca dupa ce explici ce aduce fiecare planeta in semn si casa, dupa parerea ta, sa spui si ce inseamna ca ele sunt in aspect cate 2, 3 sau care ar fi cadrul general al ipostazei pe care o analizezi.
Mag a facut o observatie corect, la care subscriu! Mi se pare ca mesajul articolului tau este mult prea optimist intr-un cadru general atat de dificil, iar aici nu vorbim nicidecum de nuante! Probabil ca ti-a scapat ceva ... atunci sa fie Mercur retrograd, daca tot avem pe cine da vina!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 03, 2008 6:36 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
sustin cele scrise de mine , si nu vreau sa ma cert cu nimeni , si chiar nu va inteleg agresivitatea, eu studiez astrologia, si incerc s-o fac fara regulile impuse de voi.
Stii foarte bine Gheorghita, ca ironiile tale nu ma ating pe mine, chiar nu-ti inteleg rautatea .

Si cat adevar in cele scrise de mine in tema Lunii Noi:

"Mercur retrograde in casa VI ne indeamna sa invatam toleranta fata de oameni , tendinta exagerata de perfectiune si ordine nu trebuie sa afecteze in mod negativ colegii, oamenii din jurul nostru, fiecare om vede intr-un anumit fel perfectiunea , de aceea nu suntem noi cei mai in masura sa dam unitatea de masura pentru perfectiune si ordine. Trebuie sa constientizam ca greselile din viata noastra au o legatura directa cu modul exagerat de a vedea lucrurile , oare cine este perfect aici pe pamant si suntem cei mai in masura sa judecam aceasta perfectiune?"



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 03, 2008 7:28 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Adria, si eu am citit articolul tau..
Si sincer iti spun ca eu chiar nu am in vazut vreo umbra de agresivitate in ceea ce au spus Mag si Coser...nu trebuie sa te grabesti sa spui ceva de care ar putea sa-ti para rau mai tarziu, e chiar pacat...

Stiu ce se spune, ca aspectele care au peste orbul de 2 grade influentele nu se resimt, mai ales in cazul tranzitelor, dar eu nu sunt de acord. La mine aspectele isi fac simtita prezenta si la 5 grade.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 03, 2008 8:02 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ADRIA wrote:
Stii foarte bine Gheorghita, ca ironiile tale nu ma ating pe mine, chiar nu-ti inteleg rautatea .


Nu a fost nicio ironie, iar de rautate chiar nu poate fi vorba... si nu vrea nimeni sa se certe cu tine... ca, dupa cum spuneai tu, predispozitiile indeamna la fericire, calm, detasare si nu se simte nimeni ca un vulcan incins?
Inca nu ai explicat de unde pana unde opozitia Soare-Lilith nu este activa, daca orbul la opozitie este pana la 8 grade... Probabil ca ai incurcat inconjunctia cu altele ...
Este frumos sa recunosti acolo unde ti-a scapat ceva atunci cand esti consultata.. asa trebuia sa faci aici http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1672 pentru ca toata lumea iti apreciaza munca si abnegatia nu cred ca vede cineva atat de ingust o observatie, asa cum ai vazut-o tu.
Hm, rautate? Tu chiar nu stii ce spui!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 03, 2008 8:16 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Adria, eu nu am deschis aceasta discutie din dorinta de a obtine toleranta din partea cuiva..vrusesem sa fie o discutie constructiva, pe marginea unui articol recomandat de tine. Daca te uiti cu atentie, sunt niste intrebari in posturile mele, intrebari care ar fi putut fi inceputul unei discutii ( repet, constructive!) la care sa participe oricine ar fi dorit. Poate ar fi bine sa accepti ideea ca poti primi si intrebari de la cei ce te citesc, precum si ca acel consens care bucura pe multi nu este deloc util pentru cel care vrea sa aprofundeze un studiu, oricare ar fi el.

Ai dreptate, nu-mi vei intelege agresivitatea si asta pentru simplul motiv ca in tot ce am scris, nu este urma de agresivitate, deci incerci sa intelegi ceva ce nu exista!
Te parafrazez, dar nu ironic: sustin si eu ideea ca astazi este o zi in care comunicarea are de suferit, si nu peste foarte multe ore, va fi si momentul in care Regina Noptii va fi combusta.. :(



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 03, 2008 9:16 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mag wrote:
si nu peste foarte multe ore, va fi si momentul in care Regina Noptii va fi combusta.. :(


a nu se intelege Luna in Via Combusta, ci conjunctie Luna-Lilith

3 iunie 2008, ora 10:36 - conjunctia Luna-Lilith



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 03, 2008 9:50 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
a nu se intelege Luna in Via Combusta...


Da, exprimarea mea poate duce cu gandul la acea zona de pe harta natala...asa-i! :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group