It is currently Thu Mar 28, 2024 9:18 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Arudha padas
PostPosted: Sun Nov 09, 2008 2:49 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In astrologia vedica Arudha Pada inseamna aspectul perceput al unei case, in sensul ca chestiunile unei anumite case apar prin intermediul acestei Arudha Pada.Fiecare casa are o Arudha Pada,incepind cu cea a ascendentului care se numeste Arudha Lagna iar pentru celelalte case A2, A3, A4, etc.In "Bihat Parasara Hora Sastra" a lui Parasara si in "Jaimini Sutras" a lui Jaimini gasiti referinte.In programul Jagganatha Hora gasiti aeasta facilitate a afisarii si a diferitelor Arudha Padas.Arudha Lagna este de gasit ca AL.AL va arata cum este perceput nativul de catre cei din jur.De exemplu eu am AL in zodia Gemeni unde se mai afla si Jupiter si Venus.Pot spune ca eu apar oamenilor ca fiind de natura Gemenilor , adica am o infatisare tinereasca,arat mult mai tinar decit sint ca virsta si cred ca le apar si comunicativ si inteligent (in astrograma in stil european am Mercur in casa1).Eventualele planete care se gasesc in aceiasi zodie cu AL nuanteaza perceptia.Ca sa continui exemplul, eu cu Jupiter cred ca le apar oamenilor inteligent si pios si cu Venus intrucitva aratos (sau poate senzual?).Cu restul Arudha Padelor interpretarea unei case se nuanteaza.A9 este Arudha pada a casei a 9a si se poate gasi in oricare casa si asfel spiritualitatea va avea o legatura si cu alta casa sau planetele care se gasesc in aceasta casa (daca e cazul).In cazul meu am Rahu (NN din astrologia europeana) in aceiasi casa cu A10 si A5.Deci in periada (dasa) lui Rahu in care voi intra din decembrie si va tine cam 18 ani (!!) voi experimenta chestiuni legate nu numai de casa a 7a (unde se afla Rahu in harta mea) dar si chestiuni legate de casa a 10a si casa a 5a (ca o paranteza aici,Rahu are ,desi nu aspecteaza, are o puternica influenta in casa a3a de la cea pe care o ocupa,deci va aduce distrugere sau realizare in ceea ce priveste si casa a9a a mea, in functie de cum e Rahu la mine in harta, benefic sau malefic).



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arudha padas
PostPosted: Sun Nov 09, 2008 3:10 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In astrologia vedica exista o yoga (combinatie planetara) care se numeste Sadhu (care in sanscrita inseamna sfint)."Numai benefici in casa a3a si a6a de la AL desemneaza un sfint".Explicatia este ca ataitudinea unei persoane se vede din casa a3a si casa a6a, ambele fiind case reactive.Casa a3a arata curajul de a lua initiativa si curajul de a incerca sa invingi alti oameni si casa a 6a arata obstacolele de depasit si dusmanii (iar oamenii sint si ei citeodata obstacole) si lupta pentru a depasi aceste obsacole.In sensul acesta planetele benefice in casa a 3a si a6a de la AL arata ca individul respectiv nu va lupta cu nimeni niciodata si pur si simplu va renunta sa riposteze iar dupa cum stim cu totii asta este atitudinea unui sfint care nu se identifica cu corpul fizic ci cu sufletul sau (Atman).Sa ne reamintim si ceea ce spune Iisus Hristos in legatura cu asta..



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arudha padas
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 9:27 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Aceste arudha padas sint de foarte mare folos.De exemplu,daca A7 (arudha pada pentru casa a 7a poate arata oamenii cu care avem tendinta sa ne asociem) este impreuna cu o planeta intr-o casa,in dasa (perioada) planetei respective nativul se va asocia cu persoane de tipul acelei planete etc.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group