It is currently Thu Mar 28, 2024 9:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Astrologie vedica
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 5:01 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Marian draga, am descarcat si eu programul!Si recunosc ca ma uit la el ca mata-n calendar, e putin spus!!!
Felicitari ca poti intelege ceva din toate astea!!!
Am deschis un nou topic ca aveam mustrari de constiinta ca am deviat putin de la subiect in celalalt topic in care te-am rugat sa-mi spui si mie 3 randuri.
Am introdus datele mele, si pt ca nu avea coordonatele Iasului, cel putin eu nu le-am gasit, le-am introdus manual.
Mie imi apare asta la harta mea.

Sun-Ak, 28 Ta 15 38, Mrig, 2, Ta, Vi
Saturn(R) Amk, 21 Vi 55 14, Hast, 4, Vi, Cn
Ketu , 20 Sg 56, PSha, 3, Sg, Li.


Astea sunt in primul tabel, de sus.Ti le-am scris asa, pt ca nu mi-am dat seama cum sa uploadez si sa postez toata harta, etc...
Sunt mai multe planete in tabel, dar le-am scris doar pe acestea, ca sa ma verific cu tine, ca nu stiu daca am trecut corect datele. :roll:
La tine, introducand datele mele, apare la fel?
Te intreb asta ca vreau sa-mi cumpar si niste carti si sa ma apuc de studiat, in picaturile de timp liber, si as vrea sa am certitudinea ca macar datele si gradele le-am introdus corect, avand in vedere ca am facut-o manual...

Iti multumesc, Irina.



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Astrologie vedica
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 5:13 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Ma simt atat de prost ca sunt niste intrebari de copil usor retard, dar la mine inceputurile sunt cumplit de grele.Orice inceput, in orice domeniu, si pana trec de o anumita etapa, trebuie sa muncesc foarte mult si sa ma bat eu cu mine si cu propriile-mi neputinte si blocaje.Abia dupa ce trec de aceasta etapa, mi se deblocheaza drumul, si apoi totul devine extrem de usor, trec in cealalta extrema.Am atunci acces la anumite cunostinte, pe care le asimilez fff repede, si care vin sub tot felul de forme...
Asta e una din lectiile mele, se pare.
Asa ca, sa ma ierti pt unele intrebari copilaresti de multe ori.Spun asta pt ca cei din jurul meu cedeaza nervos de multe ori cand sunt in aceasta prima etapa de cunoastere... :oops: :oops: :oops:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Astrologie vedica
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:17 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Irina,cred ca esti o persoana destul de agitata care cam incearca sa gindeasca doua idei in acelasi timp sau sa faca doua lucruri odata :D .Tipic pentru un nativ Gemeni,mai ales cu Rahu agitatul exaltat la tine in casa 1.Cred ca de aici iti vine dificultatea inceputurilor in ale invatatului dar nu numai (la tine in Rasi ai stapinul casei a9a,Saturn,in conjunctie cu rautaciosul Marte in alta casa a invatatului,dupa cum spun indienii,casa a4a.) dar adevarurile adinci la care ajungi sint de admirat (Soarele,ca stapin al casei a3a care este si atmakaraka este in cojunctie cu stapinul Ascendentului Mercur in casa a12 a adevarurilor adinci).Ca o alta remarca aici,Rahu al tau ,nefiind asociat cu nici o planeta va actiona ca si dispozitorul sau Mercur,si astfel dintr-o planeta materialista devine si el un cautator al adevarurilor esentiale (casa a12a).In alta ordine de idei,pot spune ca sint incintat de entuziasmul tau si promit ca o ssa te ajut cit pot in tentativa ta de a studia si astrologia vedica.Asa cum am spus in alt topic,pentru inceput e bine daca ai citi ce scrie in meniul Help din programul Jagganatha H.Apoi iti pot recomanda situl http://www.astrojyoti.com unde poti citi clasicii indiei in ale astrologiei,dar si o prezentare in citeva lectii introductive.Dintre cartile aparute la noi iti pot spune ca "Astrologia vedica " a Evgheniei Cozma e buna de avut (are 5 volume).Eu mai am si "Brihat jataka" a lui Varahamihira care a aparut la ed.Herald,dar care schioapata la nivel de introducere si la unele note (greseste autorul prefetei atribuind nasterea unor autori in alte timpuri si in unele note spunind ca astrologii indieni au invatat astrologia de la greci ,ceea ce este o ineptie,a fost exact invers) dar care isi merita banii (este si pe acel site ,dar in engleza-dar nu cred ca nu poti citi in engleza).Restul aparitiilor in lb romina nu m-au impresionat.Dar cel mai mult poti invata de pe situri straine ,ca cel de mai sus, si de pe diferite bloguri si forumuri de aemenea straine.Mai sint si cartile de gasit pe net,de ex facindu-ti cont pe google,poti cauta carti cu tematica de astrologie vedica mai recente pe care le poti citi on-line,cele mai multe partial,dar se merita.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Astrologie vedica
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:34 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Multumesc mult de tot, Marian! Asa cum ai prezentat tu astrologia vedica, si cum ai interpretat harta mea, m-a facut sa ma indragostesc de astro vedica... :D
He, he, nu gandesc numai 2 idei in acelasi timp...Ci vreo 10! :lol:
Da , poate ca asta complica lucrurile, nu m-am gandit asa niciodata, dar e posibil sa ai fm dreptate!F frumos e cand toate aceste idei se intalnesc in acelasi loc, si se leaga atat de frumos intre ele... :D
Voi citi ce mi-ai recomandat, iti multumesc! :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Astrologie vedica
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 1:11 pm 

Joined: Wed Sep 03, 2008 11:08 am
Posts: 7
Marian ASTRONICA o intrebare sa-ti puna:Daca esti pasionat de Astrologie Vedica tu ti-ai intocmit Sistemul Vimshottari Dasa s-au Perioadele Planetare???? ASTRONICA si le-a intocmit.Si iata care este a mea:Mahadasa Jupiter Antardasa Mercur.Si asta l-am descoperit cu un program de Astrologie Indian.PS.Si eu am cele 6 vol de Astrologie Vedica a doamnei Evghenia Cozma.Cu stima ASTRONICA


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Astrologie vedica
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 1:19 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Eu nu sint asa de fericit ca tine,nu am toate volumele acelui tratat.M-ai amuzat cu postul tau. :lol: :lol: :lol:



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group