It is currently Thu Mar 28, 2024 2:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: O alta combinatie pentru spiritualitate
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 5:04 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In astrologia vedica (si in programul Jagganatha H apar doua yogas care implica aceste planete) exista o combinatie dintre Venus,Saturn si Ketu.Combinatia poarta denumirea de Tapaswi (austeritate,ascetism,renuntare,devotiune) si apare ,dupa autorul softului citat,in doua moduri:1.Venus,Saturn si Ketu impreuna sau aspectindu-se una pe alta; si 2.Venus,Saturn si Ketu in case trikona una fata de alta [casele trikona sint 1,5 si 9].Un Sadhu ideal renunta la tot ceea ce inseamna semnificatiile caselor a7a si a10,citeam undeva.Analogic,Venus guverneaza casa a7a (care in astrologia vedica guverneaza relatiile sociale,relatiile de cuplu si relatiile sexuale din cuplu etc) iar Saturn guverneaza casa a 10a, (denumita KarmaBhava ,adica casa carmei,aici karma insemnind actiune si orice activitate sustinuta.In bakhti-yoga pentru a nu mai suferi nici un efect bun sau rau al actiunilor noastre-pentru ca faptele rele duc in iad iar cele buna in paradis,care paradis nu este lumea spirituala-trebuie sa dedicam toate faptele noastre Divinitatii).Ketu,fiind responsabil de eliberarea nostra,ne detaseaza de semnificatiile planetelor respective in sensul,cred eu,de mai sus.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: O alta combinatie pentru spiritualitate
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 5:18 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
eu am conj venus ns varsator pe 2 trigon cu saturn balanta pe 9...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: O alta combinatie pentru spiritualitate
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 5:32 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Nemessis,ai face bine sa descarci programul recomandat de mine si sa vezi daca chiar ai aceasta combinatie.Din meniul view alegi yogas si iti apar combinatiile pentru astrograma personala.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: O alta combinatie pentru spiritualitate
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 5:37 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
da,o sa fac asta, eu aici ma refeream la astrograma europeana



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: O alta combinatie pentru spiritualitate
PostPosted: Fri Nov 21, 2008 10:48 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Exista in astrologia europeana consemnat si acest aspect, evident nu asa cum il indica astrologia hindusa.
Relatia dintre Venus si Saturn este una dintre discipol si intelept, dintre tinerete, prosperitate, frumusete si maturitate, austeritate, gandire. Daca luam in calcul, asa cum faci si tu, relatiile celor doi in calitate de guvernatori ai celor 2 case unghiulare (VII si X) atunci implicatiile pe care le au sunt de natura dinamica, sociala, relationala in sensul constructiv, determinist si mai putin cauzat de o actiune personala.
In alta acceptiune relatia lui Saturn cu Ketu (NN) ne ofera indicii despre experientele individului, despre nivelul sau spiritual si despre modalitatea de raspuns la stimulii sociali. Astfel, se spune ca daca individul are in tema sa natala un trigon intre Saturn sau Marte cu NN sau NS atunci el a avut in trecut o activitate spirituala si a fost angrenat intr-un proces de cunoastere. Este familiarizat cu intelegerea, empatia, gandirea si poate lucra cu instrumente abstracte, ceea poate aduce un nou salt evolutiv.
Nu m-am gandit ca relatia dintre cei 3, asa cum spune astrologia hindusa, poate aduce indicii despre activarea in viata sociala sau renuntarea la statut sau demnitate sociala, dar in rationamentul pe care il oferi mi se pare totul logic.
La fel de logice par si cele 2 ipostaze ale celor 3 planete. Trigonul dintre acestea (Trikona in sanscrita inseamna triunghiu, deci in astrologie inseamna piramida sau triunghi regal) poate fi de asemenea indiciul unei karme pozitive ce il poate duce spre individ pe drumul pe care l-a abordat in trecut.
Este adevarat ca, din cate am inteles in observatiile tale, trasaturile caselor in astrologia europeana nu este in totalitate identica celei hinduse, dar asemanarile sunt menite sa-l ajute pe cel care practica astrologia europeana, sa-si aprofundeze definitiile, sa si le ajusteze. Ceea ce nu poate fi decat foarte bine...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: O alta combinatie pentru spiritualitate
PostPosted: Tue Dec 02, 2008 7:01 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Cred ca ideea este, in aceasta combinatie,ca planeta Ketu (care este NS din astrologia europeana),care purifica tot ceea ce atinge,sau sa spunem cum zic europenii,NS este punctul dintr-o astrograma de care ne indepartam,voit sau nu.Daca pentru astrologia europeana axa nodurile lunare este o axa a evolutiei (adica se crede ca sufletul isi propune sa evolueze sau este ajutat sa evolueze,si ca ,astfel,intre vieti,un astfel de suflet isi propune sa se "mute" dinspre NS inspre NN.Cred ca aceasta credinta tine mai degraba de credinta ,de cele mai multe ori neconstientizata, a europenilor,ca orice entitate urmeaza necesar o cale evolutiva.Ma tem ca poate fi vorba de o autoinselare.Astfel se crede ca automat sintem putati de ceva sau cineva (poate aceasta axa a nodurilor lunare) inainte,evolutiv),pentru indieni,din cate am inteles eu pina acum din filosofia astrologiei lor,nu este un element rational,asa cum ne apare noua,ci mai degraba irational,aleatoriu,haotic (cum spuneam in topicul despre Ketu ca de fapt Rahu (NN) a fost un demon,in mintea caruia (Luna) au aparut ganduri rele (ca in orice minte demonica) si astfel el si-a dorit ceva ce nu i se cuvenea.Se pare ca noi am cazut in aceasta lume materiala tocmai din cauza ca am vrut ceva ce nu ni se cuvenea (adica am vrut sa fim mici Dumnezei),De altfel,in astrologia vedica,planeta Rahu (NN) este considerata o planeta materialista.Dar ca sa imi continui ideea despre aceasta combinatie,Ketu fiind un punct dintr-o astrograma care purifica (adica ne departeaza de tot ceea ce atinge) daca se afla in legatura cu Saturn si Venus ne face sa ne detasam de tot ceea ce semnifica,din punct de vedere material, in astrologie,aceste planete.Nu vreau sa desconsider interpretarea traditionala a axei nodurilor lunare din astrologia europeana,dar pana la urama este doar o parere a mea (si nu foarte clarificata,recunosc).



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group