It is currently Thu Mar 28, 2024 3:41 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Yogas (combinatii) planetare.Exemplu
PostPosted: Wed Dec 03, 2008 10:13 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Desi pentru o fructificare a acestor Yogas planetare sint necesare unele analize (iar de obicei un anume efect promis de o combinatie poate fi negat de o alta astfel de combinatie) dar daca ar fi sa privim in ansamblu o astrograma si in plus sa aruncam un ochi si pe yogas,cred ca vom avea de castigat in incercarea de a interpreta o harta astrala.Voi da ca exemplu yogas din harta mea (pt ca imi este poate cel mai familiar exemplu):
1.Ubhayachara-"Planete altele decat Luna in casa a2a si a12a de la Soare",in cazul meu,Jupiter,Venus si Mercur.Efect:Nativul se va bucura de comfort,va fi un rege sau egalul unui rege;
2.Anaphaa-Planetele altele decat Soarele in casa a12a de la Luna",in cazul meu Marte.Efect:Comfort,infatisare placuta si caracter;
3.Paasa-"Sapte planete in 5 zodii".Efecte:Vorbaret,fara caracter,poate fi inchis;
4.Sankha-"Stapanii caselor a5a si a6a in kendre mutuale,stapanul Ascendentului puternic".In cazul meu Soarele si Luna si Jupiter puternic ca stapan al Ascendentului.Efect:"Nativul nascut cu aceasta yoga va fi bun,invatat,binecuvantat cu sotie si copii,puternic moral,va avea proprietati si va trai mul(peste 81 de ani);
5.Bheri-"Jupiter,Venus,stapanul Asc in case kendra si stapanul casei a9a puternic",in cazul meu,Jupiter,Venus,Jupiter si Marte.Efect:Nativul nascut cu aceasta yoga va fi nascut din rod regal (nastere nobila),va avea un comportament bun,va avea o sotie si copii buni,va avea faima si va fi lipsit de boli;
6.Hari-"Benefici in casa a2a,a8a si a12a de la stapanul casei a 12a "[am citit ca aceasta combinatie arata protectia lui Visnu,Dumnezeu].In cazul meu,Luna,Jupiter si Venus.Efect:"Nativul va fi cunoscator al scrierilor si trecutului sacru,un mare invatat,un om de incredere,caritabil,victorios,si va avea tot comfortul".
7.Guru Sukra Yoga-"Conjunctia lui Jupiter cu Venus in casa a4a".Efect:Nativul isi va invinge toti oponentii,va avea tot comfortul material,va fi devotat lui Dumnezeu si guru-ului sau.
Ar mai fi citeva,dar cred ca ajung ca exemplu.Mie imi pare foarte interesanta aceasta abordare adusa de aceste yogas planetare,pentru ca ajuta mult intr-o interpretare.Programul Jagannath Hora arata aceste yogas (ultima am gasit-o in alta parte,iar efectele tot asa,le-am cules de ici-colo,din diferite prezentari de yogas) dar ce am inteles eu este ca sint mai multe astfel de combinatii de gasit intr-o astrograma.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group