It is currently Fri Mar 29, 2024 1:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Astrologie si numerologie
PostPosted: Fri Jan 02, 2009 4:31 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Cred ca santeti de acord ca aproape de la numerolog la numerolog se schimba repartizarea planetelor pentru diferite numere.Daca este clar,cred,pentru toata lumea ca Soarele guverneaza (sau mai bine spus este corespondentul astrologic) cifra 1 si ca Luna guverneaza cifra 2,dar pentru restul cifrelor atribuirea unor corespondenti planetari difera aproape de la autor la autor (dar trebuie sa recunosc ca nu am citit multe carti de numerologie).In numerologia indiana se pare ca se atribuie pentru cifra 1,Soarele;pentru cifra 2,Luna;pentru cifra 3,Jupiter;pentru cifra 4,Rahu;pentru cifra 5,Mercur;pentru cifra 6,Venus;pentru cifra 7,Ketu;pentru cifra 8,Saturn;pentru cifra 9,Marte.Ca o prima remarca,numarul de planete din astrologia vedica (printre care si Rahu si Ketu) este identic cu numarul de cifre folosit in numerologie,si anume1,2,3,4,5,6,7,8 si 9.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Astrologie si numerologie
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 3:16 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Repartizarea cifrei 3 lui Jupiter mi se pare ca are sens,cifra 3 este o cifra a optimismului si a creatiei.Cifra 5 ii revine lui Mercur,pentru ca Mercur este cel care leaga lucrurile intre ele,chiar si in reprezentarea matritei numerologice asa cum multi numerologi o prezinta,casuta lui 5 este la mijloc,legand toate celelalte casute intre ele.Cifra 6 este o cifra feminina si guverneaza armonia,frumusetea,dragostea,comfortul,mariajul etc. si ii revine clar planetei Venus.Cifra 7, fiind cea mai spirituala dintre cifre (excluzand cifrele 11,22,33 etc),ii revine,normal pentru numerologia vedica,lui Ketu.Cifra 7 aduce spiritualitatea pura,sfintenia,filosofia,intelepciunea,cautarea acestora etc.In numerologia europeana aceasta cifra ii revine de drept lui Neptun (bineinteles ca putem face o apropiere facila intre Ketu si Neptun,dar cred ca mai bine sa interpretam fiecare dintre aceste planete in astrologia din care face parte,sa nu amestecam lucrurile decat prin a compara intregurile intre ele).Cifra 8 ii revine lui Saturn.Cred ca este cifra si a lucrurilor materiale,a karmei pure,a luptei pentru reusita materiala (8 este dublul lui 4) dar aduce si o vibratie mai inalta,pentru ca Saturn guverneaza si autodisciplinarea,munca esentiala in lipsa careia nu optinem nimic (marii sfininti il au puternic pe Saturn in astrogramele lor).Mai greu este sa acceptam ca lui Marte ii revine cifra 9,cifra altruismului,generozitatii,a lipsei egoismului.Cifra 4 ii revine lui Rahu,fiind o planeta materialista dupa cum spun astrologii vedici iar cifra 4 este cifra de vibratie a planului pur material.Eu sant de acord cu aceste corespondente cifre-planete,cu exceptia corespondentei dintre Marte si cifra 9.
Ce vreau sa mai spun deocamdata este ca ar fi bine sa nu ne grabim si sa credem ca cifra 4 aduce neaparat ,ca cifra de destin de exemplu,orientarea catre planul material iar cifre ca de ex 11 aduce numai lucruri spirituale.Sa nu uitam ca ziua de 11 septembrie 2001 s-a invartit in jurul acestei cifre,11, la foarte multe niveluri iar cifra 4 ca cifra de destin apare si la oameni implicati intr-o activitate spirituala.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Astrologie si numerologie
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 3:24 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Trebuia sa spun "numerologia indiana" in loc de "numerologia vedica".Cred ca in Vede nu se vorbeste de numerologie :D .



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Astrologie si numerologie
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 9:03 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Image

Nu cred ca gresesc daca fac aici o apropiere intre numerologie si astrologia vedica.In acest caz avem un nativ care are ca numar al destinului (insumat prin adunarea tuturor cifrelor datei nasterii) cifra 4.Daca ar fi sa ne luam dupa Anatol Basarab,nu este o cifra foarte buna.Dar eu zic ca exista intotdeauna exceptii.In astrologia vedica cum va spuneam,Rahu guverneaza cifra 4 (unii europeni au preluat ,cumva,aceasta informatie,si ii atribuie lui Uranus guvernarea peste cifra 4,pentru ca Rahu este co-guvernator al Varsatorului impreuna cu Saturn).Daca in astrologia vedica Rahu este perceput ca o planeta malefica,totusi sant cazuri cand aduce lucruri foarte bune.In cazul nostru,in astrograma divizionara D-9,in casa a9a de la karakamsa se afla Rahu.Orice planeta plasata in case trikona de la karakamsa isi pierd orice insusire negativa si devin benefice,aducand un mare ajutor sufletului nativului.In acest caz,pe langa extrem de benefica pozitie a lui Jupiter in casa a5a de la karakamsa (si in vargotama) mai este si Rahu in casa a9a.Varsatorul si Rahu ( cifra 4) aduce aici un mare invatator in arta astrologiei.Este vorba de prietenul nostru,Gheorghita.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group