It is currently Fri Mar 29, 2024 2:21 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: vise?farmece?sau teama din subconstient?
PostPosted: Wed May 09, 2007 10:21 am 

Joined: Thu Apr 12, 2007 8:43 pm
Posts: 18
buna !
ma gandesc de multe ori la visele pe care le-am avut si parca ma cuprinde un fel de teama.am senzatia ca ceva o sa se intample dar vreau sa ies din starea asta si-mi zic ca nu se va intampla.problema e ca stiu ca nu sunt intamplatoare ,ca ceva va fi.am mai povestit si pe un alt forum cateva vise ce m-au marcat si cineva care spunea ca are calitati de clarvazator,mi-a zis ca beneficiez de un ENB(entitate noesic benefica),care imi prevesteste lucrurile ce imi pot fi spuse cu voia divina.
se poate, stiu ca cineva acolo sus ma protejeaza,dar eu nu stiu cum sa inteleg aceste mesaje.de multe ori dimineata nu-mi mai amintesc exact ce si cum am visat,dar stiu ca am avut un vis din acela care a vrut sa-mi transmita ceva.poate ca am fost la preoti, am mai facut unele slujbe si chiar incerc sa cred ca daca nu le iau in seama nu o sa se intample nimic rau.
ca sa dau un exemplu din multe;inainte de nasterea celui de-al doilea copil visasem un vas cu bait pentru a fragezi carnea unui porc pe care il taiasem. a doua zi m-am dus la spital am nascut f greu apoi copilul a avut cev aprobleme si am fost trimisa la iasi pentru a i se face o ex transfuzie si in acea noapte am vazut acel vas cu bait ,era vasul cu sangele ce ii fusese schimbat copilului.
si alt exemplu:visasem ca o lumina puternica ajungea la mine pe sub steasina unui gard si eu, m-am bucurat mult crezand ca lumina vine de la Dumnezeu,am intrebat:tu esti Doamne? dar o voce ca de tunet imi raspunde :nu Ioan Botezatorul.in acelasi timp in camera, deoparte am vazut o namila mare intunecata care astepta.apoi am simtit acea namila urcandu-se pe mine ,am simtit-o grea mai mult pe partea stanga si mi-era rau,aveam senzatia ca ma sfarsesc.voiam sa fac cruce dar mana era blocata nu ma puteam misca ,am facut cruce in gand si parca m-am eliberat.
m-am trezit cu o stare pe care nu stiu daca pot sa o descriu.parca totul fusese real.
pe moment am crezut ca voi primi ajutor(oricum traversam o perioada proasta),si ca va fi bine, dar dupa 4 zile s-a intamplat ceva ce ne-a dat peste cap rau de tot ,doar pentru ca voiam sa ma duc la un serviciu.m-am dus apoi la un preot care mi-a spus ca acela era diavolul, preotii sunt mai la indemana cand avem o problema de genul asta,de pshihologi...sunt cam departe, iar celor apropiati daca le mai spui risti sa te priveasca ca pe un ciudat.e mai greu sa te inteleaga sau pe cei care le pasa,ii poti incarca negativ.altii spun ca poate am farmece,caci de un timp nimic nu imi merge,si am o stare ...din care nu stiu daca am sa ies vreodata.
sunt cateva lucruri ce ma fac sa ma gandesc la asa ceva.
cu mai mult timp in urma cineva mi-a ghicit in cafea(poate parea o mare prostie) dar acea pers.nu ma cunostea si nu stia nimic de mine ,mi-a spus printre altele ca mie mi s-a schmbat destinul.e posibil asa ceva?se pot vedea pe harta natala?
Gheorghita,spuneai ca ceva te-a schimbat si ca imi vei spune .Te rog ,poate voi reusi si eu sa-mi schimb ceva in modul de gandire ,stiu ca ceva ma va ajuta.
as vrea sa stiu daca toate aceste stari vin doar din tranzitele planetelor ,daca ne nastem cu ele sau pot veni si pe acele cai neortodoxe ca sa zic asa?cert este ca m-am cam saturat si nu pot sa fac nimic.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vise?farmece?sau teama din subconstient?
PostPosted: Sat Aug 25, 2007 10:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In astfel de stiuatii cel mai usor ne vine sa spunem ca suntem atacati... fara sa ofensez pe nimeni si fara sa se inteleaga ca acuz pe cineva. Nu, categoric nu! Este insa un mecanism subtil care il reproduce pe cel fizic. Daca in lumea materiala traim in aglomeratie pentru ca ne-am educat sa traim cu teama de singuratate, cu dependenta de celalalt, in lumea subtila se intampla la fel. Elementul nou fata de toate aceste entitati, care ne populeaza universul nostru interior, apare ca o incercare in momente cheie a evolutie nostre. Mult timp nu am inteles de ce exista incercari... le consideram practic inutile atat timp ca ele vin de la entitati superioare, care - ma gandeam eu - fiind superioare stiau care este stadiul meu... deci practic nu mai aveam ce sa demonstrez evolutia. Pe parcurs, gandindu-ma ca universul in care traiesc este complex si ca el nu este intretinut de un dictator subtil care face asta ca sa nu se plictiseasca, ci ca este condus de reguli precise dupa modelul "...precum in cer asa si pe pamant", am realizat ca asa-numitele incercari sunt momentele de trecere. Disconfortul este insa dat de faptul ca niciodata nu stii unde intervine demonstratia de maiestrie: pe partea pe care o parasesti sau pe partea cealalta. Dar de ce apare? Simplu, intotdeauna vei gasi un jurul tau un "vecin" care isi doreste foarte tare sa-ti moara capra (conform zicalei "sa moara si capra vecinului"). Evolutia este un proces extrem de complex si dependent de ce reguli morale pe care curentele spirituale incearca sa ni le prezinte. Sa-ti cultivi comasiune inseamna sa-ti dezvolti intelegerea, sa-ti cultivi curajul inseamna ca-ti dezvolti gandirea si puterea de alegerea, sa cultivi dreptatea inseamna sa-ti cultivi obiectivitatea si selectia s.a.m.d. Nu crezi ca ai putea sa ai nevoie de ele decat in astfel de momente.
Atacurile sunt niste incercari... multe dintre ele nu sunt decisive si nici nu indica faptul ca trecem pe o treapta superioara, ci ca ne-am mai pus un sac de morcov in magazie pe care "vecinul" crede ca si-l poate insusi.
Nicio incercare nu este identica alteia, poate cel mult sa semene pe alocuri... tocmai de aceea echilibrul este absolut necesar. Regulile pe care curentele spirituale incearca sa ni le prezinte sunt esentiale pentru a-ti gasi echilibrul, ele te ajuta sa te descoperi ca fiind un om puternic, sigur, bun.... si daca tu esti intr-o asa stare si va veni un delicvent sa-ti fure din geanta, chiar daca va reusi, tu nu-ti vei pierde echilibrul tocmai pentru ca vei aprecia ceea ce s-a intamplat ca fiind o intamplare, mai mult sa mai putin dureroasa, dar in niciun caz decisivia pentru definirea sistemului tau de valori.
Yogananada merge intr-o zi printr-o multime inconjurat de adepti. La un moment dat cineva din multime a inceput sa-i vorbeasca pe un ton urat si ridicat. Intrebat de un discipol de ce nu-l face sa taca, Yogananda i-a spus mirat ca nici macar nu-l aude...Atunci cand am aflat-o, m-a tulburat foarte mult aceasta intamplare, nu pentru ca are sensuri dihotomice, ci pentru ca stiu ca in lumea reala un om normal nu are cum sa se comporte asa ca Yogananda, orice explicatie ar avea. Cum trebuie sa fie interiorul unui astfel de om pentru a nu-l atinge in real, nu impus, o asa dezordine?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 26, 2007 12:19 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Se spune ca numai binele invinge raul si asa si este. Ceea ce trebuie sa faca cineva care se teme de ceva rau trebuie sa constientizeze acest lucru, fara sa devina obsedat de el (exista legea rezonantei, si atragem ceea ce gandim). Exact asa cum spune si Gheorghita, spiritualitatea este raspunsul, si cea mai simpla metoda de a ne invinge temerile este divinitatea..a ne conecta, prin meditatie sau prin simpla rugaciune la Dumnezeu, va face in scurt timp ca toate temerile sa dispara ca prin farmec..Nu poti inlocui ceva decat prin altceva, mai puternic.
Un sfat- cauza temerilor noastre este printre altele si o consecinta a dezechilibrului pe prima chakra, Muladhara, care este responsabila si cu vitalitatea. Mai multa miscare, de preferat in aer liber, te va ajuta in mod sigur sa scapi de teama din subconstient, mikhaela.

Gheorghita, legat de ceea ce ai spus de Yogananda. Eu am facut un experiment. De la o vreme, am inceput sa evit sa studiez pe harta mea tranzitele nesemnificative, din teama de a nu-mi impregna subconstientul cu ganduri negative si pentru ca uneori chiar mi se pare o pierdere de vreme. Si totusi, curioasa de ce atatea probleme si amanari, nu m-am abtinut.. Intr-adevar, astrograma arata cam rau, Soarele, Luna, atacate etc..Cert e ca in ziua aia m-am simtit nu numai rau, dar m-am simtit si invinsa intr-un fel. Mi-am propus ca a doua zi sa FIE ALTFEL. Dupa sedinta de asane de dimineata, ziua a decurs intr-un fel foarte armonios, totul parea usor, vorba aceea, parca as fi avut astrograma plina de trigoane...Bineinteles ca ea in realitate arata cam ca in ziua precedenta...Asta a fost un exemplu, sunt convinsa ca si tu si multi altii stiu ce inseamna forta gandului...
Acum nu vreau sa minimalizez pozitiile planetare, dar sunt din ce in ce mai convinsa ca nu ele dau nota finala.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 26, 2007 11:03 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ca o completare la ceea ce ai spus, Marta, vin si reamintesc despre aspectul eliberator prezentat astrologia holistica. Cuadratura cu orbul cel mai mic are aceasta calitate si nu mi se pare deloc putin lucru. Daca opozitia aduce un conflict exterior, ce se consuma intotdeauna printr-un eveniment social, o interactiune sau o fapta oricare ar fi ea, o cuadratura vine sa aduca un eveniment interior.
Alegerea ta, care te-a dus la o intelegere atat de frumoasa si buna de dat ca exemplu, tine de aspectul eliberator. A fost o magie atunci si chiar ar trebuie sa revii asupa acelei zile pentru a vedea de unde ti-ai extras energia... ce cuadratura cu orbul cel mai mic te-a ajutat sa-ti aduni gandurile.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 26, 2007 11:55 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mi-a dat mult de gandit ce ai spus, este interesant cum un careu te poate ajuta, daca esti pregatit s-o faci. In ziua aceea ...in afara de careul pe care il facea, la grad aproape perfect Jupiter in tranzit peste Desc, la Mercur natal, se mai facea un careu, la diferenta de un grad, Soare- Mercur in tranzit in conjunctie, faceau careu la Luna natala (data este 16 august).
Sa inteleg ca pozitionarea lui Jupiter a declansat totul...acum stau si ma gandesc, daca intr-o zi s-a intamplat asa, cum s-ar schimba totul daca am constientiza ca totul depinde de noi si am face eforturi sa crestem spiritual, cu perseverenta...De obicei ne gandim ca numai cei eliberati pot depasi anumite aspecte, dar sunt atatea lucruri care ne sunt la indemana, important e sa indraznim si sa nu uitam..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 07, 2008 1:37 pm 

Joined: Thu Apr 12, 2007 8:43 pm
Posts: 18
Buna ziua si LA multi ani tuturor pentru anul 2008.
Ma bucur mult sa revin.Revin totusi si cu o rugaminte dar nu inainte de a va multumi ca ma ajutati.Din cand in cand mai cad in capcana de a gandi negativ cu toate ca incerc sa ma desprind de acest lucru.Inca un setiment ca mi se va intampla ceva nu-mi da pace si asta de cand in aceeasi noapte si eu si sotul am avut acelasi vis ,in care se intampla ceva rau.Ciudat e ca si anul trecut intr-o noapte ,la fel am avut amandoi un vis si nu dupa mult timp s-a cam adeverit,adica am fost plecata pe perioada verii.Din ceea ce am mai citit pana acum vad ca din revolutia solara se pot vedea anumite evenimente pentru urmatorul an .Problema e ca nu ma pricep deloc,si doar voi cei ce cunoasteti atat de bine aceasta stiinta ma puteti ajuta.Ziua de nastere mi-am petrecut-o departe de casa ,intr-un satuc aproape de Sulmona in italia.V-am spus asta cu speranta ca cineva v-a avea timp si pentru mine si ma v-a ajuta.Multumesc mult domnule Coser pentru ca m-ati lamurit in multe randuri si tot ce mi-ati spus a avut darul de a ma lumina si de un timp parca sunt mai impacata .


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group