It is currently Thu Mar 28, 2024 12:27 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Determinarea orei de naster cu pendulul.
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 10:17 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc Coser,pentru atentie.Fara indemnul tau nu as fi indraznit,sa scriu acest topic,pentru ca nu stiu daca este chiar cofirmata aceasta metoda.Dar sa relatez:dupa spusele mamei sunt nascuta in zorii zilei,inainte de rasarit.Dar exista o mica confuzie ,dupa spusele ei,pt. ca la un an dupa nasterea mea,a nascut un al doilea copil,prematur,primul meu frate ,care a decedat la sase zile.Revenind la pendul:am notat pe o foaie orele posibile ale nasterii,din ora in ora.Am facut o scurta concentrare ,meditatie pt.a ma elibera de alte ganduri.Apoi mi-am formulat foarte clar intrebarea,am incercat sa ma intorc in timp,pana la nasterea mea,stabilind dinainte cum sa fie miscarea pendului [in cerc ,orizontal,de la stanga spre dreapta...] cand ajunge in dreptul orei nasterii.Odata stabilita ora,se merge,din aproape in aproape,pe intervale tot mai mici.Eu am mers pe jumatati de ora si apoi pe intervale de 5 min.,si apoi am determinat minutul nasterii.Pendulul folosit a fost un cristal purificat si energizat, [eu fiind in "starea ALFA=undele emise de creier intre somn si trezire] de mine,pana mi-a pulsat in mana ca o inima.[In acea perioada faceam cursuri de infoenergie].Nu stiu daca e chiar important materialul pendului.
Scuze pentru lungimea mesajului.Mi-ar place sa stiu daca ora stabilita este corecta.Dar eu sunt incepatoare in astrologie si inca nu pot s-o fac,desi am cateva date marcante in viata. :cry:
Sper ca nu am plictisit pe nimeni. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 6:05 am 

Joined: Mon Jan 23, 2006 1:37 pm
Posts: 5
Location: Japan
Buna Aries,

Spune-mi si mie cum poti sa ajungi in starea ALFA?
Am tot auzit de ea,am incercat ceva, dar efectiv adorm:( , o singura data cred ca am reusit,si atunci cand am avut raspunsul, m-am speriat si am revenit la normal.
M-as bucura daca mi-ai da niste sfaturi.
Mersi.

O zi minunata sa aveti!
Nicoleta


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 2:53 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nati wrote:
Buna Aries,

Spune-mi si mie cum poti sa ajungi in starea ALFA?
Nicoleta


O conditie esentiala de a ajunge in stare alfa este relaxarea. Amplitudiena relaxarii este direct proportional cu intensitataea starii alfa pe care o simti.
Cum se face relaxarea?
Simplu... stai intins pe pat sau jos, pe o patrua, si incepi relaxarea de jos in sus, de la picioarele pana la cap, pe fiecarea grupa musculara... o contientizezi si o apoi o relaxezi. Dupa aceea contientizezi ca tot corpul este relaxat, elimini gandurile din mintea, grijile pt un timp le lasi deoparte si evoci imagina unui lac nemiscat. Abandoneaza-te in aceasta stare.... si vei simti starea alfa...

Sigur, se poate intra in alfa si din meditatie, dar fara relaxarea nu se poate... asta inseamna ca nici de meditat nu poti medita eficient daca esti esti incordat...

Cat despre metoda lui Aries se pot spune multe. Tine de terapiile viitorului si de metodele moderne de vindecare. Aceasta tatonare se foloseste si in diagnosticul energetic si mai ales in cautarea spirituale pe care orice cercetator al spiritului o abordeaza. Insa pentru cei ce nu au incercat niciodata asta, metoda tatonarii energetice este acum abstracta... Unii o incearca din curiozitate altii pentru ca pare a fi singura solutie...
De asemena ca o extensie la ce a spus Aries mai exista o metoda, la fel de controversatat ca aceasta, pt unii, si la fel de eficienta pentru altii.
Daca se stie intervalul de toleranta pt ora se scrie pe o hartie acest interval din minute in minut si dupa ce se realizeaza etapa pregatitoare, insemnand o relagare fizica si psihica, se trece cu mana deasupra cifrelor si cand mana atinge cifra corepunzatioare orei de nastere va exista un semn, un stimul... sau mai concret mana se va opri... daca vei relua experinetul vei ajunge la acelasi rezultat...
Unii folosesc aceasta metoda nu numai pentru alegerea unor scheme de terapie in acupunctura sau Su Joc, de exemplu, dar si in determinarea raspunsurilor corecte la testele grija... he he, chiar da rezultate...
Acest simt al informatiei indica de fapt o deschidere fata de o vibratie spirituala si nu corpul este cel care o percepe, ci spiritul ce apoi transmite semnalul acolo unde este centrata constiinta - in cazul nostru fizic.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group