It is currently Thu Mar 28, 2024 6:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Vis despre ascendent
PostPosted: Tue Mar 21, 2006 12:25 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Va relatez un vis avut acum cativa ani,cand citind depre asc.,care nu se poate calcula numai pe baza orei de nastere,in putinele date pe care le aveam ,se mentiona ca o curiozitate in dom. astrologiei,ca nu se cunoaste cine a elaborat ,a introdus ,aceasta notiune -ascendentul.[Nu stiu daca intre timp s-a aflat.] De atunci,ma intriga faptul ca se pierde mult din val.unei teme necunoscand ora nasterii.Si ma gandeam ca trebuie sa existe o metoda [in afara celor divinatorii] de-a afla asc.printr-un calcul,foarte simplu[dupa parerea mea] si cum de inca nu s-a descoperit acest lucru inca.
Deci visul,care s-a desfasurat,ziua,intr-o pauza de astrologie,dupa ce nu i-am dat de capat unei conjunctii Luna-Saturn,daca e benefica sau mai putin benefica.Mai mentionez ca Saturn m-a fascinat mereu,mai ales ca-l am retrograd pe vreo 150 ani [dupa met.o zi=un an]
In vis ma aflam in palatul unui seic sau sultan,undeva prin Asia.Eram imbracata ca o europeana si asteptam sa vina sultanul,seicul.Am fost poftita sa-l astept,de catre un arab,imbracat cu salvari si acea panza pe cap ,cu o banda pe frunte.Era tot in alb si stiam ca e mana dreapta a seicului,cel mai de incredere slujitor al lui.Cand a aparut seicul-un barbat cam la 35 ani,suplu ,foarte amabil si foarte respectat de slujitorul lui,m-a uimit fapul ca era imbracat tot in negru,ca europenii,adica avea camasa neagra,pantaloni negrii.Deci seicul nu era imbracat ca arabii.Un alt lucru ciudat,palatul era o combinatie intre stilul clasic vechi [sali mari ,coloane de marmura,mobilier oriental]si stilul modern:avea usi de sticla,care se deschideau automat,ca si la modernele noastre magazine.Nu stiu de ce solicitasem intrevederea,nu am inteles ce vorbeam cu seicul,dar a aparut in incapere si o celebra actrita[nu stiu cine,dar stiam ca e celebra],tanara,frumoasa,la care am remarcat ce picioare superbe avea [fiind inbracata intr-o fusta neagra mini].Eu m-am retras din incapere,pt.a-i lasa sa vorbeasca,si am iesit in parcul palatului,coborand cateva trepte din caramida,foarte veche.pe alocuri uzata.Din nou am remarcat aceasta imbinare de elem.vechi si noi.Plimbandu-ma printre copacii seculari ,am ajuns la un fel de deal,care semana mai mult cu o duna de nisip,destul de inalta.Urcandu-ma pe acest deal,am inceput sa zaresc virfuri de corturi,de lanci,iar cand am urcat mai spre varf am vazut multi copii,cam de 10 ani,toti baieti,care erau instruiti in arta razboiului.Am stiut atunci ca ei sunt copii seicului.iN acea clipa langa mine a aparut slijitorul seicului si mi-a spus ca nu am voie sa vad acest loc.Copiii trebuiau feriti de privirile strainilor.M-am regasit di nou in palat,in clipa in care seicul pleca sa o conduca pe actrita la aeroport,ca un gest de politete.Gandindu-ma ca avand o companie atat de placuta,seicul ar fi dorit,poate,sa stea mai mult,m-am gandit sa plec,pt.a nu-l obliga sa se intorca mai repede decat ar fi dorit.Am facut gestul sa ma indrept spre acea usa dubla moderna si sa ies[deoarece stiam ca am rezolvat problema pt.care venisem,si nu mai trebuia sa astept.
Dar in fata mea s-a postat slujitorul seicului,f.politicos si m-a rugat sa-l astept pe seic,care a dat dispozitie in acest sens.
Brusc in fata mea visul s-a transformat intr-un desen:erau desenat doua coloane sub titlul:calatorul stelelor,sau drumul calatorilor.Pe coloana din drapta mea[cum priveam imaginea,era simbolul lui Saturn.Restul nu le-am vazut,dar le stiam.Sub ac.doua coloane,s-a derulat fulgerator cazurile visata:seicul,actrita,slujitoru[nu mai stiu ordinea]si mi se arata ascendentul fiecarui caz.Intelegea fulgerator tot,dar la ultimul mi s-a aratat zodia racului in loc de asc.,care era necunoscut.Amvrut sa obiectez,dar mi s-a spus ca se poate si asa.Ma-m gandit ca sigur ca se poate pt. ca Racul este poarta de intrare a sufletelor in ac .viata.

Intelege cineva ,ceva,din ac.vis?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:03 pm 

Joined: Fri Feb 17, 2006 9:25 pm
Posts: 70
de unde stii ca racul este poarta de intrare a sufletelor in aceasta viata? e interesanta informatia asta... celelalte zodii cu ce sunt asociate?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 24, 2006 12:14 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Gamma wrote:
de unde stii ca racul este poarta de intrare a sufletelor in aceasta viata? e interesanta informatia asta... celelalte zodii cu ce sunt asociate?


Gamma ,sa fiu sincera nu-mi amintesc acum sursa,sursele exacte,dar este un lucru cunoscut din vremuri vechi,si nu numai in astrologie.pentru parte a doua a intrebarii,sunt articole chiar pe acest forum.Pot sa-ti spun ref. la tema visului ,ca racul este poarta de intrare iar capricornul poarta de iesire a sufletelor.Cu mult iaintea acestui vis,am avut altul in care am visat chiar simbolul scarabeului,racul din timpurile mai apropiate noua.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 24, 2006 10:28 am 

Joined: Fri Feb 17, 2006 9:25 pm
Posts: 70
hmmm... scarabeul, zici? uite mi-ai adus aminte de o chestie care mi s-a intamplat mie mai demult. eram la un examen si inca nu-mi cunosteam colegii. eram foarte multi in sala. cand am iesit, nu stiu cum s-a facut -nici macar nu-mi mai amintesc bine-, dar am intrat in vorba cu un tip. am aflat ca este pesti -nu stiu de ce, imi place la nebunie zodia asta!. si tot vorbeam si vorbeam... la un moment dat imi spune ca a avut niste probleme si ca se duce la psiholog pentru ca in afara de gasca lui de prieteni nu are cu cine discuta. i-am spus ca am si eu cateva cunostinte de psihologie, drept pentru care i-am facut un joc psihologic. e vorba de un desert si anumite elemente pe care i le dadeam sa le aranjeze cum vrea el. pe langa elementele de baza, el putea sa adauge orice element dorea el. iar el a introdus un scarabeu si un scorpion. scorpionu' hai mai treaca mearga, ca era desert, vorba aia :P , da' scarabeu'... m-a mirat foarte tare alegerea. oricum, am observat ca si cei care nu au cunostinte de astrologie sau nici macar nu sunt atrasi de astrologie, fac unele asocieri in concordanta cu astrologia. poate chiar exista legaturi pe care nu le constientizam pe moment. poate ca primim unele chei mai incolo. :)
aries, in legatura cu visul tau, e foarte interesant, dar eu cred ca arata preocuparile tale, poate chiar ce te punea pe tine pe ganduri la un moment dat. iar ultima parte a visului, poate e chiar un raspuns al unei intrebari constiente de-a ta. spuneai la un moment dat, in relatarea visului, ca saturn te-a fascinat mereu. saturn, guvernatorul capricornului este opusul racului. opusul complementar. se leaga ceva, da' interpretarea elementelor cred ca tine de tine si numa' de tine. asa ca succes!
:wink:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group