It is currently Thu Mar 28, 2024 9:16 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 24 posts ] 
Author Message
 Post subject: Visuri premonitorii
PostPosted: Fri Jul 07, 2006 12:21 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 1:13 pm
Posts: 25
As incepe prin a va ura tuturor o zi cat mai placuta si prin a spune ca simt lipsa lui Gheorghita, care banuiesc ca este foarte ocupat cu examenele.

V-as propune o discutie despre visurile premonitorii. Poate s-a mai vorbit pe acest subiect si n-am sesizat, dar v-as ruga s-o faceti daca vreti, chiar pe seama astrogramei mele. M-am gandit
mult la Neptun, dar la mine se afla pe C2 si nu vad legatura, iar in Scorpion l-au prins multe generatii si totusi nimeni din cei cunoscuti de mine nu au astfel de visuri.

Intr-un fel au cam inceput sa ma sperie deoarece intotdeauna am un vis premonitoriu cand urmeaza sa se intample ceva rau. Mi se intampla sa aflu pe aceasta cale si cand urmeaza un eveniment placut, dar asta mult mai rar, dar asa cum am spus intotdeauna precede un necaz, mai ales un deces.

In noaptea de 3 spre 4 iulie, adica luni noapte, l-am visat pe tatal meu care este mort. L-am visat dezbracat complet ( fara sa vad parti intime ale corpului ), slaaaaaaaaaab si chircit, cred ca intr-o cada goala.

M-am trezit dimineata cu inima stransa si-am stiut ca voi afla o veste proasta.
Marti cred, pe posturile TV la actualitati au fost prezentate doua cazuri de la mare: doi copii care au fost salvati si o fata de 22 de ani care luata de valuri, a murit.

Aseara sunata fiind de mama, dupa vocea ei mi-am dat seama imediat ca ceva nu este bine si cand mi-a spus ca are o veste proasta, am intrebat-o imediat cine a murit?
Acea fata inecata la mare este fiica unui var al meu, iar mama mi-a anuntat moartea ei.

Decesele imi sunt anuntate in vis mereu de membri ai familiei morti si ei.
Pana sa moara tata o visam mereu pr bunica din partea tatalui ( atentie! numai pe cea din partea tatalui ), iar de cand a murit tata, il visez numai pe el.

Vreti sa-mi spuneti parerea voastra? Ce anume din astrograma mea indica aceste transmisii?
De ce multi oameni nu au visuri premonitorii, sau nu ii marcheaza sa le retina?
Se explica mai bine astrologic, sau psihologic?

Marina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 10, 2006 3:44 pm 

Joined: Mon Apr 24, 2006 11:20 pm
Posts: 98
Foarte interesant topicul deschis de tine.

Si mie mi se intampla cam acelasi lucru...cu deosebirea ca eu aproape tot ce visez noaptea mi se intampla ziua ( aici sunt si foarte multe lucruri bune, deci nu sunt numai vesti rele) cea mai recenta experienta a fost urmatoarea si destul de ciudata.

Prietenul meu a avut un pisoi pe care i l-a dat unei doamne in varsta... la 2 saptamani dupa ce i l-a dat l-am visat pe pisoi care-mi spunea in vis ca lui nu-i place la femeia aia si nu-i mai place viata pe care o duce. mi-a spus ca s-a simtit dator sa-mi spuna mie asta inainte sa "plece" si sa-i transmit si prietenului meu asta si sa nu fim suparati pe el.
De-a dreptul bizar ... exact in ziua aceea la cateve ore dupa ce i-am povestit visul prietenului meu , l-a sunat doamna cu pricina si i-a spus ca tocmai l-a gasit mort pe Tomita - pisoiul care in urma cu cateva zile fugise de acasa...

Si inca ceva foarte ciudat...de cand a murit mama prietenului meu eu o visez mereu , s-a creat un fel de legatura intre noi doua si mereu eu aflu lucruri "necunoscute" mie. Acum cateva saptamani am visat-o ca era foarte suparata si venise sa stea la mine, pe motiv ca a fost data afara din casa...si ea nu se mai simte bine decat in prezenta mea... isi luase toate hainele , lucrurile si le adusese la mine-n apartament... spunandu-mi ca ea numai apartine casei de unde a plecat, pt ca a fost alungata de acolo....

Cand i-am povestit prietenului meu , a ramas masca... mi-a spus ca el face conexiunea asta... tatal lui si-a gasit pe cineva si acum sta cu "tipa" respectiva in casa lui si i-ar fi aruncat lucrurile mamei lui... tin sa mentionez ca mama prietenului meu e moarta de aproximativ 1 an si jumatate...

Nu stiu ce explicatii sa dau la visele astea, insa de mica stiu ca le am si nu mi-e frica de ele, chiar unele m-au ajutat sa ma feresc de probleme... insa nu pot spune ca nu sunt ciudate, mai ales ca uneori le tratez cu indiferenta.
Oare pot sa fac ceva in privinta asta? sa numai visez? :)

va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:55 pm 
Cu siguranta visele sunt un domeniu care si pe mine ma fascineaza. Si asta pt ca eu tot timpul visez ceea ce urmeaza sa mi se intample si uneori mi se dezvaluie deznodamantul unor evenimente din viata mea inca inainte de a se produce. Mi-am descoperit aceasta 'capacitate' in timpul facultatii, cand inaintea fiecarui examen eu visam daca il trec sau nu. Bine, n-am picat niciodata, si asta nu inseamna ca nu se impune efortul aferent.
Si am vise pe care le-am visat acum 12 ani si care inca de atunci mi-au indicat anumite evenimente care s-au petrecut cu multi ani mai tarziu. Evident, in acest caz am facut corelarea abia dupa ce evenimentele s-au produs.

Parerea mea este ca viitorul ia nastere in functie de actiunile noastre, iar cand o anumita parte din ceea ce noi numim viitor s-a nascut (noi am savarsit faptele care l-au creat), deci in acel moment este posibil sa ni se dezvaluie.

Eu cred ca aceasta capacitate este atat psihologica, cat si astrologica. Insa aspectele astrologice pe care le detinem sunt tot un fel de zestre psihologica acumulata de-a lungul vietilor trecute.

La mine cred ca responsabil cu aceste manifestari este o piramida de apa formata din Luna, Neptun si Chiron. Este ca un fel de avertizare intuitiva, si care ma insoteste nu doar atunci cand dorm:))).


  
 
 Post subject: visuri premonitorii
PostPosted: Wed Jul 19, 2006 3:21 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 1:13 pm
Posts: 25
N-am avut timp sa va multumesc si-o fac acum

Tot mai cred c-ar putea exista o explicatie astrologica

Voi incerca sa revin al acest subiect

Va doresc numai bine


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: visuri premonitorii
PostPosted: Thu Jul 20, 2006 9:46 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Visele nu sunt rataciri ale mintii in timpul somnului asa cum se crede sau refectia unei activitati a creierului ca urmare a activitatilor din timpul zilei. Visele sunt cea mai concreta dovada ca spiritul exista. Atunci cand in somn calatorim in lumea astrala perceptiile noastre se trezesc, dar vor receptiona in functie de puterea lor de deschidere. De aceea unii sunt constienti in vis altii nu.
Visul este o perceptie a unei alte realitati... si pentru ca este o alta realitate este normal ca imaginile sa alba o alta logica si interpretarea lor sa fie mai dificila.
Nu as vrea sa clasific eu visele, dar stiu ca ele, dupa modul cum se produc, sunt impartite in mai multe categorii. Cele premonitorii si cele in care apar entitati, cu diferite intentii, sunt cele mai spectaculoase.
Cine a lucrat cu energia si a stata vreodata langa un om care doarme pur si simplu sa urmareasca fluxurile energetice pe care se intrepatrund si directia spre care merg ele si-ar fi putut da seama foarte usor ca visand omul de fapt percepe directia spre care se indreapta energia lui, iar visul este un fel de binoclu, o confirmare a ceea ce atinge in astral.
Premonitia apare nu din vis, ci din mobilizarea energiilor finale ale fiintei, doar ca in vis, pentru ca perceptia fizica trece in plan secund, omul le mobilizeaza mai bine.
Cand apar entitati care se manifesta intr-un anumit fel, ciudat, nepotrivit pentru context, atunci ar putea fi vorba de entitaile anorganice pe care Carlos Castaneda le prezinta foarte bine in "Arta visatului".
Exemplu.
In siteza...visez la un moment casa unde am copilarit si sub pergola din fata ei o piscina care avea o latime de doar jumatate de metru si adanca de vreo 2 metri, iar pe fundul ei era doar putina apa. Niste pesti vorbitori se agitau acolo in apa si uitandu-ma indelung la ei vedeam cum din cand in cad mai aparea cate unul prin groapa betonata, din pamant direct in apa. Un zgomot produs undeva in jurul meu ma trezeste pentru cateva secunde. Nu am revenit in totalitate la stare de veghe. Adorm la loc cu gandul sa continui visul avand o banuiala ce era in realitate. Visez din nou piscina la aceiasi dimensiune, exact cum o lasasem cand m-am trezit. Pestii devenisera foarte agresivi sareau si in acel cadru general, in acea imagine, ochii lor erai vii, scanteiau si ma urmareau foarte atenti. Am intins mana deasupra piscinei. "Pleaca" am strigat de cateva ori. Au disparut pestii, apa, chiar si piscina si in ultima imagine era curtea, pe fondul unei seri de vara, exact asa cum o stiam, apoi m-am trezit.
Am stiu chiar din vis ca acei pesti care se miscau anormal, erau entitati anorganice care au creat o nisa in amintirile mele cu un scop pe care nu il stiu. Acest vis nu poate insemna altceva daca luam in calcul simbolurile care le reprezinta, dar nu este altceva decat un contact cu entitatile anorganice.
Un alt exemplu.
tot in sinteza... visez ca eram intr-o cladire veche si aerul se misca usor in jurul meu. Mirosea a vechi si mi-era teama. M-a urmarea ceva ce nu vedeam. I-am cerut sa se arate. A aparut in fata mea o entitate IMENSA, deformata, ca o rosie stricata, agresiva si foarte dinamica. Imi amintesc foarte clar ca atunci cand am vazut-o mi-a trecut pe loc frica. Mi-am impreunat maine, mi-am desfacut degetele si le-am departat un pic, dar am lasat podurile lipite (!!! asa a fost!!) si am simtit in momemtnul acela ca-mi iese energia prin toti porii. Entitatea s-a facut mica de tot ca o musca si a fugit. M-am trezit si inca mai simteam fiorii aceia energetici prin tot corpul.
Era tot o entitate anorganica. Ce vroia de data asta? Hm, probabil ca exploateze teama de necunoscut pe care orice om o are si care blocheaza dorinta de libertate...

Visele sunt perceptii ale propriei fiinte de aceiea cheia cifrului tot persoana respectiva o are. Daca reprezinta sau nu ceva, daca este real sau doar o manifestare a activitatii din timpul zilei (visele in Beta) cel mai bine poate si cel care le traieste.

Pentru a vedea care este echivalentul viselor in realitate trebuie sa urmaresti spre ce se orienteaza vointa, afectivitate, dorintele si care este deschidere energetica a persoanei.
Fiecare casa are rolul si importanta ei intr-un vis. Daca visul este special si initiatic atunci el poate fi regastit in tranzitele pe tema sufletului, daca nu atunci el poate fi analizat prin tranzite pe tea natala sau revolutia solara din anul respectiv.
CASA I aduce imagini despre sine, despre ce poti si ce nu, despre modelari ale propiei imagini.
Casa II aduce obiecte personale, pe care nu le poti avea pe toate nici macar in vis, de aici o senzatie de gol care accentueaza atasamentul si parrea de rau cand se revine la starea de veghe. Instiga dorinta de avea tot ceea ce percepi si tot ceea ce simti ca-ti apartine.
CASA III aduce discutii, intalniri de grup, comunicari de rutina, conversatii cu personae diferite, calatorii astrale in locuri cunoscute.
CASA IV este casa viselor legate de familie, parinti si prin asta o legatura o arborele genealogic. Aici pot aparea vise profunde legate de o mostenire genetica necunoscuta, de o informatie care lucreaza asupra subconstinetului si de care persoana nu este constienta.
CASA V aduce distractiile in vis, bucuria de a trai, visele erotice, dar si predispozitia de a fi pacalit in astral de infatisari iluzorie (entitati anorganice).
CASA VI aduce cosmarurile legate de munca de zi cu zi. In aceste vise apar colegii de serviciu, sefii, subalternii, copii problema sau sarcini, probleme nerezolvat. Este casa purificarii prin somn si refacerii organismului agresat de stresul zilnic.
CASA VII este in vis o casa duplicitara ea lucreaza intotdeauna cu casa I ca o finalitate a acesteia - dorintele si imaginile despre sine se finalizeaza in casa VII, prin care atragem vibratii si entitati asemenea dorintelor noastre. Aici apar asocieri si prima data protectorii, aliatii, ghizii apar prin intermediul acestei case.
CASA VIII duce persoana spre subconstient, spre locuri ascunse sinistre sau nu dupa informatiile pe care le detine. Este casa care aduce regenerarea si schimbarea destinului prin renuntarea la ego si identificarea cu actiunea in sine nu cu motivatia sau dorinta personala. Tot ce se intampla in casa VIII este o refectie a informatiile pe care persoana le detine deja. Este o casa inchisa, un fel de cuptor unde ne ardem dorintele si problemele pentru a evolua.
CASA IX este o casa superioara care aduce lumina si intelegere, putere de a atinge binele si bucuria de a trai cu binele. In aceasta casa vin informatii si mesaje sublime, ele sunt destinate atat persoanei, cat si celor din jur.
CASA X aduce mesaje ce vizeaza modelarea demnitatii si a propriei imagini. Este o casa austera unde mesajele pot fi triste si retrictive pentru ca este un domeniu retritiv si matur aici cuvintele trebuie sa fie putine si intelepte, iar mesajele clare, directe.
CASA XI este cea mai ciudata casa. Ea poate fi negativa, distructiva si rea pentru cel care viseaza sau benefica prin contactul cu un focar energetic misterior care ii alimenteaza dorinta de libertate si puterea personala. Aici suntem tentati sa repetam greseli la nesfarsit, aici revin etapele pe care nu le-am inteles si depasit in celelalte case. Visele din casa XI inainte de toate bulverseaza si pentru a li se rezista, ele trebuie raportate la un sistem de referinta - in special unul moral.
CASA XII este cea mai puternica, iar premonitiile aduse de casa XII sunt pe termen lung si profunde. Aici ne putem vedea viata noastra intr-o maniesra detasata si din cand in cand anumite ipostaze, asupra caror trebuie insistat, se pot evidentia. Aici trebuie sa iertam si ceea ce visam in casa XI trebuie sa raman in casa XII pentru ca intrumentele acestei case sunt total diferite de ceea ce cunoastem noi in planul fizic.Daca este sa facem referire la Carlos Castaneda atunci putem spune ca aici vedem cel mai clar ca in vis ne deplasam punctul de asamblare si percepem lume altfel, perceptie care cam trebuie sa ramana acolo pentru ca adusa in fizic ea poate speria sau trezi zambete sarcastice.

Luna este planeta cea mai puternic legate de vise. Este ne permite accesul la Chakra Mondial, la mentalitatea rasei umane, la egregorul rasei umane. Este la urma urmei si o metoda de autocunoastere - dupa ce visam ne uitam prin ce casa trece Luna in tema natala, daca este un vis amplu sau in revolutia solara si tragem comcluziile de rigoare.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 3:08 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 1:13 pm
Posts: 25
Iti multumesc mult Gheorghita. Cartea este aparuta la editura RAO dar momentan nu este disponibila. Am rugat sa fiu anuntata cand o voi putea cumpara. Sunt foarte interesata sa inteleg mai mult, deci o voi citi cu siguranta.

Pana atunci, daca mai poti detalia:"visand omul de fapt percepe directia spre care se indreapta
energia lui" si "Premonitia apare nu din vis, ci din mobilizarea energiilor finale ale fiintei".

Nu-mi pot da seama nici ce intrebari mi-as putea pune, de raspunsuri nici vorba!
Ce stiu este ca m-a pus pe ganduri si ca imi doresc mult sa schimb daca pot, directia energiei mele.

Multumesc inca o data Gheorghita :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 8:28 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
daca ai citi "Arta visatului" ai intelege si asta si multe altele...

pana atunci..

Daca in timpul visului Punctul de asamblare se deplaseaza si constiinta lumii fizice trece in plan secund, atunci accesul la informatie depinde numai de energiile fine ale fiintei tale, celelalte energii te ajuta sa supravietuiesti in lumea in care intri. Atunci contractiile energetice, miscarea, expansiunea sau intelegerea, atentia si disponibilitatea fata de ce se intampla in acel prezent iti pot descoperi trasaturi ale fiintei tale atat de diferite de ceea ce iti puteai imagina vreodata despre tine, incat iti vei pune o singura intrebare: "Cum am stat pana cum asa?"



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 11:09 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
As dori sa va relatez un vis premonitoriu,care s-a implinit [din nefericire ] a doua zi.
Aveam 19 ani ,iar visul l-am avut in ultimele zile din octombrie.

“Eram in Piata Operei din centrul orasului natal,si eram f.uimita de puhoiul de lume care se afla acolo.Am intrebat ce se intampla si am aflat ca urma o executie in piata.Am ramas inmarmurita si am intrebat cine urma sa fie executat si de ce, simtind cum urca in mine o disperare muta, si un presentiment ca aveam sa aflu ceva ingrozitor.[am observat intre timp ca in piata era ridicata o paltforma din lemn-ca cele vazute in filmele medievale-pregatita pt.o executie.Oamenii nu au stiut sa-mi spuna cine va fi executat,dar toti erau consternati de atrocitatea care urma sa se intample,si se desprindea un sentiment de revolta –parca pt.nedreptatea care urma sa se intample-si de o enrma parere de rau.Lumea murmura :”asa de tanara”,”chiar nimeni nu poate salva?”Tot mai disperata ,intreban tot mai insistent cine va fi executat,cand cineva mi-a spus ca acum apare caruta cu condamnatul in piata.Si atunci am vazut o caruta cu cineva legat de maini,care statea in picioare ,incadrat de un fel de politisti medievali.[ In vis eram contrariata de acest amestec intre contemporan si medieval,chiar gandindu-ma cum in secolul nostrum mai pot avea loc asemenea executii] Pentru ca nu vedeam bine cine este in caruta,din cauza multimii,mi-am aruncat privirea spre cladirea Operei si atunci am vazut pe toata cladirea chipul celei care urma sa fie executata; era chipul uneia dintre prietenele mele,vecina si fosta colega de scoala.
Am izbucnit in plans ,strigand in sinea mea ca trebuie sa o salveze cineva si am alergat la o cabina de telefon public si am vrut sa dau un telefon ,nu stiam cui sau unde [-pe atunci nici ea si nici eu nu aveam telefon acasa-] dar ma cramponam de acea firava speranta ca daca reusesc sa sun undeva va fi salvata.Insa telefonul nu-mi primea moneda si dupa cateva incercari disperate am inceput sa dau cu pumnii in aparat,pana au inceput sa-mi cada o multime de monede in palma. [In acel loc erau trei cabine telefonice din care doua erau defecte ,iar al treilea era plin de monede.]Am ramas neputincioasa,urland in sinea mea de durere,frustrare si neputinta ca nu o pot salva…si m-am trezit.”

Dimineata i-am povestit mamei visul,dar am uitat complet despre cine era vorba in vis.Mama a insistat sa-mi aduc aminte dar degeaba.Atunci,vazandu-ma atat de tulburata si socata mi-a spus ca précis voi auzi ceva care ma va tulbura profund si voi plange,pt.ca am vazut o multime de monede.
Tot in acea zi am primit lemne [locuiam intr-o casa cu mai multe apartam.] si le duceam in curte,impreuna cu un vecin.Trecand pe strada un coleg al vecinului,ne-a povestit la amandoi despre o crima care s-a intamplt in acea dimineata,intr-o alta zona a orasului,in care a fost omorata o fata tanara sin e-a spus ca tot orasul vuieste despre aceasta grozavie si ca oamenii sunt atat de revoltati,incat daca ar pune mana pe criminal,l-ar linsa.Ne-a mai spus ca inca nimeni nu a aflat despre cine este vorba,dar toata lumea este ingrozita de modul in care a fost omorata fata.
Am alrgat in casa si i-am spus mamei ce am aflat,dar nu am facut nici atunci vreo asociere cu visul avut,care mi s-a sters complet din minte la aflarea unei asemenea vesti.

A doua zi ,cand am aflat cine era victima am avut brusc imaginea chipului ei proiectata pe cladirea Operei…si de atunci mi-a ramas o intrbare nerostita: [decat acum]: daca mi-as fi amintit la timp as fi putut s-o salvez? Iar daca nu a trebuit sa-mi amintesc ,de ce am mai fost prevenita?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 7:55 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Aries, nu stim si poate nu vom sti niciodata ce rost au unele vise, in timpul somnului ne desfasuram viata, ca sa zic asa, in planul astral, si este foarte posibil ca si de acolo sa aflam vesti, unele au legatura cu noi, altele nu...si cum se spune nu exista nici trecut, nici viitor, ci doar prezent continuu, tu pur si simplu ai aflat aceasta veste si in acel plan, mai devreme, mai tarziu, cine stie... Nu te simti vinovata, ca n-ai de ce, nu ai fi putut sa intervii, mai ales ca nici nu ti-ai putut reaminti despre cine era vorba in acel vis, asa trebuia sa se intample. In mod cert ai o senzitivitate pronuntata, pentru ca ai acces la anumite informatii, sunt multi care nu-si amintesc mai nimic din ceea ce viseaza, sau mai exact din ceea ce se petrece in planul astral.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 8:51 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Mie mi se intampla de multe ori, in momentul cand ma trezesc din somn, sa am senzatia ca aud voci langa mine, chiar daca sunt singura in casa. De parca s-ar purta niste discutii langa patul meu. Imediat ce devin constienta acestea inceteaza. Uneori imi amintesc cateva cuvinte, alteori doar sunetul vocii. Dar niciodata nu inteleg despre ce e vorba. Si nu imi amintesc sa fi visat ceva. ..... e grav ? :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 6:08 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Daca atunci cand esti constienta dispar, nu e foarte rau :D
Incearca sa observi ce cuvinte retii, poate fi un mesaj interesant.....pe care poate chiar tu vrei sa ti-l transmiti.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Aug 26, 2006 10:20 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc Marta

Nu stiu ce sensibilitate am,dar acest vis m-a marcat profund.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Un vis pe care nu-l doresc nici dusmaniloor.
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 7:25 pm 

Joined: Tue Apr 24, 2007 5:50 pm
Posts: 14
Acum cateva zile am visat in somn ac a intart cineva la mine in casa in timp ce dormeam si a incercat sa ma omoare rupandu-mi gatul. In vis nu a reusit sa ma omoare. MI-a trosnit coloana da n-am patit absolut nimik. dak este vreun specialist in vise as sa-mi spuna si mie ce interpretare are visu.
Mie mi-a spus cineva ca mi-a murit moartea......insa ptr asta parca trebuia sa sa mor in vis nu?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Un vis pe care nu-l doresc nici dusmaniloor.
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 9:20 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
... ti-a murit moartea? Nu este posibil asa ceva.... visul nu este nici premonitoriu si nici simbolic, ci pur si simplu real, doar ca aici este vorba despre structuri astrale, nu de cele fizice. A existat un contact energetic cu o entitate din astral, care a actionat asupra ta modificandu-ti nivelul de vibratie. Ceea ce iti amintesti tu este ceea ce a putut traduce mintea... in realitate visul nu pare decat sa indica o afectiune a sistemului de hranire si in general a echilibrului. Actionandu-se asupra coloane s-a actionat asupra digestiei subtile si asupra echilibrului psihic... Prin urmare expune-te la soare (coloana este in astrologie guvernata de Soare), dar nu la o intindere de apa, ci undeva la munte (structura osoasa - Saturn - zone montane) si evident excesele alimentare in ceea ce priveste varietatea de gusturi.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 10:59 pm 

Joined: Tue Apr 24, 2007 5:50 pm
Posts: 14
...10x Ghreorghita. Ma cam enervasem din cauza visului astuia. Dupa ce ca visez de cateva ori pe an mai visez si toate prostiile. Adevaru e ca mi-am skimbat alimentatia in ultima luna si tin cat de act regim alimentar. Probabil ac de la asta e. 10x.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 27, 2007 7:03 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Samanii deosebesc mai multe suflete care locuiesc simultan in om, suflete corporale (cele care se manifesta in starea de veghe si confera trupului viatza si constiintza) si suflete libere (care se manifesta in stare de inconstientza, la moarte etc.). "Sufletul de jungla" (bush-soul), spre exemplu, reprezinta forma "eterala" pe care o ia omul (in primul rind samanul) in stare de transa, identificîndu-se animalului totemic, intre aceste suflete, un rol important il are "sufletul de vis", forma pe care personalitatea omului o ia in timpul somnului. In transa onirica omul se dedubleaza, eliberind din trup sufletul de vis, care are posibilitatea de a calatori fara limitarile fizice ale lumii concrete. Somnul este, din acest punct de vedere, echivalent transelor provocate de plantele halucinogene, permitzand omului accesul la planuri paralele ale realitatzii. In samanismul modern, cum este cel descris de Carlos Castaneda, se vorbeste chiar de o "arta de a visa" (art of dreaming), care consta intr-o serie de exercitzii (spre exemplu, a-tzi propune sa-tzi vezi mana si corpul in vis) - un fel de a-tzi controla visul Prin vis pot fi explorate "realitatzile separate" care ne inconjoara lumea.
Grecii distingeau doua forme de vise, vise adevarate, care ies din Hades pe poarta de corn, si vise inselatoare, care ies pe poarta de fildesh. Daca unele mijlocesc omului o cunoastere adevarata, aducandu-l in contact cu fiintze supranaturale (suflete ale mortzilor, zei, creaturi monstruoase ale noptzii) , celelalte sunt simple halucinatzii nocturne, fara valoare cognitiva...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 27, 2007 7:40 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca visul tau indica un semn atunci, in mod sigur, el se refera la faptul ca regimul alimentar pe care il tii este bun si iti foloseste.
A obtine vindecarea sau ameliorarea de cele mai multe ori indica renuntarea la structurile vechi pe care ne-am construi un mod de a gandi si actiona, de care emotiile noastre sunt legate fedeles si fara de care nu ne vedem existenta mergand mai departe. Cand sistemul care suntem nu mai functioneaza corect din cazua acestor toxine spirituale, si abordam un procedeu de videcare ne vedem in situatia de a lasa in urma dricul cu problemele nostre in care ne pusesem atat de multa speranta. Probabil ca asa isi explicau strabunii nostri acest proces: "a murit moartea"...
Deci e de bine...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 27, 2007 8:17 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mermaid,
foarte frumoasa prezentarea ta... am mai adauga, pentru a ne apropia cat mai mult de cazul lui George, despre existenta fiintelor anorganice, entitati subtile ale constintei care "vaneaza" emanatiile organice ale fiintelor pentru a se hrani si care, in functie de temperamentul subtil al fiecaruia, le ofera sau nu ceva in schimbul a ceea ce primesc. Intalnirile cu anorganici sunt cu totul si cu totul speciale... uneori emotionante, sublime, alteori terifiante. Indiferent de tipul intalnirii, de raportul ce are loc in astfel de momente, exista o nota comuna: te face sa te gandesti la ceea ce ti s-a intamplat mai mult decat te-ai fi gandit daca ti-ar povesti altcineva, ceea ce face din acest contact o intalnire reala, ce depaseste cu mult taramnul imaginatiei.
Tibetanii folosesc astralizarea ca un mod de evolutie. Chiar daca ei nu prezinta realitatea astrala atat de terifiant cum deduci ca este din experinetele si relatarile lui Castaneda, si ei insista asupra cresterii puterii personale, asupra vitalitatii, a puritatii sufletesti.
"Faptele bune te protejeaza" spun adesea la o astfel de intalnire... Obisnuinta de a face bine, iti reconfigureaza structura asa cum este ea in cer, in lumile subtile, in asa fel incat la reintalnirea cu sine nu te vei mai speria de cum arati si nici nu-ti vei reproduce lumea terifianta care ti-a patat actiunile, ci vei trai efectul faptelor tale bune, iti vei schimba directia de orientare, vei observa, concret, ca viata ta se indreapta spre o alta directie.... nu altceva, nu onoruri, nu aplauze, nici macar multumirile venite din partea celor care au beneficiat, doar tu cu ceea ce este al tau.
Este atat de simplu, lipsit in totalitatea de spectaculozite, nu este nici macar inedita recomandarea asta, dar esentiala...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 27, 2007 10:31 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
coser wrote:
"Faptele bune te protejeaza" spun adesea la o astfel de intalnire... Obisnuinta de a face bine, iti reconfigureaza structura asa cum este ea in cer, in lumile subtile, in asa fel incat la reintalnirea cu sine nu te vei mai speria de cum arati si nici nu-ti vei reproduce lumea terifianta care ti-a patat actiunile, ci vei trai efectul faptelor tale bune, iti vei schimba directia de orientare, vei observa, concret, ca viata ta se indreapta spre o alta directie.... nu altceva, nu onoruri, nu aplauze, nici macar multumirile venite din partea celor care au beneficiat, doar tu cu ceea ce este al tau.
Este atat de simplu, lipsit in totalitatea de spectaculozite, nu este nici macar inedita recomandarea asta, dar esentiala...


Uau... eu am avut mereu probleme la nivelul acesta... al asteptarii multzumirii din partea cuiva caruia i-am facut un bine...
ba chiar mi-am scris mare in camera vorbele maicii Tereza:

Binele pe care il faci azi, oamenii il vor uita maine...
Fa bine,oricum.

Da-i lumii tot ce ai mai bun si poate nu va fi niciodata de ajuns...
Da-i lumii tot ce ai mai bun, oricum.

La urma urmei este intre tine si Dumnezeu...
N-a fost niciodata intre tine si ei, oricum."...

Revenind la vis... mi se pare straniu felul in care crestinismul il satanizeaza... desi in Vechiul Testament sunt mentzionatzi mai multzi profetzi , Avraam, lacob, losif, Ghedeon, Solomon, Daniel etc. care au avut revelatzii in vis. Conform crestinismului, visele sunt considerate manifestari diabolice, menite sa-l induca pe om in eroare si pacat. Sfantul Pavel spune : Omnes dii gentium daemonia (Zeii popoarelor sunt diavoli) si atunci, concluzia logica a fost aceea ca toate tehnicile care permiteau preotilor pagani sa intre in contact cu zeii sunt forme de pact cu diavolul. Filocalia musteste de patzanii ale crestinilor ispititzi in vis de cel viclean... pentru "a incita in ei orgoliul luciferic al prestiintzei"...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 27, 2007 11:16 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Hm, explicatia pe care o am eu vine tot din recomandare postata mai sus... pentru ca absenta faptelor bune, realizate dezinteresat si cu implicatie totala, deformeaza infatisarea, adica fiinta fizica si spirituala, relatia acestor oameni, ce se erijeaza in mesageri ai unor invataturi mesianice, cu sublimul este deformata prin natura lor. Cand se uita in apa unui lac, pentru a descoperi frumosul, ei isi vad chipul hidos si acuza apa, in nicun caz pe ei.
Despre crestinism acum oamenii vorbesc atat de tare si de prost, inca nu mai auzi vocea lui Dumnezeu permanentizata in egregorul planetei prin fiintele sublime si profetii magnifici pe care istoria ni-i ofera... Cand vor tacea toate mustele din bazaitul lor atunci perceptia noastra va fi alta.
"... ati luat cheia cunostintei; voi insiva nu ati intrat, iar pe cei ce vroiau sa intre i-ati impiedicat"(Luca 11:52)

Din cauza lor poti acuza crestinismul cu mare usurinta pentru ca nu te gandesti o clipa ca ei sunt de vina pentru toate leziunile aduce acestei religii. Crestinismul a fost desacralizat si fara sacru o religie este un fel de zombi, nici macar moarta nu este. Probabil ca asta a fi fost soarta oricarei religii care si-a luat rolul social-politic in serios mai mult decat rolul social-educativ. Fiind dezamagit de limitarea impusa de aceasta dogma, de agnosticismul liderilor si caracterul simplisit al explicatiilor, nu ma mira deloc atitudinea lor si nici informatiile searbede demne doar de un schizofrenic paranoid.
Am insa o speranta in oamenii cu viziune, care descopera maretia exemplului lui Iisus si ne explica ceea ce este critic din invatatura lui. Parintele Galeriu a fost unul dintre ei, parintele Teofil Paraian este altul... la radio Trinitas mai prind din cand in cand din conferintele lui Teofil Paraian, un fin si subtil observator al vietii si un practicant modest si devotat al cultului crestin.
Nu sunt religios, tocmai de aceea citatele din scripturi oferite de functionarii statului care practica activitati religioase catre populatie, nu ma ating deloc, ci doar exemplul unor oameni care iti muta efectiv centrul de greutate si te fac sa te inclin cu respect si piosenie in fata lor, desi, atunci, gestul ti se pare mic fata de cat respect simti ca le porti.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 09, 2007 12:51 pm 

Joined: Wed May 09, 2007 12:25 pm
Posts: 34
Buna,
Ma numesc Simona si sunt nascuta pe 15.03.76-ora 19.45 C*ta.
Pe 29 aprilie...l-am visat pe cel pe care il iubesc in taina si de care mi s-a spus candva ca mi-a fost iubit intr-o alta viata...sunt multe de spus in privinta lui...inainte il visam de cate ori aparea in localitatea mea...in fine...In acest vis, m-a sunat si mi-a zis sa retin niste cifre erau 5 la numar..<<este un nr. de telefon>>,mi-a spus...
Stiu si acum numerele....el era un pic agitat, nervos..si tot imi spunea, imi repeta: << Te rog, retinele... te rog!!!!!>>...in vis incepusem sa le tot repet...la un momentdat,m-am trezit din vis dar de fapt eram intr-un altul..fusese vis in vis ...acolo au aparut niste baieti si fete si vreo 3-4 telefoane pe o masa...le-am povestit visul...iar acestia au inceput sa sune la nr respectiv din doar 5 cifre ..Incepuse sa cante,la celalat capat al firului, o melodie de dragoste, frumoasa...O stiam in vis, acum nu mai stiu care este.
M-am trezit din somn...in minte tot repetand acele cifre...le-am jocat si la loto dar nimic...Spre seara, m*a sunat un barbat care avea ultimele 3 cifre ale nr. sau de mobil chiar ultimele trei cifre din vis din cele 5.
Era cineva ...stiti cum mai fac bunicile cand o vad pe nepotica ca nu se marita, ca nu are iubit..dau nr nepoatelor din mana in mana...
Mama s-a enervat cand a vazut numarul de telefon al respectivului, stiind de visul meu...Mai am vise premonitorii...
Iar cel care m-a sunat...da , a fost din senin...stiam de la bunica ca da nr. meu de telefon la cunostintele de-ale ei ...sa ma cupleze ...sa ma vada maritata!
...ultimele 3 nr de la mobilul lui , erau ultimele din vis...
In fine tipul a dovedit a fi, pe 1 mai, un tip care nu este deloc pe sufletul meu..
Nervos, posac, fara un zambet pe fatza...nu mai continui..imi vine sa plang.Nu poate fi alesul...e mult prea posac, reclacitrant.Decid sa imi cumpar o revista de 40 lei, cu proprii mei bani...iar el,si la prima noastra intalnire, isi ia libertatea sa ma certe, sa tipe la mine...Si de ce cel atat de drag mie sa il anunte pe cel cu care voi fii..Ma gandesc eu..!Cu persoana am ramas amica...nu e deloooc pe sufletul meu
In fine, imi tot revin in minte acel vis, cifrele...la glasul nervos, de ce nervos(?) al celui drag mie(ieri a fost ziua lui!!!)..cu care nu prea mai am tangenta, ce imi tot repeta ..<<tine minte numarul>>..apoi la melodia de dragoste... ...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 24, 2007 5:38 pm 

Joined: Wed May 09, 2007 12:25 pm
Posts: 34
Draga Coser..am mai postat aici un pic mai sus, nu s-a spus nimic ..probabil nu a fost nimic de comentat.
Revin din nou..
Ma macina un vis avut ieri noapte! Tot cu cel de mai sus..cu el....
Sunt in concediu de odihna de 4 zile si la ora 6.45 h dimineata eram in picioare, nu am mai putut adormi datorita unui vis.Inainte de a il povesti am sa fac o scurta introducere sa intelegi de ce m-a zbuciumat atat.
nu ne-am vazut de un an si ceva dar am mai vb pe net acum cateva saptamani, .....din intamplare, ne-am intalnit pe un site de matrimoniale,.... acest om despre care tot mi s-a spus si cu ajutorul sinastriei si cu ajutorul unui medium ca a fost o mare iubire intr-o alt viata, ca am fost impreuna. Eu sunt nascuta pe 15.03.1976 - 19.45 pm Constanta iar el pe 08.05.1975 - 00.15am Ploiesti.

Visul meu...

Eu la o masa cu fatza alba, cu geanta mea si un pahar cu ceva bautura in el, pe ea,impreuna cu niste persoane ce au pleacat in mare graba. Raman singura! Nu imi doream sa plec si vad in localul unde eram o alta masa mult mai mare cu multe persoane, unde era si iubirea mea din alta viata..si de acum.Petreceau!!! Ma ridic sa il salut iar el m-a invita sa iau loc la masa lor si se ofera sa imi aduca geanta si paharul de la masa mea.Zis si facut!
Stam si vorbim! El era in dreapta mea...si incep sa vb si cu o alta persoana ce se afla in stanga mea...cand intorc privirea ..intre mine si el au aparut subit doua scaune cu doi barbati..incercam eu si el sa ne privim,sa mai vb dar nu prea reuseam...i-am certat ca ne-au despartit si deodata se aude un glas de femeie care spune ca doreste sa mutam masa altfel , intr-o alta pozitie....eram undeva cu spatele la o fereasta luminoasa si o vroia undeva langa un perete..
Atunci asa s-a facut si m-am trezit stand intre doi barbati iar el pe partea cealalta cu o femeie in dreapta lui.El ma privea pe mine si eu pe femeia ce era un pic stinghera.De unde aparuse???Deodata, barbatul din stanga mea isi dori sa plecam de la masa..stiu ca am ripostat pe momendat si m-am uitat in geanta sa vad daca am bani ptr un suc...aveam multi bani.
M-am ridicat, el cu privirea atintita asupra mea..celalalt ce dorise sa ne ridicam tot incerca sa ma ia de gat ptr a ne indeparta de la masa..Stiu ca a inceput o melodie vesela de dragoste..si am inceput sa cant un pic si sa dansez cu gandul la iubit.Dar m-am oprit pentru ca acela ma tot forta sa merg , sa ma indepartez de masa si se tot chinuia sa ma ia de gat ....si eu nu il lasam..Dupa cativa pasi buni facuti impreuna ca acel barbat,stiu ca m-am enervat si i-am spus ca ma intorc la masa si am facut dreapta in prejur (toate detaliile mi le amintesc perfect)...In acel moment, de la distanta, de la masa..I-am vazut doar ochii, fruntea si parul..era agomerat in acel local....ma privea atat de profund ...cu niste ochi mari,negrii si ce parca doreau, din suflet, sa imi spuna ceva....

M-am trezit !!!
S-a dus somnul meu si am ramas cu ochii lui pe "creier".

Stiu ca il tot visez; stiu ca , poate, am exagerat cu atatea detalii dar le am atat de vii in memorie, si cu rugaminti fierbinti te rog sa ma ajuti si sa imi spui ce seminificatie poate avea acest vis...daca are vreunul.... :cry:

ITI MULTUMESC ANTICIPAT!!!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 27, 2007 5:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
simone,
am citit cele doua vise ale tale ...
In primul cifrele nu rerezinta nici pe departe vreun nr de telefon sau vreo adresa, ci etape ale vietii tale. Cu cifrele pe care le-ai auzit iti poti construi un traseu imaginar de urcusuri si coborasuri specific vietii tale asa cum prezinta Anatol Basarab in cartea sa de numerologie.
Trebuie insa sa stii care sunt acele numere...
Ca el are sau nu implicatie in visurile tale pentru mine are mai putin importanta, cert este ca numerele sunt ipostaze ale vietii tale pe care le vei intelege dupa ce le repezinti grafic.
Este important ca ti s-a spus ca e nr de telefon pentru ca, din punct de vedere subtil, un asa element este un cod de acces, o cheie cu care obtii accesul spre o informatie sau un nivel.

Al doilea vis este unul de curtare. Esti curtata de entitati din subtil care se joaca, hm destul de bine, cu dorintele tale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 01, 2007 6:57 pm 

Joined: Wed May 09, 2007 12:25 pm
Posts: 34
Cifrele pe care le-am vista erau 04797... :cry:


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 24 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group