It is currently Tue Mar 19, 2024 12:10 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Vise cu aceeasi tema
PostPosted: Sat Sep 30, 2006 8:52 pm 

Joined: Sat Sep 23, 2006 8:04 pm
Posts: 4
Location: bucharest
in ultimii trei ani de zile mi s-a intamplat destul de des sa o visez pe bunica mea care a murit in 2003. intotdeauna imi aparea in pragul casei, in poarta. ma cheama la ea sau trebuia sa plecam impreuna la drum. pe drum sunt fie insotita de un caine (si in alte vise imi apar caini, de obicei negrii, care uneori devin agresivi) sau trebuie sa trec peste o apa. nu reusesc niciodata sa ajung la destinatia finala fie pt ca visul se destrama fie pt ca ma pierd de bunica mea. nu-mi dau seama care ar putea fi semnificatia si ceva ma face sa cred ca ele nici nu vor mai aparea deoarece in ultimul vis avut cu ea era alaturi de bunicul meu (decedat si el acum multi ani), ambii imbracati in alb (sau poate aveau o aura alba), m-au sarutat si in acel moment am avut ca o revelatie: ca omul atunci cand moare uita tot raul si tot greul din viata asta si trece pragul de dincolo fericit. a fost pt prima data cand realizam ca ei sunt morti chiar si in visul meu.

de-a lungul timpului am depistat si alte teme care imi apar frecvent in vise cum ar fi: mizeria cumplita de care imi este foarte sila (fecale, oameni murdari, copii nespalati), dinti care mi se sparg, imi cad sau ii smulg singura din gura, case vechi si darapanate.

se intampla sa am si vise care ies din acest tipar si imi aduc uneori aminte de ele incercand inca sa mai caut corespondentul lor in viata mea interiora sau sociala.

pt ca de multe ori mi s-a intimplat ca visele sa se adevereasca intr-un fel sau altul, m-am autoeducat sa-mi le amintesc cu lux de amanunte, le rememorez inainte de a ma da jos din pat si apoi le scriu. uneori cred ca sunt "constienta" ca visez si urmaresc sa retin cat mai multe detalii din vis (ce culoare au cladirile, cu ce sunt imbracata, daca este zi sau noapte). de obicei ma marcheaza profund visele pe care le am dar niciodata nu reusesc sa le descopar semnificatia decat dupa ce evenimentul are loc in viata reala abia atunci facand legaturile.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Vise cu aceeasi tema
PostPosted: Sat Sep 30, 2006 10:00 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
sunt vise initiatice

perceptiile tale sunt simboluri, valori sintetice care iti sunt utile acum. Bunicii sunt energiile tale ancestrale care se trezesc, energii care contin informatii ale purificari arborelui genealogic. Tu porti pe corp semne identice cu cele ale bunicilor tai si aspecte comportamentale sunt vin sa scoata in evidenta o continuitate a unui proces subtil la care si ei, asemenea tie, au participat.
Evolutia prin purificarea si vinderecarea arborelui genealogic este o cale nobila si rezervate doar spiritelor care pot lucra usor cu informatii abstracte. Tot ceea ce ai povestit, chiar si reactia ta de a memora detalii ale acestora indica faptul ca dublul tau devine puternic si este activ in viata pa personala.
Ma gandesc ca istoria ar putea sa-ti aduca raspunsuri la multe din intrebarile care se nasc in tine dar pe care nu le poti formula... Procesele tale subtile sunt fine si dinamice. Daca vei intelege concret ce mesaje vor avea aceste vise vei deveni un fel de Axis Mundi pentru cei din jurul tau.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 30, 2006 11:10 pm 

Joined: Sat Sep 23, 2006 8:04 pm
Posts: 4
Location: bucharest
iti multumesc pt raspunsul tau coser.
intradevar de multe ori traiesc cu senzatia ca m-am nascut pentru a duce la bun sfarsit un drum inceput de strabunii mei. straniu este ca aceasta legatura ancestrala o simt fata de neamul pe linie paterna de care nu am fost prea apropiata dar cu care seman foarte mult atit fizic cat si ca structura interioara, iar bunicii de care vorbeam mai sus si pe care i-am visat sunt cei din partea mamei.
pe linia tatalui mergind cam 3 generatii inapoi (atit am gasit poze) barbatii (tata, fii, nepoti, verii intre ei) seamana frapant de bine unii cu altii, imprumutind constructia fizica (chipul rotund, ochii mari, rotunzi). interesant este ca la mine in familie nu fratele meu este cel care seamana cu tatal meu si barbatii din neamul lui, ci eu, femeia.
cum pot afla despre ce proces este vorba. intreb asta pt ca de copil am trait cu senzatia am un anume drum trasat dar pe care trebuie sa-l caut. am ajuns deja la 30 de ani, timpul trece, ma tem sa nu ajung la capatul drumului si sa fiu intrebata "de ce nu ai facut nimic? semne ai avut la tot pasul!"
lumea viselor este pentru mine o lume in care traiesc intens, posibil ca o balanta a vietii sociale calme pe care o am. prin vis primesc multe semnale cu termen de indeplinire scurt (de ordinul orelor) sau foarte lung (cateva luni posibil ani daca ma gindesc la cele a caror semnificatie nu am intalnit-o) dar ce folos daca doar le scriu si stau cu mainile in san doar asteptind sa se intample un ceva ?

as avea nenumarate cuvinte de spus si multe s-ar termina in semne de intrebare si tocmai de aceea am postat acum o saptamina solicitand o astrograma si interpretarea ei pe linie karmica http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=810. sunt constienta ca timpul vostru (al forumistilor initiati) este limitat si stau cuminitica in banca mea si astept (in fond, 1-2 zile, saptamini, luni sunt un mizilic pe linga 30 de ani, nu?). nu ma astept ca in urma interpretarilor din astrograma sa am o revelatie, dar cel putin ma gindesc ca poate voi reusi sa descalcesc cite ceva din viata ce mi-a fost data.[/url]


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group