It is currently Thu Mar 28, 2024 3:33 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 19 posts ] 
Author Message
 Post subject: Sri Sathya Sai Baba-Dumnezeu intrupat
PostPosted: Sun Jan 13, 2008 11:17 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
am citit pentru prima data despre Sai Baba in cartea lui D.Ciuperca "Astrologia in noua era'.Am cautat date despre el si am descoperit un Eveniment pentru ca aparitia Lui este Marele Eveniment pentru Umanitate.cum poate sa nu fie El insusi Dumnezeu,cu toate spusele Sale?toti marii sfinti indieni ai ultimelor decenii au spus asta:in Sai Baba s-a intrupat Dumnezeul Cel Mare.Trecand peste controverse iscate in jurul Lui din cauza minunilor infaptuite ma gandesc la tot ce transmite prin cuvantarile Sale.nu exista mesaje de o mai inalta spiritualitate.El este Dumnezeu chiar Daca nu este Dumnezeu.incercati doar ca sa cititi cate ceva din spusele Sale.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 01, 2008 6:44 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"puterea Iubirii vindeca si pe cel care daruieste Iubire dar si pe cel care primeste Iubire" -Sai Baba


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 01, 2008 7:21 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
pe you tube sunt o multime de filmulete despre Sai Baba.va rog sa pierdeti cateva clipe privind acest filmulet:http://www.youtube.com/watch?v=ZXGXCg3uIWY.numele Lui inseamna si cel care spune doar Adevarul..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 01, 2008 7:56 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
De aici puteti descarca o multime de carti despre Sai Baba , unele scrise chiar de El.Daca sunteti interesati de cultura si civilizatia indiana,de religie si spiritualitate indiana,aici gasiti multe lucruri interesante.http://www.saibabalinks.org/booksonline.htm


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 02, 2008 10:07 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Hai sa va spun ceva autentic 100%. Sergiu Celibidache purta la mana o bratara pe care n-a dat-o niciodata jos - din momentul in care a pus-o la mana. Acea bratara fusese materializata de catre Say Baba special pt. el... si sub ochii lui.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 02, 2008 11:02 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu stiam. Este foarte interesant si cu siguranta este vorba despre bratara care se distinge in imagine


Image


Cu ani in urma am primit si eu niste vibhuti de la un prieten, pe care i l-a adus cineva din India, direct de la Sai Baba... Nu l-am folosit niciodata, l-am pastrat impaturit intr-o hartie si invelita cu banda scotch... Nu l-am desfacut nici macar sa ma uit la el. L-am primit ca pe un dar de pret. Multumesc, din nou, Paul!
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 04, 2008 1:04 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da, mi-a spus un profesor care-i era aproape... sper sa-l prind cand are vreme sa-mi spuna si povestea in amanunt...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 04, 2008 8:34 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
sublime cadouri primesti,gheorghita!cred ca daca sufletul tau este pe aceiasi vibratie cu acel vibhuti , va functiona ca un talisman (dar probabil ca deja iti trimite fluxuri energetice benefice).mermaid,asteptam povestea ta!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 04, 2008 9:10 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Pentru mine,dincolo de toate minunile si materializarile,Sai Baba este un Avatar,adica intruchiparea Lui Dumnezeu in forma umana.Pe Sai Baba L-am vazut si-L vad cu sufletul si cu inima,nu cu ochii.Nu minimalizez alte religii,toate religiile sunt egale,numai ca felul cum se transmit mesajele si revelatiile in India ma atrag mai mult ca orice.Calea Omului este Calea Indumnezeirii Omului .Omul trebuie sa realizeze ca sufetul sau este de esenta divina (vezi filozofia indiana a non-dualismului-Advaita-Vedanta dar si adevaratul sens si adevarata cale a Crestinismului-"Nu eu,ci Christos in mine").Asta simt acum.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 04, 2008 9:59 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
sublime cadouri primesti,gheorghita!cred ca daca sufletul tau este pe aceiasi vibratie cu acel vibhuti , va functiona ca un talisman (dar probabil ca deja iti trimite fluxuri energetice benefice)


Este un talisman pentru ca mi-a fost daruit cu acest gand si imi este aproape pentru ca nu s-a desprins de mine. In ciuda faptului ca de cand l-am primit am schimbat 5 locatii si as fi avut toate sansele sa-l pierd, pot spune ca este unul din putinele lucruri care s-au ambitionat sa nu se piarda... Pana acum am pierdut multe lucruri importante, dar iata ca nu pe toate!
L-am primit in 1996...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 05, 2008 6:19 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
marian12345 wrote:
sublime cadouri primesti,gheorghita!cred ca daca sufletul tau este pe aceiasi vibratie cu acel vibhuti , va functiona ca un talisman (dar probabil ca deja iti trimite fluxuri energetice benefice).mermaid,asteptam povestea ta!



Daaa, revin curand cu evenimentul cu bratara. Celibidache era, oricum si el un om evoluat ... a fost cel care l-a facut pe Sadoveanu sa puna pom de Craciun in casa si sa sarbatoreasca cum se cuvine, cu colinde si jazz... La inceputurile carierei a fost undeva la Balcic la o clarvazatoare care i-a prezis ca va ajunge rege neincoronat al Romaniei... El s-a gandit la Ignaz Paderewsky, pianist polonez devenit Prim Ministru dar... a devenit rege prin altceva...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 07, 2008 1:34 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"O alta marturie despre divinitatea lui Sai Baba provine de la o sursa din afara Indiei,Frank Baranowski,profesor al Universitatii statului Arizona , din SUA.El este recunoscut ca un expert in studiul aurei care inconjoara fiecare persoana.Potrivit spuselor sale, aura care inconjoara fata unei persoane este relevanta in privinta personalitatii si caracterului acelei persoane.Aura din jurul fetei oamenlor obisnuiti este greu de descris si aproape ca lipseste.Dar in cazul unei persoane care este extranormala si care intruchipeaza Iubirea,aura este marita si de o luminozitate fara limita care se extinde in spatiu.Frank Baranowski a fost uluit sa vada aura care inconjoara fata lui Sri Sathya Sai Baba.Potrivit profesorului este vorba de o aura alba si roz (culoarea Iubirii).Aura devine galbena ca Soarele si se schimba in albastrul (de asemenea o culoare a Iubirii) atunci cand se canta bhajans (cantece devotionale hinduse).Aceasta aura semnifica energia Iubirii fara limite.Ochii stralucesc ca niste diamante.Profesorul Baranowski nu a ezitat in a afirma ca aura din jurul lui Sai Baba este chiar Dumnezeu,ca spirit intrupat.In lunga sa cariera a avut ocazia sa vada aura multor persoane celebre si ilustre , dar niciodata nu a vut ocazia sa vada o aura alba,roz si albastra intinzandu-se departe in spatiul de sus,imprastiind raze ca ale Soarelui fizic si diamante (ochii lui Sai) ca briliantele proiectand extraordinara energie a Iubirii"-fragment din cartea "Sai Baba,Floarea de Foc a Paradisului",de Krishna Nandan Sinha.Este prima traducere a mea din limba engleza , va rog sa nu ma certati prea tare.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 07, 2008 8:24 pm 
Spune si ce inseamna vibhuti.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 07, 2008 9:11 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Marian, desi sunt impresionat de personalitatea lui Sai Baba, nu pot fi atat de categoric, asa cum este sursa pe care o citezi, cu atat mai mult cu cat nu poti spune despre o fiinta ca, doar pentru ca are culorile minunate in aura, este Dumenzeu. Sa nu uitam ca despre Dumenzeu se poate spune ca nu se poate spune nimic si ca a recunoaste ca Sai Baba este Dumenezeu trebuie sa fie sinonima cu a recunoaste despre tine ca esti Dumenezeu sau despre orice alta personaa din jurul tau. Nimeni este mai Dumenezeu decat altcineva...
Spun asta nu pentru a-ti critica entuziasmul, ci, dimpotriva, pentru a ti-l sustine, dar nu in directia in care foarte usor se poate crede...
Ceea ce face Sai Baba este rar si cu adevarat magic, dar nu materializarile lui trebuie sa-i cosntruiasca identitatea sa elevata, ci devotamentul cu care face asta pentru altii si este complet detasat si de puterea de a materializa, dar si de ceea ce materializeaza. Aceasta calitate umana este cu adevarat rara, cu atat mai mult cu cat Sai Baba s-a nascut cu ea.

Vibhuti este o pudra sacra folosit in ritualurile religioase.
http://www.sripremananda.org/english/e1 ... ti_001.htm



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 16, 2008 1:56 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Pentru mine , nu materializarile si minunile sunt importante, si asta nici in cazul lui Sai Baba si nici in cazul lui Christos.Cred ca minunile ar putea sa lipseasca,dar ele nu lipsesc din manifestarile Lor din ratiuni care imi scapa si care ma depasesc.O minune este pentru mine propria orientare catre spiritualitate si nimic altceva,si stiu ca nici asta nu este de fapt o minune (adica imi apare mie asa doarece sunt la un anumit nivel de intelegere si nu mai sus.Credinta in Spirit trebuie sa fie ca o a doua respiratie).puneam mai sus ca Sai Baba este Dumnezeu intrupat pentru ca cred ca teoria orientala despre Avatar este adevarata.Dumnezeu ia forma umana de cate ori este nevoie.Si Sai Baba o spune ca a fost chemat de rugile sfintilor si inteleptilor,pentru ca ruga este un instrument foarte puternic,ea il poate face chiar si pe Dumnezeu sa coboare intre noi.Si,bineinteles,ca loc de intrupare India este locul unde se nasc cei mai mari sfinti in decursul timpului si,ca urmare a rugilor lor,Dumnezeu coboara.India a fost ,este si va ramane tara cautarii Absolutului.Sa nu ne lasam amagiti de aparenta orientare a acestei tari spre material,este doar o etapa a Erei pe care o parcurgem.Incheind aceasta lunga paranteza vreau sa spun ca sunt constient ca toti Il avem pe Dumnezeu in noi,dar inca suntem conditionati Karmic si deci suntem invaluiti in ignoranta dupa cum spun orientalii.Si oricum imi este imposibil sa vorbesc despre diferenta dintre Sinele meu si Dumnezeu.Nu stiu inca sa vorbesc despre asta.Sa nu crezi ca il privesc pe Sai Baba cum isi privesc invataceii exaltati guru-ul.Nu am trecut si nici nu voi trece prin astfel de etape.Citind cele scrise si spuse de Sai Baba privesc altfel nu la Sai Baba , ci in interiorul meu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 16, 2008 4:55 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Atitudinea ta fata de Satya Sai Baba maestrul este una corecta pentru ca oricat de sceptici suntem fata de ideea de maestru, mai mult sau mai putin apropiata de trasatura ei clasica, ideea de profesor, meestru, invatator, instructor ne incanta si ne bucura sufletul. El nu poate nicidecum suplini efortul personal, dar poate oferi un exemplu bun.
Exemplul lui Nisargadath Maharaj (daca tot vorbim despre maestri) mi se par cel mai simplu si lipsit de orice umbra de egoism. Nu are nimic spectaculos si nu te orbeste nici prin exprimare alambicata si nici prin gesturile ample sau abstracte, ci vine dintr-o perceptie directa, dincolo de minte sau Ego. El il incurajeaza pe discipol sa-si descopere identitatea lui "Eu sunt" dincolo de tot ceea ce este fascinant si minunat pentru mintea noastra. As vrea sa spun concret de ce imi place Sri Nisargadath Maharaj, dar nu ma pot nicidecum opri asupra unui aspect... Prin urmare, consider ca te astrage la un maestru ceea ce ii spune el sufletului, iar sufletul tau, prin admiratie, se va modela dupa exemplul la care se raporteaza.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 17, 2008 12:24 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Image
Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 17, 2008 12:26 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Aceasta este o fotografie a lui Isus Christos , materializata de Sai Baba...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 19, 2008 9:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu stiam de ea... Hm, este stranie de tot. Cred ca dintre multe reprezentari ale lui Iisus, aici el exprima cel mai bine imaginea androginului.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 19 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group