It is currently Thu Mar 28, 2024 10:38 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cum a devenit Iisus un Christos
PostPosted: Thu Jun 12, 2008 11:27 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
prima parte:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 7&q=&hl=en


partea a doua:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 5&q=&hl=en


Fiecare parte dureaza cam 2 ore. La inceputul partii a doua persoana care vorbeste se identifica.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 9:43 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
multumesc aries pentru aceasta informatie :D

ma intereseaza parerea voastra...ce spune-ti voi despre tezele lui domnul dr. miceal ledwith ?

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 10:43 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Am urmarit cateva minute din film (si era adevarat ceea ce simtisem la inceput in legatura cu acest film).Este vorba despre necredinta si nimic altceva.Necredinta vine ori din ignoranta (din necunoasterea crestinismului) , ori din demonism sau si din una si din alta.Nu stiu in cazul acestui film despre care din cazuri este vorba dar nici nu conteaza.Conteaza doar ca Iisus Christos a existat,exista si va exista pentru totdeauna.O cercetare arheologica a surselor niciodata nu va duce la credinta.Intelectul singur fara inima nu poate duce decat la necredinta , tocmai pentru ca se incepe cercetarea fara Dumnezeu in suflet.Omul trebuie sa faca pur si simplu binele, asa cum era cerut de Dumnezeu incepind cu Vechiul Testament si poate daca nu in viata respectiva , cu siguranta in urmatoarele Duhul Sfint va incepe sa intre incet , incet in inima sa...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 11:08 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
multumesc marian pentru raspuns.

ma-r interesa si parerea celor care au avut rabdarea sa se uite la ambele filme.

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 3:08 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Am urmarit ambele serii, foarte atenta la argumentele pro si contra expuse-zic eu- cu obiectivitate,iar atentia mi-a fost sporita la a doua vizionare,cand am inteles din partea cui vin [prezentarea persoane fiind vazuta doar in a doua parte].

Nu am facut nici un comentariu la prima postare .pt. ca m-am gandit ca fiecare sa-l perceapa dupa sufletul sau.Multe informatii le stiam deja,unele sunt noi pt. mine ,ar fi multe de spus,dar concluzia personala este ca Isus nu a fost deloc prejudiciat prin acesta prezentare, ci a redobandit adevarata splendoare si maretie.

Autorul specifica ,spre final, ca nu mai are importanta cine, cum si de ce sau cand a "modificat" [ cu bineintentionare sau invers]imaginea magnifica a lui Iisus, incadrandu-l in limitele stramte ale intelegerii de atunci. Important este ca Isus este intr-adevar "Calea, Adevarul si Viata".

Ma gandeam pe parcursul filmului,cat de mult ar fi castigat crestinismul, in unicitate,daca lasau nestirbita adevarata grandoare a lui Iisus. Ar fi fost prima mare religie care trecea de la "ce" trebiue sa faci, [lucru infatisat de toate marile religii] la "cum" trebuie sa faci. [lucrul infatisat doar in scolile de initiere]... Dar, acest lucru ar fi fost in folosul tuturor...

Totusi,dupa parerea mea, crestinismul are marele merit de a-l fi mentinut permanent viu,de 2000 de ani, pe Iisus, in inima si mintea oamenilor. Forma in care a facut-o ,insa, nu a fost intotdeauna "ortodoxa".Dar nici acest lucru nu trebuie sa-l judecam ,doar sa invatam si sa intelegem.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 16, 2008 12:38 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Laura,o sa urmaresc si eu filmele (ma cam reped).Iarta-ma.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 16, 2008 12:03 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
marian :) :wink: trebuie sa ne iubim si cu slabiciunile noastre..

pentru aries:

am vazut filmele una dupa alta (vineri noaptea) ..un maraton tipic pentru berbec :lol:

Quote:
Am urmarit ambele serii, foarte atenta la argumentele pro si contra expuse-zic eu- cu obiectivitate,iar atentia mi-a fost sporita la a doua vizionare,cand am inteles din partea cui vin [prezentarea persoane fiind vazuta doar in a doua parte].


faptul ca domnul ledwith are doua doctorate in teologie si a fost decanul unei universitati , dupa mine nu dovedeste nimic.

eu nu am urmarit numai filmele ci am citit despre ramtha ( daca asculti bine mesajul lui..el provine din scoala lui ramtha.)

www.apex.com.ro -REFLECŢIILE UNUI MAESTRU

puteti citi.. si sa va formati singuri o parere

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 16, 2008 2:10 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Laura wrote:
marian :) :wink: trebuie sa ne iubim si cu slabiciunile noastre..

pentru aries:


faptul ca domnul ledwith are doua doctorate in teologie si a fost decanul unei universitati , dupa mine nu dovedeste nimic.

eu nu am urmarit numai filmele ci am citit despre ramtha ( daca asculti bine mesajul lui..el provine din scoala lui ramtha.)

www.apex.com.ro -REFLECŢIILE UNUI MAESTRU

puteti citi.. si sa va formati singuri o parere

laura


Laura,m+am referit la faptul ca a facut parte din elita celor care il consiliau pe Papa.Iar seful acelui consiliu era actualul Papa.[Acest lucru nu+l implica cu nimic pe actualul Papa].


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 16, 2008 4:45 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
binenteles ca este absurd sa facem legatura asta .
domnul ledwith a facut cercetarile si a intrat in grupul iluminatilor lui rathma dupa ce a iesit din functile sale.
laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group