It is currently Thu Mar 28, 2024 12:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: decorporalizarea-ati vazut emisiunea de la otv?
PostPosted: Tue Mar 28, 2006 10:00 pm 

Joined: Sat Jan 14, 2006 11:38 pm
Posts: 32
pentru cei care au vazut-o pe ildiko in emisiunea lui dan diaconescu(27.03)( unde a fost de altfel invitata si alexandra mosneaga) as fi f curioasa sa aflu ce parere aveti despre felul in care aceasta iesea din corpul material?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 28, 2006 10:29 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Dar esti sigura ca iesea si dup-aia se intorcea la loc? Daca de fapt se dilata? Sau mai stiu eu ce... Intr-o seara am facut un experiment f simplu. Inainte de a adormi, mi-am propus sa ma scol la 6 dimineata. Si ce sa vezi, chiar la 6 fix m-am trezit... Un psiholog ar ridica din umeri plictisit, replicand ca e normal sa se intample asa, dar eu nici asta nu pot sa-mi explic, dapai asa minunatie, cu vuiete si prosoape de parca era dintr-un film de groaza. Chiar la un moment dat mi se zbarlise parul pe mine :?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 2:24 am 

Joined: Sat Jan 14, 2006 11:38 pm
Posts: 32
pentru mine a cantarit f mult faptul ca alexandra mosneaga,un om care putea sa verifice, sa perceapa ceea ce facea ea, a fost in studio asistand-o. altfel, nu musai ca n-as fi crezut,dar la sunetele pe care le scotea( ca hum, ca buhuhu nu mai conteaza mantra si alte explicatii) as fi zis ca e sigur ceva necurat. oricum, avand in vedere ca nu stia sa-si administreze puterile nefiind slefuita de un mentor, mi se pare cel putin periculos ceea ce face.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 10:29 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
scorpio, zi-mi si mie cu detalii despre ce e vb ca nu am prins emisiunea. Putea misca obiectele fiind in afara corpului? Eu m-am visat in afara corpului de vro 3 ori, odata am incercat sa deschid usa dar de 3 ori mi-a trecut mana prin clanta, credeam ca sunt treaza si ametita de somn dar vazand lucrul asta repetat m-am gandit "ceva nu e in regula cu mine, ce o fi cu mine?" si atunci corpul m-a si tras rapid inapoi cu spatele am mers trasa fara sa vreau si m-am trezit in pozitia in care m-am culcat si usa era inchisa intr-adevar desi cand m-am culcat am zis la toti sa o lase deschisa si era deschisa.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 7:22 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Alexandra Mosneaga a explicat ce se intampla [intamplator am urmarit emisiunea].Spunea ca in zona sternului se afla sediul spiritului[-pe care multi il confunda cu sufletul,care-si are sediul in zona osului sacrum-],iar spiritul femeii iesea din corp,parca prin activarea energiei kundalini [asa cred ca s-a exprimat],si reuseste sa "vada".In stare constienta femeia nu-si mai amintea nimic.Am auzit ca afost si in emisiunea trecuta ,cand a pus si un diagnostic f.corect si complet,confirmat de analize, si chiar in plus.Cred ca se poate ,avem destule exemple de-a lungul timpului,si la fel de contestate,care cred ca sunt f.greu de crezut pt.cei care nu si-au dezv.inca asemenea capacitati,dar asta nu inseamna ca ele nu exista.Imi vine in minte un proverb:"vulpea care nu ajunge la struguri,spune ca sunt acrii".Alexandra Mosneaga a scris si o carte,unde se descrie pas cu pas cum se pot dobandi asemenea capacitati.Altora li se trezesc spontan.Ar fi o tema interesanta din pct.de vedere astrologic.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 12:23 am 

Joined: Sat Jan 14, 2006 11:38 pm
Posts: 32
sabina, ildiko se lega la ochi cu 9 fulare, nu stiu de ce erau musai 9, se decorporaliza, iar cu ajutorul corpului astral, al spiritului-ma rog-reusea sa vada ceea ce dan diaconescu scria pe hartie. apoi revenea in corp. totul dura cateva secunde. dupa aceea era f epuizata, normal, tremura, etc...
in timpul decorporalizarii scotea anumite sunete("HUM") , care pe mine una ma infiorau , stiu explicatia insa nu pot sa-mi ascund temerile in fata unui feomen pe care nu l-am trait. ceea ce e interesant este ca dansa nu stie de unde-i vine sa zica hum, nu stie cum reuseste , prin urmare ceea ce face vine de la sine, pana cand si informatiile acestea i-au fost transmise in plan inconstient, e clar ca are o karma cel putin interesanta...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 31, 2006 2:25 am 

Joined: Wed Feb 01, 2006 2:19 am
Posts: 32
In "Calatorii astrale" autorii Gavin si Yvonne Frost dezvaluie doua metode prin care orice persoana care doreste sa calatoreasca in astral poate sa o faca daca respecta intocmai instructiunile lor. Ei mentioneaza insa ca nu trebuie sa se calatoreasca in astral prin proiectie meditativa fara protectie psihica, deoarece exista riscul ca in momentul desprinderii spiritului de trup, sa nu fie prin preajma ghidul astral care sa protejeze trupul de a nu fi ocupat de alte spirite ale entitatilor inferioare. Tot ei explica si faptul ca trupul poate sa devina gazda pentru un alt spirit inferior din astral si in urma unui accident sau anestezie in care spiritul s-a desprins de corp pentru cateva clipe.
Manifestarile pe care le-am vazut la Ildiko, ma fac sa cred ca ea este posedata de un astfel de spirit strain pe care il proiecteaza in afara corpului pentru a da raspunsuri pentru ea sau pe care il foloseste ca scaner in detectarea bolilor. Astfel se poate explica si faptul ca ea nu-si mai aminteste nimic dupa ce chiriasul ei reintra in corp. Cei care reusesc sa-si proiecteze spiritul in afara corpului isi amintesc perfect ceea ce au vazut, auzit sau mirosit in timpul decorporalizarii.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 31, 2006 9:20 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu am vazut emisiunea insa in preajma mea s-a discutat aprins despre ce poate sa faca aceasta femei... iar despre ce spunea Alexandra... hm, am vazut-o explicand intr-un mod erudit lucruri pe care ar trebuie sa le prezinte simplu... Alexandra are inclinatie spre spectacol la fel cum Viorel Pop are spre mandrie....asadar no comment
Ildiko este exact ce se spune prin “vrajitor”... ea se metamorfozeaza, dar nu se transforma si nici nu iese din corp sau si-a vandut sufletul.... ceea ce se face ea este o simpla deplasare a Punctului de Asamblare (nodul, centrul fiintei umane) care ii ofera o alta perspectiva a simturilor si perceptilor. Ceea ce face ea este un proces natural. Pe noi ne mira pentru ca punctele noastre de asamblare sunt rigide, ele nu se misca decat in timpul somnului asupra caruia nu avem control.
Cu toate acestea oricat de bine am cunoaste teoretic procesul, finalitatea, efectul ne uimeste si ne ridica multe semne de intrebare.
Cat despre faptul ca i se trezeste kundalini, ca iese din corp s.a.m.d. astea sunt mai putin importante... important este ca ea ne ofera un exemplu despre potentilitatea fiintei noastre si despre lumea minunata care se deschide in momentul in care renuntam la rigiditate. Aceasta stabilizare a punctului de asamblare duce la rigidizarea fiintei umane in ansamblu.
Eu am gasit extrem de practice aceste explicati in cartile lui castaneda si utila prin faptul ca folosind metodele acestea putem sa ne oferim singuri raspunsuri si putem sa intelegem lumea care ne inconjoara, descoperind-o singur, fara sa citim inainte totul despre ea din carti.
Ildiko poate pur si simplu sa faca asta, probabil ca nici nu stie ce i se intampla, dar ia parte constient la acest proces... asa cum se intampla cu oameni care reuses sa-si foloseasca in mod constient anumiti muschi, ei ii deplaseaza si atat si chiar asa este important ...

Referitor la ce spunea Mihnea, hm se poate si mai mult... mi s-a intamplat in mai multe randuri sa visez ca sunt cu prieteni sau cu personaje necunoscut dar cu care ma port ca si cum am fi prieteni si dintr-odata sa spun "Eu ma duc pentru ca trebuie sa ma trezesc" si imediat dupa aceia simt ca ma integrez in corp, intotdeauna intru in corp cu spatele, si ma trezesc...
... iar psihologul care trebuie sa ofere un raspuns ca la carte nu va avea niciodata un raspuns util, ci unul superficial...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 31, 2006 9:34 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
Sau poate stie foarte clar dar nu vrea sa dea explicatii.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 31, 2006 9:39 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
De acord cu ce spune Gheorghita referitor la deplasarea punctului de asamblare, insa privind din acest punct de vedere am putea spune ca Ildiko face aceleasi greseli monumentale ca si vrajitorii din vechime, are aceeasi iresponsabilitate si se joaca cu la fel de multa inconstienta cu energiile. Cu atat mai mult cu cat acest lucru este mediatizat! Discretia si modestia sunt primele legi al unui vrajitor (vrajitorul privit ca cel care este capabil de manipularea constiintei) iar a te juca cu soarta in acest fel este cel putin riscant. Faptul ca nu este constienta de acest lucru nu o va absolvi de consecintele actelor sale...



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 31, 2006 9:56 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Si aseara, pe A TV de data asta :) madam Bahmutzeanu a adus o fetitza care facea exact acelasi lucru dar fara sunetele acelea si fara concentrare prea mare. Simplu, raspicat si fara sa fie nevoie sa-si aduca aminte... au legat-o la ochi si a citit dar folosindu-se de degete.. ma rog... de maini. Citea, spunea culorile obiectelor...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 01, 2006 5:34 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Brigid, faptul ca a mediatizat puterea ei este si un lucru bun. E adevarat ca cei adanc ingropati in materialism in continuare or sa strige ca a fost aranjament, ca stiu ei mai bine cum se fac smecheriile astea etc, dar pt cei cu o viziune mai larga a fost o dovada vie ca asa ceva exista. Si eu chiar astept cu nerabdare ca peste o luna sa ne arate cum misca obiecte, desi 25 de kg mi se pare o greutate uriasa. E adevarat si ce spui tu, e si un soi de circ, haideti fratilor sa vedeti minunea, femeia buhuhu care citeste fara sa vada si misca fara sa atinga... dar ce altceva ar putea sa faca cineva in situatia ei?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 01, 2006 7:26 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Brigid Edris North wrote:
De acord cu ce spune Gheorghita referitor la deplasarea punctului de asamblare, insa privind din acest punct de vedere am putea spune ca Ildiko face aceleasi greseli monumentale ca si vrajitorii din vechime, are aceeasi iresponsabilitate si se joaca cu la fel de multa inconstienta cu energiile. Cu atat mai mult cu cat acest lucru este mediatizat! Discretia si modestia sunt primele legi al unui vrajitor (vrajitorul privit ca cel care este capabil de manipularea constiintei) iar a te juca cu soarta in acest fel este cel putin riscant. Faptul ca nu este constienta de acest lucru nu o va absolvi de consecintele actelor sale...


Corect, foarte corect... pentru multi jocul de vrajitoria este extrem de tentant si, brigid are dreptate, faptul ca se afizeaza arata iresponsabilitate... evident ca noi puteam sa luam asta ca pe un exemplu ca se poate si am putea privi actiunea ei ca un sacrificiu, dar o va costa... si chiar scump. Prin actiunile pe care le face ea a ctioneaza asupra egregorului sau egregorurilor, impune exemple si actioneaza o presiune asupra mentalitatii colective, iar aceasta karma colectiva pe care o determina (ofera exemplu si nu se ocupa de efectele pe care le determina) stim din exmplele altora ca se poate arde doar prin nonactiune, prin opozitie pasiva, prin sacrificiu... eventual un alt sacrificiu... Noua ne place spectacolului dar nu multi sunt dispusi sa munceasca existente de-a randul pentru a se afisa asa... asa cum nu prea sunt pescari care sa ofera gratuit pe strada caviar...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 06, 2006 2:17 am 

Joined: Sat Jan 14, 2006 11:38 pm
Posts: 32
hmm, tocmai am urmarit emisiunea lui dan diaconescu, unde a fost invitata din nou, de data aceasta doar alexandra mosneaga. stiam de lidia fecioru, stiam ca seamana cu ea, dar nu stiam ca sunt surori,iar din ce-am simtit eu in aceasta seara nici nu o prea agreeaza. sau se poate sa fi simtit eu gresit.ati vazut emisiunea? ne-a invatat sa ne lungim palmele, sa ghicim culorile, ea a indoit si-o lingura cu mana...ma rog...


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group