It is currently Thu Mar 28, 2024 11:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Nu putem muri
PostPosted: Thu Feb 05, 2009 6:33 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"Upanisadele" sunt acele scrieri indiene in care se vorbeste despre Sine (Atman) si sunt scrise sub forma unor dialoguri dintre Vazatori (cuvantul "veda" inseamna si a vedea,a cunoaste) si discipoli.Mai apare si termenul Brahman,folosit intrucatva sinonimic cu Atman,pentru ca este vorba despre aceiasi substanta spirituala,dar pe cand Atman semnifica Sinele individual,al fiecaruia dintre noi,Brahman este suma acestor Sine ale tuturor fiintelor conditionate sau neconditionate.A realiza Brahman inseamna a realiza starea de nediferentiere dintre tot ceea ce exista.Cand mintea se purifica si Sinele se vede pe sine-insusi asa cum este,de fapt Divinitatea (Brahman) se vede pe sine prin aceste scantei din El care suntem noi toti.
Ei,acest Sine al nostru este nemuritor,etern,omnistient,neperisabil,neimplicat in activitatile materiale,cele pe care noi le percepem ca am fi noi,adica corpul,mintea etc.Corpul fizic este doar o masaina daruita de Divinitate fiintelor conditionate ca sa se bucure de lumea materiala,bineinteles cu restrictiile si efectele legii karmei.In lumea spirituala in care cu toti ar trebui sa ne dorim sa ajungem,nu este nevoie de acest corp material,Sinele capata atunci un corp spiritual asemanator cu al Persoanei Supreme.
Deci sa nu ne identificam cu corpul si sa stim ca nu ne nastem si nu murim.Si pentru a ajunge la realizarea de sine,trebuie sa ne rugam astfel:"Doamne,da-mi doar ceea ce stii tu ca trebuie sa imi doresc ca tu stii mai bine decat mine".Aveti curajul si rugati-va astfel si o sa vedeti ca viata vi se va schimba in bine.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group