It is currently Thu Mar 28, 2024 9:35 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Draga Coser
PostPosted: Sat Nov 26, 2005 10:23 pm 

Joined: Mon Aug 22, 2005 3:05 pm
Posts: 3
Draga Gheorghita Coser,
Ti-am citit mesajele din ultima vreme de pe mai multe forumuri, pentru ca eram curios unde vrei sa ajungi, si m-ai dezamagit. Critici pe toata lumea, nici un astrolog nu e bun (ci numai tu), o folosesti pe Mihaela ca varf de lance impotriva AAR (de ce, nu stiu - text in paginile Mihaelei), ii faci pe toti troaca de porci, ca si cand tu ai fi buricul astrologiei romanesti (astrologia nu inseamna numai forumuri si cate o carte scrisa).
Ti-am urmarit comentariile si interventiile strict astrologice si esti bun, intr-adevar (chiar te apreciez ca tehnician), dar pana sa ajungi la o doza normala de intelepciune inca mai ai.
Nu vreau sa-ti ascund, sunt prieten bun cu multi din AAR, chiar daca eu nu sunt membru. In special cu Firicel Ciarnau, un om deosebit pe care nu l-ai mai barfi daca l-ai cunoaste, care se cazeaza la mine de fiecare data cand vine in Bucuresti.
Reactia mea acum a fost la citirea mesajelor tale in care l-ai facut praf, inclusiv pentru emisiunea aceea tampita de la Teo - ProTV - pe care ai comentat-o din pacate, fara sa cunosti amanunte (cred ca daca vede ca i-am adus justificari ma omoara, dar nu pot sa tac). L-am condus in Buftea la studiourile ProTV, era nervos din cale afara ca in curs de o saptamana i-au schimbat de trei ori tematica discutiei (sa nu crezi ca vorbesti ce vrei cand esti invitat), ultima fiind cu o ora inainte de intrarea in emisie, in care era nevoit sa vorbeasca despre un horoscop tampit, absolut comercial, care ar fi facut de rusine astrologia. Cu riscul de a nu mai fi chemat vreodata, nu a respectat programul, nu a citit horoscopul rusinii si efectiv a improvizat!!! De aceea tu ai spus ca nu este in stare sa lege doua cuvinte, chiar daca el in realitate este un excelent orator (pacat ca nu l-ai vazut in emisiune cu Alexandru Mironov), pentru ca a salvat de fapt onoarea astrologiei, chiar daca nu s-a salvat pe el.
Acum este clar? Iar tu, in necunostinta de cauza (sincer, stiu ca ai fost in necunostinta de cauza, ca de altfel multi), il critici, il faci una cu pamantul, etc. Stai rau la capitolul intelepciune!
Hai sa-l lasam acum pe Firicel. Daca citesc din urma mesajele tale (le urmaresc pentru ca mi-au sarit in ochi), constat ca tu cu toata lumea ai ceva (mai ales cu cei din AAR). Atunci, te intreb: de ce nu ai infiintat tu o asociatie a astrologilor, de ce faci opinie separata si nici macar nu esti membru (nu vrei sa pui umarul la construirea astrologiei romanesti?), de ce nu ai infiintat tu prima scoala de astrologie, de ce nu tii cursuri cum sunt cele de la Scoala Fidelia, mult criticata de tine, de ce nu tii conferinte deschise, etc.?
Daca tu nu esti in stare sau ai pierdut trenul si ti-au luat-o altii inainte, nu-i blama! Merita putin respect pentru ca se straduiesc. Iti doresc si tie sa nu fii un individualist si sa pui umarul sa facem ceva in tara asta in domeniul astrologiei.
Am o singura rugaminte: fii intelept, pentru ca astrologia presupune si intelepciune, munceste mai departe, respecta-i pe cei care muncesc si ei in acelasi domeniu, pentru ca fiecare face dupa puterea sa si nu-i mai critica aiurea. Respectandu-i pe altii te respecti si pe tine.

Filip
(mesaj trimis pe forumurile pe care activezi: Astroinfo, Coser, Mihaela, Astroloverman)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Draga Coser
PostPosted: Sun Nov 27, 2005 2:10 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Baietel,
te rog, mentalitatea asta de sluga afiseaza-o in alta parte... te-ai fi crezand tu grozav ca l-ai dus pe Firicel la Buftea, dar din fericire doar tu esti impresionat de asta...
Firicel a aparut la Teo si i s-a cerut sa vorbeasca despre horoscopul unei invitate, parca Felicia Filip daca nu ma insel... si a frunzarit niste foi spunand ca este spontan si el nu citeste de pe ele... bine ca s-a descurcat Mihaela Dicu. Firicel Ciarnau nu a fost in stare sa vorbeasca nici despre horoscopul Madalinei Manole intr-o emisiune superficiala de pe Antena 1 cu ani in urma... culmea, chiar si acolo l-am vazut....
Cat despre AAR...baietel vino cu argumente nu fa crize de personalitate aici... pentru ca AAR nu reprezinta astrologia romaneasca ci, pana acum, a cam facut-o de rusine, s-a infiintat de ani buni, se bat cu pumnul in piept ca sunt buni si sa inconjoara numai cu "de-alde linge clantza" ca tine. Dar poate imi spui si mie cum am folosit-o pe Mihaela ca varf de lance impotriva AAR... si cu ocazia asta poate iti spun eu ca Mihaela, asa cum este ea, nu si-a exprimat dezacordul vis-a-vis de AAR decat fata de mine, cum as fi putut eu sa o folosesc impotriva AAR? Asta daca se intelege ceva clar din ce spui tu, dar nu-i nimic inteleg ca mintea ta functioneaza pe principiul "small moves"... si cred ca tocmai de aceia gura spune ceea ce mintea cuprinde la 5 min dupa aceia.
In cazul acesta dezaprobarea ta, mai exact elucubratiile tale, pe langa faptul ca mi-au provocat un ras teribil, ma onoreaza pentru ca este o confirmare a faptului ca a meritat sa-mi vad de drumul meu...
In alta ordine de idei cred ca esti informat gresit, eu nu mai activez decat pe acest forum, iar forumurile "mihaela" si "astroloverman" nu cred ca exista... Ce-i cu tine baietzel, te doare capul asa-i? :D :D :D
Probabil ca sunt cam multe informatii si le-ai incurcat... :D :D :D... eh, nu-i nimic... se mai intampla :D :D :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Draga Coser
PostPosted: Fri Dec 09, 2005 9:53 pm 

Joined: Mon Aug 22, 2005 3:05 pm
Posts: 3
coser wrote:
Baietel,
te rog, mentalitatea asta de sluga afiseaza-o in alta parte...


"Baietel"? Hm! :) Am de doua ori varsta ta.
"sluga"? interesanta exprimare, dar nu sunt decat avocatul sau, avocat ca profesie, este bine sa retii. Si daca eu am reactionat atat de exploziv la prostiile tale, inseamna ca ai facut-o lata. Chiar daca tu l-ai criticat, el se dovedeste mai departe un domn, nici nu vrea sa auda de dat in judecata sau altele de acest gen. Chiar este un domn! Doar eu sunt mai... nativ Berbec si nu pot sa stau locului si sa tac. Evident m-a criticat data trecuta ca am luat atitudine, in acelasi stil altruist caracteristic, iar acum nici nu va sti de acest mesaj.
Daca vei citi mai atent mesajul meu initial si te vei interesa de schimbul de mesaje de pe alte forumuri cu astroloverman si altii, o sa-ti dai seama ca pe toti i-am tratat cu respect iar in momentul in care au avut dreptate am pus imediat capat discutiei cu scuzele de rigoare acolo unde au avut dreptate.
Iar tu ma iei cu "baietel" si alte astfel de chestiuni? Nu vreau sa spun ca esti prost crescut, dar te invit sa mai reflectezi la ceea ce scrii. Cu timpul vei dobandi si acel dram de intelepciune necesar unui astrolog adevarat. Chiar iti recomand sa reflectezi la asta.
Cu asta, pe bune, eu am terminat. Sa fii sanatos si... astrele sa-ti fie favorabile (o spun din suflet).

Filip


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Draga Coser
PostPosted: Sat Dec 10, 2005 10:06 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
"Baietel"...

eu cred ca nu realizezi situatia (de, o fi varsta!)... In momentul in care intri pe alte forumuri si spui despre mine ce spui este problema ta (nu stiu ce ai discutat cu altii pt ca nu m-a interesat)... sa zicem ca ai dreptul, dar aici esti ca la mine acasa si situatia e alta. Dar probabil ca tu in calitate de oaspete obisnuiesti des sa jicnesti gazda, iar acesta ca semn de buna crestere pe care ai avut grija sa ti-o construiti in anii de viata cu care te lauzi!... sau poate ti-o fi spus Firicel ca asa trebuie sa se poarte un Berbec... :D :D
Sincer ma incearca fata de tine un sentiment de compasiune... :))) esti o dovada vie a faptului ca scoala NU te face om, "domnule jurist"!
zici ca ai 60 de ani?... he he... pe cand la "iarta-ma" cu un bughet de flori ...... ca de la o varsta incolo cam vin remuscarile :D :D :D :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group