It is currently Fri Mar 29, 2024 12:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: VA DERANJEAZÃ CÂND CINEVA COMBATE ASTROLOGIA?
PostPosted: Mon Aug 01, 2005 10:24 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Va deranjeaza atunci cand cineva va combate convigerea voastra cea mai puternica in astrologie?
Cum reactioneati atunci cand sunteti combatut de un nestiutor in materie de astrologie care va repeta ca un megnetofon argumente pe care nu le intelege si nici nu si le poatea argumenta?

Am gasit una articol interesant pe pagina oficiala a Observatorului Astronomic, unde privit din punctul de vedere al unui astronom, pare destul de bine scris....

http://www.astro-urseanu.ro/astrol.html

ce parere aveti?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 02, 2005 9:20 am 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
"Observarea boltii ceresti si catalogarea fenomenelor produse de astre constituia o preocupare eminamente astronomica."...cu alte cuvinte bine cunoscuta sintagma: a descrie coperta unei carti, culoarea ei, numarul de pagini, marimea caracterelor, dimensiunile, etc (cu alte cuvinte o parere obiectiva, nu? :wink: ) nu inseamna in nici un caz ca esti capabil sa stii care este continutul intrinsec al cartii. Aici vad eu principala deosebire dintre astrologie si astronomie...



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 02, 2005 9:48 am 

Joined: Thu Jul 21, 2005 9:39 pm
Posts: 25
Location: Braila
Sa fim sinceri si sa recunoastem un adevar: astrologii sunt priviti ca niste ciudati, de catre restul persoanelor asa-zis normale... Eu cel putin cu un asemenea calificativ m-am ales in perioada facultatii, cand am cercetat intens acest domeniu si in care am agitat destul de mult apele in preajma mea... Practic, este destul de greu sa te mentii in sfera normalitatii, avand in vedere caracterul neconventional al astrologiei, pe care destul de putini reusesc sa o inteleaga cu adevarat...

In ciuda faptului ca aveam destul de multe cereri de interpretare, erau totusi relativ putine persoane care sa accepte astrologia si care sa nu o priveasca usor ironic. Cu alte cuvinte, era privita ca pe un divertisment oarecare si nu putine au fost situatiile in care am fost nevoit sa dau pe cineva afara din camera, datorita felului superficial in care privea aceste interpretari sau a unei glume nepotrivite pe marginea "cititului in stele"...

Polemicile care au aparut pe parcurs pe marginea acestui subiect au fost inerente si inevitabile. Am avut discutii cu persoane care combateau cu toata taria si vehementa astrologia, incercand prin diferite argumente si explicatii sa ma convinga de falsitatea ei... Am ajuns uneori intr-un punct critic ale acestor discutii contradictorii in care astrologii erau priviti ca pe niste labili psihici, care se agatau de ceva cu disperare care sa le justifice esecurile... :?

Recunosc ca toate aceste discutii m-au deranjat si chiar m-au ranit in acel moment, iar partea cea mai frustanta era ca nu intelegeam de ce era atat de important pentru acestia sa ma convinga pe mine ca astrologia era o pseudostiinta, avand in vedere ca pe fiecare zi ce trecea convingerile pe care le aveam in domeniu deveneau tot mai puternice. Una din reactiile mele din acea perioada de inceput de studiu astrologic, a fost de a vana imperfectiunile si anomaliile lor comportamentale si existentiale pe care le citeam de pe astrograma si de a le indica persoanei in cauza, uneori fiind vorba de chestii delicate stiute numai de el, fapt ce atragea ulterior ura si antipatia acestora, deoarece eu eram cel care aveam dreptate...

Faptul ca multe din aceste persoane combatante calculeaza acum AS si emit teorii simpliste legate de zodii si astrologie, reprezinta un argument puternic in favoarea acestei stiinte. In societatea noastra, astrologia este victima prejudecatilor si este tratata la nivel superficial de catre cei care nu au nici cea mai mica idee despre aceasta. Si asta datorita ignorantei si nestiintei, iar cand afirm asta nu pot sa nu-mi amintesc de acea perioada din liceu in care eram foarte sceptic fata de aceasta stiinta si negativist si numai dupa o perioada de studiu si dupa oportunitatile care au favorizat asta, am acceptat si am imbratisat aceasta stiinta...

Acum aceste polemici ma lasa rece si nu ma mai irita ca acum cativa ani. Evit genul asta de discutii, gandindu-ma ca persoana in cauza nu este in mod sigur suficient de evoluata ca sa vada ceea ce este evident si nu se merita efortul de a o combate. Nici un contraargument care mi-a fost adus pana in prezent nu a stat in picioare: nici ca este o stiinta satanista, nici ca este o pseudostiinta care inventeaza tipologii umane sau mai stiu eu ce alte argumente contra au fost puse la bataie de catre acestia. Eu nu oblig pe nimeni sa imbratiseze si sa accepte astrologia, este la latitudinea Liberului Arbitru al fiecaruia si fiecare isi alege propriul drum... Poate de aceea am devenit un pic intolerant fata de eforturile lor de convingere si nu mai am aceeasi rabdare sa-i ascult. De fapt ce vor acesti combatanti? Sa se convinga pe ei insisi cu orice pret ca au dreptate recurgand la orice fel de mijloc de combatere, astfel ca ei sa spuna: "Uite ca am desfiintat un astrolog, deci este clar ca astrologia este un fals"? Grea misiune, nici Einstein nu a reusit sa demonstreze falsitatea astrologiei si nimeni altul care a incercat sa o faca (inclusiv eu...), deoarece cei care au cautat un punct slab al acestei stiinte, au ajuns in postura sa o cerceteze si sa se convinga de autenticitatea ei...

Articolul cu pricina este scris de un simplu ignorant, care are impresia ca el cunoaste raspunsurile la toate dilemele existentiale... Se bazaza pe o asa zisa stiinta care chipurile i-ar confirma lui parerile in acest domeniu, uitand de altfel un aspect deloc neglijabil: ca nu degeaba americanii sunt dispusi sa investeasca in laboratoare de cercetare a astrologiei. Este o stiinta cat se poate de reala in ciuda faptului ca este atat de comentata de catre unii, iar faptul ca lui Kenedy i s-a prezis ca va fi asasinat de catre astrologi, este o dovada a faptului ca ea functioneaza foarte bine cu atat mai mult cu cat Nostradamus, a enuntat previziunile lui bazandu-se pe aceasta stiinta controversata...

Poate tocmai datorita faptului ca societatea nu este pregatita sa accepte pe deplin aceasta stiinta la momentul actual, eu cel putin nu fac uz prea mult de cunostintele mele in domeniu si prefer sa raman undeva intr-un anonimat fata de acest gen de persoane, a caror polemici si argumente dau un caracter distructiv unei discutii care ar trebui sa fie caracteristica unei minti deschise... :wink:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 02, 2005 11:03 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, Brigid, sunt perfect de acord cu tine...
Cele doua stiinte ar trebui sa se inteleaga, iar astronomia sa o repecte pe batrana astrologie pentru ca ea este desprinsa din astrologie.
Valoarea astronomiei este incontestatibila si ea vine dintr-o teribila dorinta de spatiu. Mayasii au fost vestiti astronomi ale caror calcule difera extraordinar de putin de cele stablite azi cu metodele supertehnologiei. Mayasii au fost insa mistici ai matematicii si ai astronomiei, iar precizia lor venea din multitudinea de elemente subtile pe care cunoasterea lor le descoperea. Informatia lor nu facea decat sa reflecte o lumea fizica aflata tot timpul in legatura cu universul subtil, spre care sufletul nostru se uita. Exagerarea materalitatii poate duce astronomia pe un drum gresit. Sa speram ca aceasta este o bucla.
Eu respect astronomia si pe cel care o practica pentru ca este tot un fel de cautare. Mi se pare fascinant sa poti privin, printr-un obiect, atat de departe la fel de fascinant cum este sa te uiti pe tema cuiva si sa vezi trecutul sau indepartat. Sunt aspecte ale vietii.
De asemenea respect memoria dlui Harald Alexandrescu, despre a carei moarte am aflat de curand, care este pentru astronomia romaneasca o mare pierdere. Totdeauna dupa cucerirea unui popor de catre alti, pe teritoriul cucerit au existat oameni care practicau in secret cultul lor. Harald Alexandrescu a fost un mistic, la care dorinta de precizie ascundea o sensibilitate speciala.
Regret trecerea lui, chiar daca stiu si cred ca exista o lege care face ca totul sa mearga pe un curs firesc.
http://www.astro-urseanu.ro/ha.html
http://www.astro-urseanu.ro/harald_alexandrescu.html
Image
Harald Alexandrescu 7.01.1945

Sunt de acord in mare parte cu ceea ce a relatat Cristi, mai putin cu articolul acela... daca te uiti in jur vei vedea ca multi dintre cei care sustin astrologia nu respecta aceasta stiinta si o banalizeaza mai ales prin faptul ca nu ii lasa pe cei care stiu ce fac sa se ocupe de interpretari. Daca s-a ajuns sa se spuna ca "la zodii si fotbal se pricepe toata lumea" inseamna ca in mentalitatea general exista o anume mediocritate care nu vine din astrologie, dar care duce direct la ea. Acesti oameni sunt la fel de interesanti ca un astronom care neaga tot ceea ce nu vede sa nu deduce din calcule, diferenta dintre ei fiind doar de cultura si nu de altceva. Dar eu cred ca mai castigata va fi astrologia daca va fi combatura de astronomie, decat sustinuta de oameni care spun ca accepta astrologia doar pt ca isi citesc horoscopul in ziar dimineata.
Nu intamplator am postat tema lui Harald Alexandrescu... el a fost o autoritate si structura rigida a societatii impune prin statut un anume punct de vedere. Am citit articole mult mai agresive care desfiintau astrologia pe vecie, acesta insa ascunde in spatele lui ceva interesant... si cred ca acest lucru se poate desprinde din tema sa...
Si eu am trecut prin ce a trecut Cristi si, in mod surprinzator, tot in studentie, cand eram un ciudat... Nu am nici cel mai mic resentiment fata de colegii mei, cu care ma intelegam foarte bine de altfel, pt ca acum ii inteleg si mai bine. Mergeau pe tot felul de conferinte cu caracter religios si apoi veneau in camera tot felul de figuri importante care ma angreau in tot felul de discutii... intentia lor atunci ascundea dorinta de a afla... dorinta de a gasi un argument care sa le sustina si intuiiile lor... Aproape toti dintre cei care aveau contraargumente, au sfarsit prin a ma ocoli pe strada uitandu-se la mine ca la un ciudat. Si ce? Asta oricum s-ar fi intamplat chiar daca nu ar fi fost ei, iar aceasta sfidare la adresa astrologie pe care o aratau ei, era de fapt sfidare la adresa puterii mele de a ma sustine in preocuparea mea...
Nu a inceput lumea si nu s-a sfarsit cu acele discutii si nu cred ca au contat atat de mult pentru mine cat au contat pentru cailalti... dupa fiecare astfel de cofruntare imi mai castigam cate un prieten ... asa sunt oameni au nevoie de argumente... astronomii cauta, de asemenea argumente, dar in spatele acestor cautari sunt si dorinte si resentimente si acceptari si refuzuri... si multe dintre ele personale. Trebuie sa recunoastem ca omul are tendinta sa generalizeze dupa cum ii este lui viata si poate foarte usor sa transforme o disputa personala intr-una oficiala, sociala. Eu cred ca ar trebui luptat cu asta, nu cu astronomia, iar metoda lui Cristi cu ignorarea este una dintre ele, foarte buna de altfel, dar nu singura...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 02, 2005 12:57 pm 

Joined: Thu Jul 21, 2005 9:39 pm
Posts: 25
Location: Braila
coser wrote:
Trebuie sa recunoastem ca omul are tendinta sa generalizeze dupa cum ii este lui viata si poate foarte usor sa transforme o disputa personala intr-una oficiala, sociala. Eu cred ca ar trebui luptat cu asta, nu cu astronomia, iar metoda lui Cristi cu ignorarea este una dintre ele, foarte buna de altfel, dar nu singura...


Ai spus un mare adevar si tocmai aceasta generalizare ascunde frecvent un orgoliu exacerbat si o aroganta sfidatoare... Respectivul se posteaza singur pe un piedestal pe care se simte cu un cap deasupra celorlalti si simte nevoia imperioasa de a-si manifesta superioritatea fata de altii prin diferite metode, una dintre ele fiind chiar cea in care se da pe sine insusi drept un model ideal, demn de urmat sau copiat de catre altii sau printr-o inversunare acerba prin care doreste sa-si impuna propriile convingeri si pareri, specifice binenteles aceleiasi persoane superioare... :)

Daca ar fi sa-i analizam, acesti sceptici sunt fie habotnici si incuiati intr-o religie prost inteleasa si insusita, fie poate atei convinsi, al caror sistem de valori este foarte flexibil si maleabil, ce sunt adeptii unei anumite Legi a Junglei in care orice este posibil si unde limita intre bine si rau devine diluata si confuza... dar fiecare din ei are acelasi defect: exacerbarea si exagerarea propriului egou si intr-un final, inacceptarea propriei conditii umane si a realitatii inconjuratoare...

Din toate discutiile contradictorii avute pe tema astrologiei, una dintre cea mai stupida a fost aceea in care s-a spus despre astrologi ca "sunt niste ratati care-si justifica esecurile", ca o derivatie de la simpla observatie pe care am facut-o referitor la prezenta lui Saturn in fiecare astrograma, ca fiecare are un domeniu existential in care poate fi uneori chiar invins de catre propriul destin... Ce altceva ar putea fi o asemenea negare, decat o inacceptare a propriei conditii si realitati?... La o asemenea replica, nu am mai avut nimic de comentat si de atunci, nu am mai tolerat niciodata alte discutii de acest gen pe marginea astrologiei.

Cred ca ar fi mult mai bine daca s-ar renunta la preocuparea primordiala a fiecaruia dintre ei de a-si demonstra unicitatea si superioritatea, intr-o disperare penibila de a obtina o farama de popularitate sau de a-si retusa favorabil propria imagine si atunci poate ca ar exista mai multe minti care sa fie capabile sa se deschida la acest gen de informatii...

Un alt aspect demn de remarcat ar fi ca o anumita latura a astrologiei are un efect deprimant asupra anumitor persoane, deoarece ea impune niste limitari si catalogheaza niste defecte sau erori de comportament, ceea ce atrage dupa sine o revolta personala. E mai bine sa crezi ca Saturn in VII de exemplu, nu-ti afecteaza in nici un fel convietuirea in doi cu partenerul, ca un Mercur retrograd nu implica o capacitate de memorare redusa sau ca nu este o tendinta gresita aceea de a acumula cat mai multe averi.. De aceea legatura dintre astrologie si spiritualitate este foarte stransa si tot de aceea, un adevarat astrolog este in acelasi timp si o persoana extrem de religioasa si constienta de limita dintre bine si rau... :wink:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group