It is currently Tue Mar 19, 2024 6:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Interesant
PostPosted: Fri Jan 23, 2009 9:01 pm 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Cruzimea dispare numai atunci cind descoperi ca moartea nu exista. Cind experimentezi ceva aflat dincolo de moarte, intreaga cruzime dispare cu desavirsire. Atunci nu mai conteaza: nu mai este nevoie sa fugi, poti sa il lasi pe celalalt sa o ia inaintea ta, deoarece acum stii ca lumea este infinita, ca viata este nesfirsita. Nu se poate pierde nimic; daca nu se intimpla astazi, atunci se va intimpla cu siguranta miine. Daca intelegi cu adevarat acest lucru, este imposibil sa mai pierzi ceva.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Interesant
PostPosted: Fri Jan 23, 2009 11:08 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Elna, scuze de intrebare, dar de unde este acest citat? :oops:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interesant
PostPosted: Fri Jan 23, 2009 11:41 pm 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Scuze, am uitat sa scriu de unde e! OSHO -l-am gasit pe net ca si pe cel e mai jos:

"Necesitatea interioara de a crea este prima raza de lumina in noaptea sufletului tau. Dorinta de a crea este impulsul de a participa la lucrarea lui Dumnezeu. Nu exista Dumnezeu sub forma unei persoane, insa exista o imensa creativitate peste tot si sub toate aspectele. Pentru mine Dumnezeu nu este un creator. Dumnezeu este toata aceasta creativitate - si ori de cite ori simti nevoia sa creezi, simti de fapt nevoia sa-l intilnesti pe Dumnezeu. Acesta reprezinta impulsul de a deveni tu insuti un mic Dumnezeu, in drepturi depline. Numai actul creatiei te poate multumi. Retineti un singur lucru: creativitatea are doua aspecte. Unul ar fi acela ca ea se naste din linistea, din iubirea, din intelegerea ta, din claritatea viziunii tale, din comuniunea ta intima cu existenta - in acest caz creativitatea este sanatoasa. Insa daca ea nu este rezultatul meditatiei, linistii, pacii, intelegerii si iubirii tale, atunci se transforma intr-un pericol. Ea poate sa apara dintr-o minte confuza, dintr-o boala a spiritului. Tot ceea ce se naste dintr-o minte tensionata te ajuta doar partial; se produce o anumita usurare. Obsesia care se agita inauntrul tau este aruncata in afara si va tortura pe altcineva. Ea poate chinui astfel multe fiinte... deoarece atunci cind exista numai in interiorul tau, era o problema personala. Insa tu ai facut-o publica, si daca ea provenea dintr-o forma de nebunie sau de confuzie, te vei simti - desigur - mai bine, insa pretul platit este prea mare. Poti contamina astfel milioane de oameni, timp de mii de ani. Tu te-ai usurat, insa comportamentul tau nu este acela al unei fiinte mature. Nu este un comportament normal, uman. Cintecele, picturile, dansul tau - vor avea - toate - calitatile mintii din care provin. Inainte de a compune cintece, poezii, dansuri, creeaza o constiinta care sa transforme totul intr-o adevarata binecuvintare pentru umanitate, si nu intr-un blestem. Acesta este criteriul. Pina cind nu este o adevarata binecuvintare, arunca tot ceea ce creezi la gunoi. Este adevarat ca poti simti o usurare, insa nu ai nici un drept sa impovarezi si pe altcineva."


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Interesant
PostPosted: Fri Jan 23, 2009 11:44 pm 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Si inca unul!Sper sa va placa:

"Multe din problemele noastre, probabil majoritatea lor, exista datorita faptului ca nu le-am privit in fata, ca nu le-am infruntat; iar faptul de a nu le fi observat cu atentie, le da amploare. Faptul ca ne este frica de ele le da energie, faptul ca incercam in permanenta sa le evitam le da amploare. Ele sunt acceptate; acceptarea este insasi existenta lor. Problemele nu exista in afara acceptarii voastre. Locul de unde izvoraste energia va apartine... Orice lucru care se intimpla in viata voastra are nevoie de energie. Daca nu va trimiteti energia - este ceea ce numesc "identificare" - deci daca nu va identificati cu nimic, lucrul respectiv moare, el nu mai are o energie care sa il sustina. Iar neidentificarea este cealalta fateta a faptului de a ramine martor."


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Interesant
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 9:07 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
elna wrote:
Cruzimea dispare numai atunci cind descoperi ca moartea nu exista. Cind experimentezi ceva aflat dincolo de moarte, intreaga cruzime dispare cu desavirsire. Atunci nu mai conteaza: nu mai este nevoie sa fugi, poti sa il lasi pe celalalt sa o ia inaintea ta, deoarece acum stii ca lumea este infinita, ca viata este nesfirsita. Nu se poate pierde nimic; daca nu se intimpla astazi, atunci se va intimpla cu siguranta miine. Daca intelegi cu adevarat acest lucru, este imposibil sa mai pierzi ceva.


He- he, l-as completa aici pe Osho: cruzimea dispare si atunci cand apare empatia. Cand sunt capabil sa simt durerea pricinuita altuia ca si cand ar fi a mea, n-o mai produc. Se pare ca agresorii nu au empatie, ei traiesc cu senzatia ca victimelor le place. Un psiholog a facut un experiment- a stat inchis o perioada printre criminali pentru a le intelege "mecanismul"- si a constatat ca daca devin capabili cat de cat sa empatizeze, cu ajutor specializat, se schimba...



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group