It is currently Thu Mar 28, 2024 12:49 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Amintiri din copilarie pentru nostalgici
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 5:52 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 6:14 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
witch :)

chiar am zambit nostalgic. faimosele bentite de elastic, de la care te dureau urechile. centurile de pionier pe care le pierdeam mereu. nu stiu cum naiba se desfaceau pe nesimtite si ma trezeam fara ele. atatea reprosuri mi-am luat de la maica-mea, ca dezvoltasem o fobie, pipaiam mereu sa vad daca o mai am.
si navodariul! prin clasa a 5-a am castigat un concurs de compozitie si mi-au dat ca premiu o tabara la navodari, eu fiind din constanta!

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 6:31 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Eu am fost comandanta de detasament din a II-a pana in a III-a, cand s-a schimbat invatatoarea si m-a retrogradat pentru ca eram obraznica.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 7:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
DAR CE ZICETI DE ASTEA?... NOSTALGII NU GLUMA... MAI ALES CA AVEAU VALOARE, CHIAR DACA NU PREA AVEAI CE FACE CU EA...
Image
Image
Image
Image

Apropo de ce spunea witch... he he, eu la revolutie eram in clasa a IX-a si apucase sa ma puna secretar UTC pe liceu ... bine ca nu a tinut mai mult, chiar daca nu prea stiam eu ce insemana, o injuratura tot luam... :D :D :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 8:52 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
ah, erati nomenclaturisti deci...
eu eram doar comandant de grupa, dar imi placea tare mult culoarea snurului albastru. :)

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 9:00 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
witch,
m-au chinuit si pe mine in scoala generala rau de tot: comandat de unitate de pionieri pe scoala! Doamne cat eram de chinuita si nici cel putin nu puteam fi recalcitranta, ca deh! aveam parintii in scoala! A fost si o parte buna a acestui mare rau: in fiecare vacanta mergeam in "tabere de instruire", inclusiv la Navodari, bineinteles!
Nasol a fost la facultate, ca dadeai de banuit daca nu acceptai sa devii membru de partid....Bine ca este numai o amintire!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 9:00 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:lol: :lol: :lol: Maiii... culmea ie ca mi-i drag topicu' asta... adica... sufletu' meu s-a bucurat la vederea ... artefactelor :lol: Bai da coshu ala de alimentara m-a facut sa rad o ora. I l-am aratat si lu fii-miu si a ramas perplex. Pan' la urma-i trecutu' nostru cu bune, cu rele... Bune? Pai uite... bun la mine de ex. a fost faptu' ca, atunci cand chiuleam (ascundeam matricola), tzinta era cinematograful... unde ce rula? Fellini, Visconti, Hitchkock... Macar m-am ales cu o cultura cinematografica beton. Bashca 'ceaiurile' la care se statea pa jos, se bea bere , se asculta Beatles, Joplin,Hendriks, Marillion... si se discutam literatura...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 10:16 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
wow... eu nu am trait asa ceva...
mergeam insa in fiecare am in tabere si am vazut atunci pe banii poporului cate nu am apucat acum sa vad pe banii mei...
Imi amintesc de cenaclurile literare din scoala, de piesele de teatru in care jucam de multe multe altele...
dar cu toate astea mermaid este foarte frumos ce faceati voi... doamne ce mi-ar fi placut...
ma agaseaza acum superficialitate tinerilor din ziua de azi, a oamenilor in general, care nu discuta decat despre ce se intamplat in ultimele 5 minute, eventual la tv, nu au deloc perspective spirituale si nici valori si aduc elogiul tupeului si mediocritatii...
Doamne, Mermaid te felicit... seratele astea in care toata lumea se intelege cu toata lumea, in care toti se simt bine impreuna si discutia pe care o au te scoate din banalul cotidian imi place la nebunie... e asa ca o magie... abia dupa ce trece iti dai seama cu cat de multe ramai....
Cu toate acestea nu sunt un nostalgic al comunismului, CATEGORIC NU....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 10:40 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
CATEGORIC cei care-si petrec ore din viata discutand pe un forum ca asta NU POT FI NOSTALGICII COMUNISMULUI! Daca acum nu ar fi fost decat o trista amintire, nu stiu cati din pasionatii de astrologie ar fi putut sa-si dea seama ca-i pasioneaza aceasta stiinta!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 11:35 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da, io pur si simplu am avut noroc de oameni in jurul meu care cautau ceva... si am fiert in aceeashi ciorba.. si datorita lor aveam un sistem misto al valorilor.. Adica… totul pe-atunci era la vedere, si noi aveam adevarate capacitatzi adaptare . deci eu am simtit rezultatele opresiunii mai curând benefice… adica intr-un sistem in care nu ai multe optiuni, dar cu siguranta una dintre ele este valoarea autentica, e mult mai usor sa alegi neghina de secara...pe când acum, cand (mai toate) optiunile sunt proaste, unica lor valoare fiind aceea mercantila, iar valoarea autentica ie atat de greu de identificat, pai...ce ie bine devine rau, ce ie rau poate fi privit ca fiind bine etc. Repere solide? De unde? tv-ul a monopolizat mintzile fragede... copilul meu cand ie-n fatza ecranului sau pe computer cu counterstrike si starcraft devine autist ore bune. Pai eu care aveam la TV numai Gala desenului animat unde si acolo juma' de ora vorbea Viorica Bucur ... normal ca citeam tot ce apucam, orice..



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group