It is currently Thu Mar 28, 2024 12:26 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Zodiacal Aphesis - un soft nou pt lucruri vechi
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 11:23 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
E cam dificil de explicat ce face acest soft. E de astrologie... se bazeaza pe niste calcule gasite in manuscrise de acum nu stiu cate sute de ani... calcule folosite de Vettius Valens (sa nu ziceti ca ati auzit de el, ca nu va cred).

In principal calculeaza niste perioade de timp, care la randul lor sunt impartite in subperioade. Fiecarei perioade si subperioade si subsubperioade ii corespunde un semn zodiacal. Fiecare semn are un guvernator, si asa ajungem la un fel de tranzite.

Si asta-i secretul: acest program se foloseste la previziuni. Acum am descoperit acest lucru, citind cat de clar este (folosind calculele lui V.V.) faptul ca John F. Kennedy Jr. a trebuit sa moara la acea data si nu altcandva.

Ma grabesc sa scriu linkul la acest articol ca sa nu-l pierd: http://astrology.about.com/library/weekly/aa011700a.htm

Aici gasiti programelul (freeware) care face calculele minune: http://www.astrology-x-files.com/aphesis-download.html

dar e obligatoriu sa cititi primul articol, ca sa pricepeti ceva. :wink:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 11:51 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Si de fapt ca sa intelegeti articolul acum, tre sa stiti ca V.V. folosea sistemul de case pe semne intregi si aspectele intre planete fara orburi, ci intre semne...

O tempora, o mores, vorba poetului... mai bine cititi si asta ca nu va strica: http://www.skyscript.co.uk/wealthvalens.html



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: o parere venita cu intarziere
PostPosted: Tue Apr 24, 2007 5:24 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
nu-i asa ca e foarte interesant?incearca sa studiezi astrologia vedica(indiana) si ai sa fii uimit de acuratetea previziunilor.astrologia europeana este ca o joaca de copii pe langa astrologia vedica sau greaca(din cea greaca se pare ca se trag si cea europeana si cea vedica).poti afla chiar si ce cicatrici ai sau alte semne particulare din carti vechi de mii de ani poate.astrologia europeana este una a natalitatii(psihologica) iar cea vedica nu e intrecuta in previziuni..cel mai sublim sistem astrologic(astrologia vedica)nu se putea naste decat in cea mai mare cultura a umanitatii:india


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: o parere venita cu intarziere
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 10:43 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, asa este. Astrologia vedica este o adevarata cale spirituala, insa este greu de adaptat la mentalitatea noastra, obisnita cu lucruri simple sau simpliste... si mai sunt si denumirile instrumentelor de lucru, greu de memorat ... daca ai sti putina sankrita ti-ar veni mai usor...
Ceea ce reprosez eu astrologiei hinduse (desi este mult spus reprosez) este rigiditatea elementelor de structura... precizia nu vine din abilitatea astrologului de a aprofunda sensurile, ci din bogatia si diversitatea informatilor utilizate in analiza; adica esti bun pentru cat de multe stii nu pentru originalitatea analizei tale. Spun asta nu ca sa minimizez importanta astrologiei hinduse, ci ca sa indic o anume dificultate si limitare pe care o impune practicantului. Imi amintesc de o recomandare a lui Iisus care spunea "Goleste-te de tine ca sa te pot umple Eu"... privind prin asta mult mai greu ii va veni astrologului hindus sa-si adapteze invatatura sa unui curent evolutiv nou, intuitiv pentru ca renuntand la asta va trebui sa renunte la o intreaga traditie care ii construieste o identitate puternica, imbatabila, decat unui astrolog european, care foloseste un sistem inca in formare, permisibil si la intuitii geniale, dar si la aberatii incredibile.
Valoarea astrologie hinduse este una incredibil de mare, iar rezultatele, asa cum spui, sunt bune, dar evolutia ta, ca astrolog, se va realizat pe drumuri deja bature, iar originalitatea si elementele inovatoare venite din spirit, de acolo de unde chiar si astrologia hindusa a aparut, nu prea sunt posibile. Aspectul fatalist al astrologie nu prea il ajuta pe om, iar astrologilor le aduce doar faima pe care, personal, o consider respingatoare si lipsita de importanta. Prin astrologia hindusa poti citi usor ceea ce vine de sus, ceea ce iti este scrie, unde poti ajunge si ce fapte te-a adus unde esti acum, iar dupa ani de zile de practica observi ca te departezi de om, din dorinta de a fi precis, impecabil, valoros. Astrologia hindusa are aceste merite, dar situeaza in centrul sau informatia si nu omul ...
...ca de altfel sunt multe lucruri pe care le indragesc din astrologia hindusa si pe care le si aplic, dar nu pot inlocui astrologia europeana pe care o practic pentru ca libertatea de expresie este in astrologia hindusa incadrata in prea multe reguli, una mai complicata decat alta, in timp ce eu caut esenta ... asta asa, ca observatie personala...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 28, 2007 11:44 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
ai dreptate. fatalismul astrologiei hinduse nu lasa loc sufletului omului sa "zambeasca".nu putem sa nu catalogam sentintele astrologilor hindusi drept insensibile.toate astea isi au radacina in filosofia(filosofiile)lor de viata.(chiar si budha imi pare uneori mult prea insensibil,crud,amoral).previzional,astrologia indiana ocupa primul loc si se preteaza cel mai bine la incorporarea in softuri pentru computer.astrologia europeana este pentru oameni cu har,creativi,asa cum esti tu gheoghita.viata omului trebuia sa aiba o dinamica constructiva,transformatoare.trebuie sa ne construim neincetat,de aici nevoia de a ne indeparta de fatalism,de stagnare.noi,oamenii,suntem si vectori de forta nu doar receptori pasivi ai influentelor astrale.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group