It is currently Thu Mar 28, 2024 1:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Meditatia
PostPosted: Mon Oct 09, 2006 3:35 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Ce este meditaţia?
Pe misteriosul frontispiciu al templului din Delphi era gravat în piatră vie o maximă greacă care spunea NOSCE TE IPSUM, "Omule, cunoaşte-te pe tine însuţi şi vei cunoaşte Universul şi zeii."
Studiul asupra sinelui, reflecţia senină, e clar că în ultimă instanţă sfârşeşte prin tăcerea şi liniştea minţii.
Când mintea e tăcută şi în linişte, nu doar la nivel superficial, intelectual, ci în toate şi în fiecare din acele 49 de departamente ale subconştientului, atunci survine noul, se eliberează esenţa, conştiinţa şi survine trezirea sufletului, extazul şi shamadi-ul.
Practica zilnică a meditaţiei ne transformă radical. Cei care nu se dedică anihilării eu-lui, trăiesc zburând de la o şcoală la alta, şi nu îşi găsesc centrul de gravitate permanent, mor eşuând, fără să fi obţinut Auto-realizarea Intimă a Fiinţei. Trezirea conştiinţei este posibilă doar prin intermediul eliberării şi emancipării de dualismul mental, de lupta contrariilor, de vorbăria intelectuală.
Orice luptă antitetică, oricât de insignifiantă şi inconştientă ar fi, indică, în infernurile atomice ale omului, puncte obscure necunoscute. Observarea şi cunoaşterea acestor aspecte infraumane ale sinelui, rezultă indispensabilă pentru a obţine absoluta tăcere şi linişte a minţii. Doar în absenţa eu-lui e posibilă experimentarea şi trăirea Revoluţiei Integrale şi a Revoluţiei Dialecticii.
Samael Aun Weor, "Revoluţia Dialecticii"
(http://www.ageac.org/romania/index.php/ ... /Itemid/86)

In viziunea mea, meditatia este ca o scara misterioasa care leaga pamantul de cer prin intermediul mintii .
Primul pas catre meditatie este concentrarea. Nu exista concentrare fara ca existe un lucru asupra caruia sa se poata focaliza mentalul. In acest sens , meditatiile sunt de doua tipuri: meditatia concreta si meditatia abstracta.
Oamenii în general, confundă meditaţia cu visarea şi consideră inteligenţi acei oameni care sunt tot timpul într-o stare de agitaţie mentală şi fizică. In realitate lucrurile stau exact invers; pentru a putea fi dinamic, şi pentru a reuşi în tot ce întreprinzi, trebuie să stăpâneşti concentrarea minţii şi să fi capabil să meditezi. Indiferent de domeniul în care activezi, pentru a reuşi, trebuie să fii capabil să te concentrezi.
Pentru început să lămurim ce anume fel de "concentrare" trebuie să avem în vedere. Nu trebuie confundată concentrarea cu încordarea şi nici cu atenţia spontană, concentrarea este un act de voinţă şi trebuie exersat tocmai pe acele idei, lucruri sau imagini , care sunt prin natura lor monotone şi plictisitoare şi care cer un efort din partea noastră pentru a putea menţine mintea fixată asupra lor. Aceasta este concentrarea de care avem nevoie pentru a ne dezvolta puterile interioare.
Pentru a putea progresa, pentru a putea să ne dezvoltăm voinţa şi puterea de concentrare, trebuie să ne educăm şi să ne dezvoltăm acest dar pe care Dumnezeu l-a făcut doar omului: capacitatea de a acţiona. Aceasta presupune că putem lua decizii şi putem întreprinde acţiuni independente de stimulii care acţionează asupra noastră. Este diferenţa fundamentală între SCLAVI şi STĂPÂNI. Depinde de dumneavoastră din ce categorie veţi face parte.
Revenind la concentrare şi aplicând cele ilustrate mai sus, primul pas pe care trebuie să-l facem pentru a ne putea concentra este să ne conştientizăm acţiunile zilnice şi să facem diferenţa între cele care sunt rezultatul influenţelor externe sau al condiţionărilor psihice din trecut, or al pulsiunilor primare şi cele care izvorăsc direct din conştiinţa noastră, ca expresie a voinţei proprii. Veţi observa în timp, că veţi cumpăra din supermarket mai puţine lucruri inutile, nu vă veţi mai îndrăgosti aşa de des de cine nu trebuie şi veţi avea un control mai mare asupra propriei vieţi.

Prin focalizarea atentiei catre interior (meditatia abstracta), prin puterea concentrarii asupra Sinelui , se poate ajunge la un mai bun autocontrol , astfel incat putem deveni eliberati de suferinte, mahniri, pasiuni ucugatoare,obscuritate, devenind instrumentul vointei Divine.
Meditatia concreta e ma usor de realizat, atentia fiind concentrata asupra unui obiect exterior care poate fi un colt din natura, o floare, cerul, un sfant sau o zeitate.

Meditatia in sine nu tine de nici o religie , din contra poate fi practicata atat de catre credinciosi cat si de catre atei ; ea face parte din dezvoltarea si maturizarea Eului , de a trece pe o noua treapta de evolutie.
Cei care doresc detalii despre acest topic pot cauta pe internet unde sunt informatii suficiente, sau ma pot contacta pe privat.

(http://www.ele.ro/Meditatia_o_cale_catr ... a3719.html)



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 09, 2006 7:30 pm 
User avatar

Joined: Tue Oct 03, 2006 8:01 pm
Posts: 25
Blulisan, tema meditatiei este una care pe mine ma fascineaza si prin faptul ca nu reusesc sa patrund in profunzimea unui asemenea fenomen. Probabil eu nu reusesc pentru ca incerc in mod rational sa inteleg ce se intampla si tot punandu-mi atatea intrebari ma adancesc de fapt in necunoastere.

Practic nu stiu cum e posibil ca eu-l sa fie "anihilat" sau sa fie 'absent'. Daca aceste lucruri pot fi intelese doar prin experimentare atunci inseamna ca e asemanator (fenomenul) cu efectuarea unei calatorii, iar explicarea reda doar o infima parte.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 09, 2006 9:25 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Pai e simplu, incerci o secunda sa nu te mai gandesti la lucrurile materiale si da, este o calatorie, spre intalnirea cu tine insati.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 09, 2006 10:57 pm 
User avatar

Joined: Tue Oct 03, 2006 8:01 pm
Posts: 25
MARTA wrote:
Pai e simplu, incerci o secunda sa nu te mai gandesti la lucrurile materiale si da, este o calatorie, spre intalnirea cu tine insati.


Esti dementiala :twisted:. Te-a intrebat cineva ceva pe tine???? Hai nu mai topai pe aici aiurea :twisted: Daca primesc raspuns e bine, iar daca nu, nici o problema nu e.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 09, 2006 11:19 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Quote:
clopotzel_as

Blulisan, tema meditatiei este una care pe mine ma fascineaza si prin faptul ca nu reusesc sa patrund in profunzimea unui asemenea fenomen. Probabil eu nu reusesc pentru ca incerc in mod rational sa inteleg ce se intampla si tot punandu-mi atatea intrebari ma adancesc de fapt in necunoastere.


Cuvantul potrivit e chiar profunzime...profunzimea o poti dobandi prin cunostere; intradevar nu e usor sa te desprinzi de lumea materiala, mental ma refer, dar dupa cum am spus concentrarea e foarte importanta. Poti sa-ti recomand sa citesti carti legate de tehnica meditatiei, cel putin pentru inceput, cand prin dobandirea informatiilor vei ajunge la un stadiu cand poate iti chiar vei dori sa aplici cele citite, ca si cum tu vei tinde sa te armonizezi cu vibratiile inalte ale cartii citite.
E mai mult ca un vis, dar in care esti constient fizic , dar mental in alt plan.



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 10, 2006 9:21 am 
User avatar

Joined: Tue Oct 03, 2006 8:01 pm
Posts: 25
Multumesc Liana :). In primul rand pentru bunatate.
De fapt trebuie sa recunosc ca nu am citit carti pentru tehnica meditatiei, si asta pentru ca nu am intentionat sa pun in practica aceste lucruri. Sunt doar cativa ani de cand am patruns pe taramul acesta ezoteric si odata cu astrologia am intalnit (in special pe forumuri) persoane care vorbesc despre meditatie. Deci deocamdata vreau sa inteleg in mod rational, si sa ma apropii putin de fenomen pentru a-l studia.

Citindu-l pe Castaneda am fost cred, un pic bulversata pentru ca eu ma gandeam ca e vorba despre profunzimile eu-lui pe care ar trebui sa le exploram, iar in cartile lui Castaneda am intalnit lucrurile prezentate exact invers. Si anume el experimenteaza un mod interesant de traire, de fapt se foloseste de substante halucinogene cu ajutorul carora spiritul iese din corp intr-o lume paralela probabil. Va rog sa ma corectati in cazul in care am inteles lucrurile doar folosindu-ma de ratiune. Dar ceea ce a experimentat Castaneda mie mi s-a parut un lucru care poate fi periculos (de altfel si don Juan spunea ca e extrem de periculos si trebuia sa fie acolo pentru a-l proteja).

Meditatia la care te referi tu Liana este ceva diferit? Sau poate exista multe forme de a ne armoniza cu vibratiile pozitive. Pentru ca posibilitatea de a intalni si vibratii joase este de asemenea posibila. Oricum toti cei care vorbesc de meditatie aduc in acelasi timp in discutie bunatatea si intelepciunea, asa incat cred ca e un subiect care merita macar sa fie cunoscut.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 10, 2006 4:50 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Quote:
clopotzel_as
Meditatia la care te referi tu Liana este ceva diferit? Sau poate exista multe forme de a ne armoniza cu vibratiile pozitive. Pentru ca posibilitatea de a intalni si vibratii joase este de asemenea posibila. Oricum toti cei care vorbesc de meditatie aduc in acelasi timp in discutie bunatatea si intelepciunea, asa incat cred ca e un subiect care merita macar sa fie cunoscut.


Eu sunt practicant Reiki si Yoga si fac meditatiile sugerate de indrumatorii mei; Dar se pot face diferite tipuri de meditatii, fara a practica vre-una din cele amintite mai sus.
Iubirea universala e unul din cele mai minunate daruri primite la nastere, trebuie doar sa-l intelegem si apoi sa-l urmam. :)



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 10, 2006 7:08 pm 
User avatar

Joined: Tue Oct 03, 2006 8:01 pm
Posts: 25
Merci mult de tot inca odata :).
Da, ma gandeam eu ca totul trebuie facut sub indrumare. Ca eu singura nu cred ca voi putea sa-mi fac mintea vreodata sa taca :roll:. Mai ales astazi ca am stat cu mp3-ul de gat si cu castile indesate in urechi avand volumul dat la maxim, simteam cum gandurile ating o viteza uluitoare :arrow:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: ptr.clopotel_as
PostPosted: Tue Oct 10, 2006 7:58 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Quote:
Esti dementiala . Te-a intrebat cineva ceva pe tine???? Hai nu mai topai pe aici aiurea Daca primesc raspuns e bine, iar daca nu, nici o problema nu e.


eu cred ca in fiecare societate si cultura, exista anumite reguli ...de bun simt :roll:

nu gasesc un motiv de ce sa nu se respecte acest lucru si pe acest forum :?:

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group