It is currently Thu Mar 28, 2024 6:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: NLP Neuro Lingvistic-Program
PostPosted: Sun May 20, 2007 7:43 pm 

Joined: Tue Apr 24, 2007 5:50 pm
Posts: 14
De ceva timp am devenit pasionat de psihologie si binenteles ca nu am putut sa trec cu vederea importanta pe care foarte multe persoane o dau acestei noi abordari de comunicare realizate de John Grinder so Richard Bandler.

MI-am facut rapid abonament la biblioteca si am ales sa citesc o carte scrisa de Rene de Lassus, care se numeste NLP si Arta Comunicarii.
Acum dupa ce am citit-o trebuie sa recunosc ca ma asteptam sa descopar lucruri mult mai interesante, insa trebuie sa recunosc ca si ceea ce am invatat sunt lucruri deosebit de practice pe care le-am si aplicat. Am ramas stupefiat de usurinta cu care poti observa dak o persoana te minte, folosindu-te de pozitionarea okilor persoanei respective, iar ptr mine unul numai acest procedeu inseamna cat toate celelalte procedee NLP luate la un loc.

Am deskis acest topic ptr a ajunge la conversatii care ne pot fi de ajutor tuturor, ptr a discuta pe tema NLP, ptr a face propuneri ptr cele mai bune carti scrise in domeniu...etc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 22, 2007 11:51 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
da george,

o tema foarte interesanta. si aproape obligatorie pentru cine se ocupa de psihologie.

o carte buna de exercitiu este:

NLP - das Workbook. Pentru NLP-Incepatori si NLP-Trainer de Joseph O'Connor

am o lista imensa in germana. dar nu stiu care sint traduse si care nu..

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 23, 2007 3:28 pm 

Joined: Tue Apr 24, 2007 5:50 pm
Posts: 14
O sa caut si eu cartile lui Joseph O'Connor, dak zici ac ti-a lasat o impresie placuta.
Cealalta alternativa era sa citesc o carte scrisa de Sue Knight " Tehnicile PNL", carte despre acre am dat din greseala pe la biblioteca.

Laura , dak tot ziceai ca ai o lista imensa pe acasa cu acrti n-ar fi rau sa scrii numele catorva carti care ti-au placut, sau despre acre ai auizt ca ar fi bune.
Eu sincer, as vrea sa citesc o carte scisa de un psiholog german, ptr ca nemtii sunt recunoscuti ptr faptul ac sunt mai obiectivi si maii seriosi, si as vrea sa fac astfel o diferentiere ca abordare a subiectului NLP, intre un psiholog neamt si unu francez, despre cei din urma stiindu se ca sunt mai poeti, ca doar au sange latin la fel ca si noi...:))).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed May 23, 2007 6:05 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:D hi,

Quote:
Eu sincer, as vrea sa citesc o carte scisa de un psiholog german, ptr ca nemtii sunt recunoscuti ptr faptul ac sunt mai obiectivi si maii seriosi, si as vrea sa fac astfel o diferentiere ca abordare a subiectului NLP, intre un psiholog neamt si unu francez, despre cei din urma stiindu se ca sunt mai poeti, ca doar au sange latin la fel ca si noi...Smile)).


da intradevar nemti sint mai rationali..si poate mai seriosi (dar sigur mai seci :lol:
eu pot sa fiu objectiva ca sint 50% la suta una si 50 cealalta.
oricum inima imi este este latina :)

am citit niste carti interesante de psihologie/spirituale scise de "Kurt Tepperwein".
psihologi cam string din nas cind aud de el...este putin cam ezoteric..
dar mie mi-a placut..mai ales o carte din anii saptezeci despre "terapia prin regresie" si alta despre "mental-trainig"

despre nlp: depinde in ce domeniu. nlp se foloseste mai mult ca metoda decit ca stinta.
nlp pentru copii, pentru profesori, manager etc.

de exemplu eu am :
cheia pentru noua metoda de predare Hans.P.Kobler
NLP pentru profesori -Diana Beaver
magia cuvintelor-von Shelle R. Charvet

mai folosesc cd-uri de chris mulzer

RELAX INTO PLEASURE
MOTIVATE YOURSELF
RESOLVE YOUR FEAR

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group