It is currently Thu Mar 28, 2024 3:49 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: despre dragoste
PostPosted: Fri Dec 05, 2008 12:34 am 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
"1. Toate limbile omenesti si ingeresti de le-asi vorbi, daca nu am dragoste, m-am facut arama rasunatoare ori chimval galagios.
2. Si dar proorocesc daca asi avea si tainele toate de le-asi cunoaste si orisice stiinta, si de-asi avea credinta atat de multa sa mut muntii din loc - daca nu am dragoste, nimic nu sunt.
3. Si toata averea mea de-asi face-o milostenii si trupul mi l-asi da sa fie ars - daca nu am dragoste, nimic nu-mi foloseste;
4. Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea nu stie de pizma; nu se lauda; nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie,nu pune la socoteala raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. Dragostea nu piere niciodata. Cat despre proorociri - se vor desfiinta; cat despre darul limbilor - va inceta; cat despre stiinta - se va sfarsi.
9. Caci cunostinta noastra e frantura si proorocirea noastra tot frantura.
10 Cand insa va veni ce e desavarsit, ce este frantura va conteni.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil; cand m-am facut barbat, am lepadat chipul copilaresc.
12. Acum vedem ca prin oglinda, in ghicitura, atunci insa, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum cunoscut am fost si eu.
13. Ci acum: credinta, nadejdea, dragostea - raman aceste trei. Dar mai mare intre ele este dragostea."


Apostolul Pavel, Epistola I-a catre Corinteni


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: despre dragoste
PostPosted: Mon Dec 08, 2008 12:30 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
doroteea wrote:
"1. Toate limbile omenesti si ingeresti de le-asi vorbi, daca nu am dragoste, m-am facut arama rasunatoare ori chimval galagios.
2. Si dar proorocesc daca asi avea si tainele toate de le-asi cunoaste si orisice stiinta, si de-asi avea credinta atat de multa sa mut muntii din loc - daca nu am dragoste, nimic nu sunt.
3. Si toata averea mea de-asi face-o milostenii si trupul mi l-asi da sa fie ars - daca nu am dragoste, nimic nu-mi foloseste;
4. Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea nu stie de pizma; nu se lauda; nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie,nu pune la socoteala raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. Dragostea nu piere niciodata.[/i]


Doroteea....dintre toate citatele despre dragoste, pe care le-am citit, nu am intalnit unul mai frumos ca acesta; si de fiecare data cand aud aceasta fraza la Slujba de Duminica, ma cuprind fiorii; si mai e o expresie care imi place mult: "sus sa aveti inimile".

Toate cele bune.
Ina



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: despre dragoste
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 11:46 am 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Stiu, Ina, si mie imi place mult. Si mai ales imi place ca pune 'punctul pe i", iti da repere sigure. Eu, de pilda, cand ma uit la 'punctele' 4-7, imi cam dau seama exact pe unde 'ma aflu', cum stau (adica nu prea bine... :lol: :oops: ).

Nu te lasa sa iti faci iluzii....

Cat despre 'sus s-avem inimile'... asa e, ai dreptate! Daca stai sa te gandesti, acolo e 'esenta': nu renuntarea, nu intelepciunea, nu detasarea. Toate astea se 'aseaza' automat, simplu si fara excese, daca, mai presus de orice, pui IUBIREA de Dumnezeu.

Si "iubite-voi, Doamne..." si cate alte momente tulburatoare in slujba de Liturghie...

Toate cele bune si tie :)!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: despre gramatica...
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 2:23 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
ina wrote:
iubite-voi


sunt genul de tipa pe care astfel de incidente n-o lasa sa doarma! :cry:

cu ultima farama de demnitate, ma duc rapid sa-mi iau pastilele... :wink: :D


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group