It is currently Thu Mar 28, 2024 5:53 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Astrologie si psihoterapie
PostPosted: Tue Jan 20, 2009 10:39 pm 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Va recomand cu caldura aceasta carte a lui Fritz Riemann, psihanalist si psihoterapeut, cofondator al Academiei pentru psihanaliza si Psihoterapie din Munchen. Editura Trei, 33 lei.
Va reproduc pentru a va convinge prezentarea de pe coperta:
"Marii psihologi ai lumii nu au ezitat sa se dedice unor domenii discreditate de stiinta oficiala. Astfel, Jung a revolorizat alchimia pentru psihologie, iar Freud, onirologia. In prezenta carte, Fritz Riemann ofera o viziune surprinzatoare asupra astrologiei. Aceasta nu este o colectie de superstitii si falsuri stiintifice si poate functiona ca un ajutor important pentru psihoterapeut, indiferent de formatia sa. Pastratoare a ideii identitatii lumii, conform careia omul nu este influentat numai de mediul sau familial si social, ci si de corpurile ceresti, astrologia il poate ajuta pe psihoterapeut sa aiba acces la natura originara, nedeformata a cleintului, pe care altfel cu greu o poate cunoaste. De asemenea, prin intermediul cunoasterii ritmului dezvoltarii unui individ, astrologia poate oferi previziuni asupra posibilelor crize ale pacientului, care pot fi salvatoare in cazul paicentilor suicidari. Consilierea profesionala, matrimoniala, educationala pot si ele beneficia de aportul astrologiei. "


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Astrologie si psihoterapie
PostPosted: Tue Jan 20, 2009 11:36 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
elna wrote:
Va recomand cu caldura aceasta carte a lui Fritz Riemann...

Subscriu si eu celor spuse de tine! :)
Este o carte extraordinara, este o carte pe care o recitesti de multe ori pentru ca pur si simplu simti nevoia...
Am avut norocul sa-mi fie recomandata in primavara si mi-a fost de mare, mare ajutor ( multumesc!!) ...
Da, merita cumparata....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group