It is currently Tue Apr 23, 2024 3:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Carte
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 9:04 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Va recomand o carte:"Initierea" de Elisabeth Haich,editura MIX.

Dorina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 9:15 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
De ce?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 12:30 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Mihnea wrote:
De ce?


Hm...e greu de spus de ce.Dupa parerea mea ,merita citita.Este un fel de:"stiam ca stiu,dar nu constientizam ca stiu".Pentru cei care au constientizat ca stiu,poate pare neinteresanta.Citind-o mi-am mai lamurit cateva intrebari,care ma framantau de mult.Si apoi modul in care am ajuns la ea,desi mi-o doream de un an,a fost interesant.Cam asta m-a facut s-o recomand.
[Daca ai fi in fata mea,poate ti-as face capul mare,o zi intreaga cu entuziasmul meu. :lol: ]

Dorina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 3:26 am 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Am citit-o acum aproximativ un an, dar, sincer, dupa primele 10 pagini credeam ca nu mai aveam sa o termin vreodata (as fi pierdut meciul prin abandon) :lol: ....un stil care imi parea (si inca imi pare) prea accesibil ca sa fie credibil. Maniera simplista si explicita, ca pt adolescenti care abia l-au descoperit pe Eliade, nu stiu daca este cea mai potrivita forma de transmitere a informatiei. A propos de asta, imi amintesc ca citeam acum multi ani un interviu cu o formatie care canta o muzica extrem de pretentioasa si sinuoasa, iar ei isi justificau modalitatea sofisticata de expresie zicand "cine are cu adevarat ceva de zis, o face intr-o maniera cat mai complicata"; evident nu este vorba despre o incalcire de dragul incalcirii, ci de gasirea formei perfecte de expresie, cam la fel cum a gasit si Universul potrivit sa se manifeste in modul divers si pitoresc in care o face. Acesta este argumentul (de fapt unul din ele) care ar sustine o manuire alambicata a condeiului. Adica exact ceea ce nu face Elizabeth Haich....si nu spun musai ca face rau ceea ce face, chiar dimpotriva! insa din aceste considerente imi pare totusi una din acele carti "spirituale" scoase la duzina. O carte care imbogateste, aduce informatii de nepretuit (asta am descoperit insa numai dupa primele aproximativ 100 de pagini :D ), o carte numai buna de iubit dar lipsita de eleganta, de o anume finete a spiritului, un ceva care sa ma faca sa zic ca e mai mult decat o carte de noptiera, una bogata insa....tot de noptiera. O am in biblioteca si ma bucur de ea, dar putea sa fie un masterpiece....cam cum ar putea fi, de altfel, si toate desenele noastre din copilarie cu pajisti, flori si catei 8) ... adica si acolo spiritul este inca necorupt si efervescent, totusi inca nu a capatat stralucire.



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 12:42 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Uau...pt. o carte asa banala atatea explicatii?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 2:32 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Pai da, eu chiar vroiam sa felicit felul serios si foarte profi' in care Birgid ne-a acordat atentie spunandu-si pe larg si parerile pro si parerile contra... Eu nu am citit cartea, tu, aries, ai incercat sa ne atragi spre ea fara prea multe argumente. eu char am mers mai departe sa vad despre ce este vorba si, pe site-ul editurii am gasit o descriere:
"O carte exceptionala ce a schimbat în bine viata multor cititori, datorita întelegerii profunde a vietii ce se poate sa apara în urma citirii acestei carti. Evenimentele si experientele care duc la înflorirea spirituala a unei femei contemporane sunt prezentate in paralel cu amintirile dintr-o viata anterioara traita de ea ca preoteasa in Egiptul Antic. O poveste intr-o alta poveste, in care descoperim in detaliu cum este pregatita pentru initiere tanara preoteasa, pas cu pas, pe masura intelegerii misterelor universului."

Acum , dupa ce am citit asta si dupa expunerea lui Birgid, eu una am intzeles exact despre ce este vorba. Adica nu m-a indepartat de la a o citi dar m-a facut sa-mi dau seama ca nu-i exact genul de lectura spre care sunt canalizata acum.. :) .

Ideea era ca da, trebuie sa detaliezi si pt o carte buna si pt una proasta si pt una asa si asa. mai ales cand o recomanzi...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 3:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
aries wrote:
Uau...pt. o carte asa banala atatea explicatii?

O carte iti poate crea stari complexe incat ai putea scrie o alta intr-un numar de pagini identic... O carte nu doar iti transfera o informatie, ci iti reaminteste unele intr-o exprimare noua... este exact ce spuneai si tu Aries anterior si este ceea ce a spus Brigid intr-o forma mult mai ampla. De cele mai multe ori aceasta stare complexa te fac sa recitesti o carte desi o stii pe dinafara, desi stii cunosti continutul ei in detaliu... asta tine de bucuria de a retrai si asta ne hraneste latura noastra emotionala... In familie suntem invatati sa interactionam si sa ne hranim latura emotionala cu realitatea fizica a prezentelor din jurul nostru... O carte ne ajuta sa ne cream propria noastra lume sa intelegem ca in Univers exista mai mult decat cea ce vedem la 10 metri in fata noastra si, mai mult, ca imaginatia nu este o stare de dezechilibru a mintii, ci o modalitate de exprimare personala.
Lucrurile simple te pot face sa simti complex. Nu am citit cartea de care spui insa am o mare incredere in ceea ce a spus Brigid.... cu siguranta atunci cand o voi intalni nu voi trece peste ea...

Apropo... ati citi "Conversatie cu Dumnezeu" de Neale Donald Walsch?... la fel acolo se pot gasi lucruri simple care nu sunt nicidecum extrase dintr-o discutie cu Dumnezeu... ci dintr-o discutie cu sine... dintr-o discutie cu Eul personal care se pune la curent cu problemele noastre, cu durerile si indoielile noastre. Citind-o iti dai seama ca multe le gandeai la fel si, probabil, ca rolul acestei carti este sa confirme ca oamenii gandesc la fel...
Neale Donald Walsch imi inspira o simplitate peste care eu nu as putea trece nici daca l-as vedea pe strada si ar fi un necunoscut... acea simplitate ar putea sa-mi spuna mai mult decat as putea intelege din "Conversatie cu Dumnezeu"... iar vocea lui?... hm, iti sugereaza detasare si intelegere... Neale Donald Walsch este mult mai mult decat ce scrie uitati-va aici putin http://www.nealedonaldwalsch.com/freebook.cfm
ca semn zodiacal este Fecioara ca si Paulo Coelho... dar ce diferenta intre ei!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 9:52 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Dragilor aveti dreptate.
Dar,am specificat[pt.Mihnea]ca pt.cei mai avansati poate parea neinteresanta.In raspunsul pt.Brigid ,am uitat sa pun ghilimelele la -banala-.Am spus-o in gluma , mai ales ca pt.mine primele 100 de pag.au fost cam neinteresante.Nu contest profesionalismul lui Brigid [vorbesc serios],urmaresc cu interes mesajele,dar asta e:eram inca sub impresia cartii .
Nu am dat mai multe detalii,pt.ca ma gandeam la exact ce-ai facut tu ,mermaid:cine e interesat se duce la editura si afla mai multe ,si decide daca-l intereseaza sau nu.
Entuziasmul meu s-a manif.si pt.ca sunt f.atrasa de tot ce e leg.de piramide[habar nu am de ce],si apoi ca sa vedeti cat de "piticot"sunt,mie nu-mi era inca foarte clara acea "etapa" cu trairea cruzimii iubirii.sau iubire cruda-eu o percepeam altfel.
Un alt aspect-care ma intriga :nu intelegeam ce semnificatie avea pasajul din Biblie-citez din memorie:am venit sa despart pe mama de fiica ,pe tata de fiu,pe sora de frate".Am cautat mult pana sa-mi raspund la unele interbari,indoieli ,cateodata le-am gasit in lucruri f.simple,care erau sub ochii mei ,dar le ignoram.Cand am primit cartea eram in cautarea,asteptarea, unui asemanea raspuns.Stiam ca-l stiu dar nu se ridica la suprafata pt.a-l constientiza.In aparenta nu are nici o leg cu cartea,dar ea a fost "clicul"care l-a declansat.
Coser tu ai exprimat f. bine ce stari poate declansa o carte.Eu n-as fi fost in stare,de aceea am fost laconica.Caci uite ce-a iesit cand mi-am dat drumul la entuziasmul meu de adolescenta[si o spun fara ironie pt.Brigid]pt.ca toti cunoscutii imi spun ca sunt o vesnica adolescenta[banuiesc ca se ref.la mintea mea :lol: ]

Scuze pt.lungimea mesajului
Dorina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 10:34 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Dorina, eu am intrebat "de ce" pt ca spre marea mea rusine nu am citit nimic :shock: din toate aceste carti despre care se vorbeste aici. Am inceput de curand cu o carte de psihologie, pt ca psihologia are mult de-a face cu interpretarea unei astrograme, cred, si cu felul de a comunica ceea ce reiese din ea. Am atat de citit, ca nici nu stiu de unde sa incep... :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 11:06 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Dorina, da` ce-ai facut?... Nu ai facut nimic rau... noi am adus niste completari la ceea ce ai spus tu...

Referitor la pasajul din Biblie (Matei 10:35) cred ca se referea la lantul karmic si la eliberare. Modul in care o spune este insa extrem de direct, mult mai direct decat o face Orientul care spune acelasi lucru... Datoria este un sentiment periculos si inselator. Asa cum mila este confundata cu compasiunea, la fel si datoria cu respectul. Prin datorie se creeaza un lant karmic dificil de combatut care se incarca usor cu alte emotii si ne opreste sa ne debarasam de constiinta acestei lumi pentru a cunoaste si alte realitati.
Nici un sfat nu este util in aceasta directie, ci poate cel mult parerile celorlalti. Pentru inceput am extras din lucrarea "Despre religie si credinta" a lui Swami Vivekananda doua capitole pe care le-am pus AICI.
Vivekananda spune multe lucruri interesante... si nu pot sa nu remarc faptul ca gandirea capricornului este si in cazul lui profunda si practica...(12 ianuarie 1863 ora 06:33, Calcutta (India))



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 13, 2006 12:00 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Ei vezi, uite, deja mi-ai starnit interesu' :lol: . Hei, eu te-am luat la trei pt ca, la randul meu, caut sa triez informatziile, foaaarte multe in ultimul timp, cu muuulte trimiteri si... din cauza asta asteptam mai mura-n gura ca sa ma edific din start. Cam ca tine-s eu cu filmele... Aproape in toategasesc emotzii pana la lacrimi (o expresie frumoasa, un sentiment redat intocmai si cu ecou in mine etc, etc.) ... si lumea ma-ntreaba de ce plang... Na! Belea! :lol:.

Cat despre Conversatziile cu Dumnezeu...le-am citit acum vreo 5 - 6 ani, cand au avut un impact puternic... Muulte explicatzii foarte frumoase... Dumnezeu explica de ce a creat (prin fragmentarea propriei sale fiinte energetice) universul, sufletele, viata pe pamânt si alte planete din univers. Inainte de fragmentare si materializare, cunostea TOTUL dar numai teoretic, fara sa fi simtit practic ce reprezinta realitatea fizica... etc. Apoi cele cu privire la relatziile dintre doi oameni.. cum incercam sa acaparam, cum vrem sa fim asa cum vrea celalalt pana cand obosim.. nu mai putem.. Cum doi oameni se unesc sperand ca intregul va fi mai mare decat suma partzilor si .. de multe ori e mai mic...
Dar am fost nedumerita la momentul tespectiv de altele gen:
"Sa va pedepsesc pentru ce eu insumi v-am asternut in fatza?"
"Da! Potzi sa faci tot ce doresti, fara frica de pedeapsa. "
"Ceea ce tzie tzi se pare a fi rau, nu este decat o lege naturala care se manifesta"
Adica :shock: era prima oara cand gaseam o asha abordare..



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 13, 2006 12:33 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Coser ce faci?Imi citesti sufletul?Daca ai stii cat m-a chinuit "datoria"asta...Mi-ai adus o continuare colosala[pt.mine] la intelegerea mea.Se pare ca sunt in zilele norocoase,in care imi curg informatiile din plin.Nici nu am cuvinte sa-ti multumesc.
Mihnea tu m-ai cucerit din prima.Am inteles f.bine "de ce-ul"tau.Te-am pus in paranteza.pt. a specifica mesajul in care m-am ref.la cei cunoscatori.

Va multumesc la toti :lol: Mi-a folosit din plin inlantuirea de mesaje.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group