It is currently Fri Apr 19, 2024 6:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: SE PARE CA ROLUL STIINTEI ESTE SA CONFIRME...
PostPosted: Fri Aug 19, 2005 10:23 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Modestia ca o conditie esentiala atribuita Puterii este o notiune extrem de controversata. Ea este adesea identificata cu umilinta, neputinta de se impune pe un drum, incapacitate de a aprecia cand si cum trebuie sa te sustii. Cu toate acestea ea este adulata si impusa ca o conditie esentiala evolutiei. In momentul in care modestia este perceputa ca o bariera in calea transferului de informatii ea poate deveni usor un viciu, un instrument adus orgoliului spiritual care ii interzice celui in cauza sa participe la evolutia de grup. Vechile popoare sau cei ce au pastrat tradiatia lor au cazut in aceasta patima, dar, cine stie, poate acuzam prea usor! Ne intrebam insa ce anume a oprit cu adevarat transferul acestor informatii catre ceilalti, ce i-a determinat sa le patreze doar pt ei?
Articolul acesta poate ridica un astfel de semn de intrebare pentru ca indica o situatia deloc singulara.

http://www.expres.ro/externe/?news_id=177093



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: SE PARE CA ROLUL STIINTEI ESTE SA CONFIRME...
PostPosted: Tue Aug 23, 2005 8:39 pm 

Joined: Tue Aug 23, 2005 8:05 pm
Posts: 20
coser wrote:
Ne intrebam insa ce anume a oprit cu adevarat transferul acestor informatii catre ceilalti, ce i-a determinat sa le patreze doar pt ei?


Nu cred ca au dorit sa le pastreze doar pentru ei, ci doar nu au reusit sa le transimta.
La un moment dat oamenii au avut trufia de a demonstra si de a reinventa ceea ce Creatorul le-a daruit. Asa a aparut calea stiintei, cale care a impiedicat transferul pur al acelor informatii. Oamenii au reusit cu multe eforturi si cu mari pierderi si jertfe sa demonstreze "marile adevaruri ale stintei".In buna parte au reusit.
Astazi, din ce in ce mai multi intelegem ca ele ne-au fost daruite inca de la inceput: vindecarea, telepatia, calatoriile in timp si spatiu,etc. Si incercam sa le redobandim.
dani


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 23, 2005 9:25 pm 

Joined: Mon Jul 25, 2005 3:37 pm
Posts: 47
Location: Bucuresti
"La un moment dat oamenii au avut trufia de a demonstra si de a
reinventa ceea ce Creatorul le-a daruit. Asa a aparut calea stiintei, cale care a impiedicat transferul pur al acelor informatii."

Tind sa cred ca ai mare dreptate. Si nu stiu de ce dar primul meu a fugir la Biblie si la Geneza. Adam si Eva care au fost alungati din Rai pentru ca au gustat din frustul oprit. Se stie ca Biblia inainte de a fi o poveste destul de greu de citit , ea ascunde si multe mistere si de multe ori mesajele sale pentru a le putea intelege trebuie sa privim dincolo de ele. Acelasi gandi l-am avut cand am asociat Alungarea Lui Adam si a Evei din Rai cu ceea ce spunea Daniel mai sus.
Se poate sa fi fost doar un gand care mi-a trecut asa intr-o doara...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 11:51 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Interesant:de doua zile ma gandeam la "alungarea"lui Adam si a Evei din Rai si acum citesc mesajele voastre,si am prins o idee:sa fie alugarea din rai,caderea omenirii din Alfa in Beta?[ma refer la undele emise de creier]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 04, 2006 10:43 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Alungarea celor doua arhetipuri din Rai, ca un act implicit, nu ca o consecinta a unui proces, in situatia in care Divinitatea nu mai apare atat de pregnant, ci la o intensitate mai mica fata de aceasta situatie, in viata omului, nu are cum sa fie luata ca atare.
Ceea ce spui tu poate fi un raspuns, dar unde incadram cuvantul "alungare" aici in situatia in care toul in univers functioneaza pe baza rezonantei. Divitatea privita ca forta de interventie, de distrugere poate fi o realitate, dar in aceiasi masura poate fi si o parere constuita pe frica.
La fel ca si la tine eu nu cred in "alungare" celor doua arhetipuri din Taramul Fagaduintei, ci intr-o deplasarea a constiintei lor venita din copierea dorintei Divine a se reflecta pe sine, de a cunoaste.
Cea mai interesanta explicatie a Creatiei am intalnit-o in reprezentarile Maha Vidya care sustine ca Manifestarea a aparut din dorinta Divinitatii de a se reflecta pe sine. Este greu sa cuprinzi cu mintea aceasta reprezentare... este practic imposibil.
Rezonanta si imitarea sunt doua trasaturi, ca plusul si minusul, care lucreaza in echipa. Rezonanta atrage dupa ea imitare, iar imitarea nu poate exista fara rezonanta. Consider ca decadere a acestor doua arhetipuri, Adam si Eva, a venit din imitarea dorietei divine de a se reflecta. Extinzand aceasta conexiune ajungem la perceptul de cunoastere. Noi acum ne plangem suferinta si multi dintre noi nu inteleg faptul ca aceasta deplasare a constiintei primordiale din fericirea paradisiaca spre tenebre poate face parte din planul autodevenirii noastre. Ca apoi s-a considerat asta un pacat, ce atrage o penitenta ca o abatere de la regula, este o parere subiectiva. Universul este prea mare si prea complex pentru a considera acest fapt un adevar universal. Cu o asa educatie este greu sa separi mutarea constiintei (cum s-a intamplat cu Adam si Eva) de Pacatul primordial.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group